Bloczki fundamentowe – szybki sposób na fundamenty. Wymiary i ceny bloczków fundamentowych

2018-08-01 23:35 Anna Kazimierowicz
Bloczki fundamentowe
Autor: Betard Bloczki fundamentowe są produkowane powszechnie na terenie całego kraju. Są ciężkie, trzeba je transportować samochodem ciężarowym, dlatego najlepiej kupować je niedaleko od budowy

Bloczki fundamentowe z betonu są powszechnie stosowane do wznoszenia fundamentów, bo mur rośnie szybko, a praca jest dość prosta. Co ważne, unika się trudnego i pracochłonnego deskowania, jak w przypadku fundamentów monolitycznych. Poznaj wymiary i ceny bloczków fundamentowych.

Bloczki fundamentowe służą do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych oraz części przyziemnej ścian nośnych. Mogą zostać użyte także do budowy słupów, podmurówek pod ogrodzenie, murków, ścian działowych. Muszą być mocne, trwałe i wytrzymałe na ściskanie, ponieważ to na nich będzie spoczywał ciężar całego budynku. Beton, z którego powstają, jest także odporny na czynniki atmosferyczne oraz na wpływ wody zalegającej w gruncie, która będzie zamarzała i rozmarzała. Bloczki betonowe są niepalne.

Bloczki fundamentowe
Autor: Certus Bloczek fundamentowy to mocna, zwarta bryła betonu o wymiarach najczęściej 38 x 24 x 12 cm

Jak powstają bloczki fundamentowe

Bloczki fundamentowe produkuje się z betonu klasy C12/15 lub C16/20 składającego się z cementu portlandzkiego, kruszywa i wody. Masa betonowa po wymieszaniu do stanu jednolitego jest umieszczana w formach i wibroprasowana. Dzięki zagęszczeniu tą metodą bloczki mają jednorodną strukturę, co zapewnia ich jakość i takie same parametry techniczne w całej strukturze. Ich wytrzymałość mechaniczna wynosi nie mniej niż 15 MPa.

Bloczki fundamentowe
Autor: Olx Bloczki fundamentowe powstają z mieszanki betonowej zagęszczanej przez wibroprasowanie

Jak wyglądają bloczki fundamentowe

Najprostsze bloczki fundamentowe to prostopadłościany, które mają proste, równe krawędzie. Podczas przenoszenia trzeba chwycić je od spodu. Niektórzy producenci przygotowują bloczki z wyprofilowanymi po bokach zagłębieniami, które służą za uchwyty. Takie bloczki muruje się z wypełnieniem poziomych i pionowych spoin. Są też bloczki fundamentowe z przygotowanymi wyprofilowaniami typu pióro-wpust do łączenia bez spoin pionowych.

Bloczki fundamentowe
Autor: Hi-Bet Bloczki fundamentowe są produkowane w wielu rozmiarach dostosowanych do popularnej grubości ścian konstrukcyjnych

Bloczki fundamentowe - wymiary

Betonowe bloczki fundamentowe są bardzo ciężkie, więc nie mogą być zbyt duże. Najczęściej mają wymiary 38 x 24 x 12 lub 49 x 24 x 12 albo 38 x 25 x 14 cm. Długość 38 lub 49 cm zapewnia szybkie budowanie oraz umożliwia murowanie grubszych ścian fundamentowych. Środkowy wymiar odpowiada najczęściej występującej szerokości ścian fundamentowych i nośnych. Wysokość 12 cm jest modułem najpopularniejszej wysokości materiałów murowych, która wynosi 24 cm. Takie rozwiązanie z elementem połówkowym ułatwia rozliczanie warstw murów. Są też bloczki krótsze – o wymiarach np. 30 x 24 x 12 lub 30 x 19 x 19 cm.

Bloczki fundamentowe z drążeniami
Bloczki fundamentowe

Autor: Lewtak

Bloczek eco ma pod spodem wydrążenia, dzięki czemu jest lżejszy, a do jego produkcji potrzeba mniej betonu

Na rynku można znaleźć także bloczki fundamentowe o podobnych wymiarach, ale w wersji z wydrążeniami, które pozwalają zmniejszyć ich wagę i zużycie mieszanki betonowej do produkcji bez pogarszania parametrów użytkowych. Pustaki szczelinowe mają wykonane 2-4 szczeliny, a pustaki eco mają od spodu wydrążenia. W takim murze fundamentowym powstaną pustki powietrzne, które nieco poprawią jego parametry termoizolacyjne.

Ile bloczków fundamentowych na m2

Mur z bloczków fundamentowych wznosi się z użyciem tradycyjnej zaprawy murarskiej. Wykonuje się spoiny poziome i pionowe o grubości 1-1,5 cm. Bloczki można murować, układając dłuższym bokiem wzdłuż lub w poprzek muru, zależnie od tego jak gruba ma być ściana fundamentowa – czy ma być to np. mur o grubości 24 cm pod ścianę nośną w konstrukcji dwuwarstwowej, czy o grubości 38 cm pod ścianę trójwarstwową, czy o grubości 49 cm pod ścianę jednowarstwową. Fundament o grubości 12 cm pod ścianę działową lub osłonową w ścianie trójwarstwowej wznosi się z bloczków stawianych na sztorc – na węższym boku. Zużycie bloczków zależy więc od sposobu murowania. Oto przykładowe zestawienie, ile sztuk bloczków potrzeba na 1 m2 muru:

Bloczek 38 x 24 x 12 cm - mur 24 cm – ok. 22

Bloczek 38 x 24 x 12 cm - mur 38 cm – ok. 35

Bloczek 38 x 24 x 12 cm - mur 12 cm – ok. 11

Bloczek 49 x 24 x 12 cm – mur 24 cm – ok. 16

Bloczek 49 x 24 x 12 cm – mur 49 cm – ok. 35

Bloczek 49 x 24 x 12 cm - mur 12 cm – ok. 8

Bloczek 30 x 24 x 12 cm – mur 24 cm – ok.25

Bloczek 30 x 24 x 12 cm – mur 30 cm – ok. 35

Bloczek 30 x 24 x 12 cm mur 12 cm – ok. 15

Bloczki fundamentowe
Autor: Andrzej T. Papliński Fundament z bloczków betonowych ma najczęściej grubość 24 cm

Jak kupować bloczki fundamentowe

Bloczki fundamentowe można kupić w wielkich marketach budowlanych oraz małych miejscowych składach. W większości miast i miasteczek są lokalne betoniarnie, które obsługują budowy w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Jest także wielu małych producentów wyrabiających bloczki fundamentowe. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto rozejrzeć się w okolicy. Bloczki fundamentowe to materiał, który zajmie kilka-kilkanaście palet. Ważny jest więc transport, bo do ich przewiezienia będzie potrzebny samochód ciężarowy. Dlatego bloczki najlepiej zamawiać niedaleko domu razem z transportem samochodem wyposażonym w HDS, czyli nieduży dźwig. Lokalni wytwórcy zwykle w cenę wliczają już transport.

Bloczki fundamentowe
Autor: Jolanta Pietrucha Bloczki fundamentowe można różnie ustawiać w murze, zależnie od tego jak gruby ma on być. Można je nawet murować, stawiając na sztorc

Bloczki fundamentowe – cena

Cena bloczków fundamentowych na terenie kraju jest bardzo różna. Tanio można kupić bloczki u małych lokalnych wytwórców. Wbrew pozorom ich cena w wielkich marketach może być znacznie wyższa. Bloczek fundamentowy o najpopularniejszym wymiarze 38 x 24 x 12 cm zależnie od producenta kosztuje 2,70 zł, 3 zł, 3,15 zł, 3,59 zł, a nawet 4 zł/szt. Bloczki z mocniejszego betonu klasy C20/25 mogą być jeszcze nieco droższe. Zawsze należy się upewnić, czy cena dotyczy samego materiału, czy obejmuje również transport.

Warto wiedzieć
Pustaki szalunkowe

Autor: Radbet

Fundamenty można wznieść również z pustaków szalunkowych zalewanych betonem

Ściany fundamentowe można także zbudować z szalunkowych pustaków zalewowych. Betonowe ściany pustaków stanowią szalunek tracony przyszłej ściany fundamentowej lub piwnicznej. Ustawia się je warstwami na zakładkę, zbroi prętami stalowymi, a potem wypełnia mieszanką betonową. W pustakach są przygotowane wgłębienia oraz otwory, co pozwala, żeby zbrojenie układać zarówno poziomo, jak i pionowo. Pustaki mogą być jednokomorowe albo dzielone na dwie komory. Są też elementy do ustawiania na końcu ścian w narożnikach. Ponieważ są to pustaki, a nie bloczki, ich wymiary są większe. Zwykle jest to 50 x 24 x 25 cm. Taki pustak waży około 20 kg. Zużycie wynosi 8 sztuk na 1 m2 ściany. Do wypełnienia 1 pustaka potrzeba 20,5 l betonu. Pustaki szalunkowe kosztują 4,80 -5,50 zł/sztukę (38,50-44 zł/m2).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE