Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?

2018-07-20 14:53

W ostatnich latach przybyło publicznych basenów i wzbogaciła się oferta towarzyszących im atrakcji. Mimo to basen ogrodowy to marzenie wielu osób. Baseny z czystą i ciepłą wodą, nurtem jak w rzece i biczami wodnymi powodują, że budowa basenu ogrodowego jest coraz popularniejsza. Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?

Basen w ogrodzie
Autor: GettyImages Po uzyskaniu maksymalnej dopuszczalnej temperatury wody w zasobniku solarnym zawór automatycznie przekierowuje płyn do obiegu tego wymiennika i ciepło przejmuje woda w basenie

Budowa basenu w ogrodzie - kiedy, gdzie i jaki basen wybudować

Basen w ogrodzie można zbudować praktycznie w dowolnym momencie. Jednak gdy działka zostanie już zagospodarowana, posiana trawa, zostaną posadzone krzewy i drzewa, trudniej będzie prowadzić prace i trzeba będzie wiele zniszczyć. Niełatwe zadanie czeka również inwestorów, którzy chcą usytuować basen wewnątrz domu. Budowa basenu pod dachem wiąże się bowiem z zaplanowaniem prac jeszcze na etapie projektu domu.

Na basen ogrodowy można wybrać dowolne miejsce na działce, nawet przy granicy z sąsiednią posesją, pod warunkiem że taka lokalizacja nie spowoduje zawilgocenia lub obniżenia poziomu bezpieczeństwa konstrukcji już istniejących obiektów budowlanych. No i oczywiście jeśli nie krępują nas ciekawskie spojrzenia zza płotu.

Na odkryty basen – jeżeli tylko warunki na to pozwalają – warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione (aby woda mogła się w naturalny sposób nagrzewać) i z dala od drzew (żeby spadające z nich liście jej nie zanieczyszczały).

Zobacz galerię zdjęć: Basen w ogrodzie - pomysły

Basen ogrodowy w zgodzie z prawem budowlanym

Przydomowy basen to w świetle Prawa budowlanego obiekt budowlany. Formalności, jakie musimy załatwić przed przystąpieniem do jego budowy, zależą od planowanej powierzchni.

  • Jeśli powierzchnia lustra wody ma być nie większa niż 50 m2, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Nie musimy nawet zgłaszać zamiaru jego budowy organom administracyjnym.
  • Amatorzy basenów o powierzchni lustra wody większej niż 50 m2 muszą się postarać o pozwolenie na budowę. Składając wniosek o jego wydanie, powinni mieć cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozwolenie będzie ważne przez 3 lata. W tym czasie trzeba będzie przynajmniej rozpocząć prace.
  • Jeśli budowa basenu zostanie rozpoczęta bez pozwolenia, urząd może nakazać jego rozbiórkę. Może też wezwać do złożenia dokumentów i wniesienia opłaty legalizacyjnej – w przypadku basenu większego niż 50 m2 – bardzo dotkliwej.