| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Basen ogrodowy - jaki wybrać? Baseny z tworzyw sztucznych (akrylowe, poliestrowe), dmuchane, budowane
Relaks nad wodą, czyli basen krok od domu

Basen ogrodowy - jaki wybrać? Baseny z tworzyw sztucznych (akrylowe, poliestrowe), dmuchane, budowane

Basen ogrodowy nie musi być luksusem. Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na basen w ogrodzie. Najtańsze są baseny dmuchane, za to gotowe baseny z tworzyw sztucznych (baseny akrylowe, poliestrowe) są dużo bardziej wytrzymałe. Z kolei budowa basenu zbetonu jest dużo droższa i zajmuje więcej czasu. Jaki basen wybrać do ogrodu: basen z tworzywa sztucznego (akrylowy, poliestrowy), basen dmuchany czy basen budowany?

Autor: Joanna Siedlar

Basen w ogrodzie to znakomity pomysł na spędzanie wolnego czasu w letnie miesiące. Jest kilka rodzajów basenów ogrodowych:

Baseny dmuchane do ogrodu

Baseny dmuchane są najtańsze. Nie wymagają wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie ani podejmowania jakichkolwiek prac budowlanych. Produkuje się je z cienkiej, ale wytrzymałej gumy. Można do nich nalać nawet kilka metrów sześciennych wody, bez obawy pęknięcia ścianek. Chętnie kupowane są przez właścicieli działek. Po zakończeniu sezonu można wypuścić z nich wodę, zwinąć i przechować w szufladzie. To idealny basen dla dzieci.

Gotowe baseny ogrodowe z tworzywa sztucznego - baseny poliestrowe

Jeżeli marzy ci się prywatne kąpielisko, ale zniechęca cie długa budowa basenu, możesz kupić gotowy basen ogrodowy. Baseny poliestrowe, jak sama nazwa wskazuje, produkuje się z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, utwardzanym termicznie. Materiał ten jest bardzo trwały, wytrzymały i dość elastyczny, a także odporny na działanie promieniowania UV oraz skrajnych temperatur. Taki basen ma budowę wielowarstwową, dodatkowo wzmocniony jest pianką poliuretanową, co gwarantuje jego sztywność i zapobiega wychładzaniu wody. Baseny te mają też zazwyczaj uformowane schodki i miejsca do siedzenia. Powierzchnia wielu modeli może mieć nawet 10 m2, dzięki czemu nadają się również do pływania. Niektóre z nich ustawia się na powierzchni gruntu, inne należy umieszczać w specjalnie wykopanej niecce.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Budowa basenu betonowego ogrodowego jest dużo droższa

O wiele droższa jest budowa basenu tradycyjnego – ze zbrojonego betonu. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW. Jest ona pokryta powłoką akrylową, co wzmacnia jej odporność na działanie skrajnych temperatur, promieniowania UV oraz środków chemicznych. Folia ta gwarantuje całkowitą szczelność niecki. Taki basen ze względów higienicznych wymaga filtrów i pompy, a także używania środków do uzdatniania wody. Gdy jest otwarty – na zimę musi zostać częściowo opróżniony i przykryty.

Baseny ogrodowe stalowe lub z tworzyw sztucznych

Na rynku dostępne są również baseny, których konstrukcję stanowią panele z ocynkowanej stali (grubości 0,6–0,8 mm) lub tworzyw sztucznych. Pokryte są od zewnątrz tworzywem sztucznym, a od wewnątrz – lakierem ochronnym. Mają bardzo zróżnicowane formy – mogą być okrągłe, owalne, w kształcie ósemki.

Ich wnętrze pokryte jest folią z PCW w jednym z kilku kolorów (np. niebieskim, turkusowym), odporną na promieniowanie UV. Zbiorniki te mogą mieć długość do 10 m i głębokość do 1,5 m. Po złożeniu basen ustawia się na przygotowanym podłożu, można go też umieścić w wykopie. Przedtem jednak należy wylać na jego dnie płytę betonową grubości 15–16 cm. Budowa basenu tego typu to zadanie wyspecjalizowanej ekipy.

Niezbędne akcesoria basenowe stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach oraz oświetleniu uatrakcyjniającym wieczorne kąpiele.

WARTO WIEDZIEĆ

Czyszczenie wody w basenie

Wodę należy chronić przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca i okrywanie nim basenu. Do oczyszczania wody z liści i innych śmieci służą specjalne urządzenia (skimery). Glony natomiast może usunąć wodny odkurzacz. Dostępne są tez preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody, utrzymywania odpowiedniego współczynnika pH oraz wspomagające pracę filtrów.

Polecamy film: Całoroczne baseny ogrodowe. Więcej filmów na Murator.tv

Baseny ogrodowe. Jaki warto zbudować?

Baseny ogrodowe z roku na rok są coraz popularniejsze, zapewniają relaks i komfortowy wypoczynek....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zima w ogrodzie. Jak przygotować oczko wodne do...

Woda w ogrodzie pełni bardzo ważną rolę. I nie chodzi tu tylko o pielęgnację, ale również dekorację...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak...

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy,...

DOM Z BASENEM - budowa basenu ogrodowego i koszty...

Dom z basenem – to brzmi dobrze. Jak jednak spełnić takie marzenie? Jak zabrać się do budowy basenu...

Projekt zagospodarowania terenu: ważny element...

Projekt zagospodarowania terenu razem z projektem domu składają się na projekt budowlany, konieczny do...