Biuro w domu. Architekt radzi jak je urządzić i na co zwrócić uwagę

2024-06-05 14:21

Sposób urządzenia domowego biura zależy od charakteru wykonywanej pracy, wielkości mieszkania lub domu oraz liczby i wieku domowników. Podpowiadamy, jak je dostosować do potrzeb i możliwości.

Spis treści

  1. Domowe biuro, jak je urządzić?
  2. Oświetlenie domowego biura
  3. Jakie biurko do pracy w domu?
  4. Siedzisko i szafki
  5. Biuro w salonie lub sypialni
  6. Zobacz przykładowe aranżacje domowego biura
Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Domowe biuro, jak je urządzić?

Jeśli dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, które można przeznaczyć na domowe biuro, podstawą będzie jego wygodne zaaranżowanie – dobranie, mebli, oświetlenia i dodatków. Jeżeli nie mamy takich możliwości, kąt do pracy musimy wydzielić z pomieszczenia o innej funkcji – na przykład salonu, kuchni lub sypialni. Osoby bezdzietne lub mieszkające w pojedynkę mogą przeznaczyć na minibiuro część przestrzeni salonu, przedpokoju lub nawet kuchni. W przypadku dużych rodzin lub z małymi dziećmi – z domownikami często kręcącymi się po pomieszczeniach wspólnych – do zagospodarowania na biuro pozostaje część sypialni lub inne ustronne miejsce dające prywatność i umożliwiające koncentrację przy pracy.

W wysokich wnętrzach miejsce do pracy można z powodzeniem umieścić na antresoli. Aby praca przebiegała efektywnie, ważne jest ograniczenie bodźców zewnętrznych, wyposażenie biura w wygodne i ergonomiczne meble oraz odpowiednie oświetlenie. Gdy przyjmujemy klientów w domu, ideałem będzie pomieszczenie lub kąt do pracy znajdujący się blisko drzwi wejściowych z ograniczonym wglądem w głąb mieszkania. Jeśli zdarzają się nam spotkania zdalne, zadbajmy o to, aby tło, na jakim będą nas oglądać rozmówcy, nie było przypadkowe, lecz neutralne, estetyczne i spójne z charakterem wykonywanych zadań.

Oświetlenie domowego biura

Praca w ciągu dnia będzie nas mniej męczyć, jeśli zadbamy o oświetlenie biurka rozproszonym światłem dziennym. Zazwyczaj najkorzystniej jest ustawić blat do pracy prostopadle do okna, jednak nie dopuszczając do tego, aby światło odbijało się od ekranu monitora. Wymaga to zainstalowania w oknie rolet lub żaluzji, regulujących dostęp światła w słoneczne dni. Dla osób praworęcznych najlepsze jest oświetlenie pola pracy skierowane z lewej strony, osoby leworęczne będą sobie mniej zasłaniać światło, gdy będzie ono skierowane z prawej strony.

Wieczorami i w pochmurne dni niezbędne będzie sztuczne oświetlenie miejsca pracy. Aby wzrok się nie męczył, musi ono być odpowiedniej mocy. W miejscu pracy przy komputerze natężenie światła powinno wynosić około 500 luksów. Do pracy przed ekranem korzystniejsze jest światło rozproszone niż skupione, dlatego lepsze od punktowych lampek będą na przykład zwisające o charakterze liniowym, znajdujące się bezpośrednio nad polem do pracy. Lampka ze światłem skupionym też się przyda, ale raczej do pomocniczego oświetlenia biurka. Znaczenie ma też barwa światła, na jaką się zdecydujemy. Dłuższą pracę lepiej jest wykonywać przy świetle sztucznym, zbliżonym do światła dziennego, które jest imitowane przez żarówki o barwie około 4000 K.

Czytaj też:  Jak wybrać agencję ochrony do monitoringu domu i reagowania na alarmy? Podpowiadamy

Jakie biurko do pracy w domu?

Powinno być na tyle duże, aby można było swobodnie ustawić na nim laptop lub klawiaturę z monitorem i pracować, opierając dłonie na przedramionach opartych na biurku pod kątem prostym lub lekko rozwartym. Muszą zmieścić się na nim jeszcze notatki i ewentualnie podstawki, które pomagają w korzystaniu z notatek. Taki komfort pracy zapewni nam biurko o głębokości 80 cm. Blat o głębokości 60 cm może do dłuższej pracy okazać się zbyt mały, szczególnie jeśli pracujemy na komputerze stacjonarnym lub dużym laptopie. Biurko nie może też być zbyt krótkie, powinno umożliwiać odłożenie na bok dokumentów, telefonu itp. Oczywiście wszystko zależy od charakteru wykonywanej pracy, ale blat krótszy niż 100-120 cm przeważnie nie zapewnia wystarczającego komfortu.

Wierzch biurka powinien znajdować się na wysokości 70-90 cm. Standardowe biurka mają wysokość 72-74 cm. Optymalny wymiar warto jednak dopasować do wzrostu osoby pracującej oraz pozycji fotela do pracy. Jeśli spędzamy dużo czasu przed monitorem, ideałem będzie biurko o regulowanej wysokości (z regulacją ręczną lub elektryczną), w którym można podnosić i opuszczać blat. Zmiana wysokości blatu i – co za tym idzie – siedziska, wymusza na pracującym przyjmowanie różnych pozycji, nawet stojącej. Odciąża się w ten sposób napięte podczas długotrwałego siedzenia mięśnie kręgosłupa oraz ramion. Ekran monitora lub laptopa powinien być umieszczony tak, aby patrząc na wprost, wzrok zatrzymywał się na górnej części ekranu. O ile monitor z klawiaturą łatwo jest tak ustawić – pomogą w tym między innymi regulowane wysięgniki, które można przykręcić do ściany, to laptop warto do pracy umieszczać wyżej na przykład na specjalnej skośnej podpórce. Ustawienie monitora w ten sposób zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia napięć w odcinku szyjnym kręgosłupa, ponieważ podczas pracy mamy wzrok skierowany na wprost i nie opuszczamy głowy.

Siedzisko i szafki

Podstawą dobrze zorganizowanego miejsca do pracy jest wygodne miejsce do siedzenia. Komfortowe i popularne są fotele na kółkach, umieśćmy je jednak na ochronnej macie-podkładce, aby nie zniszczyć posadzki. Najlepiej jeśli wysokości siedziska i pozycja podłokietników fotela są regulowane. Mebel, na którym siedzimy, powinien też mieć za plecami wystarczającą ilość miejsca na jego odsunięcie. Minimalna odległość między krawędzią blatu a ścianą z tyłu fotela wynosi 90 cm. Wygodniej nam będzie, gdy zwiększymy ją do 100 cm. Gdy za plecami znajduje się ciąg szafek z uchylnymi drzwiczkami, odległość ta powinna być dodatkowo powiększona o wymiar otwartych drzwiczek, aby sięgając do ich wnętrza, móc swobodnie się odwrócić. Standardowe szafki na dokumenty mają 40 cm głębokości, wymiar ten pozwala na przechowywanie segregatorów.

Biuro w salonie lub sypialni

Konieczność wygospodarowania miejsca do pracy w pomieszczeniu o innej funkcji, to niestety często spotykana sytuacja, zazwyczaj wymuszona małym metrażem mieszkania lub niewielką liczbą pomieszczeń. Nie musi to być układ skazany na niepowodzenie, jednak najkorzystniej jest wtedy odseparować biurko – ruchomą lub stałą przegrodą albo nawet wysoką rośliną doniczkową. W większym wnętrzu można jako wydzielenie zastosować szafę wolno stojącą. Taki mebel zazwyczaj przytwierdza się do podłogi, sufitu albo ściany. Jeśli postawi się go na podłodze bez mocowania, to jego wysokość nie może przekraczać czterokrotności jego głębokości. Ustawiona więc jako przegroda szafka o głębokości 30 cm nie powinna być wyższa niż 120 cm, w przeciwnym razie – obciążona tylko na najwyższej półce – może się przewrócić.

Wnękę z biurkiem można też wyodrębnić z całego pomieszczenia, malując ją farbą magnetyczną w innym kolorze (umożliwiającą mocowanie notatek z informacjami) lub tapetą o spokojnym wzorze. Praca w tak ograniczonym miejscu sprawi, że życie służbowe będzie nieco oddzielone od prywatnego.

Jeśli nie chcemy wizualnie dzielić większego pomieszczenia, z którego wydzielamy kąt do pracy, to styl, w jakim go urządzimy, powinien współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Meble w całym pomieszczeniu warto wtedy zachować w jednej gamie kolorystycznej i materiałowej. W małych wnętrzach dobrze jest zintegrować mebel do pracy z innymi sprzętami albo parapetem i na przykład umieścić na przedłużeniu ciągu szaf lub we wnęce między szafami. Bok szafy można wtedy wykorzystać do zamocowania tablicy na notatki. Takie rozwiązania wymagają zazwyczaj indywidualnego podejścia i wykonania wyposażenia „na wymiar”. W przypadku pracy w salonie lub sypialni najlepiej trzymać się zasady czystego biurka i po skończonej pracy chować dokumenty, segregatory i inne pomoce do szuflad lub szaf.

Warto przeczytać i zobaczyć:

Zobacz przykładowe aranżacje domowego biura