Czy keramzytobeton to dobry materiał do budowy domu?

2009-09-04 2:00
Ściany z keramzytobetonu
Autor: Artur Bułatowicz Ściany mają odpowiednią izolacyjność termiczną, gdy keramzytobeton połączy się z materiałem termoizolacyjnym. Żeby zachować ich paroprzepuszczalność, warto ocieplić je materiałem, który nie zatrzyma wilgoci

Keramzytobeton może zostać wykorzystany do budowy domu. Elementy z keramzytobetonu mają chropowatą powierzchnię, która jest dobrym podłożem pod tynki. Można też wykorzystać fakturę ściany zewnętrznej i jej nie tynkować. Zobacz, czy keramzytobeton dobrze sprawdzi się podczas budowania domu. 

Beton wzbogacony, czyli keramzytobeton

Do wytwarzania keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych – pustaki i bloczki ze styropianowym wypełnieniem. Pustaki nie różnią się bardzo od swoich ceramicznych braci. Można je łączyć na pióro i wpust, murując tylko na spoiny poziome. Bloczki mają w środku wkładkę ze styropianu, służącą jako ocieplenie. W niektórych z nich jedna ze ścianek jest grubsza, dzięki czemu akumuluje ciepło.

Ściany – ale jakie?

  • Ściany jednowarstwowe - mają zwykle od 30 do 36,5 cm grubości. Muruje się je na zaprawę ciepłochronną, choć można też na tradycyjną.
  • Ściany dwuwarstwowe - warstwa nośna takich ścian ma zwykle od 17,5 do 24 cm grubości. Grubość warstwy ocieplenia zależy od grubości muru i współczynnika U, jaki chce się uzyskać, i podobnie jak w innych ścianach z ciepłych materiałów powinna wynosić od 8 do 13 cm.
  • Ściany trójwarstwowe - warstwę nośną i termiczną mają identycznej grubości jak dwuwarstwowe, natomiast warstwę elewacyjną muruje się z mniejszych pustaków i jej grubość wynosi zwykle 11,5 cm.

Murowanie i budowanie z keramzytobetonu

Z pustaków keramzytobetonowych murowanie ścian zewnętrznych odbywa się podobnie jak z pustaków ceramicznych. Przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych trzeba używać zaprawy ciepłochronnej z dodatkiem keramzytu lub perlitu i murować na 10-15-milimetrową spoinę – lub zaprawy tradycyjnej nanoszonej w dwóch równoległych pasach, między którymi zostaje szczelina powietrzna. Niektórzy producenci zalecają, by na co trzeciej warstwie pustaków wykonywać poziome zbrojenie – po nałożeniu zaprawy wtapia się w nią stalową drabinkę zbrojeniową i ustawia się kolejną warstwę pustaków. Zbrojenie dodatkowo wzmacnia konstrukcję ścian. Bloczki fundamentowe trzeba murować na pełną spoinę.
Podczas murowania bloczków z termoizolacją ustawia się je grubszą ścianką do wewnątrz i muruje na zaprawę ciepłochronną. Nie robi się spoin pionowych ani zbrojenia poprzecznego. Jeśli dom ma przez dłuższy czas pozostawać nieotynkowany, pionowe styki bloczków trzeba uszczelnić pianką poliuretanową. Wstrzykuje się ją podczas murowania w kanaliki tworzące się między styropianowymi wkładkami, na styku dwóch bloczków.

Prefabrykowane elementy ścienne muszą być ustawione na płycie fundamentowej, którą wykonuje się we własnym zakresie. Na niej ustawiane są podkładki dystansowe zapewniające idealne wypoziomowanie ścian, na których opierane są prefabrykaty. Z krawędzi płyt wystają stalowe strzemiona. Po zestawieniu dwóch płyt przez strzemiona przeplata się pionowo pręty zbrojeniowe, a połączenie wypełnia betonem klasy C16/20. Gdy beton zwiąże, spoinę szpachluje się i szlifuje, by po otynkowaniu miejsce styku było niewidoczne. W podobny sposób robi się żelbetowy wieniec wokół ustawionych ścian jednej kondygnacji. Stropy w tym systemie zrobione są z prefabrykowanych płyt betonowych.

Pustaki keramzytowe
Autor: Mariusz Bykowski Pustaki keramzytowe są lekkie, a ściana ma dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną
Zalety keramzytobetonu Wady keramzytobetonu
  • Zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną
  • Jest lekki i łatwy w murowaniu
  • Odznacza się dobrą paroprzepuszczalnością (pustaki)
  • Jest mocny i trwały, odporny na wilgoć
  • Ze względu na chropowatą powierzchnię, łatwo się go tynkuje
  • To jeden z droższych materiałów
  • Jest dość kruchy

Bloczki keramzytobetonowe z ociepleniem

Przez ich środek przechodzi styropianowa wkładka o nieregularnym kształcie, która jest warstwą ociepleniową. Dzięki temu można z nich budować ściany jednowarstwowe. Bloczki mają wyprofilowane brzegi, by można je było łączyć na wpust i wypust bez spoin pionowych. Niektóre mają jedną ściankę grubszą. Jest to tzw. warstwa akumulacyjna odpowiadająca za gromadzenie i utrzymywanie ciepła w ścianie. W takie keramzytobetonowe ściany można więc śmiało wbijać gwoździe i kołki. Będą się solidnie trzymać i przeniosą nawet bardzo duże obciążenia bez szkody dla struktury bloczka. Oferowane są również ocieplone bloczki fundamentowe, bloczki jednostronnie zasklepione stosowane jako obramowanie otworów okiennych i drzwiowych, bloczki uzupełniające, narożne, kształtki nadprożowe oraz kształtki do ocieplania wieńców.

Prefabrykaty z keramzytobetonu

Z projektem domu można pójść do firmy zajmującej się produkcją prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych. Na jego podstawie zostaną tam przygotowane gotowe zbrojone elementy ścienne ze wszystkimi otworami oraz kanałami, w których będą przebiegać instalacje. Dom budowany w tej technologii wymaga ocieplenia, wykończenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, zbudowania dachu, wstawienia okien i drzwi oraz przeprowadzenia wszelkich prac instalacyjnych.Ten rodzaj budowania to jeden z najszybszych sposobów wznoszenia domów. Budynek z poddaszem użytkowym, w stanie surowym gotowy jest już po dwóch dniach. Wszystkie prace wykonuje autoryzowana ekipa, więc postępują one szybko i sprawnie, a po zakończeniu budowy posesja nie wymaga uciążliwego sprzątania.
Uwaga! Samochody transportujące prefabrykaty i dźwig są bardzo duże. Muszą mieć zapewniony dogodny dojazd do posesji i sporo miejsca, by mogły zaparkować, nie tarasując przejazdu.

Stropy w domach z keramzytobetonu

Na ścianach murowanych najczęściej robi się strop gęstożebrowy typu Teriva z trzy- lub czterokomorowymi pustakami wykonanymi z keramzytobetonu. Opiera się je na żelbetowych lub strunobetonowych belkach stropowych i zabetonowuje. Uzyskuje się w ten sposób stropy o maksymalnej rozpiętości 11,4 m. Dzięki temu, że pustaki keramzytobetonowe są lżejsze niż betonowe, strop jest lżejszy. Ma też większą izolacyjność akustyczną. W domach wzniesionych z prefabrykatów również można stosować stropy z prefabrykatów betonowych, ale sprawdzą się także inne technologie, na przykład płyta monolityczna (betonowana na budowie), filigran, płyty kanałowe, a nawet strop drewniany. Prefabrykaty keramzytobetonowe są tak konstruowane, aby ułatwiały prowadzenie prac ciesielskich. Służą temu na przykład gwintowane mufy do montażu prętów kotwiących murłatę oraz zintegrowane wieńce.

Domy modułowe: ścianki keramzytobetonowe

Budowa domu modułowego odbywa się z przestrzennych modułów o kształcie prostopadłościanu zbudowanych ze ścianek keramzytobetonowych. Najczęściej są wykończone pod klucz – mają ocieplenie, elewację, dach, schody, balkony, tarasy, wstawione okna, drzwi oraz zamontowane instalacje. Na życzenie klienta wewnątrz mogą być pomalowane ściany, ułożone kafelki, a nawet zamontowane meble kuchenne. Osoba zamawiająca dom ma pełną swobodę w doborze wszystkich detali i elementów wykończeniowych. Ściany modułów mają dobrą izolacyjność cieplną. Domy modułowe zamawia się z katalogu projektów gotowych. Moduły są w całości dostarczane na posesję i składane przez wyspecjalizowaną ekipę na uprzednio wykonanych fundamentach. Montaż trwa od 7 do 14 dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
henio87
|

UCIECHOWSKI - Producent materiałów budowlanych produkuje wyroby z keramzytobetonu