Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?

2018-07-20 14:53 Małgorzata Drobnik|Piotr Laskowski
Basen w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Po uzyskaniu maksymalnej dopuszczalnej temperatury wody w zasobniku solarnym zawór automatycznie przekierowuje płyn do obiegu tego wymiennika i ciepło przejmuje woda w basenie

W ostatnich latach przybyło publicznych basenów i wzbogaciła się oferta towarzyszących im atrakcji. Mimo to basen ogrodowy to marzenie wielu osób. Baseny z czystą i ciepłą wodą, nurtem jak w rzece i biczami wodnymi powodują, że budowa basenu ogrodowego jest coraz popularniejsza. Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?

Budowa basenu w ogrodzie - kiedy, gdzie i jaki basen wybudować

Basen w ogrodzie można zbudować praktycznie w dowolnym momencie. Jednak gdy działka zostanie już zagospodarowana, posiana trawa, zostaną posadzone krzewy i drzewa, trudniej będzie prowadzić prace i trzeba będzie wiele zniszczyć.
Niełatwe zadanie czeka również inwestorów, którzy chcą usytuować basen wewnątrz domu. Budowa basenu pod dachem wiąże się bowiem z zaplanowaniem prac jeszcze na etapie projektu domu.

Na basen ogrodowy można wybrać dowolne miejsce na działce, nawet przy granicy z sąsiednią posesją, pod warunkiem że taka lokalizacja nie spowoduje zawilgocenia lub obniżenia poziomu bezpieczeństwa konstrukcji już istniejących obiektów budowlanych. No i oczywiście jeśli nie krępują nas ciekawskie spojrzenia zza płotu.

Na odkryty basen – jeżeli tylko warunki na to pozwalają – warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione (aby woda mogła się w naturalny sposób nagrzewać) i z dala od drzew (żeby spadające z nich liście jej nie zanieczyszczały).

Budowa basenu. Jak wybudować basen ogrodowy krok po kroku?
Autor: Semmelrock Stein+Design Basen ogrodowy można wybudować w dowolnym momencie. Jeśli będzie nieduży, nie wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto jest tańszy od krytego lub zbudowanego wewnątrz domu.
Budowa basenu. Jak wybudować basen ogrodowy krok po kroku?
Autor: Andrzej Szandomirski Z basenu krytego można korzystać cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jednak jeśli ma być usytuowany wewnątrz domu, budowa basenu musi być zaplanowana, gdy powstaje projekt domu.

Basen ogrodowy w zgodzie z prawem budowlanym

Przydomowy basen to w świetle Prawa budowlanego obiekt budowlany. Formalności, jakie musimy załatwić przed przystąpieniem do jego budowy, zależą od planowanej powierzchni.

  • Jeśli powierzchnia lustra wody ma być nie większa niż 50 m2, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Nie musimy nawet zgłaszać zamiaru jego budowy organom administracyjnym.
  • Amatorzy basenów o powierzchni lustra wody większej niż 50 m2 muszą się postarać o pozwolenie na budowę. Składając wniosek o jego wydanie, powinni mieć cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozwolenie będzie ważne przez 3 lata. W tym czasie trzeba będzie przynajmniej rozpocząć prace.
  • Jeśli budowa basenu zostanie rozpoczęta bez pozwolenia, urząd może nakazać jego rozbiórkę. Może też wezwać do złożenia dokumentów i wniesienia opłaty legalizacyjnej – w przypadku basenu większego niż 50 m2 – bardzo dotkliwej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mike IP
|

50m2 bez pozwolenia? Gdzie indziej pisza o 30m2?

ola
|

masz racje,ale w naszym kraju,jak widać wszystkom jest możliwe!!!Robią wszystko by tylko nam życie utrudnić!!!

karol
|

Z pewnością w takiej sytuacji jednak najlepiej jest pomsleć o takiej profesjonalnej firmie www.hydropool.pl
Wiadomo ze samemu nie ma sie co brać za tak duzy projekt.

Przyciema
|

głupia dziura w ziemi a tyle zachodu... prawa i zasady to poważny problem dla uczciwych ludzi... może czas zmienić znaczenie słowa uczciwy, może wtedy zasr... z demencją i ropuchy po przekwicie zrozumieją i się odpier... od ludzi którzy chcą zrobić tylko coś na posesji za którą już zapłacili... PLAN... chodźmy wszyscy na zasiłek, przestańmy wszyscy płacić, zróbmy tę wyprzedaż po pożarze.... my sobie napewno poradzimy w sytuacji extramalnej a oni? wtedy już nie ma ich, sami się unicestwią w walce o TRON, i o ten kawałek papieru zwanym banknotem który z nieudacznika robi wielkiego pANA,,, hahahaaaaaa

inwestor
|

niech się starosta-darmozjad odpierniczy od mojej działki!!!!!!!!!
Urzedasy to nygusy i darmozjady

Blanka
|

Za dużo zabawy z tą budową basenu i finansowo też nie za bardzo bo drogo, ja tam mam taki przenośny od Intex, chowam go na zimę a potem w ogrodzie ustawiam gdzie mi pasuje;-)

wlasnybasen.pl
|

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą.
wlasnybasen.pl