Sufit podwieszany - wyjaśniamy, jak samodzielnie zrobić sufit podwieszany
Sufit podwieszany maskuje nierówności, ukrywa instalacje i obniża pomieszczenia. Najłatwiej zrobić go z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do konstrukcji z profili stalowych. Co jest do tego potrzebne? Wyjaśniamy, jak zrobić sufit podwieszany?
Spis treści
- Sufit podwieszany - praktyczne rozwiązanie
- Kiedy sprawdzi się sufit podwieszany?
- Materiały na sufit podwieszany
- Jak zrobić sufit podwieszany? Profile stalowe
- Czym mocować ruszt?
- Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź, ile wiesz o płytach g-k
- Sufit podwieszany - jak konstrukcja?
- Montaż sufitu podwieszanego - wieszaki
- Sufit podwieszany z uskokiem i krzywoliniowy
- Wykończenie sufitu podwieszanego - montaż płyt g-k
Sufit podwieszany - praktyczne rozwiązanie
W sufitach podwieszanych chętnie umieszcza się oświetlenie punktowe, belki świetlówkowe lub taśmy z oświetleniem LED. Między sufitem z płyt g-k a stropem możesz też ukryć nieestetyczne rury (c.o., wodne lub kanalizacyjne), przewody wentylacyjne albo rurę od okapu.
Podwieszany sufit może się też przydać, gdy nad głową mieszka hałaśliwy sąsiad i chcesz mieszkanie wyciszyć. Zamiast zwykłych płyt g-k stosuje się wówczas płyty dźwiękochłonne lub między rusztem a stropem układamy warstwę izolacji akustycznej. Sufit podwieszany zawsze zmniejsza wysokość pomieszczenia. Warto wiedzieć, że grubość najcieńszej konstrukcji wraz z okładziną wynosi 4,5-5 cm. Takim sufitem można zamaskować pęknięcia na suficie lub zamontować w nim oświetlenie punktowe. W domach jednorodzinnych, w których pokoje mają standardową wysokość 2,80-3,00 m, często buduje się sufit na ruszcie tylko pod częścią stropu albo zasłania źródła światła za podwieszanymi gzymsami lub półeczkami.
Kiedy sprawdzi się sufit podwieszany?
W nowo budowanym domu sufity podwieszane z płyt g-k montuje się po otynkowaniu ścian wewnętrznych oraz zrobieniu wylewek pod podłogi. W domu powinny być już wstawione wszystkie okna, a jeżeli prowadzisz prace w chłodnej porze roku, to najlepiej, aby działało już ogrzewanie, gdyż temperatura w pomieszczeniu powinna być stała i wynosić minimum 10ºC. Lepiej nie narażać płyt g-k na kontakt z wilgocią z wysychających ścian oraz zmiany temperatury. Wilgotność względna w pomieszczeniach, gdzie się znajdują, nie może przekraczać 70%. Jeżeli planujesz umieszczenie w suficie oświetlenia, trzeba przed budową rusztu rozplanować punkty świetlne i doprowadzić do nich zasilanie.
Materiały na sufit podwieszany
Płyty g-k stanowią okładzinę podwieszanych sufitów. Przykręca się je do rusztu drewnianego lub metalowego mocowanego do stropu. Obecnie najpopularniejsze są systemowe ruszty metalowe z profili ze stali ocynkowanej, do których dopasowanych jest wiele dodatkowych akcesoriów. Do budowy będą potrzebne tak zwane profile stalowe sufitowe CD i przyścienne UD mające nieco inną budowę niż słupki i profile U używane do konstrukcji szkieletowej ścian działowych. Kształt profili sufitowych CD umożliwia mocowanie ich do wieszaków sufitowych wkręconych w strop, na których wisi cała konstrukcja.
Jak zrobić sufit podwieszany? Profile stalowe
Profile przyścienne UD montuje się do ściany – służą do stabilizacji poziomych profili CD. Rozstaw profili CD zależy od układu płyty oraz jej grubości – najczęściej profile nośne rozmieszcza się co 40-50 cm, profile główne w rusztach krzyżowych co 100-120 cm, a wieszaki co 75 cm. Przy bardzo małych rozpiętościach można również do zbudowania podkonstrukcji sufitów podwieszanych wykorzystać profile ścienne bez wieszaków. Rozmieszcza się je wówczas nieco gęściej niż profile sufitowe – w rozstawie około 30 cm. Profile ścienne C wsuwa się w profil U przykręcony do ściany.
Czym mocować ruszt?
Do przykręcania wieszaków i rusztu do stropu nie powinno się używać zwykłych kołków rozporowych z plastikowymi częściami, tylko specjalnych metalowych. Zwykłe kołki na skutek mikropęknięć podczas obciążania stropu mogą się obluzować lub nawet wypaść z betonu. Ich plastikowe, łatwo topiące się elementy stanowią też zagrożenie w czasie pożaru.
Zobacz artykuł:
Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź, ile wiesz o płytach g-k
Sufit podwieszany - jak konstrukcja?
Wybierając rodzaj konstrukcji sufitów podwieszanych, bierzemy pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, planowany układ płyt oraz odległość podwieszenia od sufitu.
- Pojedyncza konstrukcja z profili - sprawdzi się w niskim pomieszczeniu lub gdy chcesz tylko zamaskować nierówności na suficie i założyć lekkie oprawy świetlne, a nie zależy ci na obniżaniu wnętrza. W takim przypadku do podwieszenia rusztu wybierz wieszaki ES. Minimalna odległość od stropu, na jakiej możesz podwiesić na nich płyty, wynosi 3 cm, maksymalna – 12,5 cm. Ruszt pojedynczy można też montować na dłuższych wieszakach obrotowych. W tym układzie profile nośne CD rozmieszcza się równolegle do krótszych ścian pokoju. Wsuwa je w przyścienny profil UD przykręcony do ściany. Ruszt pojedynczy najczęściej stosuje się w niewielkich wnętrzach o kształcie wydłużonego prostokąta, których szerokość nie przekracza 4 m. Zużywa się na niego niewiele materiału, lecz jego wadą jest wiotkość konstrukcji utrudniająca wypoziomowanie płyt. Okładzinę na takiej konstrukcji montujemy zawsze prostopadle do profili.
- Krzyżowa, jednopoziomowa konstrukcja z profili - najlepiej stosować go w korytarzach oraz wąskich pomieszczeniach. Jest dużo sztywniejszy od rusztu pojedynczego. Można na nim układać izolację akustyczną. Jego sztywna struktura znacznie ułatwia poziomowanie płyt. W tym układzie główne profile wiszą na wieszakach i są usztywnione profilami poprzecznymi, które wpina się w nie za pomocą łączników poprzecznych jednostronnych lub dwustronnych. Konstrukcja taka tworzy jedną płaszczyznę. Rozstaw profili głównych wynosi 120 cm. Minimalna wysokość podwieszenia wynosi 15 cm.
- Krzyżowa, dwupoziomowa konstrukcja z profili - montuje się go i poziomuje najłatwiej. Jest uniwersalny – nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Ma największą grubość konstrukcyjną. W tym rozwiązaniu profile główne są mocowane wieszakami do stropu konstrukcyjnego. Pod nimi jest umieszczona druga warstwa profili tak zwanych nośnych, do których mocowane są płyty g-k. Profile górnej i dolnej warstwy rusztu łączy się łącznikami krzyżowymi. Końce profili stabilizuje się w profilach przyściennych UD. Na rusztach krzyżowych można układać warstwę izolacji akustycznej.
Montaż sufitu podwieszanego - wieszaki
Profile przykręca się do elementów konstrukcyjnych podwieszanego sufitu wieszakami, które umożliwiają jego poziomowanie. Jeżeli zależy ci na niewielkiej grubości sufitu podwieszanego, wybierz wieszaki ES – łączą one profile z podłożem w sposób sztywny.
Można na nich podwiesić sufit w odległości od 3 do 12,5 cm od stropu. Do zamontowania sufitu opuszczonego niżej potrzebne będą wieszaki obrotowe. Ponieważ mają one pewien zakres ruchu, montowane na nich płyty łatwo się poziomuje. Na poddaszach najlepiej sprawdzają się wieszaki płaskie, które mocuje się do boków drewnianych elementów konstrukcyjnych. Do przytwierdzania płyt do równego podłoża stropu można też użyć tak zwanych profili kapeluszowych. Przykręca się je w tedy bezpośrednio do stropu.
Sufit podwieszany z uskokiem i krzywoliniowy
Dzięki temu, że zarówno profile, jak i płyty g-k dają się wyginać, podwieszany sufit można aranżować na różne sposoby i budować pod stropem rozmaite figury geometryczne. Aby uzyskać na suficie miękką linię, trzeba przed przykręceniem do stropu ponacinać profil. Ułatwi to jego wygięcie. Podczas montowania najłatwiej wspomóc się przygotowanym wcześniej szablonem oraz rysunkiem na suficie. Do tak wygiętego profilu przykręca się ukształtowaną (również za pomocą szablonu) płytę. Do łuków najlepiej nadają się cienkie płyty o grubości 6,5 mm, którym odpowiednie kształty nadaje się na mokro.
Wykończenie sufitu podwieszanego - montaż płyt g-k
Do wykańczania sufitów podwieszanych używa się płyt g-k o grubościach 12,5 lub – rzadziej – 15 mm. Lepiej mocować je prostopadle do profili nośnych rusztu, choć dopuszczalny jest też układ podłużny. Rozmieszcza się je na mijankę, to znaczy styki płyt nie mogą się krzyżować.
Płyty najlepiej przykręcać tylko do profili CD, nie powinno się ich mocować do profili przyściennych UD. Przytwierdza się je wkrętami, które rozmieszcza się co 15-20 cm. Dobrze jest pozostawić między ścianą a brzegiem płyty kilkumilimetrowy luz i wypełnić go materiałem elastycznym. Światło na suficie będzie się układać bez większych załamań, a jego powierzchnia wyda się gładsza, jeśli dłuższe krawędzie płyt będą ułożone równolegle do kierunku padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do okna.