| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Basen ogrodowy: kiedy opłaca się budowa, kiedy kupno basenu (poradnik)
Relaks nad wodą, czyli basen krok od domu

Basen ogrodowy: kiedy opłaca się budowa, kiedy kupno basenu (poradnik)

Kąpiel w zaciszu własnego ogrodu nie musi być luksusem. Jeżeli marzy ci się basen, najtańszy możesz mieć już za ok. 20 zł. Budowa basenu jest niestety dużo droższa i zajmuje więcej czasu. Tradycyjne kąpielisko jest jednak dużo wygodniejsze. Dzięki niemu ogród nabiera również prestiżu.

Jest kilka rodzajów basenów ogrodowych: baseny budowane tradycyjnie, dmuchane, gotowe do umieszczania w niecce.

Kiedy baseny dmuchane

Baseny dmuchane są najtańsze. Nie wymagają wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie ani podejmowania jakichkolwiek prac budowlanych. Produkuje się je z cienkiej, ale wytrzymałej gumy. Można do nich nalać nawet kilka metrów sześciennych wody, bez obawy pęknięcia ścianek. Chętnie kupowane są przez właścicieli działek. Po zakończeniu sezonu można wypuścić z nich wodę, zwinąć i przechować w szufladzie. To idealny basen dla dzieci.

Autor: Joanna Siedlar

Budowa basenu jest dużo droższa

O wiele droższa jest budowa basenu tradycyjnego – ze zbrojonego betonu. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW. Jest ona pokryta powłoką akrylową, co wzmacnia jej odporność na działanie skrajnych temperatur, promieniowania UV oraz środków chemicznych. Folia ta gwarantuje całkowitą szczelność niecki.

Taki basen ze względów higienicznych wymaga filtrów i pompy, a także używania środków do uzdatniania wody. Gdy jest otwarty – na zimę musi zostać częściowo opróżniony i przykryty.

Baseny poliestrowe

Jeżeli marzy ci się prywatne kąpielisko, ale zniechęca cie długa budowa basenu, możesz kupić gotowy basen ogrodowy. Baseny poliestrowe, jak sama nazwa wskazuje, produkuje się z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, utwardzanym termicznie. Materiał ten jest bardzo trwały, wytrzymały i dość elastyczny, a także odporny na działanie promieniowania UV oraz skrajnych temperatur.

Taki basen ma budowę wielowarstwową, dodatkowo wzmocniony jest pianką poliuretanową, co gwarantuje jego sztywność i zapobiega wychładzaniu wody. Baseny te mają też zazwyczaj uformowane schodki i miejsca do siedzenia. Powierzchnia wielu modeli może mieć nawet 10 m2, dzięki czemu nadają się również do pływania. Niektóre z nich ustawia się na powierzchni gruntu, inne należy umieszczać w specjalnie wykopanej niecce.

Baseny stalowe lub z tworzyw sztucznych

Na rynku dostępne są również baseny, których konstrukcję stanowią panele z ocynkowanej stali (grubości 0,6–0,8 mm) lub tworzyw sztucznych. Pokryte są od zewnątrz tworzywem sztucznym, a od wewnątrz – lakierem ochronnym. Mają bardzo zróżnicowane formy – mogą być okrągłe, owalne, w kształcie ósemki.

Ich wnętrze pokryte jest folią z PCW w jednym z kilku kolorów (np. niebieskim, turkusowym), odporną na promieniowanie UV. Zbiorniki te mogą mieć długość do 10 m i głębokość do 1,5 m. Po złożeniu basen ustawia się na przygotowanym podłożu, można go też umieścić w wykopie. Przedtem jednak należy wylać na jego dnie płytę betonową grubości 15–16 cm. Budowa basenu tego typu to zadanie wyspecjalizowanej ekipy.

Niezbędne akcesoria basenowe stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach oraz oświetleniu uatrakcyjniającym wieczorne kąpiele.

Woda w basenie

Wodę należy chronić przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca i okrywanie nim basenu. Do oczyszczania wody z liści i innych śmieci służą specjalne urządzenia (skimery). Glony natomiast może usunąć wodny odkurzacz. Dostępne są tez preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody, utrzymywania odpowiedniego współczynnika pH oraz wspomagające pracę filtrów.

Baseny ogrodowe. Jaki warto zbudować?

Baseny ogrodowe z roku na rok są coraz popularniejsze, zapewniają relaks i komfortowy wypoczynek....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować...

Budowa basenu wiąże się z dokonaniem wielu ważnych wyborów. Kształt basenu, wielkość i materiał niecki,...

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Idealne miejsce do relaksu i odpoczynku w ogrodzie to spokojny zakątek z oczkiem wodnym z piękną, czystą i...

Baseny ogrodowe. Od czego zależy cena basenu?

Budowa basenu i koszt jego utrzymania niestety nie należą do najtańszych. Podsumowując wydatki, należy więc...

Baseny ogrodowe. Jaki warto zbudować?

Baseny ogrodowe z roku na rok są coraz popularniejsze, zapewniają relaks i komfortowy wypoczynek. Budowa...

Sposoby na podgrzewanie wody w przydomowym...

W Polsce, basen w ogrodzie wciąż kojarzony jest z luksusem. Co więcej, luksus ten nie zawsze się opłaca....

Kiedy opłaca się budowa basenu ogrodowego, a...

W naszym klimacie, odkryty basen ogrodowy to kąpiel uzależniona od pogody. Budowa basenu na zewnątrz domu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.