Okienne nowości: najciekawsze i najmodniejsze rozwiązania w oknach

2020-04-01 19:40

Produkcja okien to jedna z najdynamiczniej rozwijających się części segmentu budowlanego. Zobaczmy, jakie są najmodniejsze, najnowsze i najciekawsze rozwiązania w oknach.

Okienne nowości
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M176 - Nowe możliwości, arch. Ewa Dziewiątkowska. Piękne przeszklenia znajdziemy w salonie i strefie dziennej, zwłaszcza na elewacji ogrodowej

Okna są w każdym domu i mieszkaniu. Kiedyś nieduże, niedoceniane, często zasłaniane, teraz nabrały zupełnie innego znaczenia. Coraz większe, estetycznie wykończone, stanowią ozdobę elewacji i wnętrz. Wielu inwestorów wybiera określone projekty domów ze względu na to, że są w nich piękne, oryginalne i atrakcyjne przeszklenia. Nowoczesne okna mogą być bardzo zróżnicowane. Mamy do wyboru tradycyjne okna elewacyjne w kształcie prostokąta czy kwadratu. Obecnie przeszklenie w kształcie trójkąta lub półkola nie robi wrażenia - znamy je od lat. Teraz hitem są duże okna pełniące funkcję drzwi tarasowych, smukłe portfenetry, czyli okna-drzwi, wielkie witryny nieotwierane, no i oczywiście okna narożne. Hit ostatnich lat. Coraz więcej nowo budowanych domów musi mieć choć jedno takie okno. Zacznijmy więc od nich.

Okienne nowości
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C380 - Prywatny azyl, autor inż. Witold Korus. Okna narożne znajdziemy w wielu projektach z kolekcji Muratora Link: Zobacz więcej szczegółów>>>

Okienne hity: okna narożne

Mogą być zbudowane z PCV, drewna lub aluminium. Są dwa rodzaje konstrukcji. Efektowniej wyglądają okna ze stepem, czyli z pakietami szybowymi połączonymi bezpośrednio w narożniku. Styk szyb wyróżnia cienka linia zaczernienia. Profile okien nieotwieranych mogą być węższe niż tradycyjnie, więc takie okno narożne wygląda bardzo lekko. Wadą tego rozwiązania jest to, że oba okna w narożniku są nieotwierane i mogą być połączone tylko pod kątem prostym. Takie okno narożne jest też nieco droższe od tradycyjnego.

Przeczytaj też:

Domy z oknami narożnymi. TOP 5 projektów gotowych >>>

Drugi typ to okna połączone w narożniku profilem, czasem z dodatkowym poszerzeniem. Okno narożne tego typu wygląda standardowo. Ma szersze profile, zależnie od zastosowanego systemu. Zaletą jest to, że jedno z okien można otwierać (żeby oba były otwieralne, należy poszerzyć narożnik). Okna mogą być połączone pod różnymi kątami. Takie rozwiązanie jest tańsze niż wyżej opisane.

Okienne nowości
Autor: OknoPlus Przeszklony narożnik wykonany w technologii klejenia pakietów szybowych

Nowoczesne okna: termoizolacyjne pakiety szybowe

Okna mogą stanowić ozdobę domów i mieć wielki rozmiary, ponieważ są ciepłe – stanowią dobrą przegrodę termoizolacyjną. Decydującą rolę w tej kwestii odgrywają pakiety szybowe. Nowoczesne okna powinny zawierać dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem i z ciepłą ramką dystansową. Mają one współczynnik przenikania ciepła U = 0,5 lub 0,6 W/(m2.K). W najcieplejszych oknach przeznaczonych np. do domów pasywnych można wykorzystać trzykomorowe pakiety szybowe wypełnione jeszcze lepszym gazem termoizolacyjnym kryptonem. Taki pakiet szybowy ma współczynnik U = 0,3 W/(m2.K).

Przeczytaj też:

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe: które są opłacalnym wyborem do domu? >>>

Ponieważ szklenie stanowi największy procentowo składnik okna, im jest ono lepiej izolowane termicznie, tym cieplejsze będzie całe okno.

Okienne nowości
Autor: MS więcej niż OKNA Najlepszym standardem szklenia są pakiety dwukomorowe z ciepłą ramką dystansową z szybami z powłokami niskoemisyjnymi. Bez trudu można zamówić okna w modnych kolorach

Wielkie rozmiary nowoczesnych okien

To sprawia, że warto budować wielkie przeszklenia. Sprzyja temu możliwość wykorzystania wielkowymiarowych profili okiennych ze wzmocnieniami oraz wytrzymałych i sprawnych okuć mogących przenosić wielkie obciążenia. Mają na to wpływ również nowe sposoby osadzania pakietu szybowego w profilach, np. technologia szklenia na sucho STV, w której szyba klejona jest do przylgi skrzydła. W takiej sytuacji pakiet szybowy staje się elementem przenoszącym obciążenia. Dzięki temu można szklić skrzydła o wysokości nawet 2,5 m (bez zastosowania jakichkolwiek poprzeczek) i szerokości 320 cm.

Przeczytaj też:

Jak się otwierają i jakie wybrać okucia do okien przesuwnych?

W przypadku witryn, czyli szklenia stałego, wielkość zależy od możliwości produkcji wielkowymiarowych pakietów szybowych. Na rynku znajdziemy pakiety trzyszybowe ze szkłem hartowanym i laminowanym o wymiarach 700 x 320 cm.

Takie rozwiązania konstrukcyjne pozwalają budować przeszklone ściany poprzez zestawianie obok siebie szkleń otwieranych i stałych.

Okienne nowości
Autor: Villeroy & Boch Tam, gdzie jest to możliwe, warto wybierać szklenia stałe, które są tańsze od okien otwieranych

Okienne hity: pozyskiwanie światła i ciepła

Od szkła zależy nie tylko, jak dobrze okna będą chronić przed ucieczką ciepła z domu, lecz również, ile światła dziennego będzie wpadać do wnętrz oraz ile ciepła słonecznego możemy zyskać, żeby w domu było cieplej. Szkło okiennego może być jaśniejsze lub ciemniejsze, mieć różne odcienie. Jest szkło białe, żółtawe i zielonkawe. Hitem w ostatnim czasie jest bardzo jasne szkło Eclaz, które ma wyższy niż przeciętnie współczynnik Lt, mówiący o tym, jak dobrze będą oświetlone wnętrza. Pakiety dwukomorowe z takim szkłem uzyskują współczynnik Lt = 77% (przeciętnie jest to 70-71%). Drugą zaletą tego szkła jest bardzo wysoki współczynnik g wskazujący jak dużo ciepła energii światła słonecznego zyskamy. Podczas gdy przeciętnie jest to 50%, szkło Eclaz ma współczynnik g = 71%. Łatwo sobie wyobrazić, że w domu z oknami z takim szkleniem będzie widniej oraz cieplej, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy w pogodne dni energia słoneczna może być wykorzystania do podwyższenia temperatury we wnętrzach. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że takie szklenie w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach latem będzie sprzyjać przegrzewaniu wnętrz, więc konieczne jest zastosowanie przesłon na oknach.

Przeczytaj też:

Refleksole: osłony zewnętrzne na okna chroniące wnętrza przed przegrzaniem >>>

Okienne nowości
Autor: OknoPlus Niektórzy producenci okien stosują pakiety ze szkłem pozwalającym zyskiwać dużo ciepła słonecznego. Jednak stosując takie okna trzeba pamiętać o przesłonach na lato. Na zdjęciu okno Morlite Vision

Hity w pakietach szybowych

Szyby to jest element okien, który może być ciekawie rozwijany. Tafle szkła mogą być wykorzystane do innych celów niż tylko przeszklenie okienne. Widzieliśmy już prototyp okien firmy Drutex z szybami, które służyły jako dotykowy pulpit komputera lub smartfonu. Obecnie myśli się o wykorzystaniu szyb do bardziej intensywnego pozyskiwania energii słonecznej. Szyby mogą być zespolone z ogniwami fotowoltaicznymi produkującymi prąd. Kiedy i czy to rozwiązanie trafi pod strzechy, pokaże czas.

Okienne nowości
Autor: ML System Czas pokaże, czy okna z szybami fotowoltaicznymi będą służyć do pozyskiwania części energii elektrycznej potrzebnej do obsługi domu
Nowoczesne okna. Aerożele i nie tylko

Na razie możemy praktycznie wykorzystać inny rodzaj szyb elektrycznych - szkło, które pod wpływem elektrycznej staje się matowe. Szyba może być zupełnie przezroczysta lub całkowicie matowa. Może być przyciemniana tylko w niektórych obszarach bądź w całości. Taka szyba stanowi przesłonę chroniącą przed nadmiarem słońca, może zastąpić rolety, żaluzje, zasłony wewnętrzne. Ponieważ zatrzymuje do 98% promieniowania słonecznego skutecznie chroni wnętrza przed przegrzewaniem latem.

Przeczytaj też:

Żaluzje fasadowe: nowoczesny sposób na problem przegrzewania się wnętrz >>>

Opracowywane są rozwiązania mające sprawić, żeby szyba matowa mogła być zasilana ogniwami fotowoltaicznymi, co doprowadzi do jej energetycznej samowystarczalności. Opracowywany jest układ samosterowalny, który przy zadanych parametrach oczekiwanego natężenia światła, będzie sam regulował naświetlenie w pomieszczeniu poprzez odpowiedni stopień przysłonięcia elektrycznych żaluzji.

Okienne nowości
Autor: OknoPlus Szyba ze sterowanym stopniem przezierności

Okienne nowinki: wąskie profile

Żeby uzyskiwać więcej światła dzięki oknom, producenci mają też inne metody. Jedną z nich jest wysmuklenie profili. Okno z węższymi profilami ma większą powierzchnię szyb w porównaniu z takiej samej wielkości oknem zbudowanym standardowo. Kiedyś profile z PCV były znacznie szersze, okna z szerokimi ramami wyglądały solidnie. Obecnie trend się odwraca. Wzmocnienia i nowoczesna technologia osadzania pakietów szybowych pozwalają na pocienienie profili. Wielu producentów wprowadza do oferty okna z wąskimi profilami, ponieważ jest to zgodne z innymi trendami we wzornictwie. Okna wyglądają lżej, nowocześniej, bardziej minimalistycznie.

Okienne nowości
Autor: MS więcej niż OKNA Nowoczesne okna mogą wyglądać znacznie lżej dzięki zastosowaniu zwężonych profili

Okna hity: ważne detale

Oczyszczeniu linii okien sprzyja także możliwość zastosowania ukrytych zawiasów. W takim rozwiązaniu na powierzchni profili widać tylko klamkę. Ramy pozostają czyste, bez żadnych dodatków. Dbałość o detale prowadzi również do rozwiązań idealnie symetrycznych. Klamka okienna jest zwykle zamocowana po prawej stronie profilu. Wielu producentów wprowadziło rozwiązania, w których klamka jest umieszczona idealnie na środku ramy.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie