| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Diody LED. Pomysł na dekoracyjne oświetlenie wnętrz
Nowoczesne oświetlenie wnętrz

Diody LED. Pomysł na dekoracyjne oświetlenie wnętrz

Nowoczesne rozwiązania techniki oświetleniowej stwarzają nowe możliwości oświetlania wnętrz. Wśród ciekawych i energooszczędnych źródeł światła coraz silniejszą pozycję zdobywają diody LED chętnie wykorzystywane zwłaszcza do oświetlenia o charakterze dekoracyjnym.

Diody LED. Nowoczesne oświetlenie wnętrz

Samoprzylepne taśmy z diodami LED to od kilku lat jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie i efektowne podświetlenie wnęk, schodów, szafek oraz rozmaitych otworów. Architekci wymyślają nowe, oryginalne zastosowania tych źródeł światła, umiejętnie wykorzystując fakt, że można je ukryć niemal wszędzie.

Świecący otwór w suficie

Systemu diod można użyć na przykład do podświetlenia stropu holu wejściowego. Na części sufitu w holu wykonano w tym celu sufit podwieszany. Powstał on z przymocowanych do stelaża płyt gipsowo-kartonowych. We wnęce utworzonej między płaszczyzną właściwego sufitu a płytą sufitu podwieszanego zainstalowano taśmy z diodami LED w taki sposób, żeby nie były one widoczne, ale ich poświata była wyraźna.

Jak montować diody LED

Otwór w suficie może służyć do podkreślenia zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego stylu pomieszczenia. Powinien dobrze wpisywać się w jego charakter. Owalny kształt wnęki i ciepła barwa światła złagodzą wnętrze – dodadzą mu ciepła i subtelności. Wykonanie ramy na owalny otwór wymaga zastosowania specjalnie ponacinanej płyty, którą można wygiąć w łuk. Mają ją w ofercie niemal wszyscy wiodący producenci płyt g-k. Podobny efekt można jednak uzyskać samemu po namoczeniu w wodzie paska zwykłej płyty gipsowo-kartonowej, a następnie odpowiednim jego ukształtowaniu. W przypadku łuku o małej średnicy, przy której trudno jest odpowiednio mocno wygiąć płytę g-k, fachowcy radzą zrobić pionowe nacięcia papieru na płycie przed jej moczeniem. Kształt prostokąta, kanciasty i wyraźniejszy niż owal, będzie pasował do podłużnego pomieszczenia lub wnętrza potrzebującego mocnego akcentu.

Światło we wnętrzu. Wybieraj diody o ciepłej barwie światła

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie barwy światła. Diody LED mają często zimne, niemal niebieskie światło – potrafi ono zmienić wnętrze w nieprzytulne laboratorium. Jeśli efekt ma być inny, wybierzmy diody o ciepłej barwie. Obecnie są dostępne taśmy z lampkami o różnych, nawet zmieniających się kolorach, którymi możemy „przemalować” wnętrze lub jego element bez użycia farby. Kolor i natężenie światła można zmieniać pilotem. Potrzebny będzie wtedy zestaw z kontrolerem (sterownikiem), do którego zostanie podłączona taśma LED.

Pamiętajmy również, że takie taśmy zazwyczaj wymagają zasilania za pośrednictwem zasilacza lub transformatora. Sama taśma z diodami jest niepozorna, ale zasilacz ma niekiedy spore wymiary i trzeba na niego zawczasu przewidzieć miejsce łatwo dostępne, a zarazem nierzucające się w oczy. Sufit lub ściana, w których odbija się światło lampek, mogą zostać pomalowane na kolor ciepły, zimny lub kontrastujący z lampkami. Pomalowanie sufitu aluminiową farbą o metalicznej barwie da wrażenie, że światła jest więcej, a lampki będą się efektownie odbijać w suficie jak w lustrze. Niskiemu, ciasnemu holowi, który tradycyjna lampa wisząca optycznie by zmniejszała, taki rodzaj oświetlenia doda przestrzenności. Dodatkowo jest to rozwiązanie energooszczędne.

Barwa światła a nastrój w domu - lampy LED, świetlówki, lampy halogenowe

Ciepła lub zimna barwa światła - lamp halogenowych, świetlówek, lamp LED - w dużym stopniu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie stołu - zobacz, jak dobrać lampę...

Jakie wybrać oświetlenie stołu, żeby stworzyć dobry klimat? Nasz przewodnik poprowadzi Was od projektu...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...

Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy...

Odpowiednio dobrana lampa stołowa oraz barwa światła tworzą nastrojowe oświetlenie stołu: wydobywają go na...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.