Jak zbierać deszczówkę z rynny? Jak samemu zrobić zbieracz wody deszczowej?

2024-04-15 13:29

Zbieranie deszczówki jest ważne, aby poprawić bilans wodny na własnej działce, za co podziękują nam rośliny. Co to jest zbieracz wody? Ile kosztuje gotowy łapacz wody? Jak zamontować łapacz wody deszczowej z rynny? Jak samemu zrobić taki zbieracz deszczówki?

Spis treści

  1. Dlaczego warto zbierać deszczówkę z rynien?
  2. Jak odzyskać deszczówkę z rynny?
  3. Zbieracze do rynien
  4. Ile kosztuje łapacz wody?
  5. Jak samemu zrobić zbieracz wody deszczowej?
  6. Zobacz pomysły na zbieranie deszczówki prostu z rynny
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Najlepiej, gdy woda deszczowa spływająca systemem rynnowym z dachu, zostanie wykorzystana na działce. W czasie, gdy lata są coraz suchsze, gromadzenie własnej, darmowej i zdrowej wody to wyraz dbałości o środowisko. Przydomowa retencja jest bardzo pożądana. Państwo zachęca do niej poprzez dotację z programu Moja woda.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę z rynien?

Wykorzystanie wody deszczowej na działce pozwala zmniejszyć rachunki za wodę pobieraną z wodociągu. Deszczówka jest cenna także ze względu na swoje właściwości – jest miękka, nie zawiera dodatków takich jak chlor lub fluor, ma temperaturę otoczenia. Jest znacznie lepsza do podlewania roślin niż zimna woda ze studni lub wodociągu. Czysta woda deszczowa po odstaniu może zostać wykorzystana do mycia, a nawet prania.

Jak odzyskać deszczówkę z rynny?

Żeby zebrać wodę spływającą rynnami, trzeba zamontować na rurze spustowej łapacz deszczówki. To zbieracz wody, który pozwala skierować ją do zbiornika ustawionego obok domu albo zakopanego w gruncie. Warto zastanowić się, jak wielki zbiornik na wodę zastosować, uwzględniając wielkość połaci odwadnianej do danej rury spustowej. W ciągu kilki minut rzęsistego deszczu w połaci o wielkości około 100 m² może spaść prawie 100 l wody.

Zbieracze do rynien

Łapacz deszczówki to najczęściej odcinek rury o średnicy dostosowanej do standardowych wymiarów rur spustowych. Powinien być on wyposażony w filtry zatrzymujące zanieczyszczenia o różnej wielkości. Pamiętać również trzeba o koniecznych uszczelnieniach w miejscach łączeń, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.Taki łapacz wody montuje się w długości rury spustowej po wcześniejszym wycięciu jej fragmentu o długości dostosowanej do wymiarów łapacza. Wysokość montażu powinna być taka, żeby zapewnić grawitacyjny spływ wody do zbiornika. Zbieracz wody może być wykończony korytkiem, z którego deszczówka będzie spływać do podstawionego niżej zbiornika. Są też łapacze z wypływem wody w postaci rury (o różnych długości i przekroju), którą łączy się ze zbiornikiem umieszczonym w dowolnej odległości. Innym rozwiązaniem jest zbieracz, który montuje się w otworze wyciętym z boku rury spustowej.

zbiornik na deszczówkę
Autor: Andrzej Szandomirski Zbiornik na deszczówkę podłaczony do rynny - dobry sposób na zbieranie deszczówki prosto z rynny

Ile kosztuje łapacz wody?

Wybór łapaczy wody deszczowej i ich rozwiązań konstrukcyjnych jest bardzo duży. Trzeba więc wybrać rozwiązanie, które jest proste do zamontowania w systemie rynnowym zastosowanym w naszym domu. Łapacze deszczówki zwykle są w kolorze brązowym lub szarym, czyli popularnym w systemach rynnowych. Za zbieracz deszczówki trzeba zapłacić najczęściej od 30 do 100 zł. Choć znajdziemy też urządzenia kosztujące ponad 200 zł.

Jak samemu zrobić zbieracz wody deszczowej?

Jeśli po budowie dachu pozostały nam fragmenty rur spustowych, można samodzielnie zrobić prosty łapacz deszczówki. Taka umiejętność może się też przydać, gdy nie możemy kupić zbieracza wody o średnicy takiej jak nasze rury spustowe. Wystarczy w rurze spustowej wyciąć okrągły otwór, w który wstawimy korytko zrobione po przecięciu rury spustowej na pół. Wymiary i kształt obu fragmentów trzeba dopasować do siebie, żeby tworzyły stabilną całość.

Zobacz pomysły na zbieranie deszczówki prostu z rynny