Grabie do liści i inne rodzaje grabi do prac w ogrodzie

2023-11-07 13:41

Grabie to jedno z ogrodowych narzędzi, które jest niezbędne do wielu prac w ogrodzie. Poznaj rodzaje grabi i ich zastosowanie w pracach ogrodowych. Jakie grabie są potrzebne w ogrodzie?

Grabie to jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w ogrodnictwie, dlatego nie może ich zabraknąć w żadnym zestawie narzędzi ogrodniczych. Grabi najczęściej używa się do zbierania liści i resztek roślinnych z trawników i rabat oraz wyrównywania powierzchni gleby przed siewem i sadzeniem roślin, ale korzysta się z nich również podczas przycinania żywopłotu lub prowadzenia prac pielęgnacyjnych na trawniku.

Spis treści

  1. Grabie ogrodowe - rodzaje grabi i ich zastosowanie w ogrodzie
  2. Grabie klasyczne
  3. Grabie do trawnika
  4. Grabie do liści
  5. Grabie polowe

Grabie ogrodowe - rodzaje grabi i ich zastosowanie w ogrodzie

Ponieważ zakres prac, do których grabie są przeznaczone jest dość szeroki, dostępnych jest kilka rodzajów tego narzędzia.

Przeczytaj też:

Grabie klasyczne

Najbardziej uniwersalnymi grabiami są grabie klasyczne, które zwykle posiadają długi, drewniany trzonek i metalowe, sztywne, niezbyt długie zęby, ułożone w rodzaj grzebienia. Takimi grabiami można z łatwością wyrównać powierzchnię ziemi po jej przekopaniu, wymieszać nawozy z wierzchnią warstwą gleby, zebrać liście i drobne gałązki pozostałe po cięciu żywopłotu lub resztki roślinne po zbiorach warzyw i owoców.

Grabie do trawnika

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się trawnik, warto również zaopatrzyć się w specjalne grabie przeznaczone do jego pielęgnacji. Grabie do pielęgnacji trawnika zwykle mają cieńsze, sztywniejsze, dłuższe, ostre i rzadziej rozmieszczone zęby, pozwalające najłatwiej dotrzeć do zalęgającego w trawie filcu, którego usuwanie jest jednym z podstawowych warunków utrzymania murawy w dobrym stanie.

Przeczytaj też:

Co zrobić z trawnikiem jesienią? Jak przygotować trawnik na zimę?

Grabie do liści

Jesienią w ogrodzie mogą się również przydać specjalne grabie do usuwania liści. Ich budowa znacząco różni się od budowy innych typów grabi, gdyż narzędzia te posiadają bardzo długie, elastyczne, druciane lub plastikowe zęby, ułożone w rodzaj mocno rozszerzającego się na szczycie wachlarza, pozwalającego skutecznie usuwać liście nawet z dużych i nierównych powierzchni, np. z trawnika. Grabie wachlarzowe są też bardzo lekkie, dzięki czemu usuwanie z ich pomocą liści jest łatwiejsze i mniej wyczerpujące.

Przeczytaj też:

Grabie polowe

W szczególnych sytuacjach w ogrodzie mogą się przydać także grabie polowe, które są większe od innych typów grabi i w całości zbudowane z drewna. Takie grabie posłużą nam wtedy, gdy zamiast trawnika posiadamy sporą łąkę, którą systematycznie kosimy w celu pozyskania siana.

Przeczytaj też:

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Narzędzia przeznaczone do pielęgnacji trawnika
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE