Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Lampa sufitowa, listwy LED, halogeny? Jakie oświetlenie salonu polecają architekci

Lampa sufitowa, listwy LED, halogeny? Jakie oświetlenie salonu polecają architekci

Trochę wbrew jego nazwie, z pokoju dziennego najintensywniej korzysta się wieczorem, kiedy domownicy wracają po dniu pracy lub nauki. Warto więc starannie zaplanować oświetlenie salonu, żeby niezależnie od sposobu spędzania czasu gwarantował miłą atmosferę. Architekt radzi, jakie oświetlenie salonu wybrać.

Salon to z założenia pokój wielofunkcyjny. Służy do różnych celów – indywidualnego wypoczynku, przyjmowania gości, jedzenia, spędzania czasu w gronie rodziny. Dobrze, jeśli oświetlenie będzie można dopasowywać do tych potrzeb. Pokój dzienny jest coraz częściej połączony z kuchnią i jadalnią, dlatego jeden żyrandol pod sufitem nie załatwi sprawy. Dzięki rozmieszczeniu wielu różnorodnych lamp w odpowiednich miejscach uzyskamy wiele możliwych aranżacji wnętrza i podziałów na strefy. Dlatego na liczbie źródeł światła w salonie nie warto przesadnie oszczędzać.

Jakie oświetlenie salonu do strefy wypoczynku?

Lampy sufitowe nad częścią wypoczynkową zapewnią komfort przebywania w niej całej rodzinie, a także gościom. Spotkanie towarzyskie w większym gronie to sytuacja, w której chcemy korzystać z większej przestrzeni salonu, odpowiednie będzie więc ogólne światło górne. Podobnych warunków potrzebują też na przykład rodzinne rozgrywki w gry planszowe i zabawy dzieci odbywające się na podłodze. W przykładowym planie salonu są to cztery oprawy pojedyncze, ale można zastosować także oprawy z kilkoma reflektorkami lub systemy szynowe albo linkowe. Jeśli jednak chcemy w dużej przestrzeni salonu poczuć się przytulniej i na przykład poczytać, można wyodrębnić z niego miły kącik dzięki lampie stojącej. Rezygnujmy wówczas z zapalania reflektorów sufitowych znajdujących się daleko.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Podczas spotkań lub gier rodzinnych najlepsze będzie ogólne światło górne pochodzące z czterech reflektorów umieszczonych w suficie. Można je skierować w dowolną stronę i oświetlić fragment salonu, na którym nam szczególnie zależy

Zwykłe oświetlenie sufitowe raczej nie do czytania

Źródło światła musi być wystarczająco mocne, by zapewniało odpowiednie warunki do czytania. Lepiej też, jeżeli da się skierować snop światła dokładnie tam, gdzie chcemy – umożliwi to lekturę w różnych pozycjach. Lampka stojąca z możliwością skierowania światła w dowolne miejsce przyda się również wtedy, kiedy zamiast książki wybierzemy film. Dzięki temu zachowamy przytulność kącika wypoczynkowego, a ekran telewizora nie będzie jedynym źródłem światła. Podobną funkcję spełniają także ledowe linie świetlne ukryte w suficie i oświetlające – jak w naszym przykładzie – ścianę z cegieł za telewizorem.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W czasie przygotowywania posiłków dobre oświetlenie wyspy kuchennej zapewni rząd lamp wbudowanych w sufit. Dodatkowo nad płytą grzewczą została zamontowana listwa ledowa. Podczas spożywania posiłków dobre oświetlenie zapewnią dwie lampy sufitowe zawieszone nad stołem jadalnianym. Dzięki nieprzezroczystym kloszom oświetlają jedynie stół

Przeczytaj dodatkowo:
Włącznik światła z kryształem Swarovskiego:...

W eleganckim i nowoczesnym wnętrzu często liczą się detale. Dlatego warto zadbać o każdy szczegół....

Nowe technologie w oświetleniu: diody led, lampy...

Nowe rodzaje oświetlenia dają niedostępne dotychczas możliwości aranżacji wnętrz przy pomocy różnych rodzajów...

Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy...

Odpowiednio dobrana lampa stołowa oraz barwa światła tworzą nastrojowe oświetlenie stołu: wydobywają go na...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...

Nowoczesne łączniki światła: jak dobrać...

Detale, wbrew pozorom, mają ogromne znaczenie w odbiorze charakteru wnętrza. Nowoczesne łączniki światła...

Światło w pięknej oprawie. Wybierz oświetlenie do...

Zamiast szukać lamp, żyrandoli, kinkietów, lamp gabinetowych w wielu różnych sklepach, wybierz...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.