Jak wybrać agencję ochrony do monitoringu domu i reagowania na alarmy? Podpowiadamy

2024-06-05 13:44

Warto mieć w domu alarm, a jeszcze lepiej dodatkowo umowę z agencją ochrony, której pracownicy profesjonalnie i szybko zareagują na niepożądaną sytuację, która go wywoła. Czym zajmuje się agencja ochrony i jak wybrać najlepszą do monitoringu domu?

agencje ochrony
Autor: Andrzej T. Papliński Cenne wyposażenie potrzebuje ochrony, zanim jeszcze dom zostanie zasiedlony, więc już wtedy przyda się opieka profesjonalnej agencji
Murator Remontuje: Montaż zestawu podtynkowego
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jak wybrać agencję ochrony do monitoringu domu?
  2. O co zapytać agencję ochrony?
  3. Wybierasz agencję ochrony? Czas dojazdu jest kluczowy
  4. Czy agencja ochrony może zamontować system alarmowy w domu?
  5. Zakres ochrony domu: podstawowy czy rozszerzony?
  6. Usługi ochroniarskie świadczą tysiące agencji

Ile płacisz za monitoring? To pytanie najczęściej słyszą ci, którzy mają alarm z monitoringiem, od tych, którzy zamierzają korzystać z usług agencji ochrony. Jednak to nie cena jest wyznacznikiem profesjonalizmu i jakości ochrony. Największy wpływ na wysokość miesięcznego abonamentu ma zakres usług, na które się zdecydujemy. Może więc być tak, że właściciele sąsiadujących posesji mają abonamenty opiewające na kwoty znacznie różniące się wysokością od naszej.

Jak wybrać agencję ochrony do monitoringu domu?

Agencje funkcjonują w oparciu o koncesję wydawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która określa zakres i formę prowadzonej działalności. Zanim zaczniemy się dowiadywać o cenę monitoringu, aby na tej podstawie rozważać, czy podpisać umowę z konkretną agencją ochrony, sprawdźmy:

  • jakie ma certyfikaty jakości, referencje, doświadczenie;
  • czy nie figuruje w rejestrze dłużników;
  • jak prowadzi politykę prywatności;
  • czy ma ubezpieczenie OC i na jaką kwotę;
  • czy dysponuje własnymi grupami interwencyjnymi (gdzie są rozlokowane i jak duży teren obsługują);
  • jak długo działa;
  • kogo zatrudnia (czy pracownicy mają odpowiednią wiedzę techniczną, znają przepisy prawa z zakresu ochrony, mają ważną licencję pracownika ochrony, odpowiednie warunki fizyczne, ukończone szkolenia, potrafią udzielić pierwszej pomocy, są niekarni).

To podstawowe kwestie wpływające na to, czy agencja wzbudza zaufanie.

agencje ochrony
Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Marcin Rubik Jeśli dom stoi na dużej działce, z dala od innych zabudowań, alarm może nie być wystarczającym odstraszaczem dla intruzów

O co zapytać agencję ochrony?

Inwestorów najbardziej interesują szczegóły dotyczące monitorowania domu, czyli:

  • czas dojazdu do posesji w razie uruchomienia się alarmu;
  • sposób działania patrolu po pojawieniu się na miejscu (według jakich zasad reaguje na próbę włamania, a jak przy wtargnięciu niepowołanych osób do domu);
  • jakie są procedury w przypadku, gdy napastnicy będą uzbrojeni, agresywni, wyraźnie pod wpływem środków odurzających, działają w grupie;
  • jaka jest liczba bezpłatnych (wliczonych w cenę abonamentu) interwencji na wypadek nieuzasadnionego wezwania patrolu (wzbudzania się alarmu).

Najczęściej dopuszczalna jest jedna w miesiącu nieuzasadniona interwencja patrolu (dodatkowe to koszt około 50 zł za każdą) oraz dowolna liczba odwołań wzbudzonego alarmu.

Gdy zdarzy się taka potrzeba (na przykład na skutek przekroczenia czasu zaprogramowanego na wyjście z domu po uzbrojeniu alarmu), trzeba jak najszybciej zadzwonić pod numer telefonu wskazany do kontaktu z centralą monitoringu, aby po podaniu hasła alarm został zdalnie wyłączony, a patrol odwołany (jeśli już wyruszył). Zdarza się, że pracownicy zadają dodatkowe pytania, by się upewnić, że alarm został rzeczywiście wzbudzony przez nasze roztargnienie, zapomnienie, nieuwagę, a odwołanie nie jest wymuszone. Na taką okoliczność zakłada się użycie przez mieszkańca domu hasła, po wypowiedzeniu którego osoba obsługująca monitoring wie, że powinna wysłać patrol. Jeśli jesteśmy zainteresowani taką opcją, zapis o haśle na wypadek wymuszenia odwołania alarmu powinien się znaleźć w umowie. Jeżeli nie ma umówionego hasła, pracownicy dobrej agencji ochrony w każdym przypadku prośby o odwołanie alarmu będą się starali upewnić, że osoba zgłaszająca nie robi tego pod przymusem.

agencje ochrony
Autor: Mirosław Krogulec Dobrze widoczna tablica informująca o ochronie to dodatkowy znak dla złodziei, żeby trzymali się z dala od posesji

Wybierasz agencję ochrony? Czas dojazdu jest kluczowy

Agencje deklarują różny czas dojazdu do klienta – od 5-10 do nawet 30 minut. Często zastrzegają, że na przykład z powodu korków lub innych zdarzeń drogowych oczekiwanie na patrol może być dłuższe. To kwestia wymagająca bardzo poważnego rozważenia.

Można się zastanawiać, po co nam monitoring, jeśli czas dojazdu patrolu jest – naszym zdaniem – bardzo długi. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku włamania (niekoniecznie zaplanowanego przez wyrafinowanych złodziei) nawet mniej niż pięć minut może wystarczyć do pozbawienia nas wartościowych przedmiotów. Kiedy? Wtedy, gdy dom będzie zabezpieczony przez alarm z monitoringiem, ale nie będzie wyposażony w solidne (mające stosowne certyfikaty) zabezpieczenia antywłamaniowe, posesja będzie nieodpowiednio oświetlona albo obsadzona zbyt bujną, zasłaniająca widok roślinnością i niechroniona dodatkowymi elementami systemu alarmowego, na przykład kamerami. Nie warto się łudzić, że atrapa kamery wystarczy. Nie wystarczy. W czasach internetu, kiedy niemal w kilka minut można sprawdzić, jak wygląda dany model kamery, lepiej – jeśli chcemy „oszczędzić” – zdecydować się nawet na niedziałającą, ale prawdziwą kamerę niż jej atrapę.

Z drugiej strony – jeśli po wzbudzeniu alarmu (informację o tym może nam przekazać aplikacja na smartfonie albo - telefonicznie – centrum monitoringu) sami nie dojedziemy do domu szybciej niż patrol, nie mamy możliwości poproszenia rodziny/przyjaciół/zaufanych osób, by sprawdziły, co dzieje się w domu, to czas dojazdu patrolu nawet w ciągu 40 minut może być wart zainwestowania w monitoring.

Kwestię czasu dojazdu należy przeanalizować bardzo dokładanie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – lokalizację domu, możliwość samodzielnego szybkiego pojawienia się na posesji po załączeniu się alarmu, sposób podejmowania interwencji przez patrol w zależności do rodzaju zagrożenia - i dopiero na tej podstawie ustalić, czy jest dla nas optymalny i czy inwestycja w monitoring ma sens.

agencje ochrony
Autor: Andrzej T. Papliński Trzeba się liczyć z tym, że do posesji położonej na uboczu patrol ochrony nie dotrze błyskawicznie, ale użytkownikom zwykle zajmuje to jeszcze więcej czasu

Czy agencja ochrony może zamontować system alarmowy w domu?

Wszystkie duże agencje ochrony i wiele mniejszych proponują usługę projektowania, montażu i konserwacji systemu alarmowego. To się może opłacić, bo jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, projekt zwykle jest bezpłatny, mamy gwarancję, że system zostanie wykonany zgodnie z zasadami, a jego elementy są dobrej jakości. Możemy mieć pewność, że wzięto pod uwagę wszystkie uwarunkowania, zwrócono uwagę na wszelkie niedoskonałości (na przykład brak lub niewystarczającą jakość mechanicznych zabezpieczeń antywłamaniowych, sprzyjające zainteresowaniu domem miejsce z dala od innych siedzib). Wiemy, kto będzie konserwował system, na co możemy liczyć w przypadku awarii jakiegoś elementu. Nie będzie trzeba też dostosowywać do wymagań agencji ochrony systemu założonego przez niezależnego instalatora i w razie problemów z jego działaniem wzywać dwóch niezależnych firm do ich rozwiązania (w przypadku wzbudzenia się alarmu - agencji ochrony, a w razie uszkodzenia czujki - instalatora, który montował system).

Kompleksowa usługa i perspektywa stałej współpracy mogą być (i często są) dobrym punktem wyjścia do ustalania ceny comiesięcznego abonamentu. Podobnie jak wieloletnie korzystanie z usług tej samej firmy.

agencje ochrony
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: BOZART Nie zawsze mamy wokół zaufanych sąsiadów, którzy w razie wzbudzenia alarmu mogą szybko sprawdzić co się dzieje w naszym domu

Zakres ochrony domu: podstawowy czy rozszerzony?

Podstawowy zakres ochrony obejmuje: monitoring domu i jego otoczenia (jeśli jest włączony do systemu alarmowego), reakcję na próbę naruszenia monitorowanego obiektu oraz działanie w sytuacji zagrożenia, gdy centrala monitoringu otrzyma sygnał, na przykład z pilota antynapadowego.

Możliwa jest też usługa monitoringu wizyjnego. W jej ramach podczas uruchomienia się alarmu nawiązywane jest połączenie wideo, dzięki któremu grupa interwencyjna ma dodatkowe informacje dotyczące na przykład rozpoznania terenu i liczby intruzów na posesji.

Monitoring może być również powiązany z powiadomieniem (wezwaniem) i interwencją konkretnych służb w razie zagrożenia życia, pożaru, wycieku gazu itp. Wszystko zależy od tego, jak rozbudowany jest system alarmowy i jakiej ochrony potrzebujemy.

Niektóre agencje oferują aplikację na smartfony, dzięki której można obserwować dom i w razie potrzeby alarm odwołać (na przykład gdy ptaki urządziły sobie stołówkę na parapecie okna, gubią orzechy nad naszymi oknami połaciowymi) albo wywołać (na przykład gdy mamy podejrzenia co do intencji osób pojawiających się w jego pobliżu). Wywołanie alarmu powoduje natychmiastowe wysłanie patrolu interwencyjnego. Dodatkowo w telefonie mamy zapisaną historię alarmu.

agencje ochrony
Autor: Piotr Mastalerz Monitoring może być powiązany z powiadomieniem odpowiednich służb, na przykład w razie wycieku gazu odnotowanego przez czujkę w kotłowni

Usługi ochroniarskie świadczą tysiące agencji

W Polsce działa około 5000 agencji ochrony, więc mamy dużą szansę na znalezienie takiej, której oferta będzie nam odpowiadała. Najłatwiej ją znaleźć w aglomeracjach, dużych miastach i na ich obrzeżach. Mimo że wiele firm obejmuje działalnością teren całego kraju, to powiedzmy wprost – wybór jest tam, gdzie jest zapotrzebowanie na usługi ochroniarskie.

Co robić, gdy nie ma wyboru albo jest niewielki? Wybrać to, co można, i skutecznie negocjować warunki oraz kwotę miesięcznego abonamentu.