| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Projekt gotowy: 5 najważniejszych pytań związanych z wyborem projektu

Projekt gotowy: 5 najważniejszych pytań związanych z wyborem projektu

Proces wybierania projektu gotowego zazwyczaj wiąże się z wieloma decyzjami oraz kompromisami. Nic dziwnego - wybór projektu musi przynieść efekt, z którego będziemy zadowoleni nie tylko teraz, ale również za szereg lat. Wskazujemy, jakie 5 najważniejszych pytań trzeba sobie zadać podczas wyboru projektu.

Spróbujmy przymierzyć do siebie oglądany projekt, zadając sobie kilka pytań – odpowiedzi być może ułożą się w kryteria oceny i pomogą w świadomym wyborze. A więc do dzieła! Od ogółu do szczegółu.

1. Gdzie chcemy wybudować dom?

Trzeba dobrze zdawać sobie sprawę ze wszystkich wad i zalet miejsca naszego przyszłego domu (kształt i wymiary działki, spadek terenu, sąsiedztwo...). Problem polega na ocenie, czy każdy oglądany i wybrany projekt dobrze będzie wyglądał na każdej wybranej, subiektywnie ładnej działce. W jaki sposób projekt odpowiada warunkom działki? Czy usytuowanie domu pomoże nam znieść uciążliwość bliskiej kolejki podmiejskiej? Jak wybrany przez nas dom wpłynie na nasze kontakty z niewygodnym sąsiadem? A może nasz dom stanie się uciążliwy dla sąsiedztwa?
I szerzej: pytanie o otoczenie. Jak dom zbudowany według wybranego przez nas projektu będzie wyglądał na jego tle? Czy pasuje do okolicznej zabudowy, czy też będzie odmienny od wszystkiego wokół tak, że wszyscy będą go sobie pokazywali palcami? Czy kiedy postawimy taki dom, nasza okolica będzie piękniejsza? Nie upierajmy się przy budowie dworu na wąskiej działce, w gęstej zabudowie, gdyż bryła takiego domu potrzebuje przestrzeni. Na dużej, rozłożystej działce nie ma sensu budowa domu, który jest czteropiętrową kamienicą z loggiami i balkonami – w takim miejscu lepiej postawić dom parterowy, blisko ziemi. Podobnie jak ubranie do naszej figury, dom powinien pasować do otoczenia, w którym ma stanąć. Szukajmy projektu „na miarę”.

Sytuacja modelowa – działka z wejściem od północy. Optymalne dla domu w ogrodzie proporcje zabudowy (dom, taras, podjazd, ścieżki) dają wielką szansę ogrodowi.

2. Budowa domu w harmonii. Ale z czym?

W opisach projektu nazywa się to zagospodarowaniem działki. Czy pragniemy, by najbliższe otoczenie domu było faktyczną przestrzenią naszego życia a dom – jednym z jej elementów? Jakich relacji pomiędzy domem a ogrodem szukamy? Które ściany chcemy mieć nasłonecznione, a które mogą być w cieniu? Ile żywej ziemi chcemy oddać pod beton dla naszego samochodu? Wiedząc to, możemy przyjrzeć się projektowi i sprawdzić, jakie zachowuje proporcje między powierzchnią utwardzoną i miękką.

Schemat połączeń przestrzennych i widokowych z uwzględnieniem stron świata. Połączenia przestrzenne i widokowe domu i ogrodu zaznaczono na rysunku strzałkami. W strefie cienia najlepiej zlokalizować pomieszczenia „niemieszkalne” – hol, kuchnię, łazienkę. Pokoje powinny znaleźć się w strefie słonecznej; podobnie taras, weranda, ogród zimowy. Dom i ogród stanowią jedność.

3. Jaki projekt domu będzie zawsze atrakcyjny i funkcjonalny?

Dom ma zaspokoić nasze potrzeby, dać poczucie bezpieczeństwa, odpowiadać upodobaniom członków naszej rodziny. Oglądając projekt, spróbujmy zorientować się, jak układ pomieszczeń ma się do naszego trybu życia – czy więcej czasu spędzamy wspólnie, czy osobno? Czy chcemy jadać w kuchni, czy w salonie? Ile potrzebujemy odzielnych pomieszczeń do nauki i pracy? Czy wystarczy nam jedna łazienka? Dzisiaj. A jutro, a pojutrze? Spójrzmy na projekt domu z perspektywy przyszłości. Jesteśmy inni, mamy nowe potrzeby, jest nas więcej, mniej? Czy ten dom sprosta innym nowym wyzwaniom? Czy zmusi nas do radykalnych zmian, czy tylko drobnym retuszem łagodnie dostosuje się do następnych lat? Sprawdźmy, czy łatwo go będzie rozbudować, zagospodarować poddasze, wydzielić osobne mieszkanie?
I jeszcze jedno: jakie światło będzie w sypialni (północne – stabilne, czy wschodnie, które pomoże nam wstać na czas)? Jaki będzie widok z okna lub tarasu? Oglądając projekty, wiele osób zapomina sprawdzić, gdzie na działce jest północ. A to przecież takie ważne...

Jeszcze raz parter tego samego domu na schemacie. Ideał swobody w rozplanowaniu wnętrz – nośne ściany zewnętrzne i słupy wewnątrz. Ponieważ to rzadko jest możliwe, minimalizujmy ilość ścian nośnych, ale nie zgadzajmy się w zamian, żeby belka zawisła nam nad głową w połowie holu lub łazienki. Swoboda planu to nie tylko możliwość otwarcia przestrzeni, lecz także zamknięcia (podziału na pomieszczenia) w zgodzie z układem ścian, czy innych elementów nośnych. Oszczędny projekt i potem eksploatacja – to między innymi minimalizacja ilości pionów instalacyjnych. Mały dom można obsłużyć jednym pionem – łazienkę na piętrze lokalizujemy więc nad kuchnią na parterze. Przyłącza kanalizacyjne, gazowe, mają krótką drogę między ulicą a domem.

4. Piękny projekt domu dla nas i dla innych?

Dom powinien podobać się przede wszystkim nam. Ale może podobać się także innym. Przecież chcemy być z niego dumni. Gust jest wprawdzie sprawą indywidualną, są jednak pewne zasady, które pomagają ustrzec się błędów. Sprawdźmy, czy dom jest spójną całością, czy poszczególne elementy utrzymane są w podobnym stylu, a detale pasują do siebie. Prostota i harmonia z otoczeniem, proporcje zgodne ze skalą człowieka, umiar – to cechy, które zapewniają z reguły lepszy efekt niż formy ekstrawaganckie.
I połączmy pytanie o architekturę z pytaniem o miejsce – jaki dom w tym miejscu?
Czy dobre wnętrze to takie, które trzeba zagłuszać i ulepszać meblami, dekoracyjnymi przedmiotami, czy takie, które dzięki szlachetności proporcji, w zgodzie z architekturą całego domu „broni się samo”? Bez względu na to, czy stanie w nim jeden fotel, czy je zagracimy bibelotami...

5. Jakie technologie zastosować przy budowie domu?

Dom ma być ładny, wygodny, ale także ekonomiczny w budowie i eksploatacji. Weźmy zatem pod uwagę, co przemawia za podpiwniczeniem lub rezygnacją z niego. Jakie ściany zewnętrzne zastosować, żeby nie trzeba było zbyt dużo płacić za ogrzewanie? Czy rozwiązania architektoniczne pomagają w oszczędzaniu energii? Czy w wypadku przyszłych zmian nie trzeba będzie naruszać struktury konstrukcji? Czy lokalizacja urządzeń sanitarnych nie wydłuża ponad miarę rur? Czy dyskretnie przemilczany odpływ wody z dachu nie zaistnieje potem niechcianym detalem na elewacji?
Potraktujmy te wszystkie pytania jako klucze do porozumienia się między sobą w rodzinie (w sprawie domu oczywiście) oraz między sobą a projektantem. Dom będzie tym bardziej nasz, im więcej czasu poświęcimy mu, zanim powstanie.

Przeczytaj dodatkowo:
ZADATEK a ZALICZKA: najważniejsze różnice. Co...

Co to jest zadatek? Różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką jest istotna, gdy następuje odstąpienie od...

Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim wymienisz stare...

Jeśli zdecydowaliśmy się zastąpić stare pokrycie nową dachówką betonową lub ceramiczną, musimy...

Pozwolenie na wycinkę drzew na własnej działce...

Od 1 stycznia 2017 roku nie potrzebujesz już pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów na własnej działce....

Instalacja paneli fotowoltaicznych - czy jest...

Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych to poważna inwestycja. Montaż powinien być realizowany przez...

Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...