Jaka wełna na poddasze? Jaka jest najlepsza wełna na ocieplenie poddasza?
Jaką wełnę wybrać na poddasze? Jaka jest optymalna grubość ocieplenia poddasza wełną? Czy 15 cm wełny wystarczy na poddaszu? Czy lepsze będzie 20 cm? Wełna mineralna jest uniwersalnym materiałem stosowanym do ocieplania poddasza. Oprócz izolacyjności termicznej zapewnia także inną ochronę dachu i poddasza.
Spis treści
- Jaka wełna na poddasze? Szklana czy skalna?
- Jakie właściwości termoizolacyjne ma wełna?
- Czy 15 cm wełny wystarczy na poddaszu? Czy lepsze 20 cm?
- Wełna szklana w postaci mat
- Ochrona wełny przed wilgocią
- Ocieplenie poddasza - jak wykonać? Zobacz kolejne etapy prac
- Wełna mineralna w płytach
- Izolacja nakrokwiowa z płyt wełny
- Wełna w postaci granulatu
Wełna mineralna jest materiałem od lat stosowanym do ocieplenia poddasza użytkowego, ponieważ ma bardzo dobre właściwości jako termoizolacja. Jej zaletą jest również wysoka izolacyjność akustyczna oraz ochrona przeciwogniowa konstrukcji dachu.
Jaka wełna na poddasze? Szklana czy skalna?
Na rynku dostępna jest wełna mineralna dwóch rodzajów: szklana albo skalna. Skalna jest nieco cięższa, sztywniejsza i mniej sprężysta od szklanej. Wełnę mineralną można zastosować w postaci miękkich mat, sztywniejszych płyt oraz granulatu. Układa się ją między krokwiami oraz jako dodatkowa warstwa pod krokwiami, do czego konieczne jest przygotowanie odpowiedniego stelaża z listew do zabudowy.
Jakie właściwości termoizolacyjne ma wełna?
O tym, jaką grubość wełny zastosować, decyduje współczynnik przewodzenia ciepła λ materiału. Na rynku znajdziemy wełnę o współczynniku lambda od 0,030 do 0,045 W/(m.K). Żeby zdecydować, ile wełny wystarczy, należy sprawdzić, jaki opór cieplny zapewnia warstwa o określonej grubości.
Ważna jest oczywiście także konstrukcja dachu, bo ocieplenie jest tylko jedną z jego warstw. W projektach domów architekci podają zwykle grubość wełny o średnich parametrach termoizolacyjnych. Nie należy sięgać po wełnę o najsłabszych właściwościach izolacyjnych, ponieważ wtedy grubość ocieplenia powinna być bardzo duża, a to obniży wysokość poddasza (co czasami może być istotne).
Czy 15 cm wełny wystarczy na poddaszu? Czy lepsze 20 cm?
Dach powinien być najlepiej izolowaną termicznie przegrodą, ponieważ ciepło unosi się do góry. Współczynnik przenikania ciepła dla dachu nie może przekraczać 0,15 W/(m2.K). Żeby osiągnąć tę wartość, nie wystarczy ocieplenie w postaci 15 cm wełny mineralnej. Nawet w przypadku zastosowania 20 cm najcieplejszej wełny mineralnej (lambda 0,030), raczej będzie to niewystarczające – zależy to od konstrukcji dachu i zastosowanych w nim materiałów.
Grubość warstwy ocieplenia, zależnie od współczynnika lambda zastosowanej wełny, powinna wynosić 21 cm i więcej. Zakres współczynnika przewodzenia ciepła wełny oferowanej na rynku i jej rozpiętość cenowa są bardzo duże. Zawsze trzeba skalkulować, jaki jest najbardziej opłacalny dla nas i satysfakcjonujący nas pod względem izolacyjności termicznej wariant. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest 25, a nawet 30 cm wełny mineralnej.
Wełna szklana w postaci mat
Do ocieplania poddasza najczęściej stosuje się wełnę szklaną w postaci miękkich mat, które wygodnie układa się w konstrukcji dachu. Maty są zwinięte w rolki i komprymowane, czyli mocno ściśnięte, żeby miały mniejszą objętość. Po rozpakowaniu i rozwinięciu matę trzeba pozostawić na jakiś czas, żeby wchłonęła powietrze i powróciła do pierwotnego wymiaru. Miękki materiał można szczelnie dopchnąć w zakamarki między krokwiami albo elementami stelaża. Wełna, zwłaszcza ta cieplejsza i prawidłowo docięta, rozkurcza się i samoczynnie klinuje między krokwiami, tak że nie powinna opadać. Praktyka jest jednak taka, że wykonawcy ją sznurują.
Ochrona wełny przed wilgocią
Wełna mineralna jest fabrycznie hydrofobizowana, czyli zabezpieczona przed wchłanianiem wilgoci, która jest dla niej destrukcyjna - obniża właściwości termoizolacyjne oraz sprzyja porastaniu grzybami i pleśniami. Dodatkowo od strony poddasza ocieplenie z wełny mineralnej musi być osłonięte paroizolacją, a od zewnętrznej strony pokrycia powinna się nad nim znajdować membrana wysoko paroprzepuszczalna.
Ocieplenie poddasza - jak wykonać? Zobacz kolejne etapy prac
Wełna mineralna w płytach
Płyty z wełny mineralnej są sztywniejsze niż maty. Mają określone wymiary, więc ich zastosowanie jest najwygodniejsze, gdy pasują do rozstawu krokwi. Dobrze się klinują i nie trzeba ich sznurować. Przy docinaniu płyt może być problem z wykorzystaniem pozostałych kawałków. Płyty z wełny mineralnej często stosuje się jako drugą warstwę pod krokwiami, ponieważ łatwiej jest je tam układać niż miękkie maty.
Autor: Piotr Mastalerz
Grubą folią budowlaną zabezpieczono nowo ułożone i polakierowane deski, żeby nie zniszczyły się podczas prac wykończeniowych
Izolacja nakrokwiowa z płyt wełny
Wełna skalna jest także produkowana w postaci twardych płyt do izolacji nakrokwiowej. Takie rozwiązanie jest często stosowane, gdy chcemy docieplić dach w budynku z wykończonym poddaszem, nie wymaga bowiem ingerencji w zabudowę. Jest to również sposób na ocieplenie dachu, gdy powierzchnia na poddaszu jest bardzo niska. Może być to połączone również z wymianą pokrycia dachowego.
Wełna w postaci granulatu
Na rynku dostępna jest także wełna mineralna w postaci granulatu do wdmuchiwania. Ocieplenie z granulatu może być zastosowane jako całkowita izolacja dachu. Bywa również wykorzystywane w sytuacjach remontowych, gdy np. warstwa termoizolacji została uszkodzona przez gryzonie albo źle zabezpieczona opadła. Żeby użyć granulatu, należy najpierw wykonać zabudowę poddasza. Strzępki wełny mineralnej są wdmuchiwane w przestrzeń konstrukcji dachu przez otwory przygotowane w odpowiednim rozstawie, które następnie trzeba zaślepić, a potem wykończyć całość.