Dom z keramzytobetonu. Czy to dobry materiał do budowy?

2021-05-19 12:06
Ściany z keramzytobetonu
Autor: Artur Bułatowicz Ściany mają odpowiednią izolacyjność termiczną, gdy keramzytobeton połączy się z materiałem termoizolacyjnym. Żeby zachować ich paroprzepuszczalność, warto ocieplić je materiałem, który nie zatrzyma wilgoci

Dom z keramzytobetonu to alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Technologia ta cieszy się coraz większa popularnością ze względu na krótki czas budowy, prostotę wykonania oraz trwałości prefabrykowanych elementów z keramzytobetonu. Dowiedz się, jakie są plusy i minusy budowy domu z keramzytobetonu.

Beton wzbogacony, czyli keramzytobeton

Keramzytobeton wytwarza się z tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych:

  • pustaki

Pustaki nie różnią się bardzo od swoich ceramicznych braci. Można je łączyć na pióro i wpust, murując tylko na spoiny poziome.

  • bloczki ze styropianowym wypełnieniem

 Bloczki mają w środku wkładkę ze styropianu, służącą jako ocieplenie. W niektórych z nich jedna ze ścianek jest grubsza, dzięki czemu akumuluje ciepło.

Co na ściany - bloczki silikatowe, beton komórkowy, ceramika?

Dom z keramzytobetonu: murowanie ścian zewnętrznych z pustaków keramzytobetonowych

Z pustaków keramzytobetonowych murowanie ścian zewnętrznych odbywa się podobnie jak z pustaków ceramicznych. Przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych trzeba używać zaprawy ciepłochronnej z dodatkiem keramzytu lub perlitu i murować na 10-15-milimetrową spoinę – lub zaprawy tradycyjnej nanoszonej w dwóch równoległych pasach, między którymi zostaje szczelina powietrzna. Niektórzy producenci zalecają, by na co trzeciej warstwie pustaków wykonywać poziome zbrojenie – po nałożeniu zaprawy wtapia się w nią stalową drabinkę zbrojeniową i ustawia się kolejną warstwę pustaków. Zbrojenie dodatkowo wzmacnia konstrukcję ścian.

Pustaki keramzytowe
Autor: Mariusz Bykowski Pustaki keramzytowe są lekkie, a ściana ma dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną

Dom z keramzytobetonu: murowanie ścian zewnętrznych z bloczków fundamentowych

Bloczki fundamentowe trzeba murować na pełną spoinę. Podczas murowania bloczków z termoizolacją ustawia się je grubszą ścianką do wewnątrz i muruje na zaprawę ciepłochronną. Nie robi się spoin pionowych ani zbrojenia poprzecznego. Jeśli dom ma przez dłuższy czas pozostawać nieotynkowany, pionowe styki bloczków trzeba uszczelnić pianką poliuretanową. Wstrzykuje się ją podczas murowania w kanaliki tworzące się między styropianowymi wkładkami, na styku dwóch bloczków.

Przeczytaj też:

Bloczki i pustaki z keramzytu: sposób na suche, "oddychające" i ciche ściany zewnętrzne >>

Dom z keramzytobetonu
Autor: Mariusz Bykowski Dom w budowie. Montaż więźby dachowej. Murłaty zamontowane na wieńcach stropowych. Widoczne żelbetowe wieńce ścian wymurowanych z keramzytobetonowych pustaków

Bloczki keramzytobetonowe z ociepleniem

Bloczki z ociepleniem charakteryzują się tym, że przez ich środek przechodzi styropianowa wkładka o nieregularnym kształcie, która jest warstwą ociepleniową. Dzięki temu można z nich budować ściany jednowarstwowe. Bloczki mają wyprofilowane brzegi, by można je było łączyć na wpust i wypust bez spoin pionowych. Niektóre mają jedną ściankę grubszą. Jest to tzw. warstwa akumulacyjna odpowiadająca za gromadzenie i utrzymywanie ciepła w ścianie.

W takie keramzytobetonowe ściany można więc śmiało wbijać gwoździe i kołki. Będą się solidnie trzymać i przeniosą nawet bardzo duże obciążenia bez szkody dla struktury bloczka. Oferowane są również ocieplone bloczki fundamentowe, bloczki jednostronnie zasklepione stosowane jako obramowanie otworów okiennych i drzwiowych, bloczki uzupełniające, narożne, kształtki nadprożowe oraz kształtki do ocieplania wieńców.

Stropy w domach z keramzytobetonu

Na ścianach murowanych najczęściej robi się strop gęstożebrowy typu Teriva z trzy- lub czterokomorowymi pustakami wykonanymi z keramzytobetonu. Opiera się je na żelbetowych lub strunobetonowych belkach stropowych i zabetonowuje. Uzyskuje się w ten sposób stropy o maksymalnej rozpiętości 11,4 m. Dzięki temu, że pustaki keramzytobetonowe są lżejsze niż betonowe, strop jest lżejszy. Ma też większą izolacyjność akustyczną.

W domach wzniesionych z prefabrykatów również można stosować stropy z prefabrykatów betonowych, ale sprawdzą się także inne technologie, na przykład płyta monolityczna (betonowana na budowie), filigran, płyty kanałowe, a nawet strop drewniany. Prefabrykaty keramzytobetonowe są tak konstruowane, aby ułatwiały prowadzenie prac ciesielskich. Służą temu na przykład gwintowane mufy do montażu prętów kotwiących murłatę oraz zintegrowane wieńce.

Dom z keramzytobetonu
Autor: Artur Bułatowicz Dom z keramzytobetonu. Ściana trójwarstwowa

Prefabrykowane elementy keramzytobetonowe

Z projektem domu można pójść do firmy zajmującej się produkcją prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych. Na jego podstawie zostaną tam przygotowane gotowe zbrojone elementy ścienne ze wszystkimi otworami oraz kanałami, w których będą przebiegać instalacje. Dom w technologii prefabrykowanej wymaga ocieplenia, wykończenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, zbudowania dachu, wstawienia okien i drzwi oraz przeprowadzenia wszelkich prac instalacyjnych.

Ten rodzaj budowania to jeden z najszybszych sposobów wznoszenia domów. Budynek z poddaszem użytkowym, w stanie surowym gotowy jest już po dwóch dniach. Wszystkie prace wykonuje autoryzowana ekipa, więc postępują one szybko i sprawnie, a po zakończeniu budowy posesja nie wymaga uciążliwego sprzątania. Należy mieć na uwadze, że samochody transportujące prefabrykaty i dźwig są bardzo duże. Muszą mieć zapewniony dogodny dojazd do posesji i sporo miejsca, by mogły zaparkować, nie tarasując przejazdu.

Przeczytaj też:

Dom pasywny z prefabrykatów keramzytobetonowych. Jak zbudować dom z gotowych elementów?

Domy modułowe z keramzytobetonu

Budowa domu modułowego odbywa się z przestrzennych modułów o kształcie prostopadłościanu zbudowanych ze ścianek keramzytobetonowych. Najczęściej są wykończone pod klucz – mają ocieplenie, elewację, dach, schody, balkony, tarasy, wstawione okna, drzwi oraz zamontowane instalacje. Na życzenie klienta wewnątrz mogą być pomalowane ściany, ułożone kafelki, a nawet zamontowane meble kuchenne. Osoba zamawiająca dom ma pełną swobodę w doborze wszystkich detali i elementów wykończeniowych.

Ściany modułów mają dobrą izolacyjność cieplną. Domy modułowe zamawia się z katalogu projektów gotowych. Moduły są w całości dostarczane na posesję i składane przez wyspecjalizowaną ekipę na uprzednio wykonanych fundamentach. Montaż trwa od 7 do 14 dni.

Wady i zalety budowy domu z keramzytobetonu

Zalety keramzytobetonu

  • Zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną
  • Jest lekki i łatwy w murowaniu
  • Odznacza się dobrą paroprzepuszczalnością (pustaki)
  • Jest mocny i trwały, odporny na wilgoć
  • Ze względu na chropowatą powierzchnię, łatwo się go tynkuje

Wady keramzytobetonu

  • To jeden z droższych materiałów
  • Jest dość kruchy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają