Oświetlenie liniowe na suficie - szynoprzewody, oprawy wpuszczane, belki montażowe

2020-07-09 11:27

Jak może wyglądać oświetlenie liniowe i jakie rozwiązania wykorzystać? Jednym ze sposobów atrakcyjnego oświetlenia pomieszczenia jest zastosowanie lamp, reflektorów, taśm ledowych i innych opraw zainstalowanych w postaci linii na suficie.

Nowoczesne oświetlenie salonu, sypialni lub kuchni to już nie mniejsza lub większa lampa zwisająca ze środka sufitu. Teraz pod sufitem może się wiele dziać. Różnorodność systemów, które można tu wykorzystać jest olbrzymia: szynowody, linie wpuszczane, belki montażowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w systemach oświetlenia liniowych można zastosować niemal dowolne źródła światła (typ, kształt, moc świetlna, szerokość strumienia, barwa światła), efekty są niczym nieograniczone.

Oświetlenie pomieszczenia w postaci liniowo usytuowanych punktów świetlnych jest atrakcyjne. Pozwala równomiernie doświetlić większą przestrzeń albo skierować światło w określonym kierunku. Za pomocą oświetlenia liniowego można też oświetlić tylko wydzieloną przestrzeń.

Oświetlenie liniowe daje pole do popisu architektom wnętrz lub samym inwestorom, którzy po przejrzeniu oferty rynkowej świadomie dokonają wyboru. Wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni.

Spis treści

  1. Oświetlenie liniowe: systemy do szybkiego montażu
  2. Oświetlenie szynowe, czyli szynoprzewody z reflektorami
  3. Linie świetlne na suficie, czyli oprawy wpuszczane
  4. Oświetlenie liniowe: belki montażowe

Oświetlenie liniowe: systemy do szybkiego montażu

Systemy liniowe pozwalają na zasilanie wielu lamp przy użyciu 1 linii elektrycznej. Są proste do wykonania, ponieważ to opracowane przez producentów kompletne zestawy elementów pozwalające wykonać wielopunktowe oświetlenie zamocowane na suficie lub pod nim, czyli uchwyty do mocowania, elementy do łączenia kilku odcinków, zaślepki, zasilacz. Każdy główny element jest oferowany w kilku wariantach długości oraz wykończenia. Długość linii świetlnych lub belek montażowych wynosi zwykle 60-150 cm, w przypadku szynowodów – 1 lub 2 m. Na takim odcinku można zastosować kilkadziesiąt diod led, kilka lub kilkanaście reflektorów albo innych lamp lub opraw.

Elementy systemów oświetlenia liniowego mogą być wykonane z tworzyw sztucznych albo blachy stalowej lub aluminiowej pomalowanej proszkowo. Dostępne kolory to biały, czarny i szary. Wynika to z faktu, że oświetlenie liniowe stosuje się w nowoczesnych wnętrzach. Lampy i elementy montażowe mogą być tego samego koloru albo połączone kontrastowo. Oświetlenie liniowe jest często czarne - dobierane na zasadzie kontrastu w stosunku do białej płaszczyzny sufitu.

Uwaga! Ponieważ oświetlenie liniowe to rozwiązania systemowe, najlepiej jest kupować produkty jednej firmy, które będą do siebie pasować. Jednak doświadczony instalator z pewnością będzie umiał prawidłowo dobrać do siebie składniki pochodzące od różnych producentów.

Oświetlenie szynowe, czyli szynoprzewody z reflektorami

Oświetlenie szynowe (szynoprzewody) to wygodne rozwiązanie pozwalające wykonywać rozbudowane systemy oświetleniowe z reflektorami (lub lampami wiszącymi). Pojedynczy szynoprzewód ma długość zwykle 1 lub 2 m, ale można je ze sobą łączyć, tworząc kompozycje o układzie linii, prostokąta, trójkąta, litery T, U, C itp. Szynoprzewody mogą być podtynkowe i natynkowe. Te ostatnie można również podwiesić na linkach. Innym wariantem jest zastosowanie reflektorów podwieszanych na linkach pod szynoprzewodem schowanym w tynku lub przytwierdzonym na suficie. W oświetleniu szynowym można zastosować także wiele innych rodzajów opraw oświetleniowych pod warunkiem zastosowania odpowiedniego adaptera.

Oświetlenie liniowe na suficie
Autor: Piotr Mastalerz Oświetlenie liniowe na suficie można zainstalować w każdym pomieszczeniu, np. w kuchni

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba rozważyć, jak będziemy chcieli korzystać z umieszczonych tam źródeł światła. W systemach jednofazowych włącza się jednocześnie wszystkie reflektory zainstalowane na szynie. W systemach trójfazowych można stworzyć 3 osobne obwody, np. obejmujące osobno pogrupowane reflektory różnego rodzaju. Pojedynczym kliknięciem podwójnego włącznika można włączyć tylko wybrane lampy.

Przeczytaj też:

Jak stosować ledy? Jak wykorzystywać oświetlenie ledowe >>>

Oświetlenie szynowe pozwala podświetlić określoną część pomieszczenia przez skierowanie tam wiązki światła. Reflektory można przesuwać i obracać, więc można modyfikować oświetlany obszar.

Oświetlenie liniowe na suficie
Autor: AQform Szynoprzewody w kształcie litery T z reflektorami w pokoju dziecka. Projekt Light Project $U Joanna Raszewska-Sztorc

Linie świetlne na suficie, czyli oprawy wpuszczane

Mają postać rynny, którą mocuje się podtynkowo, tak że na powierzchni sufitu widać tylko dekoracyjną ramę. Zwykle jest ona czarna i prostokątna, o dość grubych brzegach. Oprawa wpuszczana powinno być wyraźnie widoczna na suficie, dlatego często jej wnętrze jest również czarne. W oprawach wpuszczanych w sufit stosuje się taśmy ledowe lub inne oprawy oświetleniowe.

Przeczytaj też:

Oświetlenie łazienkowe LED - porady i inspiracje >>>

Mogą być one zamocowane pojedynczo i być wyraźnie widoczne na czarnym tle jako linia złożona ze świecących punktów. Stopień widoczności zależy od wielkości opraw oraz strumienia świetlnego emitowanego przez nie. Innym wariantem jest zasłonięcie od spodu całej oprawy szkłem matowym lub przezroczystym. Wtedy powstanie dosłownie linia światła na suficie.

Oświetlenie liniowe na suficie
Autor: Pion Poziom Marta Behling Czarne linie świetlne na suficie są dopasowane do czarnych frontów wyposażenia kuchni oraz czarnej ściany tablicowej.
Błędne oznakowanie lamp LED. Zobacz, czy kupiłeś dobre źródło światła

Oświetlenie liniowe: belki montażowe

Nowoczesne oświetlenie liniowe można zbudować, wykorzystując gotowe belki montażowe (lampy liniowe).  Wykończone fabrycznie są bardzo estetyczne. Belki są dostępne z kompletnym osprzętem elektrycznym zamocowanym wewnątrz, a także z akcesoriami do łączenia modułów. Są wyposażone w symetryczne odbłyśniki rozpraszające, co sprawia, że wzrasta efektywność oświetlenia. W belkach mogą być zainstalowane klosze przezroczyste lub mleczne, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie różnych efektów.

Oświetlenie liniowe na suficie
Autor: Ritmo Belki montażowe mogą być podwieszone pod sufitem

Belki montażowe można przytwierdzić do sufitu za pomocą kołków rozporowych lub podwiesić pod nim, używając systemu linek (zawieszenia).

Rozpoznasz markę samochodu po światłach? Przekonaj się! Quiz 50/50

Pytanie 1 z 15
Jaka to marka samochodu?
Rozpoznasz markę samochodu po światłach? Przekonaj się! Quiz 50/50
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.