| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Mały dom: 8 cech dobrego projektu małego domu

Mały dom: 8 cech dobrego projektu małego domu

Małe domy są zawsze na czasie. Znajdują zwolenników nie tylko wśród mniej zamożnych inwestorów, ale także młodych rodzin i małżeństw w jesieni życia, dla których mniejsza przestrzeń oznacza wygodę. Przekonaj się, jakie cechy powinien mieć dobry projekt małego domu, aby pasował do Twoich potrzeb.

1. Dobre proporcje, ład i prostota form

Architektura małego domu rządzi się swoimi prawami. Zupełnie inaczej niż w dużym domu kształtuje się proporcje elementów na elewacji, te same rozwiązania architektoniczne i detale nabierają innego charakteru. W małym domu trudno o zastosowanie modnych rozwiązań, jak bardzo duże przeszklenia czy wydatne okapy, gdyż mogą one zaburzyć proporcje elementów. Sprawdzają się natomiast te, które są odpowiednie do skali małego domu – niewielkie parterowe ganki, płytkie podcienie i nisze, okna z symetrycznymi podziałami, kameralne facjatki. Efektowny wygląd zapewnią budynkowi staranne wykonawstwo i eleganckie materiały wykończeniowe. W małej skali każda niedoróbka i nawet niewielkie niedociagnięcie w wykonaniu będą bardzo widoczne.

Mniejsze elewacje są też okazją do lepszego wyeksponowania materiałów – łatwiej je ogarnąć wzrokiem. Ponieważ potrzebujemy ich mniej, możemy pozwolić sobie na droższe, za to lepszej jakości.

 

2. Optyczne powiększanie małego domu

Mały dom nie musi wyglądać jak tymczasowy czy poniżej standardu. Bryła może być tak ukształtowana, że dom będzie się wydawał większy, niż jest w rzeczywistości. Budynek dwukondygnacyjny będzie wyglądał zawsze na większy niż parterowy o tej samej powierzchni. Rozbudowana bryła, spadzisty dach, wysunięte okapy, jasne ściany również dają efekt optycznego powiększenia.

 

3. Jakie otoczenie małego domu?

Najbliżej przylegające do domu przestrzenie zewnętrzne najlepiej zaanektować na potrzeby domu. Latem obszerny zadaszony podest może częściowo przejąć rolę wiatrołapu, taras – salonu, a podcień przy garażu – schowka gospodarczego.

 

4. Dodawanie urody i prestiżu

Zadbany, piękny ogród podnosi prestiż małego domu. Można go tak skomponować, aby wyeksponował efektowne elementy domu i wzmocnił jego mocne strony. Pergolami i trejażami ustawionymi tuż przy budynku można powiększyć optycznie strefę domu – będzie się on wydawał okazalszy.

ZDANIEM SPECJALISTY

Dom parterowy czy z poddaszem?

Mały dom jest jak samochód kompaktowy lub zegarek – wszystkie pomieszczenia muszą być w nim idealnie sprzężone. Będąc w takim domu jednorodzinnym, powinniśmy mieć wrażenie, że wszystko jest w zasięgu ręki – taki efekt łatwiej osiągnąć w domu parterowym. Jest też wygodniejszy dla osob starszych i małych dzieci. Dom z poddaszem daje natomiast większe szanse na czytelny podział na część dzienną i nocną – sypialnie wraz z łazienkami lokuje się na poddaszu. Trzeba w nim jednak więcej miejsca przeznaczyć na komunikację – niezbędne są bowiem schody, które zajmują 6-10 m2

 

5. Pomieszczenia na miarę

Przy wybieraniu projektu małego domu musisz pamiętać, że oszczędność przestrzeni małego domu nie powinna polegać na zmniejszaniu pomieszczeń, ale raczej na rezygnacji z niektórych z nich lub łączeniu funkcji. Każde pomieszczenie, aby właściwie spełniało swoją funkcję, musi mieć bowiem odpowiednią wielkość – na przykład pokoj dzienny razem z kuchnią nie mniej niż 40 m2, sypialnia dziecka 10-12, a łazienka z pełnym programem – 6 m2. Ograniczamy zatem nie powierzchnię, ale raczej liczbę pomieszczeń.

 

6. Zobowiązania małe domu

Nawet w małym domu musi się znaleźć miejsce na funkcje związane z obsługą domu i ogrodu. Konieczna jest więc rozbudowana strefa gospodarcza – bez kotłowni i schowka na narzędzia będzie niewygodnie każdej rodzinie. Przydadzą się też pralnia i spiżarnia, schowek gospodarczy na środki czystości, garderoby – przy wejściu i sypialniach.

 

7. Współczesny standard domu

Od każdego, nawet małego domu oczekujemy czegoś więcej niż tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb. Niezbędne jest miejsce na rozwijanie zainteresowań, pogłębianie wiedzy, życie towarzyskie. Również do regeneracji sił nie wystarcza nam dzisiaj jedynie zwykła łazienka. Namiastką własnego spa czy fitness mogą być panel prysznicowy zamontowany w zwykłej kabinie, rowerek lub bieżnia ustawione w sypialni.

 

8. Mały dom, to nie ciasny dom

W małym domu warto sięgnąć po środki, które pozwolą na uzyskanie wrażenia większej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu czytelności funkcji. Najlepiej, gdy strefa dzienna tworzy jednoprzestrzenne wnętrze podzielone niskimi murkami i przesłonami z przejrzystych materiałów. Sypialnie i łazienki będą się wydawały bardziej przestronne, gdy będą szerokie i płytkie, a nie wąskie i długie.

Projekty domów idealne na wąską działkę

Działka o szerokości poniżej 18 m zawsze była postrzegana jako kłopotliwa. Dzisiaj wystarczy, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

5 projektów domów z poddaszem użytkowym....

Przedstawiamy Top 5 projektów domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-145 m2. Domy z...

5 pomysłów na modyfikację projektu gotowego:...

Wybranie gotowego projektu domu to propozycja dla osób, które nie chcą ponosić wysokich...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...