Kamienna obudowa kominka. Czym wykończyć kominek we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych?

2010-10-22 12:31

Kominek to jedno z najpopularniejszych miejsc wykorzystania kamienia we wnętrzu. Do wykończenia kominka możesz zastosować wszystkie rodzaje kamienia. Najłatwiej wykończyć kominek kamieniami miękkimi, jak marmur i wapień, ale coraz częściej spotkasz przy kominku granit i łupek. Sprawdź, który kamień pasuje do wnętrz tradycyjnych, a który do nowoczesnych.

Kamienna obudowa kominka. Czym wykończyć kominek we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych?
Autor: Daniel Rumiancew Atutem tego prostego kominka jest wykończenie bogato fakturowanym łupkiem. Obudowa narożna bierze udział w kształtowaniu otwartej strefy dziennej.

Obudowa kominka z marmuru

Marmur to nadal najbardziej popularny materiał do wykończenia kominka. Przyciąga nie tylko bogactwem kolorów i użyłkowań, ale i stosunkowo niską ceną. Ten chłodny w wyrazie, półprzezroczysty kamień zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosowany we wnętrzach przede wszystkim dzięki jego walorom estetycznym, a szczególnie bogatej palecie barw: różnych odcieni bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Marmur ściera się i ulega zmatowieniu, pokrywając się drobną siatką rys. Ponieważ łatwo się plami, po ułożeniu należy go zabezpieczyć środkiem impregnującym.

Polecamy:

Obudowa kominka z wapienia

Wapień występuje w odcieniach chłodnych. Tworzy jednolitą powierzchnię pozbawioną wyraźnych akcentów kolorystycznych – jest dobrym tłem dla stworzenia kontrastów barw i faktur we wnętrzu. Doskonale nadaje się do wnętrz nowoczesnych i rustykalnych, głównie dzięki różnym możliwościom obróbki powierzchni płyt. Powierzchnia naturalna o lekko chropowatej, pumeksowej fakturze najczęściej wybierana jest do nowoczesnych wnętrz minimalistycznych. Zacierana wywołuje złudzenie wieloletniego zużycia, dzięki czemu doskonale wpisuje się w estetykę rustykalną. Obudowy wapienne powinny być zaimpregnowane

Wideo: montaż obudowy kominka z marmuru

Montaż obudowy kominka z marmuru

Obudowa kominka z piaskowca

Piaskowiec jest twardszy od wapienia, ale porowaty i łatwo się plami. Jest często stosowany na obudowy kominków o stylistyce rustykalnej. Używane są elementy łupane, a także frezowane w postaci belek, łuczków, głowic. Na półki poziome warto wybrać piaskowiec polerowany, który łatwiej utrzymać w czystości.

Obudowa kominka z trawertynu

Trawertyn to odmiana wapienia. Oryginalna, pełna żłobień porowata struktura i ciepłe miodowo-złote barwy trawertynu nie wymagają wyszukanych form oprawy. Nawet prosta bryła kominka stworzy piękną dekorację. Trawertyn stosuje się najczęściej na elementy pionowe, na blaty używa się tańszych materiałów. By w otwory nie wnikał kurz i pył, zabezpiecza się go po wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni masą z pyłu kamiennego lub żywicą.

Obudowa kominka z granitu

Granit jest najbardziej wytrzymały na wszelkie odbarwienia, ale rzadziej stosuje się go jako obudowę kominka. To kamień nie tylko drogi, ale też trudny w obróbce. Zachwyca bogatą gamą kolorystyczną – od głębokiej czerni, poprzez różne odcienie szarości, czerwieni, zieleni, żółtego i fioletu, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakły wyblakły beż, intensywny brąz. Jego zaletą jest także bogactwo wzorów – od popularnych nakrapianych po mieniące się warkoczami.

Jest materiałem nienasiąkliwym, łatwo go utrzymać w czystości. To kamień odporny na działanie nawet bardzo agresywnych środków czyszczących. Styl granitowej obudowy zależy od wykończenia powierzchni kamienia. Najbardziej popularne są obudowy wykonane z płyt polerowanych „na wysoki połysk”. Z granitu wykonuje się zarówno stylowe portale, jak i nowoczesne proste obudowy kominków. Pasuje do wnętrz klasycznych i nowoczesnych.

Obudowa kominka z łupka

Łupek pojawia się coraz częściej na obudowach kominków. Jest równie odporny jak granit, a znacznie łatwiej uzyskać z niego pożądane kształty elementów. Poza tym jest bardzo dekoracyjny i oryginalny – zachwyca nie tylko nietypową „łupaną” fakturą, ale i barwami: szarografitową, niebieską, zieloną, pomarańczowożółtą. Zawarte w nim kryształy krzemionki i miki sprawiają, że mieni się w blasku ognia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.