Okna plastikowe: tanie, nowoczesne, estetyczne. Najczęstszy wybór inwestorów
Okna plastikowe są zdecydowanie tańsze niż drewniane. Są ładne, trwałe i dobrze wyposażone. Po co przepłacać, jeśli można mieć dobre okna z PCV.
Autor: MS więcej niż OKNA
Okna plastikowe to nowoczesne rozwiązanie
Komplet okien to jedna z większych pozycji w kosztorysie budowy domu. Widoczne jest zwiększanie wielkości przeszkleń. Inwestujemy w wielkie okna i szerokie drzwi tarasowe, bo zapewniają nam komfort - dużo światła i piękne widoki. Gdy zamówimy wycenę okien z różnych materiałów, zobaczymy różnicę w cenie na korzyść okien plastikowych bez obniżenia parametrów i estetyki. Co więcej, oferta okien plastikowych jest bardzo zróżnicowana. To jest grupa produktów bardzo efektywnie rozwijana. Producenci wprowadzają udoskonalenia, tak żeby okna jak najlepiej zaspokajały nasze potrzeby. A ponieważ produkt wyjściowy jest tani, można w rozsądnej cenie kupić ciekawie wyposażone okna plastikowe.
Spis treści
- Zalety okien plastikowych:
- Okna plastikowe: budowa profili
- Okna plastikowe: szklenie
- Okna plastikowe: wykończenie
- Okna plastikowe: barwienie profili w masie
- Wykończenie okien plastikowych a cena
- Okna plastikowe: z perspektywą
- Co oznaczają terminy i parametry okien: ściąga
Zalety okien plastikowych:
- są tanie i estetyczne,
- mają dobre parametry użytkowe,
- są trwałe i łatwe w użytkowaniu,
- można je kupić w różnym standardzie,
- mogą być energooszczędne, a nawet pasywne,
- są nowocześnie wyposażone,
- są dostępne w wielu wykończeniach,
- nie wymagają odnawiania.
Okna plastikowe: budowa profili
Profile ram i ościeżnic są produkowane z polichlorku winylu (PCV). Wewnątrz nich jest 5-6 komór, w których można umieścić wzmocnienia z kształtowników stalowych, plastikowych lub kompozytowych oraz - w cieplejszych modelach okien - wypełnienia termiczne. Kształtowniki sprawiają, że profile okien plastikowych są mocniejsze i sztywniejsze. To ważne zwłaszcza w oknach o wielkich wymiarach i oknach w ciemnych kolorach, które mogą ulec odkształceniu pod wpływem wysokiej temperatury.
Tworzywo sztuczne jest łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je od czasu do czasu umyć. Ramy okien plastikowych nie wymagają odnawiania.
Okna plastikowe: szklenie
W oknach plastikowych stosuje się takie same pakiety szybowe, jak we wszystkich innych. Ponieważ to przede wszystkim od szklenia, które w większości przypadków stanowi największą część powierzchni okna, zależą parametry termoizolacyjne okien, te plastikowe mogą być również energooszczędne lub pasywne. Najlepszym standardem są zestawy dwukomorowe z szybami pokrytymi powłokami niskoemisyjnymi i ciepłymi ramkami dystansowymi z tworzyw sztucznych. Ich współczynnik przenikania ciepła Ug powinien wynosić 0,5 lub 0,6 W/(m2.K).
Przeczytaj też:
Ciepłe okna na 2021 r. Izolacyjność termiczna okien wg wymogów WT2021 >>>
Okna plastikowe: wykończenie
Najpopularniejsze i najtańsze są okna białe. Wielkim powodzeniem cieszą się okna pokryte okleiną o wzorze drewnopodobnym. W najlepszych rozwiązaniach okleina może naśladować prawdziwe drewno w dotyku – pod palcami daje się wyczuć zgrubienia jak w usłojeniu. Są producenci, którzy oferują okna plastikowe pokrywane naturalnym fornirem drewnianym. Okleinowanie pozwala też uzyskać awangardowe wykończenie okien, np. naśladujące beton albo powłoki metaliczne (jak aluminium).
Przeczytaj też:
Okna i drzwi dwukolorowe: nieograniczone możliwości aranżacji >>>
Okna plastikowe mogą mieć też różne barwy z palety RAL. Żeby uzyskać kolor okna się lakieruje albo pokrywa warstwą szkła akrylowego (akrylkolor). Ta ostatnia metoda jest trwała, ponieważ powłoka jest dość gruba i twarda. Na profilach okien plastikowych mocuje się też nakładki aluminiowe, co poprawia ich wytrzymałość i trwałość, a także daje możliwość malowania na dowolny kolor.
Okna plastikowe: barwienie profili w masie
Generalnie profile z PCV są białe. Pod wykończenie okleiną lub kolorem profile mogą być barwione w masie. W ofercie jest kilka najpopularniejszych barw: beżowa, brązowa, szara, antracytowa, granatowa, czarna. Dzięki temu w razie uszkodzenia kolorowej powłoki spod spodu nie wyjdzie rzucająca się w oczy biel. Ponadto gdy okno jest w pozycji otwartej nie widać wnętrza profili o zupełnie innej barwie.
Przeczytaj też:
Okna antracytowe: czyli moda na szare okna
Wykończenie okien plastikowych a cena
Zapytaliśmy specjalistę z branży stolarki otworowej, jak sposób wykończenia wpływa na cenę okien.
Najczęściej stosowanym sposobem wykończenia jest zastosowanie okleiny. Podstawowe kolory - takie jak złoty dąb, orzech, antracyt, mahoń, dąb bagienny - podnoszą cenę o 20% przy kolorze jednostronnym i 40% przy kolorze z dwóch stron okna. Alternatywą dla oklein jest lakierowanie profilu, które wiąże się z dopłatą rzędu 70% podstawowej ceny okna. Wyjątkowym rodzajem wykończenia okna z PCV jest zastosowanie naturalnego forniru drewnianego. Okno fornirowane jednostronnie jest przeciętnie o 80-100% droższe od jego podstawowej wersji.
Mariusz Bułka - dyrektor sprzedaży w firmie Okna Debow
Okna plastikowe: z perspektywą
Segment rynku okien plastikowych bardzo dynamicznie się rozwija. Takie okna są chętnie wybierane przez inwestorów. Producentów jest bardzo wielu, więc panująca konkurencja jest impulsem do wymyślania nowych rozwiązań.
Wielką wagę przywiązuje się i do dizajnu, i do techniki. Okna plastikowe mogą mieć tradycyjnie zaokrąglone profile albo nowocześnie kanciaste. Modne są okna o smukłych profilach, które wyglądają lekko. Przy okazji, powierzchnia szklenia w takich oknach może być większa. Stosuje się ukryte skrzydła i ukryte zawiasy, żeby linie okien były jak najczystsze, najprostsze. W oknach plastikowych można zainstalować inteligentne pakiety szybowe, np. zmieniające się z przeziernych na matowe albo wyposażone w matrycę LED, co zmienia je w ekran dotykowy. Okna plastikowe mogą być otwierane elektrycznie, wyposażone w przesłony zewnętrzne i wewnętrzne, żeby zapewnić komfort mieszkańcom domu.
Polecany artykuł:
Co oznaczają terminy i parametry okien: ściąga
Uw – współczynnik przenikania ciepła okna. Mówi on o tym, ile ciepła ucieka przez całe okno. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej.
Ug – współczynnik przenikania ciepła przez szyby. Informuje on o izolacyjności cieplnej samej szyby. Jest zawsze niższy od U całego okna, więc producenci chętnie go eksponują.
Uf – współczynnik przenikania ciepła przez ramę. Informuje, ile ciepła przenika przez ościeżnicę i ramę skrzydła okiennego. Im niższa jego wartość, tym lepiej.
g – współczynnik przepuszczalności energii słonecznej. Nazywany też solar factor. Najlepiej, żeby nie był mniejszy niż 45%. Szyby o wysokim współczynniku g powinny być stosowane w pomieszczeniach słabo nasłonecznionych. Zastosowane od południa lub od wschodu przyczyniają się do przegrzewania wnętrz latem.
Lt – współczynnik przepuszczalności światła. Obrazuje, ile naturalnego światła przeniknie przez szybę i oświetli wnętrza. Im bliżej 100%, tym lepiej. Najlepsze pakiety szybowe wykazują przejrzystość na poziomie 70%.
Rw – wskaźnik izolacyjności akustycznej. Podawany jest w decybelach i informuje o tym, jak dobrze okno tłumi hałas. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. Należy zwrócić uwagę, czy dotyczy całego okna, czy samej szyby.
a – współczynnik infiltracji powietrza. Określa, ile m3 powietrza zdolne jest w ciągu godziny przeniknąć przez 1 m obwodu okna przy określonej różnicy ciśnienia po obu stronach. Im niższa jego wartość, tym okno jest szczelniejsze. Okna o współczynniku infiltracji mniejszym niż 0,3 można stosować tylko wtedy, gdy dom będzie wyposażony w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. W domach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną należy stosować te o współczynniku a od 0,5 do 1,0.
Klasa szczelności - Od 1A do 9A. Im jest wyższa, tym okno jest szczelniejsze. Okna o klasie 1A zachowują szczelność na wodę opadową przez 15 minut, przy ciśnieniu 0 Pa. Okna 9A będą szczelne przez ten sam czas przy ciśnieniu 600 Pa.
Klasa odporności na obciążenie wiatrem - określa, przy jakiej sile prostopadłego parcia wiatru nastąpi maksymalne ugięcie ramy okiennej. Najmniej sztywne są okna klasy A1, a najbardziej – C6.