| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Zobacz, jak urządzić jasne i funkcjonalne poddasze. W którym miejscu umieścić pokoje dla dzieci, sypialnię czy łazienkę. Jak poradzić sobie z dużym nagrzewaniem się pomieszczeń podczas upałów. Jak łączyć ulubione kolory w aranżacji wnętrz na poddaszu.

Tagi: Fakro
Autor: Piotr Mastalerz

Jest bardzo kolorowo – limonkowa zieleń ścian i jasna szarość połaci. Aby zestawienie wyglądało naturalnie – kolor kończy się zawsze wraz z płaszczyzną ściany. Projekt domu: Jarosław Kubicki z zespołem cube architekci kubicki mizieliński

Jak urządzić poddasze - przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń

Tak jak na wielu poddaszach, to tutaj mieści się strefa prywatna. Ta jest przeznaczona w całości dla dzieci. Są tu nie tylko sypialnie trójki rodzeństwa, ich łazienka, ale także bawialnia, w której wspólnie mogą spędzać czas.

Projektanci zadbali o to, by przestrzeń po skosami była wygodna – pomaga w tym dość duży kąt nachylenia dachu (45°) i stosunkowo wysokie ścianki kolankowe (od 84 do 88 cm). Poza tym poddasze zostało funkcjonalnie podzielone – w każdym pomieszczeniu jest tylko jeden skos.

Także usytuowanie pomieszczeń nie jest przypadkowe. Sypialnie są umieszczone w tej części poddasza, która w mniejszym stopniu skazana jest na przegrzewanie latem – od wschodu, a otwarta wspólna część – od zachodu. Naturalne światło wpada do pomieszczeń przez duże okna połaciowe (78 x 140 cm). W otwartej strefie jest ich aż sześć, a w każdym z pokoi dzieci – dwa.

Aby dobrze doświetlić wnętrza i zagwarantować dzieciom dobre widoki, okna dachowe zostały umieszczone na odpowiedniej wysokości, która musiała być dostosowana do kąta nachylenia połaci. Gdy ma on 45°, okno powinno być 120 cm nad podłogą. I właśnie na takiej wysokości zamontowano wszystkie okna na tym poddaszu.

Autor: Piotr Mastalerz

Czerwona barwa ścian to wybór właściciela pokoju. Na szczęście dał się przekonać, by skośny sufit został pomalowany na kolor jasnoszary. Dzięki temu wnętrze wydaje się przestronniejsze

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sposób na chłodne poddasze podczas upałów

Nie zawsze mieszkańcy poddasza chcą, by było ono skąpane w świetle dziennym. Typowym ich problemem jest to, jak zasłaniać okna dachowe. Tutaj doświetlenie mogą dostosować do swoich aktualnych potrzeb i nastroju dzięki zamontowanym w oknach plisowanym roletom. Wybrana część okna może być zasłonięta, bo rolety można dowolnie przesuwać w górę i w dół. Rolety wybrane przez gospodynię mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Pozwala na to umieszczona w ich wnętrzu warstwa aluminium, która zatrzymuje ciepło promieni słonecznych.

– Tak naprawdę, wybierając te rolety, nie myślałam, że sprawię dzieciom frajdę, bo będą mogły zmieniać nasłonecznienie swoich pokoi. Najbardziej zależało mi na ochronie przed przegrzaniem poddasza. Wybrałam plisowane rolety do wnętrz, a nie zewnętrzne markizy przeciwsłoneczne dlatego, że rolety były tańsze. Na szczęście okazały się dość skutecznymi izolatorami – opowiada pani Karolina, mama mieszkańców poddasza.

Autor: Piotr Mastalerz

W oknach umieszczono od wewnątrz plisowane rolety. Można je dowolnie przesuwać. Są inspiracją do zabawy nie tylko w jasno-ciemno, ale także w ciepło-zimno, bo zabezpieczają pokoje przed przegrzaniem.

ZDANIEM EKSPERTA

W jakim stopniu roleta chroni przed słońcem Roleta plisowana APF chroni przed słońcem dzięki zastosowaniu materiału o strukturze plastra miodu. Promieniowanie słoneczne, które przechodzi przez szybę, jest pochłaniane przez roletę.
Przeistacza się ono w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne). W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet, w rolecie APF część tej energii jest zatrzymywana w przestrzeniach zamkniętych materiału, co ogranicza nagrzewanie się pomieszczenia. Znając parametry szyby oraz właściwości zastosowanych materiałów, możemy określić skuteczność ochrony osłony przeciwsłonecznej przed energią promieniowania.
W przypadku rolety APF zamontowanej na oknie z popularnym pakietem dwuszybowym (U3) skuteczność ta wynosi 0,61, co oznacza, że roleta przepuszcza 61% energii przenikającej przez szybę, a zatrzymuje 39%. Dla porównania, tradycyjna roleta materiałowa zamocowana na tym samym oknie może przepuścić aż 94% tej energii.

Sławomir Fuk, specjalista ds. produktu z firmy Fakro

Jak urządzić poddasze w ulubionej kolorystyce domowników

Wspólna otwarta przestrzeń i przestrzenie intymne – dziecięcych pokoi – rządzą się odmiennymi prawami. W pierwszej jest miejsce na aranżacyjny rozmach, którego autorem jest projektant domu. W drugiej, z definicji bardziej przytulnej, ważne decyzje podejmowały same dzieci. To one wybierały kolory i meble – niekiedy po długich dyskusjach z architektem. Jedynie najmniejszy mieszkaniec poddasza, który w trakcie prac wykończeniowych miał zaledwie dwa lata, dał projektantowi wolną rękę.

I tak powstała efektowna, ale oszczędna aranżacyjnie bawialnia, w której można podziwiać rząd okien i odsłonięte jętki konstrukcji dachu – podkreślające, jak wysokie jest wnętrze (ma blisko 4 m). Ta część poddasza jest mniej barwna od pozostałych. Tylko kolorowe szafki na głównej ścianie nieśmiało zapowiadają eksplozję kolorów, która zaskakuje za drzwiami każdej sypialni.

Dzieci chciały mieć barwne pokoje. Dziewięcioletni Piotrek marzył o pokoju pomalowanym na ciemną czerwień, intensywny kolor. Gdyby tak się stało, pokój, który ma 13 m2 i skośną połać, stałby się klaustrofobiczny. Architekt przekonał chłopca, by połać dachu i jedną pionową ścianę pomalować na kolor jasnoszary – wtedy czerwień pozostałych ścian przez kontrast nabierze większej wyrazistości. Chcąc, aby połączenie kolorów wyglądało naturalnie, zestawiano je, kierując się zasadą, że jedną płaszczyznę ściany wykańcza jeden kolor. I tak ścianka kolankowa jest czerwona, a unosząca się nad nią połać – jasnoszara. W ten sam sposób połączono jasną szarość i limonkową zieleń w pokoju najmłodszego poddaszowicza. Szare są skośne sufity i jedna z pionowych ścian, a zielone – pozostałe.

Autor: Piotr Mastalerz

Bawialnia i łazienka to dwie wspólne przestrzenie dziecięcego poddasza – tu spotykają się barwy, które lubią wszystkie dzieci. Te mali mieszkańcy wybrali sami po długich dyskusjach

Łazienka musiała kolorystycznie odpowiadać wszystkim dzieciom. Efekt tego barwnego kompromisu to wielobarwne wnętrze – żółto-zielono-pomarańczowo- białe. Wbrew pozorom nie ma w nim chaosu, bo poszczególne kolory wyznaczają różne strefy dużej łazienki (8,7 m2). Żółta jest część wannowo-umywalkowa, pomarańczowa – toalety, a zielona – prysznicowa. Wszystkie je optycznie spina i uspokaja biała podłoga, ścianka kolankowa i umieszczony obok niej rząd szafek przykrytych również białym blatem umywalkowym.

I tak oto na 90 m2 powstała przestrzeń idealna dla dzieci – w ich ukochanych barwach i pokazująca się w takim świetle, o jakim w danej chwili marzą.

Ciepłe okno to podstawa

Gdy okno nie trzyma ciepła i przemarza to znak, że zostało źle zamontowane lub jest słabej jakości....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepłe okno to podstawa

Gdy okno nie trzyma ciepła i przemarza to znak, że zostało źle zamontowane lub jest słabej jakości. Kupujmy...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...