Lampy wiszące do salonu, jadalni, kuchni: inspiracje
Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko źródłem światła, ale także ciekawym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Przykuwają uwagę, nadają pomieszczeniu charakteru. Za dużo różnych lamp w polu widzenia to błąd projektowy. Wyjaśniamy, kiedy sprawdzą się lampy wiszące.
Oświetlenie stanowi dopełnienie aranżacji wnętrz, nadaje odpowiedni klimat w pomieszczeniu. Lampy wiszące najczęściej są głównym oświetleniem salonu lub innego pokoju. Podwieszone wysoko pod sufitem dają światło docierające nawet do najdalszych kącików we wnętrzu. W dużych otwartych przestrzeniach można wyodrębnić różne funkcje poszczególnych części pomieszczenia, stosując różne lampy wiszące. Lampa wisząca będzie stanowić główne źródło światła, a oświetlenie dodatkowe mogą stanowić kinkiety lub lampy stołowe. Lampy wiszące opuszczone nisko w określonym miejscu będą dawać światło punktowe.
Spis treści
- Lampy wiszące: dekoracja wnętrza
- Galeria: lampy wiszące do salonu, jadalni, kuchni
- Lampy wiszące: ile punktów świetlnych
- Zmiana optyczna wnętrza
- Jaką lampę wiszącą wybrać
- Na jakiej wysokości umieścić lampę wiszącą
- Lampa wisząca nad stołem w jadalni
- Jaka barwa światła lamp do salonu, a jaka nad stołem?
Lampy wiszące: dekoracja wnętrza
Bez względu na sposób wykorzystania lampy wiszące zawsze stanowią dekorację wnętrza. Mogą być stonowane, obojętne stylistycznie, nierzucające się w oczy. Bardzo ładnie jest, gdy stanowią dopełnienie przemyślanej stylizacji wnętrza. Biorąc pod uwagę olbrzymią ofertę lamp wiszących, można tego dokonać bez trudu. Okazała, dekoracyjna, dizajnerska lampa wisząca może być centralnym punktem aranżacji wnętrza. Wcale nie musi pasować do pozostałości. Może być zestawiona na zasadzie kontrapunktu – w spokojnym wnętrzu eksplozja formy lub koloru.
Galeria: lampy wiszące do salonu, jadalni, kuchni
Autor: Mauve
Lampy wiszące w salonie uzupełniają oprawy sufitowe z tej samej kolekcji.
Lampy wiszące: ile punktów świetlnych
Lampy wiszące mają jedno albo kilka źródeł światła. Zwykle są umieszczane centralnie w pomieszczeniu. Jedna lampa wystarczy w niedużym pokoju. W dużym salonie można zastosować kilka pojedynczych lamp wiszących rozlokowanych na wierzchołkach trójkąta lub czworokąta. Popularne są lampy wiszące w kształcie listwy z wieloma punktami świetlnymi, które mogą oświetlać większą przestrzeń.
Przeczytaj też:
Oświetlenie liniowe (szynowe) we wnętrzu >>>
W dużej otwartej przestrzeni można zastosować dwie takie same lampy, ale różniące się wielkością. Większa będzie stanowić główne źródło światła, mniejsza może oświetlać punktowo jadalnię albo wyspę kuchenną. Lampy wiszące można skomponować również z innymi lampami z tej samej kolekcji - o takim samym wykończeniu, ale różniące się kształtem i wielkością. Ładnie wygląda lampa wisząca w połączeniu z pasującymi stylistycznie oprawami sufitowymi.
Zmiana optyczna wnętrza
Dzięki oświetleniu możemy optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie. Jeśli lampa sufitowa będzie mieć światło skierowane ku sufitowi, pomieszczenie wydawać się będzie większe. Skierowanie światła w dół zmniejsza pomieszczenie. Jeśli tak będzie zawieszona lampa wisząca nad stołem w jadalni lub kącikiem wypoczynkowym, stworzymy tam nastrój prywatności, przytulności.
Jaką lampę wiszącą wybrać
Wybór lamp wiszących jest bardzo duży. Można bez trudu więc dopasować lampę do wnętrza. Czasem jest wręcz odwrotnie – wybór jest tak wielki, że trudno się zdecydować.
Oprawy lamp wiszących są wykonywane ze szkła, metalu, ceramiki, drewna, papieru, tkanin, czy wikliny. Mogą być niezwykle proste w formie, wręcz ascetyczne, np. jako prosta belka metalowa bez ozdób. Wiele lamp ma oprawę w kształcie kuli, owalu lub walca. To klasyczna forma pasująca do każdego pomieszczenia. We wnętrzach rustykalnych sprawdzą się lampy z oprawą drewnianą lub wiklinową. Modne obecnie jest wykorzystywanie starego lub postarzonego drewna w postaci belki, z której zwisają umocowane na grubych linach lampy. W domu urządzonym w stylu boho można wykorzystać lekkie lampy z oprawą z ażurowej tkaniny ze zwisającymi frędzlami albo jako abażur wykorzystać zwiewną, koronkową tkaninę zarzuconą na stelaż. We wnętrzach minimalistycznych dobrze będą wyglądać lampy w postaci szklanych opraw zawieszonych na lince. Znajdziemy też lampy w stylu glamour, niezwykle dekoracyjne, o rozrzeźbionej formie. Ich wykończenie bywa w kolorze złotym lub srebrnym. W awangardowych wnętrzach można zastosować też lampy industrialne, o tęczowych kolorach.
Na jakiej wysokości umieścić lampę wiszącą
Dobrze jest wybierać lampy wiszące o regulowanej długości. To pozwala zawiesić lampę na takiej wysokości, żeby oświetlała tę przestrzeń, która została zaplanowana. W dużym pomieszczeniu może być ona zawieszona wysoko, żeby oświetlać jak najwięcej.
Czytaj też:
- Jak wybrać oświetlenie do salonu?
- Oświetlenie dekoracyjne: światło ważny element wystroju wnętrz
- PRZEWODNIK: oświetlenie stołu w jadalni
W obrębie salonu mogą znajdować się schody. Wtedy można nad nimi lub obok nich umieścić lampę wiszącą na wysokości górnej części biegu, tak żeby oświetlała go w całości. W części wypoczynkowej salonu można niżej powiesić lampę, tak żeby powstała klimatycznie oświetlona strefa, w której spędza się wolny czas. Podobny zabieg można zastosować nad stolikiem do gier albo w kąciku z wygodnym fotelem do czytania książek i prasy.
Lampa wisząca nad stołem w jadalni
Wysokość zawieszenia lampy jest ważna zwłaszcza w przypadku stołu jadalnianego. Lampa umieszczona nad nim powinna oświetlać całą jego powierzchnię. Nie może być zbyt nisko, ponieważ mogłoby to przeszkadzać - w czasie rodzinnych biesiad nie widzielibyśmy osoby siedzącej naprzeciwko. Lampa nie może też wisieć tak, że byłaby potrącana przez osoby siedzące przy stole.
Przeczytaj też:
Pomysły na oświetlenie kuchni: każdy element ma znaczenie! >>>
Optymalna wysokość to 70-80 cm lub więcej. Zależy ona od mocy źródła światła i wielkości abażura. Szeroka osłona oświetli szersze pole. Jeśli chcemy wykorzystać mniejszą lampę, trzeba podwiesić ją wyżej. Można też zestawić ze sobą 2 lub 3 mniejsze lampy punktowe, które dadzą strumień światła oświetlający stół wzdłuż.
Przeczytaj też:
Oświetlenie LED w aranżacjach łazienki >>>
Nie można oczywiście zapomnieć, że lampa wisząca nad stołem powinna dawać miękkie światło delikatnie rozproszone, więc lepiej wybierać źródła światła o mniejszej mocy i ciepłym odcieniu.
Jaka barwa światła lamp do salonu, a jaka nad stołem?
Podczas wybierania źródeł światła zwróć uwagę na ich temperaturę. Do salonu polecana jest niska temperatura barwowa, do 3300 K, czyli o barwie ciepłej, która ułatwia wyciszenie i relaks. Z kolei nad stołem, przy którym dzieci będą odrabiać lekcje, a dorośli pracować, a jedno i drugie wymaga skupienia, pożądane jest światło o chłodnym, białym zabarwieniu (wysokiej temperaturze barwowej), nawet powyżej 5300 K. Od oświetlenia stołu oczekujemy także wiernej prezentacji kolorów, a więc współczynnika Ra większego od 90. Serwowane potrawy będą wyglądały jeszcze bardziej apetycznie. W pozostałych lampach w salonie wystarczą żarówki o wartości Ra 80.