| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie ścieżek ogrodowych

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie ścieżek ogrodowych

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na nawierzchnię ścieżek i osłonięte od góry, by nie oślepiało. Wzdłuż dróg zwykle montowane są niskie słupki lub lampy wpuszczane w grunt. Zobacz galerie pomysłów na sposoby oświetlenia ścieżek ogrodowych.

Oświetlenie ogrodowe: ścieżki, ogrodzenie, oświetlenie schodów

Warto rozważyć, jak długo w ciągu doby będą oświetlone różne fragmenty ogrodu. W miejscach, które chcemy oświetlać przez wiele godzin, lepiej nie stosować halogenów, bo zużywają więcej energii niż inne źródła światła, na przykład lampy sodowe, metalohalogenkowe, a zwłaszcza diody LED. Trzeba też wziąc pod uwagę lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną.

Autor: GTV

Oświetlenie ścieżek ogrodowych: pomysły

Chcąc oświetlić ścieżkę w ogrodzie mamy do wyboru kilka rodzajów opraw, które tworzą różne efekty estetyczne. Lampy na słupkach to rozwiązanie klasyczne, ustawione po obu stronach ścieżki oświetlają ścieżkę z góry. Należy pamiętać, że im krótszy dystans alejki tym latarnie powinny być niższe, aby nie zaburzyć proporcji. Można również wykonać oświetlenie ścieżki ogrodowej za pomocą opraw wpuszczanych w grunt. Tworzą ciekawy efekt świetlnych punktów, które po zmroku wyznaczają bieg ścieżki ogrodowej.

Oświetlenie ogrodowe to ciągle rozwijająca się kategoria produktów. Nowością na rynku są podświetlane donice, i różnego rodzaju formy geometryczne, fotele, stoliki, ławki wykonane z tworzywa o mlecznej barwie. Z tej samej grupy produktów można spotkać również moduły na ścieżki w formie kamieni, które są podświetlane od środka. Ciekawą dekoracją są również kamienie fluorescencyjne, jednak w tym przypadku ważny jest umiar, aby nie okazało się, że po zmroku nasz ogród wygląda jakby był z innej galaktyki.

Oswietlenie ogrodowe: nowości

Ciekawie są również pomysły na oświetlenie ścieżki ogrodowej, które możemy wykonać własnoręcznie. Takim przykładem jest ścieżka z plastrów drewna, w której wydrąża się otwory na płaskie oprawy oświetleniowe. Można śmiało po nich deptać, a oświetlenie ogrodowe prezentuje się bardzo efektownie i pomysłowo.

WARTO WIEDZIEĆ

Przy wyborze oświetlenia ogrodowego należy wziąć pod uwagę stopień ochrony IP. Musi być on wysoki – minimum 44, a dla oczek wodnych nawet 67. Pierwsza liczba oznacza stopień ochronności przed kurzem w skali od 0 do 6, natomiast druga oznacza wodoszczelność w skali od 0 do 8. Są również litery dodatkowe i uzupełniające – szczególnie ważne przy wyborze produktu do instalacji wysokonapięciowych.

Jeśli chodzi o trwałość materiałów to najlepiej sprawdzi się stal nierdzewna i aluminium.

Murator.tv: Oświetlenie ogrodowe - modne lampy

Ogród to magiczne miejsce, a dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, po zmroku zyskuje drugie życie. Sprawdź nowości, oraz jakie są najmodniejsze lampy ogrodowe w tym sezonie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone...

Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i...

Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię....