| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie stołu - zobacz, jak dobrać lampę stołową i kuchenną

Oświetlenie stołu - zobacz, jak dobrać lampę stołową i kuchenną

Jakie wybrać oświetlenie stołu, żeby stworzyć dobry klimat? Nasz przewodnik poprowadzi Was od projektu instalacji po wybór lampy stołowej. Zobacz, jak umiejętnie wybrać lampę nad stół i lampę kuchenną, a także jak lampa stołowa może kreować nastrój w jadalni.

Projekt oświetlenia jadalni powinien być elastyczny. Musi umożliwiać zmianę aranżacji światła zależnie od potrzeb. Dotyczy to w szczególności projektu oświetlenia miejsca, w którym jemy. Po pierwsze, stół często rozkłada się i przesuwa, gdy gości jest więcej. Po drugie, różne okazje wymagają odmiennego światła – innego potrzebujemy do porannej kawy, a innego na świąteczną kolację przy świecach. Jeszcze inne światło w jadalni przyda się, gdy stół służy także do pracy czy odrabiania lekcji przez dzieci.

Autor: Maciej Stępiński

Nowoczesna lampa nie musi się kłócić z pałacowym wnętrzem. Szczególnie gdy jest niepowtarzalna jak ta tutaj – zaprojektowana i wykonana przez artystę José Estevesa.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Projekt instalacji oświetlenia jadalni

Niezależnie od tego, czy stół zaplanujemy w kuchni, w salonie, czy jadalni, musimy zadbać o właściwe rozmieszczenie obwodów elektrycznych. Powinny być przynajmniej dwa niezależne od siebie. Jeden obwód służy do oświetlenia ogólnego, drugi do funkcjonalnego (zadaniowego). Oświetlenie ogólne tworzy tło. Funkcjonalne i dekoracyjne natomiast koncentruje się na poszczególnych przestrzeniach (na przykład na blacie stołu albo miejscu do czytania) oraz buduje nastrój.

W dużych, pełniących różne funkcje pomieszczeniach nie musimy się ograniczać do jednego obwodu funkcjonalnego. Projektując instalację elektryczną, zaplanujmy dobrze gniazda elektryczne. Dobrze, gdy jest ich więcej niż to, co uważamy za konieczne minimum. Przydadzą się do podłączenia lamp podłogowych i stołowych, które będziemy mogli przestawiać odpowiednio do potrzeby, a także zapalać i gasić włącznikiem przy drzwiach. Warto również zastosować ściemniacze umożliwiające regulację natężenia (intensywności) światła.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak wybrać lampę nad stół

 1. Lampa stołowa powinna mieć żarówki przysłonięte lub niewidoczne dla siedzących przy stole. Przysłonięcie jest ważne, gdy mamy stół z błyszczącym blatem (na przykład szklanym) – ma on duży współczynnik odbicia światła.
 2. Do oświetlenia stołu można zastosować dowolne źródło światła: świetlówki kompaktowe (kompaktowe lampy fluorescencyjne), diody elektroluminescencyjne (LED), żarówki halogenowe. Te ostatnie nie nadają się do lamp wiszących nisko nad stołem – emitują zbyt dużo ciepła.
 3. Na oprawie lampy nad stół i w instrukcji jest adnotacja o maksymalnej mocy żarówki. Taką, najmocniejszą, należy kupić. Zbyt słabej żarówki nie da się wzmocnić, a zbyt mocną można ściemnić.
 4. Wystarczy zmodernizować instalację i zamontować ściemniacz. Niemal każde źródło światła (oprócz tanich świetlówek) może być ściemniane. Poszukajmy na opakowaniu napisu DIMM lub odpowiedniego symbolu.
 5. Oprócz lampy na ściemniaczu sprawdzają się żyrandole z kilkoma źródłami światła na dwóch obwodach włączanymi niezależnie. 
 6. By dowiedzieć się, ile żarówka wytwarza światła, należy sprawdzić liczbę lumenów (Lm). Waty na lumeny przeliczamy, mnożąc liczbę watów przez 10. Jeżeli chcesz wymienić 60- lub 75-watową żarówkę żarową nad stołem, potrzebny zamiennik, który będzie wytwarzał światło o wartości odpowiednio około 600 lub 750 lumenów.
 7. Sprawdź także temperaturę barwową. Powinna wynosić 3000-3500 K, co oznacza białe światło.

Oświetlenie ogólne w jadalni

Powinno być w miarę równomierne, rozproszone, a oprawy dyskretne, nierzucające się w oczy. W projektowaniu oświetlenia dąży się wręcz do redukcji lamp i zastępowania ich innymi źródłami światła ukrytymi np. w specjalnie przygotowanych półkach na krawędziach sufitu podwieszanego czy gipsowych sztukaterii.

Modnym i niestety wciąż drogim rozwiązaniem są oprawy zintegrowane z architekturą – niewidoczne moduły do wbudowania np. w sufit podwieszany czy w ściany. Pierwsza wprowadziła je włoska marka Flos. W jej produktach światło sączy się bezpośrednio z otworów w ścianach lub sufitach, bez widocznej oprawy.

Zobacz też, jaką lampę powiesić nad stołem kwadratowym, a jaką nad okrągłym.

Jako oświetlenie ogólne polecane są lampy sufitowe, kinkiety lub lampy stojące, których światło odbija się od sufitu. Można też wykorzystać oprawy o charakterze technicznym wpuszczane w sufit – np. tzw. oczka, czyli halogenowe lampy umieszczone w otworze wykrojonym w suficie podwieszanym – lub natynkowe – jak choćby reflektorki o regulowanym kącie nachylenia.

Reflektorki są praktyczne, zwłaszcza gdy mają służyć do oświetlenia obrazów na ścianach, książek w bibliotece, kuchennych szafek ściennych. Jeżeli je umiejętnie założymy i zadbamy o szeroki kąt padania światła, mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego. Podobnie rzecz się ma z reflektorami typu wallwasher. Ich nazwa wzięła się stąd, że obmywają szerokim strumieniem światła ściany. Przydają się szczególnie w niewielkiej jadalni lub gdy stół stoi między trzema ścianami.

Dzięki podświetleniu ścian pomieszczenie wyda się większe. Jeśli wybierzemy oprawy techniczne w kolorze sufitu albo ściany, wpuszczane bez ramek, wtopią się w tło i staną niemal niezauważalne. Wycinamy otwór w płycie g-k, obrabiamy krawędzie i montujemy wpuszczaną oprawę. Nie jest to łatwe, wymaga precyzji, ale sprawdzi się nawet we wnętrzach stylowych, urządzonych antykami lub meblami klasycznymi. Funkcję oświetlenia ogólnego może pełnić też centralny żyrandol czy plafoniera. Efektowne i modne są duże, o średnicy nawet ponad 1 m.

Autor: Marcin Czechowicz

Biała lampa nad stołem wpasowuje się w stylistykę i kolorystykę całego pomieszczenia, tworząc harmonijną całość o neutralnym wyrazie.

Oświetlenie stołu

Zwykle oświetlenie stołu tworzy lampa wisząca 55-60 cm nad blatem. Duże efektowne lampy stołowe powinny wisieć 75-92 cm nad blatem. Praktyczne są lampy regulowane, które można łatwo opuszczać i podnosić. Dzięki temu w każdej sytuacji można ustawić lampę tak, by nie oślepiała ani nie zasłaniała siedzących przy stole.

Dobrze, jeśli lampa stołowa jest od spodu przysłonięta matową szybą lub tworzywem rozpraszającym światło, a od góry zamknięta. Stół będzie wtedy oświetlony równomiernie, natomiast jego otoczenie pozostanie w półcieniu. Ponieważ efekt zależy od konstrukcji oprawy lampy, najlepiej konkretny model przymierzyć do stołu we własnym domu. Sklepy chętnie zgadzają się na ewentualny zwrot, jeżeli lampa nie będzie pasować.

Interesującym rozwiązaniem, szczególnie dla nowoczesnych wnętrz, jest jedna długa lampa nad prostokątnym stołem. Tego typu lampy, inspirowane oprawami biurowymi, są wyjątkowo funkcjonalne zarówno podczas posiłków, jak i wtedy, gdy stół służy do pracy. Poza tym efektownie podkreślają formę stołu. Analogicznie, okrągły stół aż prosi się o lampę okrągłą lub o formie zamykającej się w obrysie koła.

O wielkości lampy decyduje koncepcja dekoratorska i zdrowy rozsądek. Nie jest dobrze, jeśli świeci na głowy siedzących czy utrudnia wstawanie z krzeseł. Im oświetlenie ogólne jest bardziej neutralne, tym lampa/lampy nad stołem mogą być bardziej dekoracyjne. Na liczbę lamp należy jednak uważać, szczególnie w niewielkich wnętrzach. Zbyt wiele różnych w polu widzenia grozi chaosem.

Lampa nad mobilnym stołem

Nad stołem, który często zmienia miejsce, a do tego jest rozkładany, tradycyjne lampy mogą się okazać bezużyteczne. Z podobnym problemem mamy do czynienia, gdy projektując instalację elektryczną, nie wiemy dokładnie, w którym miejscu i jaki stół stanie w przyszłości.

 • Skutecznym trikiem w takiej sytuacji jest umieszczenie dużej, dekoracyjnej lampy wysoko, niemalże pod sufitem. Nawet jeśli stół nie znajdzie się w jej osi, nie będzie to zauważalne.
 • Inny wariant to kilka reflektorów dających mocny, szeroki strumień światła, które ukierunkowujemy tak, żeby równomiernie oświetlały blat stołu. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy miejsce do jedzenia znajduje się w niewielkim pokoju dziennym lub w kuchni, a nie chcemy mnożyć lamp.
 • Wygodnym rozwiązaniem są lampy o ruchomym ramieniu. Jedna lub dwie, jeżeli planujemy większy stół. Pozwalają łatwo oświetlić blat podczas posiłku czy pracy. A jeśli w ich zasięgu stoi także fotel albo sofa, mogą być wykorzystane do czytania. Jednak mało jest takich opraw na rynku.
 • Kolejny pomysł to lampy podłogowe XXL, czyli bardzo, bardzo duże o ruchomym ramieniu. Zajmą więcej miejsca niż zwykłe lampy podłogowe, lecz mogą zastąpić oświetlenie ogólne, oświetlić stół, a po kolacji także stolik do kawy przy sofie. W niewielkim wnętrzu taka jedna, za to uniwersalna i wielofunkcyjna lampa dobrze się sprawdzi. Wystarczy obrócić jej ramię i ściemnić światło. Uwaga! Niektóre lampy tego typu mogą się nie zmieścić w zbyt niskim pomieszczeniu!

Zobacz, jak zaaranżować kuchnię połączoną z jadalnią

Oświetlenie w salonie. Jak za pomocą światła powiększyć mały salon?

Oświetlenie w salonie jest jednym z ważnych elementów jego wystroju - pełni ono zarówno funkcję...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Nowoczesne źródła światła w Twoim domu

Coraz chętniej wyposażamy swoje domy w oświetlenie LED. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia można...

Lampy sufitowe, LED, halogeny? Jakie oświetlenie...

Odpowiednie oświetlenie salonu może wydobyć i podkreślić jego piękno. Odpowiednio dobrane lampy sprzyjają...

Światło naturalne w domu. Wpływ światła na...

Światło naturalne wpływa na nasze samopoczucie - gdy brakuje światła w domu, jesteśmy rozdrażnieni i...