Namiot i pawilon ogrodowy: sprawdź, jaki warto kupić

2018-07-11 22:25
Pawilon ogrodowy
Autor: GettyImages

W każdym ogrodzie i na każdym tarasie przyda się lekki namiot lub pawilon ogrodowy, pod którym znajdziemy schronienie zarówno przed słońcem, jak i niespodziewanym letnim deszczem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Zaletą namiotów i pawilonów ogrodowych wykonanych z lekkich konstrukcji z pokryciem z tkaniny jest to, że możemy je postawić w dowolnym miejscu. Zamiast budować altanę na stałe, wykorzystajmy lekkie konstrukcje. W szybkim czasie można je rozstawić, jak i w razie potrzeby zdemontować i przenieść w inne miejsce. Lekki namiot ogrodowy lub pawilon zapewni osłonę przed słońcem, wiatrem i deszczem, a także insektami. Przyjęcie zorganizowane w takim miejscu na pewno będzie udane.

Jaki wybrać namiot lub pawilon ogrodowy: wielkość i kształt

Namioty i pawilony ogrodowe mogą różnić się wielkością i kształtem. Najpopularniejszy prosty namiot ogrodowy o wymiarach 2 x 2 lub 2 x 3 m to czworokątny daszek rozpięty na ramie ustawionej na słupkach. Najtańsze modele namiotów ogrodowych nie mają nawet ścianek bocznych. Można wybrać konstrukcje z czterema ściankami, a także dodatkową plandeką na podłogę.

Ścianki namiotu ogrodowego mogą być wykonane z pełnej tkaniny lub mieć okna z przezroczystej folii poliamidowej lub polietylenowej. Są pawilony ogrodowe kwadratowe, prostokątne, sześcio- lub ośmiokątne, okrągłe. Pod wielkim pawilonem ogrodowym o wymiarach nawet 6 x 12 m można organizować rodzinne przyjęcia. Mogą mieć zarówno bardzo proste konstrukcje, jak i niezwykle wyszukane, dekoracyjne, wręcz bizantyjskie.

Namioty i pawilony ogrodowe - rama

Konstrukcja namiotu lub pawilonu ogrodowego składa się z metalowej ramy opartej na kilku słupach. Zależnie od kształtu i wielkości namiotu ogrodowego lub pawilonu rama jest prosta - złożona z 4, 6 lub 8 profili, albo ma system wsporników, które tworzą konstrukcję dachu. Elementy konstrukcyjne pawilonu są wykonane z profili metalowych albo aluminiowych pokrytych farbą proszkową. Zwykle są one białe albo w kolorze naturalnym aluminium. Tak zabezpieczone elementy są odporne na korozję i długo zachowają dobry wygląd.

Namiot ogrodowy Vidaxl
Autor: materiały prasowe Vidaxl Namiot ogrodowy w kształcie gwiazdy jest niezwykle atrakcyjny. Ma jeden słupek ustawiony centralnie i 6 odciągów.
Warto wiedzieć

Namiot ogrodowy - jak złożyć i przechowywać

To lekkie konstrukcje, które, zależnie od wielkości, mogą ważyć od 5-10 do 20-30 kg. Po demontażu namiotu ogrodowego wszystkie elementy wkłada się do torby, więc można go bez problemu przechować w pawlaczu albo na półce w garażu do następnego sezonu. Trzeba pamiętać, żeby przed złożeniem namiotu na zimę wszystkie elementy oczyścić z zabrudzeń i wysuszyć.

namiot ogrodowy Mall
Autor: materiały prasowe Mall W niektórych namiotach ogrodowych są słupki złożone z kilku odcinków, które można zsuwać lub rozsuwać teleskopowo.

Namioty i pawilony ogrodowe - słupki

Słupki to proste profile o wysokości 2-3 m, czasem składane z krótszych odcinków. W wariancie z nóżkami składanymi teleskopowo namiot ogrodowy lub pawilon można ustawić tak, że będzie miał różną wysokość, np. 2, 2,2, 2,4 m.

namiot ogrodowy Ceneo
Autor: Ceneo Wygodnie jest wybrać namiot ogrodowy ze ściankami, w których są przezierne okna z folii. Będziemy siedzieć w zacisznym mmiejscu, nie tracąc widoku na świat.

Namiot ogrodowy i pawilon z daszkiem i ściankami

W pawilonach ogrodowych pokrycie chroniące przed słońcem i deszczem składa się z daszka i zasłon, które można rozwinąć, żeby zamknąć konstrukcję i osłonięć wnętrze przed wiatrem i deszczem, lub zwinąć i przymocować do nóg pawilonu.

Sprawdź też:

W bardziej dekoracyjnych namiotach ogrodowych zasłony mogą być ozdobnie upięte. Zasłony mogą myć mocowane na suwak, rzepy albo na kółka przesuwane po drążku.

Pawilony ogrodowe Lectus
Autor: materiały prasowe Lectus Pawilony ogrodowe mogą być całkiem sporymi konstrukcjami o wymiarach np. 6 x 12 m, a nawet większych.

Namioty i pawilony ogrodowe wodoszczelne

Namioty ogrodowe wykonuje się z tkanin wodoodpornych, nieprzepuszczających światła, promieniowania UV. O skuteczności tkaniny pod tym względem decyduje gramatura (zwykle 200-300 g/m2), która zależy od grubości włókien i gęstości splotu. Najlepiej wybierać namioty ogrodowe wykonane z tkanin o jak najwyższej gramaturze. Tkaniny są odporne na czynniki atmosferyczne, często impregnowane, żeby nie chłonęły kurzu i brudu. Na rynku można znaleźć namioty i pawilony, w których zastosowano tkaniny poliestrowe lub poliestrowe z powłoką poliamidową. Jako ścianki namiotów bywają też używane siatki, takie jak na moskitiery albo plandeki z folii polietylenowej.

Sprawdź też:

pawilony ogrodowe
Autor: materiały prasowe Swing & Harmonie Niektóre pawilony ogrodowe są niezwykle wystawne. Mają rozbudowaną konstrukcję oraz bardzo dekoracyjne daszek i zasłony.
Pawilon ogrodowy z moskitierą
Autor: materiały prasowe Mall Pawilon ogrodowy może mieć ścianki wykonane z gęstej siatki jak w moskitierze. W tak osłonietym miejscu będzie można w spokoju przesadzać rośliny.

Stabilność konstrukcji namiotów ogrodowych

W przypadku większych namiotów i pawilonów ogrodowych zapewnia ją przede wszystkim ich własny ciężar. Lekkie konstrukcje albo te ustawiane na stałe ze ściankami stawiającymi opór wiatrowi, lepiej przymocować do podłoża. Żeby namiot ogrodowy był stabilny słupki u dołu mają talerzyki z otworami, przez które wbija się szpilki przytwierdzające je do ziemi. W zestawie są też linki stanowiące odciągi i szpilki, którymi należy je przymocować do gruntu.

Sprawdź też:

namiot ogrodowy stabilność
Autor: materiały prasowe Vidaxl Żeby namiotu ogrodowego nie porwał wiatr, dobrze jest przymocować słupki szpilkami głęboko wbitymi w glebę.

Namiot ogrodowy i pawilon cena: gdzie i za ile kupić?

W związku z popularnością tego typu konstrukcji bez trudu namioty ogrodowe kupimy w sklepach ogrodniczych lub z wyposażeniem wnętrz (np. IKEA). Znajdziemy je także w marketach budowlanych (Castorama, Jysk, Leroy Merlin), które mają działy ogrodnicze. Przed sezonem oferta tanich namiotów i pawilonów ogrodowych pojawia sie także w ogólnych marketach sieci handlowych, typu Auchan. Jeśli zależy nam na specjalnej konstrukcji warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych, w których znajdziemy namioty ogrodowe rodzimych firm, jak i wyroby importowane. Najtańsze namioty ogrodowe kosztują 200-300 zł. Dekoracyjne pawilony ogrodowe o wyszukanym kształcie i pięknych tkaninach mogą kosztować nawet 5000 zł.

Namiot ogrodowy na tarasie
Autor: materiały prasowe Polbruk Namiot ogrodowy ustawiony na tarasie służy jako osłona kącika wypoczynkowego. W razie potrzeby zasłony można rozwinąć.
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Namiot ogrodowy z wentylacją
Autor: materiały prasowe Jysk Namiot ogrodowy z wentylacją Jysk. W daszkach jest otwór wokół centralnej osi, który przykrywa się osobnym płatem tkaniny umieszczonym nieco wyżej. Pełni on rolę wywietrznika. Dzięki niemu powietrze intensywniej krąży pod dachem namiotu i jest szybciej wymieniane na świeże.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE