| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Kto nie otrzyma kredytu z "Rodzina na swoim"?
Zmiany w "Rodzina na swoim"

Kto nie otrzyma kredytu z "Rodzina na swoim"?

Nowe zasady przydzielania kredytów z Rodzina na swoim są mniej korzystne. Zmieniono krąg osób uprawnionych do dopłaty i zaostrzono warunki cenowe nabywanych lub budowanych domów. Poza tym wnioski o tańszy kredyt będą przyjmowane tylko do końca 2012 r. Nie zwlekaj zatem z decyzją o pożyczeniu pieniędzy na budowę domu.

Nowe zasady w "Rodzinie na swoim"

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania obowiązująca od 31 sierpnia 2011 r. wprowadziła kilka znaczących zmian do programu kredytów z dopłatą „Rodzina na swoim”. Najważniejsze to:

o kredyt mogą występować już nie tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, ale również tak zwani single (znalazło to zresztą odzwierciedlenie w zmienionej nazwie ustawy);

  • teraz państwo chce wspierać tylko ludzi młodych, w wieku do 35 lat (z pewnymi wyjątkami, o których dalej);
  • obniżono o niemal 1/3 limit kosztu nabycia lub wybudowania własnego nowego lokum, a dla rynku wtórnego jeszcze bardziej.

Ostatnia z wymienionych zmian spowodowała, że znowu (tak jak na początku funkcjonowania programu) na kredyt z dopłatą mogą liczyć przede wszystkim rodziny budujące dla siebie niewielkie domy jednorodzinne. Większość mieszkań może się bowiem nie zmieścić w nowych limitach. Niestety, statystyki wskazują, że około 1/3 kredytów z dopłatą przeznaczonych na budowę domu jednorodzinnego była zaciągana przez osoby powyżej 35. roku życia. Teraz takim osobom nie przysługuje pomoc państwa w spłacie kredytu hipotecznego.

Najważniejsze jest, że program „Rodzina na swoim” wprowadzony w październiku 2006 r. wygasa z końcem 2012 r. Kto zdąży w tym terminie złożyć wniosek o kredyt, będzie mógł przez osiem lat korzystać z dopłat.

Czy osoba, która skończyła 35 lat nie otrzyma kredytu z "Rodzina na swoim"?

Preferencyjny kredyt z dopłatą mogą otrzymać:

  • małżonkowie (jako współkredytobiorcy);
  • osoba samotnie wychowująca;
  • dziecko – małoletnie lub w wieku do ukończonych 25 lat, ale jeszcze się uczące, albo dziecko, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek);
  • osoba wolna, czyli nie pozostająca w związku małżeńskim ani nie opiekująca się dzieckiem.

Warunkiem uzyskania dopłaty jest, aby wniosek o kredyt złożyć najpóźniej do końca roku, w którym kończy się 35 lat.

Limit wieku nie dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko, a jeśli wniosek składa małżeństwo – warunek ten dotyczy tylko młodszego z małżonków. Gdy małżonkowie urodzili się w tym samym roku, żadne z nich nie może mieć więcej niż 35 lat.

Na uzyskanie kredytu mają oczywiście szansę tylko osoby ze zdolnością kredytową, czyli z dochodami pozwalającymi – w ocenie banku – na terminową spłatę zadłużenia. Jeżeli docelowy kredytobiorca (osoba nabywająca za kredyt dom lub mieszkanie) nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, do umowy o kredyt z dopłatą może przystąpić członek jego rodziny: rodzic, dziadek, brat i siostra albo ich małżonek, ojczym, macocha, teść, teściowa, a nawet dziecko lub wnuk (co już mało prawdopodobne ze względu na ograniczenie wiekowe).

Taki współkredytobiorca może być w dowolnym wieku.


Więcej o zmianach w programie Rodzina na swoim znajdziesz w miesięczniku Murator 10/2011

  • Gdzie załatwiać kredyt?
  • Czy single mogą kupić dom?
  • Ile może maksymalnie kosztować mieszkanie, aby dostać kredyt z dopłatą?
  • Czy można kupić rozpoczętą budowę domu?

Nie wolno mieć innego mieszkania

W chwili ubiegania się o kredyt z "Rodzina na swoim" małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dziecko nie mogą mieć własnego (również spółdzielczego własnościowego) mieszkania ani domu, wykluczona jest również współwłasność takiego lokum. Ograniczenie to mogą rozwiązać, sprzedając własne mieszkanie przed podpisaniem umowy o kredyt preferencyjny i kupując na przykład działkę budowlaną pod budowę domu, na który chcą zaciągnąć kredyt z dopłatą. Posiadanie nieruchomości gruntowej nie jest bowiem przeszkodą w uzyskaniu dopłat.

Single w ogóle nie mogą mieć własnego lokum (w tym spółdzielczego) przed za-warciem umowy o kredyt z dopłatą. Nabywane za ten kredyt mieszkanie musi być ich pierwszym.

Jeśli osoba ubiegająca się o kredyt jest najemcą mieszkania lub przysługuje jej do niego spółdzielcze prawo lokatorskie, musi zobowiązać się do zrezygnowania z takiego lokalu w ciągu sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności nabytego mieszkania lub domu albo uzyskania prawa zamieszkania w wybudowanym domu jednorodzinnym, na które został udzielony kredyt preferencyjny (w domu można zamieszkać po upływie 21 dni od zgłoszenia końca budowy w nadzorze budowlanym).

W tym terminie trzeba zatem wypowiedzieć członkostwo w spółdzielni lub rozwiązać umowę najmu i opuścić zajmowany dotychczas lokal. A jeśli ktoś nie do-pełni zobowiązania? Bank wypowie umowę i trzeba będzie natychmiast zwrócić cały dług. W czasie otrzymywania dopłat do kredytu (czyliprzez osiem lat od jego zaciągnięcia) nie można zmienić sposobu użytkowania kredytowanego mieszkania lub domu ani nabyć innego lokum. Jeśli jednak takie działanie okaże się konieczne, trzeba w ciągu 14 dni od jego podjęcia zawiadomić o tym bank. Od chwili nabycia innego mieszkania czy domu albo zmiany użytkowania dopłaty już nie przysługują. W razie niepowiadomienia o tym banku umowa kredytowa zostanie wypowiedziana, co oznacza, że kwotę zadłużenia wraz z uzyskanymi dopłatami trzeba będzie natychmiast zwrócić. Wyjątkiem jest nabycie praw do mieszkania lub domu w spadku, o którym nie trzeba zawiadamiać banku.

Kredyt we frankach. Co robić, gdy raty kredytu pną do góry? KOMENTARZ

Czy kredyt we frankach opłaca się teraz przewalutowywać albo spłacać? Co robić, gdy rata kredytu w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych na remont...

Lutowy ranking kredytów gotówkowych na remont mieszkania gotowy! W tym miesiącu eksperci...

Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym: ile zapłacimy...

W ostatnich latach deweloperzy bili kolejne rekordy sprzedaży mieszkań, ale analitycy uspokajali, że ceny...

Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest...

Dla wielu osób spłata comiesięcznych rat kredytu we frankach jest dużym obciążeniem dla domowego...

Odwrócony kredyt hipoteczny. Czy to korzystny...

Odwrócona hipoteka to jeden ze sposobów na poprawę kondycji finansowej po przejściu na...