| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Diody LED. Pomysł na dekoracyjne oświetlenie wnętrz
Nowoczesne oświetlenie wnętrz

Diody LED. Pomysł na dekoracyjne oświetlenie wnętrz

Nowoczesne rozwiązania techniki oświetleniowej stwarzają nowe możliwości oświetlania wnętrz. Wśród ciekawych i energooszczędnych źródeł światła coraz silniejszą pozycję zdobywają diody LED chętnie wykorzystywane zwłaszcza do oświetlenia o charakterze dekoracyjnym.

Diody LED. Nowoczesne oświetlenie wnętrz

Samoprzylepne taśmy z diodami LED to od kilku lat jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie i efektowne podświetlenie wnęk, schodów, szafek oraz rozmaitych otworów. Architekci wymyślają nowe, oryginalne zastosowania tych źródeł światła, umiejętnie wykorzystując fakt, że można je ukryć niemal wszędzie.

Świecący otwór w suficie

Systemu diod można użyć na przykład do podświetlenia stropu holu wejściowego. Na części sufitu w holu wykonano w tym celu sufit podwieszany. Powstał on z przymocowanych do stelaża płyt gipsowo-kartonowych. We wnęce utworzonej między płaszczyzną właściwego sufitu a płytą sufitu podwieszanego zainstalowano taśmy z diodami LED w taki sposób, żeby nie były one widoczne, ale ich poświata była wyraźna.

Jak montować diody LED

Otwór w suficie może służyć do podkreślenia zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego stylu pomieszczenia. Powinien dobrze wpisywać się w jego charakter. Owalny kształt wnęki i ciepła barwa światła złagodzą wnętrze – dodadzą mu ciepła i subtelności. Wykonanie ramy na owalny otwór wymaga zastosowania specjalnie ponacinanej płyty, którą można wygiąć w łuk. Mają ją w ofercie niemal wszyscy wiodący producenci płyt g-k. Podobny efekt można jednak uzyskać samemu po namoczeniu w wodzie paska zwykłej płyty gipsowo-kartonowej, a następnie odpowiednim jego ukształtowaniu. W przypadku łuku o małej średnicy, przy której trudno jest odpowiednio mocno wygiąć płytę g-k, fachowcy radzą zrobić pionowe nacięcia papieru na płycie przed jej moczeniem. Kształt prostokąta, kanciasty i wyraźniejszy niż owal, będzie pasował do podłużnego pomieszczenia lub wnętrza potrzebującego mocnego akcentu.

Światło we wnętrzu. Wybieraj diody o ciepłej barwie światła

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie barwy światła. Diody LED mają często zimne, niemal niebieskie światło – potrafi ono zmienić wnętrze w nieprzytulne laboratorium. Jeśli efekt ma być inny, wybierzmy diody o ciepłej barwie. Obecnie są dostępne taśmy z lampkami o różnych, nawet zmieniających się kolorach, którymi możemy „przemalować” wnętrze lub jego element bez użycia farby. Kolor i natężenie światła można zmieniać pilotem. Potrzebny będzie wtedy zestaw z kontrolerem (sterownikiem), do którego zostanie podłączona taśma LED.

Pamiętajmy również, że takie taśmy zazwyczaj wymagają zasilania za pośrednictwem zasilacza lub transformatora. Sama taśma z diodami jest niepozorna, ale zasilacz ma niekiedy spore wymiary i trzeba na niego zawczasu przewidzieć miejsce łatwo dostępne, a zarazem nierzucające się w oczy. Sufit lub ściana, w których odbija się światło lampek, mogą zostać pomalowane na kolor ciepły, zimny lub kontrastujący z lampkami. Pomalowanie sufitu aluminiową farbą o metalicznej barwie da wrażenie, że światła jest więcej, a lampki będą się efektownie odbijać w suficie jak w lustrze. Niskiemu, ciasnemu holowi, który tradycyjna lampa wisząca optycznie by zmniejszała, taki rodzaj oświetlenia doda przestrzenności. Dodatkowo jest to rozwiązanie energooszczędne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Światło naturalne w domu. Wpływ światła na...

Światło naturalne wpływa na nasze samopoczucie - gdy brakuje światła w domu, jesteśmy rozdrażnieni i...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...