| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Czy keramzytobeton to dobry materiał do budowy domu?

Czy keramzytobeton to dobry materiał do budowy domu?

Keramzytobeton może zostać wykorzystany do budowy domu. Elementy z keramzytobetonu mają chropowatą powierzchnię, która jest dobrym podłożem pod tynki. Można też wykorzystać fakturę ściany zewnętrznej i jej nie tynkować. Zobacz, czy keramzytobeton dobrze sprawdzi się podczas budowania domu. 

Beton wzbogacony, czyli keramzytobeton

Do wytwarzania keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych – pustaki i bloczki ze styropianowym wypełnieniem. Pustaki nie różnią się bardzo od swoich ceramicznych braci. Można je łączyć na pióro i wpust, murując tylko na spoiny poziome. Bloczki mają w środku wkładkę ze styropianu, służącą jako ocieplenie. W niektórych z nich jedna ze ścianek jest grubsza, dzięki czemu akumuluje ciepło.

Ściany – ale jakie?

  • Ściany jednowarstwowe - mają zwykle od 30 do 36,5 cm grubości. Muruje się je na zaprawę ciepłochronną, choć można też na tradycyjną.
  • Ściany dwuwarstwowe - warstwa nośna takich ścian ma zwykle od 17,5 do 24 cm grubości. Grubość warstwy ocieplenia zależy od grubości muru i współczynnika U, jaki chce się uzyskać, i podobnie jak w innych ścianach z ciepłych materiałów powinna wynosić od 8 do 13 cm.
  • Ściany trójwarstwowe - warstwę nośną i termiczną mają identycznej grubości jak dwuwarstwowe, natomiast warstwę elewacyjną muruje się z mniejszych pustaków i jej grubość wynosi zwykle 11,5 cm.

Murowanie i budowanie

Z pustaków keramzytobetonowych murowanie ścian zewnętrznych odbywa się podobnie jak z pustaków ceramicznych. Przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych trzeba używać zaprawy ciepłochronnej z dodatkiem keramzytu lub perlitu i murować na 10-15-milimetrową spoinę – lub zaprawy tradycyjnej nanoszonej w dwóch równoległych pasach, między którymi zostaje szczelina powietrzna. Niektórzy producenci zalecają, by na co trzeciej warstwie pustaków wykonywać poziome zbrojenie – po nałożeniu zaprawy wtapia się w nią stalową drabinkę zbrojeniową i ustawia się kolejną warstwę pustaków. Zbrojenie dodatkowo wzmacnia konstrukcję ścian. Bloczki fundamentowe trzeba murować na pełną spoinę.
Podczas murowania bloczków z termoizolacją ustawia się je grubszą ścianką do wewnątrz i muruje na zaprawę ciepłochronną. Nie robi się spoin pionowych ani zbrojenia poprzecznego. Jeśli dom ma przez dłuższy czas pozostawać nieotynkowany, pionowe styki bloczków trzeba uszczelnić pianką poliuretanową. Wstrzykuje się ją podczas murowania w kanaliki tworzące się między styropianowymi wkładkami, na styku dwóch bloczków.

Prefabrykowane elementy ścienne muszą być ustawione na płycie fundamentowej, którą wykonuje się we własnym zakresie. Na niej ustawiane są podkładki dystansowe zapewniające idealne wypoziomowanie ścian, na których opierane są prefabrykaty. Z krawędzi płyt wystają stalowe strzemiona. Po zestawieniu dwóch płyt przez strzemiona przeplata się pionowo pręty zbrojeniowe, a połączenie wypełnia betonem klasy C16/20. Gdy beton zwiąże, spoinę szpachluje się i szlifuje, by po otynkowaniu miejsce styku było niewidoczne. W podobny sposób robi się żelbetowy wieniec wokół ustawionych ścian jednej kondygnacji. Stropy w tym systemie zrobione są z prefabrykowanych płyt betonowych.

Ściany z keramzytobetonu

Ściany z keramzytobetonu

Zalety keramzytobetonu Wady keramzytobetonu
  • Zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną
  • Jest lekki i łatwy w murowaniu
  • Odznacza się dobrą paroprzepuszczalnością (pustaki)
  • Jest mocny i trwały, odporny na wilgoć
  • Ze względu na chropowatą powierzchnię, łatwo się go tynkuje
  • To jeden z droższych materiałów
  • Jest dość kruchy

Bloczki z ociepleniem

Przez ich środek przechodzi styropianowa wkładka o nieregularnym kształcie, która jest warstwą ociepleniową. Dzięki temu można z nich budować ściany jednowarstwowe. Bloczki mają wyprofilowane brzegi, by można je było łączyć na wpust i wypust bez spoin pionowych. Niektóre mają jedną ściankę grubszą. Jest to tzw. warstwa akumulacyjna odpowiadająca za gromadzenie i utrzymywanie ciepła w ścianie. W takie keramzytobetonowe ściany można więc śmiało wbijać gwoździe i kołki. Będą się solidnie trzymać i przeniosą nawet bardzo duże obciążenia bez szkody dla struktury bloczka. Oferowane są również ocieplone bloczki fundamentowe, bloczki jednostronnie zasklepione stosowane jako obramowanie otworów okiennych i drzwiowych, bloczki uzupełniające, narożne, kształtki nadprożowe oraz kształtki do ocieplania wieńców.

Prefabrykaty

Z projektem domu można pójść do firmy zajmującej się produkcją prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych. Na jego podstawie zostaną tam przygotowane gotowe zbrojone elementy ścienne ze wszystkimi otworami oraz kanałami, w których będą przebiegać instalacje. Dom budowany w tej technologii wymaga ocieplenia, wykończenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, zbudowania dachu, wstawienia okien i drzwi oraz przeprowadzenia wszelkich prac instalacyjnych.Ten rodzaj budowania to jeden z najszybszych sposobów wznoszenia domów. Budynek z poddaszem użytkowym, w stanie surowym gotowy jest już po dwóch dniach. Wszystkie prace wykonuje autoryzowana ekipa, więc postępują one szybko i sprawnie, a po zakończeniu budowy posesja nie wymaga uciążliwego sprzątania.
Uwaga! Samochody transportujące prefabrykaty i dźwig są bardzo duże. Muszą mieć zapewniony dogodny dojazd do posesji i sporo miejsca, by mogły zaparkować, nie tarasując przejazdu.

Domy modułowe

Budowa domu modułowego odbywa się z przestrzennych modułów o kształcie prostopadłościanu zbudowanych ze ścianek keramzytobetonowych. Najczęściej są wykończone pod klucz – mają ocieplenie, elewację, dach, schody, balkony, tarasy, wstawione okna, drzwi oraz zamontowane instalacje. Na życzenie klienta wewnątrz mogą być pomalowane ściany, ułożone kafelki, a nawet zamontowane meble kuchenne. Osoba zamawiająca dom ma pełną swobodę w doborze wszystkich detali i elementów wykończeniowych. Ściany modułów mają dobrą izolacyjność cieplną. Współczynnik U dla takich przegród wynosi 0,23 W/(m2·K). Domy modułowe zamawia się z katalogu projektów gotowych. Moduły są w całości dostarczane na posesję i składane przez wyspecjalizowaną ekipę na uprzednio wykonanych fundamentach. Montaż trwa od 7 do 14 dni.

Cegła ceramiczna, a może ceramika poryzowana - z czego wykonać mur?

Zanim zaczniesz budować, czeka cię podjęcie jednej z trudniejszych decyzji – jakie ściany ma...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki...

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków....

Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Już w średniowieczu stosowano różne metody i układy murowania cegieł. Dzisiaj budując ściany...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....