Ile kosztuje projektant wnętrz w 2024 roku? Sprawdziłam na własnym mieszkaniu i mocno się zdziwiłam!

2024-06-18 7:28

Zastanawiasz się nad zatrudnieniem projektanta wnętrz? Ile tak naprawdę kosztuje projekt wnętrza w 2024 roku? Sprawdziłam i dzielę się wnioskami. Koszt zatrudnienia architekta wnętrz zależy od wielu czynników. Po rozmowach z kilkoma specjalistami i przeglądzie ofert zorientowałam się, że rozstrzał cen jest ogromny, ale to plus, bo każdy powinien znaleźć coś dla siebie! Ile zapłaciłam i co zyskałam dzięki współpracy z projektantem wnętrz?

Spis treści

  1. Czym różni się architekt wnętrz od projektanta wnętrz?
  2. Jak znaleźć odpowiedniego architekta/projektanta wnętrz?
  3. Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz – krok po kroku
  4. Ile czasu trwa projekt wnętrza?
  5. Czy warto korzystać z projektanta wnętrz?
  6. Architekt wnętrz cena. Ile kosztuje usługa projektanta wnętrz w 2024?

Czym różni się architekt wnętrz od projektanta wnętrz?

Projektant wnętrz czy architekt? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób rozważających zatrudnienie osoby, która ma zaprojektować ich dom lub mieszkanie. Architekt wnętrz i Projektant wnętrz to dwa tytuły, które choć wydają się synonimami, to w rzeczywistości nimi nie są. Różnice są znaczące i warto je poznać, zanim zdecydujemy się na zatrudnienie jednego z tych specjalistów.

Aby zostać architektem, konieczne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku Architektura lub Architektura i Urbanistyka – oferują je przede wszystkim politechniki. Architekci wnętrz uczą się m.in. projektowania przestrzennego, ergonomii, materiałoznawstwa, technik budowlanych, a także przepisów budowlanych i norm bezpieczeństwa. W wielu krajach muszą również zdać egzamin licencyjny, aby móc legalnie wykonywać swój zawód.

Projektant wnętrz może mieć różnorodne wykształcenie – od kursów zawodowych po studia wyższe, jednak ich edukacja zazwyczaj skupia się głównie na aspektach estetycznych, takich jak kolorystyka, aranżacja mebli, dekoracja i stylizacja wnętrz.

Architekci wnętrz zajmują się kompleksowym projektowaniem przestrzeni, uwzględniając zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Mogą projektować układ ścian, sufitów, podłóg oraz instalacji technicznych, takich jak elektryka czy hydraulika. Ich praca to także przygotowywanie szczegółowych rysunków technicznych, które muszą spełniać wszystkie wymogi prawne i normy bezpieczeństwa.

Projektanci wnętrz koncentrują się na wyglądzie przestrzeni. Ich zadania obejmują wybór kolorów, materiałów, mebli, tkanin i dekoracji, aby stworzyć spójną i estetyczną całość. Projektanci wnętrz pracują bezpośrednio z klientami, aby zrozumieć ich styl i potrzeby, a następnie przekształcić te wizje w rzeczywistość. Choć projektanci mogą doradzać w kwestiach funkcjonalnych, zazwyczaj nie zajmują się zmianami strukturalnymi czy instalacyjnymi.

Zobacz także: Te style wnętrz są już passé i odchodzą w zapomnienie!

Kiedy wybrać architekta wnętrz, a kiedy projektanta wnętrz? Wszystko zależy od specyfiki projektu. Jeśli planujesz dużą przebudowę, która obejmuje zmiany strukturalne i techniczne, architekt wnętrz będzie właściwym wyborem ze względu na swoje szerokie kompetencje techniczne i znajomość przepisów budowlanych. Natomiast jeśli chcesz odświeżyć wygląd swojego mieszkania, zmieniając układ mebli, kolorystykę i dekoracje, projektant wnętrz może być bardziej odpowiedni, oferując kreatywne i stylowe rozwiązania.

Najlepszą opcją będzie wybór osoby, która po kierunku architektura i urbanistyka, uzyskując stopień mgr inż. arch, zajęła się projektowaniem wnętrz.

Jak znaleźć odpowiedniego architekta/projektanta wnętrz?

  • Zbierz rekomendacje od bliskich i znajomych
  • Poszukaj opinii w Internecie
  • Sprawdź portfolio wybranych architektów/projektantów na Instagramie
  • Wyślij ok. 10-20 zapytań o wycenę, ofertę i najbliższy wolny termin na rozpoczęcie prac projektowych
  • Zaufaj intuicji

Jeśli ktoś w twoim otoczeniu już korzystał z usług projektanta wnętrz, to masz wielkie szczęście! Szczere polecenie od znajomych lub zdecydowane odradzenie korzystania z usług danej osoby jest najbardziej wartościowe. Jeżeli nie znajdziesz "polecajek" w kręgu znajomych, pozostaje ci szukanie na własną rękę. Ja tak właśnie zrobiłam.

Każdy architekt wnętrz powie ci, że jest w stanie zaprojektować dla ciebie wszystko, w końcu po to skończył wymagające studia, żeby projektować w każdym stylu i sprostać wymaganiom oraz oczekiwaniom jak najszerszego grona klientów. Ale bądźmy szczerzy: czy ty, czy ja, czy projektant wnętrz – wszyscy wnosimy do swojej pracy coś osobistego; styl, wizję, preferencje estetyczne i ważne jest, żeby znaleźć wspólny język i złapać flow.

Aby znaleźć odpowiednią osobę, która zaprojektuje moje mieszkanie, najpierw zrobiłam research i przejrzałam kilkadziesiąt kont architektów, projektantów oraz biur projektowych na Instagramie. Pomocne były tutaj hasztagi i słowa kluczowe takie jak: architekt wnętrz, projektowanie wnętrz, projekt wnętrz.

Na tym etapie decydował aspekt wizualny – oceniałam dosłownie wszystko:

  • Czy podoba mi się sposób, w jaki dana osoba lub firma prowadzi swój profil w mediach społecznościowych,
  • Czy z danego profilu wybija się wiodący styl i czy opublikowane wizualizacje odpowiadają moim gustom i mnie przekonują,
  • Czy w projektach znajduję elementy wspólne z wizją mojego mieszkania, która już wtedy rodziła mi się w głowie

Kolejnym etapem był kontakt poprzez e-mail, czyli rozesłanie kilkunastu zapytań do osób wyłonionych na podstawie wcześniejszej, instagramowej selekcji, z prośbą o przesłanie oferty, cennika i oraz najbliższych wolnych terminów. Aby uzyskać szczegółowe informacje, musiałam przesłać rzut mieszkania oraz wskazać wariant projektowy – ich dostępność różni się w zależności od projektanta czy architekta. Do najpopularniejszych należą:

  • projekt koncepcyjny (układ lub kilka układów funkcjonalnych w zależności od potencjału wnętrza, wizualizacje, spis wyposażenia i lista zakupowa)
  • projekt kompleksowy (kilka układów funkcjonalnych, wizualizacje i kilka możliwych korekt, rysunki techniczne: rzut podłogi, sufitów, elektryki, przyłączy wod-kan, rysunki techniczne mebli, spis wszystkich produktów i materiałów)
  • projekt kompleksowy z nadzorem (to, co powyżej plus koordynacja prac na budowie: koordynacja wyboru wykonawców, telefoniczny kontakt, wizyty na budowie)
  • projekt kompleksowy pod klucz (to, co powyżej plus pośrednictwo w zamówieniach, koordynacja dostaw materiałów, dobór dodatków a nawet umówienie ekipy sprzątającej.

*Poszczególne oferty współpracy z architektem wnętrz różnią się od siebie. To ogólny zarys i przykładowa rozpiska wariantów projektowych, która bazuje na informacjach zgromadzonych z różnych źródeł/wycen.

Trzeci etap wyboru odpowiedniego architekta lub projektanta wnętrz to oczekiwanie na wycenę, dopasowanie terminów i podjęcie najważniejszej decyzji – komu powierzyć projekt swojego domu lub mieszkania.

Ja zdecydowałam się na współpracę online. Wybrałam projekt kompleksowy ok. 67 m2 powierzchni całkowitej. Zależało mi na układzie funkcjonalnym, realistycznych wizualizacjach, rysunkach technicznych oraz spisie materiałów i produktów wykorzystanych w projekcie.

Polecamy: Właściciele tych mieszkań wiedzieli co robią! Zobacz 5 mieszkań i 5 pomysłów na ich remont

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz – krok po kroku

  1. Podpisanie umowy i wpłacenie zadatku,
  2. Inwentaryzacja lub przekazanie kompletnego projektu budowlanego (DWG + PDF, IFC - jeśli istnieje) wraz z projektami technicznymi poszczególnych branż,
  3. Wypełnienie ankiety projektowej badającej potrzeby inwestora,
  4. Przesłanie inspiracji oraz informacji, w jakim stylu chcemy się poruszać,
  5. Projekt układu/ów funkcjonalnych (określona liczba konsultacji na omówienie i wniesienie swoich uwag),
  6. Wizualizacje (określona liczba konsultacji na omówienie i wniesienie swoich uwag),
  7. Spotkanie materiałowe (opcjonalnie: prezentacja materiałów użytych w projekcie),
  8. Opracowanie techniczne (omówienie projektu technicznego, poprawki, uwagi),
  9. Otrzymanie specyfikacji wyposażenia i materiałów wraz z listą sklepów,
  10. Otrzymanie kompletnego projektu końcowego (książka projektu) i podpisanie protokołu odbioru.

*Zasady współpracy z architektem wnętrz różnią się od siebie. To ogólny zarys i przykładowa rozpiska etapów pracy, która bazuje na informacjach zgromadzonych z różnych źródeł/wycen.

Ile czasu trwa projekt wnętrza?

Projektowanie wnętrza to proces, który może trwać od 2 do nawet 6 miesięcy albo i dłużej, w zależności od rodzaju wnętrza (dom, mieszkanie), jego metrażu oraz wybranego wariantu projektowego. Warto pamiętać o tym, żeby zatrudnić architekta wnętrz odpowiednio wcześnie.

Czas trwania projektu wnętrza może wydawać się długi, ale moim zdaniem warto uzbroić się w cierpliwość, bo najważniejszy jest efekt końcowy – w moim przypadku przerósł on najśmielsze oczekiwania.

Czy warto korzystać z projektanta wnętrz?

Korzystanie z usług architekta/projektanta wnętrz z pewnością wpłynie na ostateczny wygląd i funkcjonalność twojego domu lub mieszkania. Decyzja o współpracy z profesjonalistą ma zarówno swoje plusy jak i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oto one:

ZALETY WADY
Profesjonalna wiedza i doświadczenie Zakres cenowy architekta wnętrz może być wysoki
Oszczędność czasu i pieniędzy (minimalizowanie ryzyka błędów i pomyłek) Trudności w znalezieniu odpowiedniego projektanta, mieszczącego się w naszym budżecie
Wzrost wartości nieruchomości Zależność od dostępności projektanta i znalezienia pierwszego wolnego terminu na rozpoczęcie projektu
Personalizacja projektu według naszych własnych potrzeb Czas oczekiwania na projekt od 2-6 miesięcy
Zniżki do sklepów lub na konkretne usługi
Dostęp do sieci sprawdzonych fachowców i wykonawców
Redukcja stresu związanego z remontem
Złoto we wnętrzach_WZ_Studio

Architekt wnętrz cena. Ile kosztuje usługa projektanta wnętrz w 2024?

Na początku zaznaczę, że wycena jest ważna 7-14 dni od momentu jej wysłania. Taką adnotację otrzymałam od każdego z architektów, z którymi się skontaktowałam. Najczęściej obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wpłata zadatku i podpisanie umowy są równoznaczne z rezerwacją terminu rozpoczęcia prac projektowych.

Transze rozliczeniowe

Ile kosztuje projekt wnętrza? Najrozsądniejszą odpowiedzią będzie: to zależy. Ceny zaczynają się już od 70 zł m2 (przy najtańszym wariancie projektowym), a płatności podzielone są zazwyczaj na 3-4 transze wpłacane:

  • przy podpisaniu umowy,
  • po lub przed otrzymaniem wizualizacji,
  • po lub przed otrzymaniem opracowania technicznego.

Oferta koncepcyjna jest tańsza od oferty kompleksowej średnio o 60 zł brutto za m2. Koszt współpracy nad projektem kompleksowym wynosi od 160 do nawet 280 zł brutto za m2. Jak to wyglądało u mnie? Otrzymałam kilka wycen na projekt kompleksowy wnętrza o powierzchni prawie 67 m2 i rozstrzał cen za projekt był ogromny: od 10 000 zł do nawet 19 000 zł brutto.

Polecamy: Lampiony boho na balkon i taras, a może sznury lampek? Te lampki są na TOPIE!

Ile kosztuje projektant wnętrz? Zróżnicowane ceny i moje osobiste wnioski

Ceny usług architekta/projektanta wnętrz są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Kluczowe jest znalezienie specjalisty, którego styl i podejście odpowiadają naszym potrzebom oraz budżetowi. Jeśli zapytacie o moje zdanie to uważam, że warto zatrudnić architekta wnętrz. Z mojego doświadczenia wynika, że to oszczędność i minimalizowanie błędów - moich jak i poszczególnych wykonawców niemal do zera. To także inwestycja w cieszące oko przez wiele lat mieszkanie.

Pozostałe podkategorie