Bloczki fundamentowe – szybki sposób na fundamenty

2022-03-24 16:45
Bloczki fundamentowe
Autor: Betard Bloczki fundamentowe są produkowane powszechnie na terenie całego kraju. Są ciężkie, trzeba je transportować samochodem ciężarowym, dlatego najlepiej kupować je niedaleko od budowy

Bloczki fundamentowe z betonu są chętnie stosowane do wznoszenia fundamentów, bo mur rośnie szybko, a praca jest dość prosta. Wymiary i ceny bloczków fundamentowych.

Bloczki fundamentowe służą do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych oraz części przyziemnej ścian nośnych. Mogą zostać użyte także do budowy słupów, podmurówek pod ogrodzenie, murków, ścian działowych. Muszą być mocne, trwałe i wytrzymałe na ściskanie, ponieważ to na nich będzie spoczywał ciężar całego budynku. Beton, z którego powstają, jest także odporny na czynniki atmosferyczne oraz na wpływ wody zalegającej w gruncie, która będzie zamarzała i rozmarzała. Bloczki betonowe są niepalne.

Bloczki fundamentowe
Autor: Certus Bloczek fundamentowy to mocna, zwarta bryła betonu o wymiarach najczęściej 38 x 24 x 12 cm

Spis treści

  1. Jak powstają bloczki fundamentowe
  2. Jak wyglądają bloczki fundamentowe
  3. Bloczki fundamentowe wymiary
  4. Bloczki fundamentowe z drążeniami
  5. Ile bloczków fundamentowych na m2
  6. Jak kupować bloczki fundamentowe
  7. Bloczki fundamentowe cena

Jak powstają bloczki fundamentowe

Bloczki fundamentowe produkuje się z betonu klasy C12/15 lub C16/20 składającego się z cementu portlandzkiego, kruszywa i wody. Masa betonowa po wymieszaniu do stanu jednolitego jest umieszczana w formach i wibroprasowana. Dzięki zagęszczeniu tą metodą bloczki mają jednorodną strukturę, co zapewnia ich jakość i takie same parametry techniczne w całej strukturze. Ich wytrzymałość mechaniczna wynosi nie mniej niż 15 MPa.

Bloczki fundamentowe
Autor: Olx Bloczki fundamentowe powstają z mieszanki betonowej zagęszczanej przez wibroprasowanie

Jak wyglądają bloczki fundamentowe

Najprostsze bloczki fundamentowe to prostopadłościany, które mają proste, równe krawędzie. Podczas przenoszenia trzeba chwycić je od spodu. Niektórzy producenci przygotowują bloczki z wyprofilowanymi po bokach zagłębieniami, które służą za uchwyty. Takie bloczki muruje się z wypełnieniem poziomych i pionowych spoin. Są też bloczki fundamentowe z przygotowanymi wyprofilowaniami typu pióro-wpust do łączenia bez spoin pionowych.

Bloczki fundamentowe
Autor: Hi-Bet Bloczki fundamentowe są produkowane w wielu rozmiarach dostosowanych do popularnej grubości ścian konstrukcyjnych

Bloczki fundamentowe wymiary

Betonowe bloczki fundamentowe są bardzo ciężkie, więc nie mogą być zbyt duże. Najczęściej mają wymiary 38 x 24 x 12 lub 49 x 24 x 12 albo 38 x 25 x 14 cm. Długość 38 lub 49 cm zapewnia szybkie budowanie oraz umożliwia murowanie grubszych ścian fundamentowych. Środkowy wymiar odpowiada najczęściej występującej szerokości ścian fundamentowych i nośnych. Wysokość 12 cm jest modułem najpopularniejszej wysokości materiałów murowych, która wynosi 24 cm. Takie rozwiązanie z elementem połówkowym ułatwia rozliczanie warstw murów. Są też bloczki krótsze – o wymiarach np. 30 x 24 x 12 lub 30 x 19 x 19 cm.

Zobacz też: Projekty gotowe domów z Kolekcji Muratora w technologii murowanej >>>

warto wiedzieć
Bloczki fundamentowe

Autor: Lewtak

Bloczek eco ma pod spodem wydrążenia, dzięki czemu jest lżejszy, a do jego produkcji potrzeba mniej betonu

Bloczki fundamentowe z drążeniami

Na rynku można znaleźć także bloczki fundamentowe o podobnych wymiarach, ale w wersji z wydrążeniami, które pozwalają zmniejszyć ich wagę i zużycie mieszanki betonowej do produkcji bez pogarszania parametrów użytkowych. Pustaki szczelinowe mają wykonane 2-4 szczeliny, a pustaki eco mają od spodu wydrążenia. W takim murze fundamentowym powstaną pustki powietrzne, które nieco poprawią jego parametry termoizolacyjne.

Ile bloczków fundamentowych na m2

Mur z bloczków fundamentowych wznosi się z użyciem tradycyjnej zaprawy murarskiej. Wykonuje się spoiny poziome i pionowe o grubości 1-1,5 cm. Bloczki można murować, układając dłuższym bokiem wzdłuż lub w poprzek muru, zależnie od tego jak gruba ma być ściana fundamentowa – czy ma być to np. mur o grubości 24 cm pod ścianę nośną w konstrukcji dwuwarstwowej, czy o grubości 38 cm pod ścianę trójwarstwową, czy o grubości 49 cm pod ścianę jednowarstwową. Fundament o grubości 12 cm pod ścianę działową lub osłonową w ścianie trójwarstwowej wznosi się z bloczków stawianych na sztorc – na węższym boku. Zużycie bloczków zależy więc od sposobu murowania. Oto przykładowe zestawienie, ile sztuk bloczków potrzeba na 1 m2 muru:

Bloczek 38 x 24 x 12 cm - mur 24 cm – ok. 22

Bloczek 38 x 24 x 12 cm - mur 38 cm – ok. 35

Bloczek 38 x 24 x 12 cm - mur 12 cm – ok. 11

Bloczek 49 x 24 x 12 cm – mur 24 cm – ok. 16

Bloczek 49 x 24 x 12 cm – mur 49 cm – ok. 35

Bloczek 49 x 24 x 12 cm - mur 12 cm – ok. 8

Bloczek 30 x 24 x 12 cm – mur 24 cm – ok.25

Bloczek 30 x 24 x 12 cm – mur 30 cm – ok. 35

Bloczek 30 x 24 x 12 cm mur 12 cm – ok. 15

Bloczki fundamentowe
Autor: Andrzej T. Papliński Fundament z bloczków betonowych ma najczęściej grubość 24 cm

Jak kupować bloczki fundamentowe

Bloczki fundamentowe można kupić w wielkich marketach budowlanych oraz małych miejscowych składach. W większości miast i miasteczek są lokalne betoniarnie, które obsługują budowy w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Jest także wielu małych producentów wyrabiających bloczki fundamentowe. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto rozejrzeć się w okolicy. Bloczki fundamentowe to materiał, który zajmie kilka-kilkanaście palet. Ważny jest więc transport, bo do ich przewiezienia będzie potrzebny samochód ciężarowy. Dlatego bloczki najlepiej zamawiać niedaleko domu razem z transportem samochodem wyposażonym w HDS, czyli nieduży dźwig. Lokalni wytwórcy zwykle w cenę wliczają już transport.

Bloczki fundamentowe
Autor: Jolanta Pietrucha Bloczki fundamentowe można różnie ustawiać w murze, zależnie od tego jak gruby ma on być. Można je nawet murować, stawiając na sztorc

Bloczki fundamentowe cena

Cena bloczków fundamentowych na terenie kraju jest bardzo różna. Tanio można kupić bloczki u małych lokalnych wytwórców. Wbrew pozorom ich cena w wielkich marketach może być znacznie wyższa. Bloczek fundamentowy o najpopularniejszym wymiarze 38 x 24 x 12 cm zależnie od producenta kosztuje 2,70 zł, 3 zł, 3,15 zł, 3,59 zł, a nawet 4 zł/szt. Bloczki z mocniejszego betonu klasy C20/25 mogą być jeszcze nieco droższe. Zawsze należy się upewnić, czy cena dotyczy samego materiału, czy obejmuje również transport.

Warto wiedzieć
Pustaki szalunkowe

Autor: Radbet

Fundamenty można wznieść również z pustaków szalunkowych zalewanych betonem

Ściany fundamentowe można także zbudować z szalunkowych pustaków zalewowych. Betonowe ściany pustaków stanowią szalunek tracony przyszłej ściany fundamentowej lub piwnicznej. Ustawia się je warstwami na zakładkę, zbroi prętami stalowymi, a potem wypełnia mieszanką betonową. W pustakach są przygotowane wgłębienia oraz otwory, co pozwala, żeby zbrojenie układać zarówno poziomo, jak i pionowo. Pustaki mogą być jednokomorowe albo dzielone na dwie komory. Są też elementy do ustawiania na końcu ścian w narożnikach. Ponieważ są to pustaki, a nie bloczki, ich wymiary są większe. Zwykle jest to 50 x 24 x 25 cm. Taki pustak waży około 20 kg. Zużycie wynosi 8 sztuk na 1 m2 ściany. Do wypełnienia 1 pustaka potrzeba 20,5 l betonu. Pustaki szalunkowe kosztują 4,80 -5,50 zł/sztukę (38,50-44 zł/m2).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie