| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Uszkodzone panele podłogowe: jak je naprawić?

Uszkodzone panele podłogowe: jak je naprawić?

Ułożenie paneli na równej betonowej podłodze to dla dobrego fachowca bułka z masłem. Sporym wyzwaniem może się natomiast okazać wymiana uszkodzonych paneli bądź ułożenie paneli na starej, nierównej posadzce albo... suficie.

Posadzki pływające z laminowanych, drewnianych bądź korkowych paneli to rozwiązanie popularne także w domach remontowanych. Są niedrogie i łatwo je ułożyć. Ich nieduża grubość jest zachętą do wykonania nowej posadzki na starej i zniszczonej. Można wtedy uniknąć kłopotliwych prac rozbiórkowych i nie ma ryzyka, że łączna grubość podłogi znacznie wzrośnie. Często również remont obejmuje renowację starej posadzki z paneli. Może się to wiązać tylko z odświeżeniem jej powierzchni, ale bywa i tak, że konieczna jest wymiana jednego lub kilku paneli, które uległy znacznemu uszkodzeniu. Sprawdźmy zatem, jak radzić sobie z układaniem paneli w tak zwanych trudnych miejscach i jak przeprowadzać drobne naprawy.

Zobacz także:

Porysowane panele

Powierzchnię paneli, zwłaszcza tych najtańszych, niezbyt twardych, łatwo zarysować. Niewielkie wgłębienia i zadrapania można wypełnić preparatem do nabłyszczania i odświeżania paneli. Do pozbycia się głębszych rys niezbędny będzie lakier zalecany przez producenta. Najgłębsze z rys jeden lub dwa dni przed lakierowaniem należy wypełnić szpachlówką dobraną pod kolor drewna. Gdy szpachlówka wyschnie, trzeba ją będzie przeszlifować papierem ściernym o małej gradacji. Rysy na olejowanej posadzce wystarczy lekko przeszlifować i nanieść na te miejsca olej regeneracyjny zalecany przez producenta paneli. Czasem szlifowanie i olejowanie należy kilka razy powtórzyć, aby uzyskać zadowalający efekt.

Wymiana uszkodzonych paneli

Wcale nie jest łatwo usunąć jeden, dwa panele z gotowej posadzki. Są one przecież wzajemnie połączone zamkami lub poprzez wpusty i wypusty. Konieczne będzie zatem użycie ostrego noża lub nawet piły tarczowej. Trzeba je bowiem wyciąć, starając się nie uszkodzić sąsiednich paneli. Jest to praca wymagająca dużej zręczności i benedyktyńskiej cierpliwości. Po usunięciu paneli oczyszcza się z grubsza odsłonięte podłoże i wkleja nowe panele, o ile to konieczne docięte wcześniej na potrzebny wymiar. Najbezpieczniej będzie przykleić je całą powierzchnią do podłogi i nanieść klej na ich krawędzie, aby styki były szczelne.

Przyklejanie paneli

Posadzka z paneli nie musi być koniecznie „pływająca”. Można ją trwale połączyć z podłogą. Odpadnie wtedy układanie podkładu wygłuszającego oraz folii paroizolacyjnej. Niestety, ewentualny demontaż paneli będzie wówczas znacznie trudniejszy. Przed rozpoczęciem układania podłoże musi być odpowiednio przygotowane, i to znacznie staranniej niż w przypadku posadzek pływających. Powinno być wyjątkowo równe i gładkie, gdyż tym razem podkład nie pomoże zniwelować drobnych różnic poziomu. Musi być też wysuszone, odpylone i zagruntowane preparatem epoksydowym lub poliuretanowym. Do mocowania paneli używa się klejów kontaktowych do paneli drewnianych – dyspersyjnych lateksowych, a do drewnianych lub laminowanych – rozpuszczalnikowych. Do paneli o spodzie z PCW polecane są kleje z żywicą akrylową.

Klej nanosi się wałkiem welurowym lub szerokim pędzlem na podłoże, a często też na spód paneli (zależy to od rodzaju kleju). Przez jeden do dwóch dni od klejenia trzeba dać panelom trochę spokoju – ograniczyć chodzenie po nich, nie wnosić na nie ciężkich przedmiotów, nie czyścić ich.

Autor: Mariusz Bykowski

Nie jest łatwo usunąć jeden, dwa panele z gotowej posadzki. Są one przecież wzajemnie połączone zamkami lub poprzez wpusty i wypusty.

Panele na starej podłodze

Aby można było ułożyć posadzkę z paneli, podłoże musi być nie tylko suche, ale również wystarczająco stabilne. Zanim więc zdecydujemy się układać panele na starej podłodze, oceńmy, czy nie ugina się zanadto i czy jej nierówności nie przekraczają wysokości 4 mm. Sprawdźmy także, czy wszystkie elementy starej posadzki - deski, klepki, płytki - dobrze się trzymają.

Najłatwiej wyrównać podłoża mineralne. Dziury i pęknięcia wygodnie jest wtedy wypełnić zaprawą lub doprowadzić całość do równego poziomu poprzez ułożenie wylewki, na przykład samopoziomującej. Gdy podłoga jest drewniana, większe nierówności da się zniwelować, przyklejając w ich miejsce płyty cienkiej sklejki. Mniejszych krzywizn pozbędziemy się, robiąc podkład z wygłuszających płyt wiórowych. Dużych krzywizn nie warto likwidować poprzez cyklinowanie, bo więcej zapłacimy za taką usługę niż za usunięcie istniejącego parkietu. Co wówczas pozostaje? Można do starej posadzki przykręcić podkład z płyt OSB.

Jeśli podłoga drewniana jest ułożona na konstrukcji z legarów i ugina się pod stopami, nie powinno się robić na niej posadzki, zanim nie rozwiąże się tego problemu. Najlepszą radą na uginanie jest, niestety, demontaż desek podłogowych i dołożenie dodatkowych legarów. Gdy niektóre klepki lub deski odspoiły się od podłoża (efekt nazywany klawiszowaniem), można je podkleić lub przybić ponownie. Jeżeli jest ich zbyt wiele, usu- nięcie posadzki będzie mądrzejszym rozwiązaniem. Panele można też układać na starych wykładzinach, pod warunkiem że nie są zanadto podarte i nie odstają od podłoża. Ich runo nie powinno być też zbyt długie, bo może być wówczas trudno zapewnić posadzce idealny poziom.

WARTO WIEDZIEĆ

A może panele na suficie? Skoro wykańczamy panelami podłogę, możemy też i sufit. Powstanie wyjątkowo oryginalny i ciekawy efekt. Układanie paneli na suficie jest jednak bardziej skomplikowane. Do stropu trzeba najpierw przymocować ruszt z drewnianych łat rozmieszczonych co 40-60 cm. Między łatami da się ukryć różnego rodzaju kable, na przykład przewody od oświetlenia sufitowego. Panele łączy się z rusztem specjalnymi uchwytami stalowymi przykręcanymi lub przybijanymi do łat. Odstające części uchwytów zahacza się o wpusty paneli. Podtrzymują w ten sposób panel, a jednocześnie umożliwiają dołożenie kolejnego poprzez umieszczenie wypustu we wpuście. Panele na suficie powinny być układane w tym samym kierunku co te na podłodze. Uchwyty do mocowania paneli na łatach nie są u nas popularne i mogą być trudności z dobraniem ich do wpustów w danych panelach. Warto jednak spróbować. Być może znajdziemy takie, które będą pasować.

Zobacz film: Podkład pod panele podłogowe

Podłoga z paneli: rodzaje i wzory paneli podłogowych

Panele to znakomity pomysł na ładną i często też niedrogą posadzkę. Dzięki panelom może ona...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Podłoga w wielkim stylu. Wybieramy drewnianą...

Podłoga to kluczowy element aranżacji. Nie tyle jej tło, co fundament, który przesądza o klasie i...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...