Dom ze styropianu. Budowa dachu i stropu z kształtek styropianowych
Nowoczesne domy ze styropianu wyróżniają się dobrym współczynnikiem izolacyjności termicznej. Na początku wykorzystywano kształtki styropianowe jedynie do budowy ścian. Dopiero od niedawna stosuje się technologię budowy ze styropianu do stawiania całego budynku, także dachy i stropy można zbudować ze styropianowych kształtek.
W domach ze styropianu także dachy i stropy można zbudować ze styropianowych kształtek. Ciekawym rozwiązaniem są też styropianowe płyty konstrukcyjne. Porównaj różne technologie budowy styropianowych stropów i dachów.
Styropianowe elementy stropów gęstożebrowych
Elementy styropianowe można stosować pod stropy gęstożebrowe. Są jednocześnie szalunkiem i wypełnieniem stropu (zajmują miejsce, w którym tradycyjnie układa się pustaki ceramiczne).
Styropian jest lżejszy i cieplejszy niż ceramika, dlatego całkowita waga takiego stropu jest niewielka, co ma duże znaczenie na przykład przy projektowaniu dachów zielonych i wszelkich nadbudowach.
Wypełnienie styropianem sprawia, że w porównaniu do płyty monolitycznej zużywa się znacznie mniej betonu. Lekkie elementy łatwo jest też przenosić i nimi manewrować.
Przeczytaj też:
Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych. Jaki wybrać strop? >>>
Montaż styropianowego stropu
Styropianowe panele stropowe układa się na podporach montażowych. Aby nie zniszczyć styropianu podczas zbrojenia, na warstwie paneli rozkłada się do chodzenia tymczasowe podesty z desek. Układanie zbrojenia zaczyna się od wieńca. Zbrojenie należy wykonać zgodnie z projektem konstrukcyjnym.
Pręty rozkłada się między pochyłymi ściankami paneli bocznych oraz nad nimi. Łączy się je ze zbrojeniem wieńca, stabilizując całą konstrukcję. Na zbrojeniu układa się mieszankę betonową klasy C15/20, którą trzeba zagęścić mechanicznie. Powstaje w ten sposób cienka żelbetowa płyta nośna z żebrami.
Polecany artykuł:
Wymiary stropów
W zależności od grubości styropianowych paneli, grubości nadbetonu tworzącego płytę (40-60 mm) oraz zastosowanego zbrojenia stropy takie mogą osiągać różne rozpiętości – nawet do kilkunastu metrów. Całkowita grubość stropu wynosi 195-330 mm.
Wykończenie sufitu
Jeżeli chcesz zamocować coś od spodu do stropu wykonanego z paneli, to najlepiej wprowadzić wkręt do żebra płyty betonowej w miejscu zetknięcia się płyt styropianowych. Powierzchnię sufitu pod stropem można wykończyć tynkiem na siatce przyklejonej do styropianu.
Dach z kształtek styropianowych
Elementy dachowe są używane do zrobienia izolacji nakrokwiowej. Płyty układa się na dachach skośnych o nachyleniu połaci 30-45º. Pozwalają one uzyskać współczynnik U dachu nie większy niż 0,15 W/(m2.K). W ofercie dachowych elementów ze styropianu są płyty o grubości 25 cm, przeznaczone do izolacji nakrokwiowej, które pozwalają na osiągnięcie U = 0,13 W/(m².K), czyli nadają się na dachy domów w standardzie pasywnym.
Wierzch płyt styropianowych jest wyprofilowany pod różne pokrycia. Bezpośrednio na nich umieszcza się dachówki cementowe lub ceramiczne - faliste albo płaskie, płyty trapezowe, blachodachówki. Znajdziemy nawet płyty przygotowane do wykonania pokrycia dachu z karpiówki.
Przeczytaj też:
Kształt dachu a rodzaj jego pokrycia: dachówka czy blachodachówka >>>
Zalety styropianowych kształtek dachowych
Użycie kształtek styropianowych pozwala wyeliminować łaty, kontrłaty, folie wiatroizolacyjne i paroizolacyjne oraz wełnę mineralną. Kształtki montuje się bardzo szybko.
Taki dach ma bardzo dobre parametry termiczne, jest znakomitym izolatorem. Dzięki temu temperatura na poddaszu zarówno w siarczyste mrozy, jak i upalne lata jest wyrównana. Jest też bardzo szczelny.
Montaż kształtek dachowych
Przybija się je gwoździami na ocynkowanych podkładkach bezpośrednio do krokwi o grubości minimum 10 cm rozstawionych osiowo co 60 cm. Od strony okapu kształtki są ograniczone drewnianą belką podporową.
Styk elementów styropianowych w kalenicy uszczelnia się pianą poliuretanową. Hakowe połączenia płyt są tak przemyślane, że wyeliminowane zostają mostki termiczne. Na tych płytach można układać każdy rodzaj pokrycia dachowego.
Przeczytaj też:
Budowa domu z płyt warstwowych, którego prawie nie musisz wykańczać >>>
GALERIA: alternatywne technologie budowy - prefabrykowany dom drewniany ZDJĘCIA Z BUDOWY
Autor: Danwood
Panele dachowe są zbudowane przeważnie z dwóch, trzech albo czterech krokwi dachowych z ociepleniem między nimi, płytami sztywnego poszycia, folią paroizolacyjną i folią wstępnego krycia oraz konstrukcją pod okładzinę poddasza i konstrukcją nośną pod pokrycie