Cena 1 mkw muru na ścianę dwuwarstwową: ceramika, beton komórkowy, silikaty, keramzytobeton

2021-08-25 9:48

Wznoszenie domów w technologii ścian dwuwarstwowych jest najpopularniejsze. Sprawdzamy, ile kosztuje 1 mkw muru nośnego wzniesionego z różnych materiałów.

Koszt 1 m2 muru
Autor: Andrzej T. Papliński Ściany dwuwarstwowe najczęściej mają warstwę nośną z betonu komórkowego lub ceramiki

Przed budową domu trzeba podjąć decyzję, z czego go zbudować. Na rynku jest bardzo dużo materiałów murowych: ceramika, beton komórkowy, silikaty, keramzytobeton. Wszystkie te materiały mają określone właściwości użytkowe i mogą różnić się wymiarami. Można je murować z wykorzystaniem różnych zapraw. W przypadku ściany dwuwarstwowej wybór materiału murowego jest dość dowolny, ponieważ za jej termoizolacyjność będzie odpowiadać odpowiednio dobrana warstwa materiału ociepleniowego.

Spis treści

 1. Cena 1 m2 muru nośnego
 2. Zaprawy do murowania
 3. Zaprawy murarskie: cena za 1 m2 muru
 4. Ceramika
 5. Galeria: cena 1 m2 muru - ceramika
 6. Beton komórkowy
 7. Galeria: cena 1 m2 muru - beton komórkowy
 8. Silikaty
 9. Galeria: cena 1 m2 muru - silikaty
 10. Keramzytobeton
 11. Galeria: cena 1 m2 muru - keramzytobeton

Cena 1 m2 muru nośnego

Spróbujmy przyjrzeć się, ile trzeba zapłacić z 1 m2 muru nośnego z różnych materiałów wzniesionego z wykorzystaniem różnych zapraw. Koszt różnego rodzaju zapraw murarskich na 1 m2 muru został podany osobno, należy więc go doliczyć do podanych dalej kosztów materiałów murowych. Pamiętać również należy o koszcie robocizny, który jest istotnym składnikiem ogólnych kosztów budowy. Sprawdzamy ceny wymurowania ścian z różnych materiałów.

Do wykonania kosztorysów przyjęto ceny brutto ze sklepów internetowych, od producentów i z  hurtowni. Trzeba jednak pamiętać, że każdą cenę można negocjować. Zamawiając kilka czy kilkanaście tysięcy pustaków lub bloczków, można uzyskać spore upusty. Ostateczna cena, którą zapłacimy, zależy od tego, czy będziemy kupować bezpośrednio u producenta, w wielkim sklepie internetowym obsługującym cały kraj czy w lokalnym składzie budowlanym. W przypadku materiałów murowych trzeba również pamiętać o kosztach transportu.

Koszt 1 m2 muru
Autor: Stowarzyszenie Białe Murowanie Silikaty mają największą wytrzymałość mechaniczną wśród materiałów murowych. Można wznosić z nich mury nośne o grubości 18 cm

Zaprawy do murowania

Ściany można wznosić na wiele sposobów i z wykorzystaniem różnych zapraw. Możemy wybrać:

 • zaprawy tradycyjne,
 • zaprawy ciepłochronne,
 • zaprawy cienkowarstwowe,
 • zaprawy w postaci piany.

Murowanie tradycyjne to łączenie elementów murowych na zwykłą zaprawę murarską. Wypełnia się spoiny poziome i pionowe. Grubość spoiny może wynosić 1-1,5 cm. Żeby poprawić parametry termiczne muru można zastosować zaprawę ciepłochronną, która jest też grubowarstwowa.

Bloczki lub pustaki mające wyprofilowania typu pióro i wpust (P+W) na krótszych bokach, nie wymagają wypełniania spoin pionowych. Można przyjąć, że zużycie zaprawy będzie o mniej więcej 10% mniejsze w porównaniu z sytuacją, gdy wypełniamy spoiny poziome i pionowe. To może dotyczyć murowania na zaprawy tradycyjne lub cienkowarstwowe.

Bloczki lub pustaki o dokładnych wymiarach i szlifowanej powierzchni można łączyć za pomocą cienkowarstwowej zaprawy klejowej albo zaprawy w postaci piany. W takim wypadku nie ma potrzeby wypełniania spoin pionowych.

Koszt 1 m2 muru
Autor: Leca Pustaki z keramzytobetou mają bardzo duże wymiary

Zaprawy murarskie: cena za 1 m2 muru

Tradycyjna zaprawa murarska kosztuje 8-12 zł za worek o wadze 25 kg. Przy murowaniu na grubą spoinę muru o grubości 24 cm, zużycie wynosi około 25 kg/m2, czyli do ceny materiałów murowych trzeba doliczyć 8-12 zł za zaprawę na 1 m2 muru.

Zaprawa ciepłochronna jest znacznie droższa, a ma podobne zużycie (grubość spoiny-1-1,5 cm). Na wymurowanie 1 m2 muru trzeba wydać 30-35 zł.

Zaprawy cienkowarstwowe (klejowe) do pustaków szlifowanych również są droższe, ale ich zużycie jest kilkakrotnie mniejsze – spoina ma grubość 2-3 mm i układa się ją tylko poziomo. Rozpiętość cenowa w tej grupie zapraw jest duża, ponieważ można znaleźć w niej produkty ogólnego zastosowania, jak i takie o konkretnym przeznaczeniu, np. do silikatów, do betonu komórkowego. Cena worka może wynosić 18-35 zł. Za materiał do wykonania 1 m2 muru trzeba zapłacić 3,6-8,5 zł.

Zaprawy klejowe w pianie najczęściej są oferowane przez producentów materiałów murowych i sprzedawane razem z nimi. Ich cena jest wliczona w cenę pustaków lub bloczków.

Przyjmujemy więc:

 • zaprawa tradycyjna, grube spoiny - 8-12 zł/m2,
 • zaprawa ciepłochronna, grube spoiny - 30-35 zł/m2,
 • zaprawa cienkowarstwowa, spoiny poziome 2-3 mm - 3,6-8,5 zł,
 • zaprawa w pianie - w cenie elementów murowych.

Ceramika

Pustaki z ceramiki poryzowanej na mury nośne mają grubość najczęściej 24 lub 25 cm. Niektóre pustaki, np. Max, można ustawiać w murze na długość lub szerokość elementu. Uzyskamy wtedy mur nośny o grubości 19 lub 29 cm. Znajdziemy też pustaki na mur o grubości 30 cm. Zużycie na 1 m2 muru zależy od pozostałych wymiarów pustaków i może wynosić od 10 do 22 elementów. Zależnie od rodzaju pustaków muruje się je na zaprawy tradycyjne, cienkowarstwowe lub klej w pianie.

Cena wymurowania ścian z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm wynosi 90-105 zł/m2 zależnie od rejonu Polski, średnio 95 zł/m2.

Galeria: cena 1 m2 muru - ceramika

Beton komórkowy

Na ściany dwuwarstwowe stosuje się bloczki klasy 500 lub 600. Mają one grubość najczęściej 24 cm i długość 59-60 cm. Dlatego zużycie bloczków betonu komórkowego na 1 m2 muru jest znacznie mniejsze niż w przypadku ceramiki. Znajdziemy też bloczki o szerokości 30 lub 36 cm.

Przeczytaj też:

Bloczki vs pustaki. Dom z betonu komórkowego czy ceramiki? >>>

Wysokość bloczków betonu komórkowego to 24 lub 20 cm. Podajemy ceny bloczków typu PWU, które można murować na cienką spoinę, bez spoin pionowych (mają też uchwyty do przenoszenia). Ze względu na walory termiczne, to w tej chwili najpopularniejsze rozwiązanie.

Cena wymurowania ścian z betonu komórkowego o grubości 24 cm wynosi 50-70 zł/m2 zależnie od rejonu Polski.

Galeria: cena 1 m2 muru - beton komórkowy

Silikaty

Elementy murowe z silikatów mają wysokość 20 lub 22 cm i długość od 20/25 do 50 cm. Różnią się grubością zależnie od przeznaczenia. Bloczki mogą być pełne lub z otworami (drążone). Bloczki pełne mają mniejsze wymiary, więc są mniej popularne niż te z otworami. Ściany konstrukcyjne można murować z bloczków o grubości 15, 18, 24 lub 25 cm. Bardzo często są wybierane bloczki o grubości 18 cm, bo to pozwoli pocienić ścianę dwuwarstwową. Elementy silikatowe można murować na zaprawę tradycyjną lub cienką spoinę klejową. Najlepsze są te z bokami wykończonymi na pióro i wpust - nie wymagają spoin pionowych.

Koszt wymurowania ścian z bloczków silikatowych o grubości 18 cm wynosi 35-50 zł/m2 zależnie od rejonu Polski, średnio 40 zł/m2.

Galeria: cena 1 m2 muru - silikaty

Keramzytobeton

Na ściany dwuwarstwowe stosuje się pustaki lub bloczki, które mają duże wymiary. Mur z keramzytobetonu może mieć grubość 24 lub 36-38 cm. Dzięki wyprofilowaniu na pióro i wpust nie trzeba wypełniać spoin pionowych. Ponieważ keramzytobeton ma porowate ściany, do wznoszenia ścian używa się zapraw grubowarstwowych – tradycyjnych. Ponieważ nie ma najlepszych właściwości termicznych, często jest murowany z wykorzystaniem zapraw ciepłochronnych, które też układa się grubą warstwą.

Koszt wymurowania ścian z betonu komórkowego o grubości 24 cm wynosi 60-70 zł/m2 zależnie od rejonu Polski.

Galeria: cena 1 m2 muru - keramzytobeton

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.