Okno w kuchni. 5 pomysłów na okna kuchenne
Nie zawsze można i nie zawsze trzeba montować typowe okno w kuchni. Czasem z konieczności, czasem dla wygody lub z przyczyn estetycznych warto się zainteresować oknami kuchennymi odbiegającymi od standardu. Radzimy, jakie wybrać okno do kuchni.
Ogromne znaczenie mają dopływ światła dziennego do kuchni oraz możliwość wyglądania na zewnątrz. Z okna w kuchni powinien się roztaczać widok na to, co dzieje się w ogrodzie. Dobrze jest też widzieć wejście na posesję lub drzwi do domu. Mamy wtedy poczucie kontroli nad gospodarstwem i nie czujemy się w kuchni odizolowani. Jeśli kuchnia musi, na przykład z powodu usytuowania domu na działce, mieć mniej korzystne widoki, warto zadbać, by okno kuchenne było niebanalne.
Autor: Karolina Wolska
Wielkie okno narożne w kuchni daje widok na całą okolicę i dobrze doświetla wnętrze. Projekt: Sławomir Hryniewicz
Okno w kuchni narożne
Z kuchni powinno być widać jak najwięcej, bo spędzamy w niej wiele czasu. Najłatwiej spełnić te założenia, gdy kuchnia znajduje się w narożniku budynku i ma okno narożne. Uzyskujemy wtedy widok na dużą część działki. Staje się niemal punktem widokowym, miejscem, z którego można kontrolować otoczenie. Jednocześnie przez narożne okno w kuchni do wnętrza wpada dużo światła, które oświetla miejsce pracy przy blatach lub na wyspie kuchennej. Takie okno musi być solidnie wykonane, żeby dobrze pełniło swoją funkcję i dobrze prezentowało się z zewnątrz i od środka. Słupy, które przeniosą ciężar konstrukcji znajdującej się ponad oknem, mogą być cofnięte do wnętrza, co nada bryle budynku lekkość. Z zewnątrz powstanie ciąg okien wyglądających tak, jakby nie były niczym podparte. Takie przeszklenie mimo dużej powierzchni może też być bardzo efektywne izolacyjnie, pozbędziemy się bowiem mostków termicznych, które powstają przy łączeniu okien ze ścianą. Musimy zadbać, żeby słupki konstrukcyjne nie przeszkadzały w wygodnym otwieraniu okien.
Przeczytaj też:
Wygodne otwieranie okna w kuchni >>>
Jeśli okna w kuchni są niskie, a odległość od podpór jest dostateczna, najlepiej zainstalować te obracające się wokół osi. Wygodnym rozwiązaniem będą także okna w kuchni z okuciami przesuwnymi.
Okno w kuchni nad blatem
Okno w kuchni może też doświetlać. Umieszcza się je wtedy tuż nad blatem kuchennym. To coraz popularniejsze rozwiązanie. Nadaje kuchni nowoczesny i niepowtarzalny charakter. Zapewnia też znakomite doświetlenie blatu roboczego. Okna otwierane tradycyjnie warto podnieść 10-30 cm ponad blat, żeby mniej się brudziły i nie zaczepiały przy otwieraniu do wewnątrz o baterię przy zlewie. Można też zastosować okno w kuchni uchylne lub przesuwne. Jeśli kuchnia znajduje się na parterze, może to być okno nieotwieralne. Parapet i niską ściankę nad blatem powinno się wykończyć wodoodpornym materiałem, np. płytą MDF powlekaną aluminium lub specjalną farbą. Takie okna stosuje się jednak najczęściej w budynkach stojących na dużych działkach, bo z takiej kuchni świetnie widać wszystko na zewnątrz, ale też odwrotnie. Wszyscy mogą zobaczyć, co mamy w zlewozmywaku.
Nietypowe okno w kuchni pod sufitem
Jeżeli nie chcemy typowych okien w kuchni montowanych w ścianie, na przykład ze względu na nie zawsze atrakcyjną bliskość działkisąsiada, możemy wybrać okna o nietypowym kształcie i lokalizacji. Przykładem może być kuchnia z oryginalnym połączeniem przeszkleń poziomych i pionowych. Umieszczenie pasma okien w kuchni wysoko pod stropem sprawia, że nikt nie może nas przez nie obserwować, a jednocześnie będą doświetlać pomieszczenia. Mogą się więc znaleźć na ścianie bliskiej granicy działki. Dolna krawędź takich okien musi być umieszczona ponad poziomem wzroku. Nie można przez nie wyjrzeć, nie muszą się otwierać, ale też nikt nie zajrzy do środka, a w kuchni będzie jasno.