| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Lampa sufitowa, listwy LED, halogeny? Jakie oświetlenie salonu polecają architekci

Lampa sufitowa, listwy LED, halogeny? Jakie oświetlenie salonu polecają architekci

Trochę wbrew jego nazwie, z pokoju dziennego najintensywniej korzysta się wieczorem, kiedy domownicy wracają po dniu pracy lub nauki. Warto więc starannie zaplanować oświetlenie salonu, żeby niezależnie od sposobu spędzania czasu gwarantował miłą atmosferę. Architekt radzi, jakie oświetlenie salonu wybrać.

Salon to z założenia pokój wielofunkcyjny. Służy do różnych celów – indywidualnego wypoczynku, przyjmowania gości, jedzenia, spędzania czasu w gronie rodziny. Dobrze, jeśli oświetlenie będzie można dopasowywać do tych potrzeb. Pokój dzienny jest coraz częściej połączony z kuchnią i jadalnią, dlatego jeden żyrandol pod sufitem nie załatwi sprawy. Dzięki rozmieszczeniu wielu różnorodnych lamp w odpowiednich miejscach uzyskamy wiele możliwych aranżacji wnętrza i podziałów na strefy. Dlatego na liczbie źródeł światła w salonie nie warto przesadnie oszczędzać.

Jakie oświetlenie salonu do strefy wypoczynku?

Lampy sufitowe nad częścią wypoczynkową zapewnią komfort przebywania w niej całej rodzinie, a także gościom. Spotkanie towarzyskie w większym gronie to sytuacja, w której chcemy korzystać z większej przestrzeni salonu, odpowiednie będzie więc ogólne światło górne. Podobnych warunków potrzebują też na przykład rodzinne rozgrywki w gry planszowe i zabawy dzieci odbywające się na podłodze. W przykładowym planie salonu są to cztery oprawy pojedyncze, ale można zastosować także oprawy z kilkoma reflektorkami lub systemy szynowe albo linkowe. Jeśli jednak chcemy w dużej przestrzeni salonu poczuć się przytulniej i na przykład poczytać, można wyodrębnić z niego miły kącik dzięki lampie stojącej. Rezygnujmy wówczas z zapalania reflektorów sufitowych znajdujących się daleko.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Podczas spotkań lub gier rodzinnych najlepsze będzie ogólne światło górne pochodzące z czterech reflektorów umieszczonych w suficie. Można je skierować w dowolną stronę i oświetlić fragment salonu, na którym nam szczególnie zależy

Zwykłe oświetlenie sufitowe raczej nie do czytania

Źródło światła musi być wystarczająco mocne, by zapewniało odpowiednie warunki do czytania. Lepiej też, jeżeli da się skierować snop światła dokładnie tam, gdzie chcemy – umożliwi to lekturę w różnych pozycjach. Lampka stojąca z możliwością skierowania światła w dowolne miejsce przyda się również wtedy, kiedy zamiast książki wybierzemy film. Dzięki temu zachowamy przytulność kącika wypoczynkowego, a ekran telewizora nie będzie jedynym źródłem światła. Podobną funkcję spełniają także ledowe linie świetlne ukryte w suficie i oświetlające – jak w naszym przykładzie – ścianę z cegieł za telewizorem.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W czasie przygotowywania posiłków dobre oświetlenie wyspy kuchennej zapewni rząd lamp wbudowanych w sufit. Dodatkowo nad płytą grzewczą została zamontowana listwa ledowa. Podczas spożywania posiłków dobre oświetlenie zapewnią dwie lampy sufitowe zawieszone nad stołem jadalnianym. Dzięki nieprzezroczystym kloszom oświetlają jedynie stół

Stół oświetlony czy zacieniony?

Lampy wiszące nad stołem wykorzystuje się najczęściej przy posiłkach. W prezentowanym pokoju dziennym pokazujemy dwie oddzielne, równie dobrze sprawdziłaby się jednak jedna większa lub rząd kilku mniejszych źródeł światła. Lampy nad stołem (koniecznie na osi stołu) podkreślają jego rangę. Zawieszone dość nisko oświetlają tylko blat i jego najbliższą okolicę, dzięki czemu strefa jadalni może być wydzielona światłem z przestrzeni pokoju, staje się najważniejszym jego miejscem, zaprasza gości i domowników do wspólnego posiłku. Poza oświetleniem stołu można wtedy zapalić tylko dyskretne, słabsze światła niekonkurujące z lampami nad stołem, które podkreślą ciekawe detale salonu, w tym wypadku ceglaną ścianę.

Oświetlenie pokoju inne niż w aneksie kuchennym

Połączona z salonem kuchnia z racji swojej funkcji musi mieć dobrze dobrane oświetlenie nad blatami roboczymi. W tym przypadku nad płytą grzewczą jest ukryta listwa ledowa skierowana na blat, a nad wyspą pięć wpuszczonych w sufit halogenów. Po wyłączeniu tego oświetlenia kuchnia „znika” z salonu i staje się niewidoczna dla osób przebywających na kanapach czy przy stole jadalnianym. By uniknąć efektu czarnej otchłani w miejscu kuchni, można zastosować delikatne podświetlenie wyspy od strony salonu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Jeśli mamy ochotę poczytać, w kąciku wypoczynkowym można zapalić lampę podłogową. Aby stworzyć kameralny nastrój, można też włączyć ledowe linie świetlne zamontowane w suficie, które podkreślą ciekawą fakturę ceglanej ściany

Wiele świateł – wiele możliwości

W pokoju dziennym można wykorzystać także inne, mniej typowe źródła światła. Jeżeli zamierzamy umieścić na ścianie jakieś obrazy, warto skierować na nie niewielki reflektorek lub zamontować nad nimi lampkę specjalnie przeznaczoną do oświetlania obrazów, taką jak te, które stosuje się w galeriach. Źródłem światła może być także zapalony kominek (zwykły albo modny ostatnio „ekologiczny” na płynne paliwo). Duże możliwości dają też listwy ledowe, które można przyklejać bezpośrednio do ścian, sufitów czy ukryć w podłodze. W stosowaniu oświetleniowych trików warto jednak zachować umiar – wnętrze przeładowane zbyt wieloma efektami będzie sprawiać wrażenie chaosu, a nawet „dyskoteki”. Dlatego lepiej, aby światło było dyskretnym towarzyszem i tłem niż głównym aktorem w mieszkaniu.

Kiedy planować oświetlenie salonu

Całe oświetlenie salonu, czyli punkty oświetleniowe sufitowe i ścienne, włączniki, a także gniazda elektryczne, do których będziemy podłączać stojące lampy, trzeba rozmieścić jeszcze na etapie prac budowlanych, przed wygładzeniem i pomalowaniem ścian. Oznacza to, że już wtedy należy zdecydować o ustawieniu takich mebli jak stół, ława czy kanapa, do których dopasowujemy sztuczne światło.

TEST żarówek energooszczędnych. Która świetlówka najszybciej się zapala i pobiera najmniej prądu?

Sprawdziliśmy rzeczywiste parametry świetlówek energooszczędnych, które zastępują w naszych domach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu,...

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego...

Diody LED. Poznaj fakty i mity o oświetleniu...

Czy rzeczywiście diody LED są drogie i wymagają szczególnej uwagi podczas użytkowania, a ich trwałość została...

Jaka lampa do salonu, kuchni, sypialni? Wybierz...

Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju wnętrz, ale także o ich funkcjonalności. Odpowiednio dobrane lampy...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...