Wygodne otwieranie okna w kuchni. Co umieścić pod oknem - zlew, szafki, blat kuchenny?

2009-10-13 2:00

Źle zaplanowane okno w kuchni może sprawić, że pomieszczenie stanie się nieustawne, niewłaściwie oświetlone i niefunkcjonalne. W kuchni wielkość i miejsce okna są szczególnie ważne. Istotny jest również parapet. Zobacz, jak urządzić kuchnię by otwieranie okna nie sprawiało problemów.

Okno w kuchni
Autor: Jacek Kucharczyk W kuchni z oknem trzeba dobrze przemyśleć ustawienie mebli i sprzętów (projekt wnetrza: Katarzyna Ferworn-Horawa)

Istnieje przekonanie, że z kuchni powinniśmy widzieć bramę i furtkę. Spoglądanie na wejście i ulicę daje poczucie łączności domu ze światem zewnętrznym, ale przemawiają za tym także względy bezpieczeństwa. Z drugiej strony wzrokowy kontakt z ogrodem czy tarasem, gdzie bawią się dzieci, może się okazać ważniejszy niż obserwowanie ulicy.

Okno w kuchni - jak powinno się otwierać

Jeśli okna w kuchni są otwieralne, powinny otwierać się do wewnątrz. W kuchni znajdującej się na parterze okno może być tylko uchylne – zewnętrzne szyby można umyć, stojąc przed domem. Jeśli w takiej kuchni jest drugie okno służące do wietrzenia – okno oświetlające blaty robocze może być stałe – nieotwieralne. Okna w kuchni na piętrze nie mogą być nieotwieralne i wyłącznie uchylne, bo wtedy byłyby trudności z ich umyciem.

Jeśli pod oknem zaplanujemy blat kuchenny na tym samym poziomie co parapet, okno powinno być uchylno-rozwieralne. Do wietrzenia okno uchylamy, a otwieramy je tylko do mycia. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy okno nieotwieralne w części dolnej, a w górnej rozwieralne. Warto pamiętać o tym, że zależnie od tego, jak głęboko okno jest osadzone w murze, jego skrzydło po otwarciu zajmie więcej lub mniej miejsca.

Okno w kuchni
Autor: Andrzej Szandomirski

Co można ustawić w kuchni pod oknem - zlew, szafki, blat kuchenny

To, jak można zagospodarować miejsce pod oknem, zależy od wysokości, na jakiej się ono znajduje. Aby można było ustawić szafki kuchenne pod oknem, jego parapet powinien znajdować się na wysokości minimum 85 cm od podłogi. Ostatnio daje się jednak zauważyć tendencje do podwyższania tego poziomu, jeśli użytkownikiem kuchni jest osoba wysoka. Trzeba to uwzględnić już na etapie wybierania projektu.

Jeśli pod oknem planujemy zlew, pamiętajmy o tym, że bateria zajmuje miejsce. Bateria sztorcowa ma wysokość 12-15 cm, bywają jednak i wyższe. Powinna być ona usytuowana tak, aby nie uniemożliwiała otwierania okna. Nie ma kłopotów, jeśli parapet znajdzie się powyżej czubka baterii, to znaczy na wysokości około 20 cm od zlewozmywaka. Jest jednak inne wyjście - można zamontować baterię składaną. Decydując się na baterię ścienną, trzeba pamiętać, że pod kranem powinien zmieścić się czajnik lub garnek.

Standardowa wysokość stołu kuchennego wynosi 75 cm. Parapet okna, przy którym chcemy ustawić stół, nie powinien znajdować się niżej niż 75 cm od podłogi. Dobrze też, aby okno nie było zbyt wysoko. Siedząc przy stole, mamy oczy na poziomie około 120 cm. Poziom parapetu nie powinien uniemożliwiać oglądania widoku z okna.

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się umieszczania kuchenki gazowej pod oknem. Podmuch powietrza może zgasić płomień i jeśli kuchenka nie ma zabezpieczenia przeciwwypływowego, gaz będzie się ulatniał. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przy oknie zamontować kuchenkę elektryczną.

Z czego parapet w kuchni

Pokrycie parapetu pod oknem w kuchni należy dostosować do wystroju pomieszczenia, ale powinno być ono także wygodne w użytkowaniu. Jeśli pod oknem umieścimy zlewozmywak, dobrze jest pokryć parapet materiałem odpornym na wodę: płytkami ceramicznymi albo tym samym materiałem co blat. Ostatnio na parapety stosuje się płyty postformingowe, marmur syntetyczny, konglomeraty kamienia. Można też zrobić parapet z drewna klejonego warstwowo, gdyż tylko takie jest odporne na wilgoć i wodę.

Nasi Partnerzy polecają