| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz: klasa, gatunek, powierzchnia kamienia

Kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz: klasa, gatunek, powierzchnia kamienia

Kupując kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz, weź pod uwage nie tylko jego rodzaj, ale także klasę, twardość i sposób wykończenia powierzchni kamienia dekoracyjnego, które znacząco wpływają na jego cenę.

W powszechnej opinii o tym, że kamień jest trwały, kryje się tylko część prawdy. Kamienie dekoracyjne bardzo różnią się między sobą twardością i nasiąkliwością. Nawet powtarzane często uogólnienia, że najtrwalsze są granity, bazalty i piaskowce, a marmury nasiąkliwe, nie są w pełni uzasadnione. Dlaczego? Wśród piaskowców są twarde i miękkie, a pośród marmurów można wyróżnić mało, średnio i bardzo nasiąkliwe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Klasa kamienia dekoracyjnego 

Im mniej chłonny kamień wybierzesz, tym bardziej zminimalizujesz ryzyko zabrudzenia czy zaplamienia jego powierzchni i lepiej zniesie on zmienne warunki atmosferyczne. Chcąc precyzyjnie ustalić chłonność kamienia, sprawdź, jaką jest oznaczony klasą (określającą stopień odkształcenia pod wpływem wilgoci). Są trzy klasy uwzględniające stopień deformacji kamienia – A, B i C.

  • W klasie A są najmniej chłonne kamienie dekoracyjne, które po 6 godzinach oddziaływania wilgoci zmieniły wymiary o mniej niż 0,3 mm. Są wśród nich granity, alabastry, kwarcyty, ale także niektóre marmury, np.: Botticino, Carrara, Jacaranda, Nero Marquina, Rosso Verona, Bianco Rosa, Bianco Thassos, Arabescato i Bianco Brasile.
  • Kamienie klasy B pod wpływem wilgoci odkształcają się mniej niż 0,6 mm – zmiana wymiarów jest większa lub równa 0,3 mm. W tej klasie są np. marmury Trachyt Weidenhahn, Pietra Cappellania, Ametista, a także porfiry Adresia di Carona, Ardesia Indiana oraz łupek Ardesia Nera. Jeśli kamienie tej klasy chcemy wykorzystać w miejscu, w którym mogą się zaplamić, np. w jadalni czy łazience, powinniśmy je zaimpregnować.
  • Do klasy C zostały przyporządkowane najbardziej chłonne kamienie – takie, które odkształciły się o 0,6 mm lub więcej. Są w tej grupie m.in. porfiry Grigio Verde i Marron, marmury Verde Alpi, Verde Aver, Verde Guatemala czy piaskowiec Pietra Serena.

Twardość kamienia dekoracyjnego

Jeśli kamień będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania, powinien być twardy. Najlepsze pod tym względem są granit, bazalt i twardy piaskowiec. Jednak to wcale nie oznacza, że z innych kamieni nie można zrobić posadzki. Po prostu decydując się na marmurową czy trawertynową podłogę, należy liczyć się z tym, że po jakimś czasie trzeba będzie ją odnowić – wyszlifować i wypolerować. Dlatego, wybierając mniej twardy kamień, najlepiej kupować grube elementy, aby można je było poddawać wielokrotnej renowacji.

Powierzchnia i krawędzie kamienia dekoracyjnego

Powierzchnia kamieni jest wykańczana na kilkanaście sposobów. Może być polerowana (gładka), piaskowana, groszkowana, płomieniowana, piłowana, przecinana, szczotkowana, rwana, ciosana, dłutowana, prążkowana. Wybór faktury kamienia ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Np. polerowana powierzchnia będzie najbardziej odporna na zabrudzenie, ale niezwykle śliska. Natomiast najlepsze właściwości antypoślizgowe będzie miał kamień płomieniowany. Jednak takiej faktury nie można nadać marmurom, wapieniom ani dolomitom, bo źle zniosłyby nagrzewanie palnikami. Jeśli muszą mieć antypoślizgowe wykończenie, ich powierzchnia może być np. groszkowana.

Coraz popularniejsze staje się poddawanie kamiennej powierzchni kilku procesom zmieniającym fakturę. Efekt satyny uzyskiwany jest przez płomieniowanie i szczotkowanie, a tzw. Sablino przez szlifowanie, piaskowanie i szczotkowanie.

Sposób wykończenia w dużym stopniu wpływa na cenę kamienia. Najmniej trzeba zapłacić za płomieniowanie – około 80 zł/m2, za polerowanie – 200 zł/m2. Droższe są techniki łączone – satynowanie kosztuje 280 zł/m2, a efekt Sablino – 320 zł/m2.

Zamawiając kamień, należy zwrócić uwagę na informację nie tylko o rodzaju powierzchni, ale także o wykończeniu kamiennych krawędzi elementów – mogą być nieregularne, cięte lub fazowane. Od tego, jakie są, zależy grubość spoiny. Najgrubsza będzie przy płytkach o nieregularnych brzegach, węższa – przy ciętych, a fazowane można układać nawet bez fugi. Dzięki temu podziały kamiennej powierzchni staną się prawie niewidoczne.

Gatunek kamienia dekoracyjnego 

Decyduje o nim wybarwienie i jakość sprzedawanych z danego kamienia elementów. Między pierwszym a drugim gatunkiem mogą być różnice kolorystyczne, drugi może mieć też wady powierzchni lub uszkodzenia mechaniczne. Wybór gatunku należy uzależnić od zamysłu aranżacyjnego. Nie zawsze optymalny będzie kamień w pierwszym gatunku. Jeżeli zależy nam na wiekowym wyglądzie kamiennego wykończenia, wybierzmy drugi gatunek. W tym przypadku nierówne i poobłamywane brzegi będą bardzo pożądane. Poza tym za taki kamień zapłacimy nawet o 50% mniej.

WARTO WIEDZIEĆ

Impregnacja kamienia dekoracyjnego

Podejmując decyzję o kupnie kamienia, który jest porowaty i przez to nasiąkliwy, pamiętajmy, że będziemy musieli go impregnować co kilka lat. Używa się do tego preparatów, które wypełniają pory kamienia. Mogą być silikonowe, zawierające żywice epoksydowe i związki krzemu. Koszt impregnowania wykonanego przez fachowca to 10-30 zł/m².

Przeczytaj dodatkowo:
Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do...

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do...

Koło barw, czyli jak łączyć ciepłe i zimne kolory...

Koło barw pomaga zrozumieć zasady łączenia kolorów i pozwola uniknąć błędów. Kolory zimne i...

Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Imitacja cegły na ścianie, czyli cegiełki na...

Imitacja cegły na ścianie to oryginalna dekoracja wnętrza. Jakie wybrać płytki cegiełki? Nieotynkowaną ścianę...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...