| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka z oknem. Jak urządzić łazienkę z oknem na poddaszu i na niższej kondygnacji?

Łazienka z oknem. Jak urządzić łazienkę z oknem na poddaszu i na niższej kondygnacji?

Łazienka z oknem jest jasna, oświetlona dziennym światłem i dodatkowo wentylowana. Tak jest, ale pod pewnymi warunkami. Okno musi mieć odpowiednią wielkość. Powinno też zostać właściwie umiejscowione. Zobacz, jak to wygląda w łazience na poddaszu i w łazience na niższej kondygnacji.

Okna drewniane przeznaczone do stosowania w łazienkach mają ramę drewnianą pokrytą warstwą poliuretanu lub z PCW. Dzięki temu nie poddają się działaniu wilgoci

Ciemne, ciasne łazienki to już przeszłość. Okno nobilituje, więc dzisiaj prawie każda, nawet maleńka lub będąca tylko WCWC, powinna go mieć. Jednak nie w każdej sytuacji okno to dobrodziejstwo, czasem jest przeszkodą trudną do pokonania. Dlatego zanim zachwycimy się oknem w łazience, przeanalizujmy, czy na jej powierzchni uda się tak rozmieścić sprzęty i urządzenia, by mieć do niego swobodny dostęp.

 

Okna pionowe

Przy ścianie z oknem. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób okno dzieli ścianę, czyli ile miejsca zostaje między nim a narożnikiem łazienki. Jeśli przy ścianie z oknem chcemy zainstalować kabinę, minimalna odległość do narożnika powinna wynosić 90 cm (wygodna kabina ma minimum 80 cm szerokości, do tego musimy mieć miejsce na zamocowanie jej profili do ściany). Na ustawienie umywalki będziemy potrzebować minimum 55 cm, a na sedes – 60 cm. Standardowa szerokość wanny jeszcze do niedawna wynosiła 70 cm. Jednak obecnie coraz więcej producentów proponuje wanny szerokości 75 cm. Jeśli więc chcemy mieć w czym wybierać, musimy zostawić 85 90 cm – tyle miejsca potrzeba, aby ustawić wannę prostopadle do ściany z oknem, zachowując do niego swobodny dostęp.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Prostokątna, z dłuższą ścianą z oknem. Takie ustawienie wanny bardzo ogranicza otwieranie okna

Ta sama łazienka. Ustawienie wanny prostopadle do ściany z oknem pozwala na swobodny dostęp do okna i przejrzyste wydzielenie stref

Okna połaciowe

Powstały specjalnie z myślą o łazienkach i kuchniach urządzanych na poddaszach i są przystosowane do montażu w pomieszczeniach, w których jest dużo wilgoci. Można wybrać okna plastikowe lub drewniane.

Okna plastikowe. Ich ramy są z wielokomorowych profili PCWCW, które nie pochłaniają wilgoci i charakteryzują się wysoką odpornością na działanie kwasów i alkoholi. Wewnątrz ramy znajduje się wzmacniający rdzeń stalowy, dzięki czemu konstrukcja jest stabilna i odporna na odkształcenia. Ponadto okna są wyposażone w aluminiowy profil, zabezpieczony powłoką poliestrową, odporny na działanie czynników atmosferycznych i dociskający szybę od zewnątrz. Okna takie mają termoizolacyjne szyby zespolone. Najczęściej zewnętrzna jest hartowana, a wewnętrzna ze szkła niskoemisyjnego.

Okna drewniane. Mają co prawda ramę zrobioną z wielu warstw drewna sosnowego, ale jest ona pokryta kilkumilimetrową warstwą twardego poliuretanu pomalowanego na biało. Okno zatem wygląda jak plastikowe i zyskuje ważną cechę – nie wymaga konserwacji.

Krawędzie drewnianych profili ościeżnicy i skrzydła zostały zaokrąglone, by powłoka z poliuretanu rozkładała się równomiernie dzięki temu była odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji są umieszczone w ramie stalowe profile. Okna mają dwie tafle szyb o grubości 4 mm, między którymi znajduje się argon, a dodatkową ochroną termiczną jest powłoka antyemisyjna na zewnętrznej szybie. Można też zdecydować się na szybę antywłamaniową lub ornamentow (szronioną).

Uwaga! Współczynnik przenikania ciepła obu rodzajów okien to 1,5 albo 1,6 W/(m²·K). Większość z nich może być wyposażona w nawiewnik albo klapę wentylacyjną, czasem z wbudowanym filtrem powietrza. Dzięki temu bez otwierania okna do pomieszczenia może się dostać w ciągu godziny 16,1 albo nawet 49 m³ świeżego powietrza. Filtr zapobiega przedostawaniu się do wnętrza kurzu, pyłków roślinnych i owadów.

Jeśli okno ma nawiewnik albo klapę wentylacyjną, zimą para wodna będzie się skraplała na szybie i w tych wychłodzonych miejscach.

Prostokątna i wąska. Wszystkie urządzenia muszą stać przy jednej, dłuższej ścianie. Usytuowanie okna nie pozwala na zainstalowanie kabiny w żadnym rogu

Ta sama łazienka. Kabinę lepiej umieścić na środku ściany, a sedes przy oknie. Zasłoni go kabina, nie będzie się więc rzucał w oczy po wejściu, a do okna można będzie bez problemu podejść

WARTO WIEDZIEĆ

Sposób otwierania okien połaciowych

W znacznym stopniu wpływa na komfort ich użytkowania. Decyzję o tym, jakie okno wybrać, należy uzależnić od jego usytuowania i sposobu, w jaki chcemy z niego korzystać.
Okno wysokoosiowe ma oś obrotu umieszczoną w 3/4 wysokości. Podczas otwierania jest unoszone ponad połać dachu przez siłowniki teleskopowe. Całe skrzydło znajduje się wówczas poza pomieszczeniem.
Okno obrotowe ma oś obrotu w 1/2 wysokości – przy otwarciu część okna znajduje się w pomieszczeniu. Może być otwierane i zamykane od góry lub od dołu.
Okna uchylno-obrotowe (nazywane też obrotowo==klapowymi) można otwierać na wiele sposobów, także ten, przy którym skrzydło okna całkowicie wychodzi na zewnątrz.

Wygodna wysokość okna. Wielkość i usytuowanie okna w łazience wpływa na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. W W dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu okno nie ogranicza możliwości wygodnej aranżacji. I I raczej nie ma z tym problemu w łazienkach dużych. Natomiast w małej łazience okno często umieszcza się wysoko, by można było zamontować pod nim wannę lub sedes. Ze względu na lokalizację nie będzie ono zbyt duże. Wpuści wprawdzie trochę światła dziennego, ale trudno je będzie otwierać, myć, konserwować.

Od wysokości, na jakiej znajduje się dolna krawędź okna, zależy to, jakie urządzenia sanitarne można pod nim zainstalować. I I tak:

  • dla standardowej wysokości wanny (60 cm) parapet powinien się znajdować powyżej 60 cm od podłogi. Chyba że zależny nam na montażu wanny w taki sposób, by kąpiąc się, patrzeć np. na ogród, a parapet wykorzystać jako szeroką półkę;
  • dla umywalki montowanej na zalecanej wysokości (85 cm od poziomu podłogi) parapet powinien być na wysokości około 130-150 cm. Umożliwi to spoglądanie przez nie na zewnątrz;
  • dla sedesu najwygodniejsza wysokość dolnej krawędzi okna wynosi 130 cm powyżej poziomu podłogi.

Miejsce okna. Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać walory okna połaciowego, należy montować je na wysokości 90-100 cm od podłogi i bardzo starannie przemyśleć aranżację całego pomieszczenia.

Montowanie ich nad umywalkami lub wanną zaowocuje ciągłym roszeniem się szyby, chyba że zdecydujemy się na bardzo drogą nawiewno-wywiewną mechaniczną wentylację z podgrzewanym nawiewem powietrza. Optymalnym miejscem jest skos nad WC. Trzeba tylko pamiętać, by dolna krawędź okna nie była za wysoko – żeby można było wyjrzeć na zewnątrz. Natomiast górna krawędź nie powinna być za nisko wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na okno obrotowe otwierane od góry.

Najlepiej jednak kierować się zasadą, że prawidłowo umieszczone okno powinno umożliwiać właściwą cyrkulację powietrza. Z tego powodu najlepszym dla niego miejscem jest połać nad grzejnikiem, którego nie należy zastawiać meblami. Jeśli nad grzejnikiem ma być parapet, koniecznie trzeba zrobić w nim otwory.

Wnęka okienna. Od jej kształtu też zależy dobra cyrkulacja powietrza i dlatego jej górna płaszczyzna powinna być równoległa, a dolna prostopadła do podłogi. Rozwiązanie to umożliwia także maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Zabudowa wnęki może być zrobiona z odpornych na wilgoć płyt g-k, g-w albo gotowych elementów. Są one zrobione z wodoodpornych płyt laminowanych w kolorze sosny lub białym. Dzięki nim można szybko wykończyć wnęką i będzie ona odpowiednio wyprofilowana. Płyty umożliwiają też zastosowanie prawidłowej grubości izolacji termicznej wokół okna.

Elementy te mogą być stosowane, gdy połać dachu jest nachylona pod kątem 20-75°.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...