| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie ścieżek ogrodowych

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie ścieżek ogrodowych

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na nawierzchnię ścieżek i osłonięte od góry, by nie oślepiało. Wzdłuż dróg zwykle montowane są niskie słupki lub lampy wpuszczane w grunt. Zobacz galerie pomysłów na sposoby oświetlenia ścieżek ogrodowych.

Oświetlenie ogrodowe: ścieżki, ogrodzenie, oświetlenie schodów

Warto rozważyć, jak długo w ciągu doby będą oświetlone różne fragmenty ogrodu. W miejscach, które chcemy oświetlać przez wiele godzin, lepiej nie stosować halogenów, bo zużywają więcej energii niż inne źródła światła, na przykład lampy sodowe, metalohalogenkowe, a zwłaszcza diody LED. Trzeba też wziąc pod uwagę lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną.

Autor: GTV

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oświetlenie ścieżek ogrodowych: pomysły

Chcąc oświetlić ścieżkę w ogrodzie mamy do wyboru kilka rodzajów opraw, które tworzą różne efekty estetyczne. Lampy na słupkach to rozwiązanie klasyczne, ustawione po obu stronach ścieżki oświetlają ścieżkę z góry. Należy pamiętać, że im krótszy dystans alejki tym latarnie powinny być niższe, aby nie zaburzyć proporcji. Można również wykonać oświetlenie ścieżki ogrodowej za pomocą opraw wpuszczanych w grunt. Tworzą ciekawy efekt świetlnych punktów, które po zmroku wyznaczają bieg ścieżki ogrodowej.

Oświetlenie ogrodowe to ciągle rozwijająca się kategoria produktów. Nowością na rynku są podświetlane donice, i różnego rodzaju formy geometryczne, fotele, stoliki, ławki wykonane z tworzywa o mlecznej barwie. Z tej samej grupy produktów można spotkać również moduły na ścieżki w formie kamieni, które są podświetlane od środka. Ciekawą dekoracją są również kamienie fluorescencyjne, jednak w tym przypadku ważny jest umiar, aby nie okazało się, że po zmroku nasz ogród wygląda jakby był z innej galaktyki.

Oswietlenie ogrodowe: nowości

Ciekawie są również pomysły na oświetlenie ścieżki ogrodowej, które możemy wykonać własnoręcznie. Takim przykładem jest ścieżka z plastrów drewna, w której wydrąża się otwory na płaskie oprawy oświetleniowe. Można śmiało po nich deptać, a oświetlenie ogrodowe prezentuje się bardzo efektownie i pomysłowo.

WARTO WIEDZIEĆ

Przy wyborze oświetlenia ogrodowego należy wziąć pod uwagę stopień ochrony IP. Musi być on wysoki – minimum 44, a dla oczek wodnych nawet 67. Pierwsza liczba oznacza stopień ochronności przed kurzem w skali od 0 do 6, natomiast druga oznacza wodoszczelność w skali od 0 do 8. Są również litery dodatkowe i uzupełniające – szczególnie ważne przy wyborze produktu do instalacji wysokonapięciowych.

Jeśli chodzi o trwałość materiałów to najlepiej sprawdzi się stal nierdzewna i aluminium.

Murator.tv: Oświetlenie ogrodowe - modne lampy

Ogród to magiczne miejsce, a dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, po zmroku zyskuje drugie życie. Sprawdź nowości, oraz jakie są najmodniejsze lampy ogrodowe w tym sezonie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Ogrodzenia ładne i niedrogie. Redakcyjny przegląd...

Tanie i ładne? Tak, to możliwe! Gotowe systemy ogrodzeniowe nie muszą być drogie, a wybór rozwiązań...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...