Drewniane belki dwuteowe: wymiary, zastosowanie, ceny

2018-10-09 16:33

Drewniane belki dwuteowe to produkt alternatywny dla tradycyjnej tarcicy. Są lekkie i dzięki temu dość łatwe w montażu. Nie trzeba ich impregnować. Drewniane belki dwuteowe mogą być też użyte do wykonywania stropów drewnianych i konstrukcji ścian szkieletowych.

Belki dwuteowe na krokwie
Autor: materiały prasowe STEICO Z lekkich belek dwuteowych najchętniej wykonuje się krokwie

Żeby konstrukcja dachowa powstała bez opóźnień i przez wiele lat dzielnie utrzymywała ciężar pokrycia, ocieplenia i poszycia, trzeba kupić właściwą ilość odpowiedniej jakości drewna. Przeważnie jest to tarcica sosnowa lub świerkowa, ale czasem bywa zastępowana drewnianymi dwuteownikami albo elementami z drewna klejonego.

Zastosowanie belek dwuteowych

Materiałem na więźby dachowe lub konstrukcje stropowe są też drewniane dwuteowniki. Stopki tych belek są wykonane z drewna litego, a środniki, czyli węższe środkowe pasy – z płyty drewnopochodnej.

Belki dwuteowe zalety:

  • duża wytrzymałość,
  • niewielki ciężar,
  • dokładność wymiarowa.

Ponadto w przeciwieństwie do drewna litego nie mają tendencji do deformacji pod wpływem zmian wilgotności. Ponieważ belki dwuteowe są bardzo lekkie, ich montaż jest łatwy, nie wymaga też użycia skomplikowanych narzędzi.

Sprawdź też:

Dach z wiązarów kratowych - czym są wiązary i jakie są zalety >>

Więźby z belek dwuteowych powstają najczęściej w domach szkieletowych, w których na ściany i stropy przewidziano identyczne elementy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wznosić z nich dachowe konstrukcje w innych domach drewnianych lub murowanych.

Belki dwuteowe: wymiary

  • Maksymalna rozpiętość belek dwuteowych to 9 m
  • Wysokość belek dwuteowych mieści się w przedziale 200-406 mm
Belki dwuteowe
Autor: STEICO Lekkim i stabilnym materiałem na krokwie oraz belki stropowe są drewniane dwuteowniki

Drewniane dwuteowniki: ceny

W Polsce cena drewna podawana jest zazwyczaj w przeliczeniu na metr sześcienny. Cena belek dwuteowych podawana jest jednak za jeden metr bieżący. Dwuteowniki drewniane kosztują obecnie mniejwięcej 26-29 zł/m.

Belki dwuteowe
Autor: materiały prasowe STEICO Belki dwuteowe wykorzystuje się też do budowy stropów
Warto wiedzieć

Uwaga!

W przestrzeni stropu z drewnopochodnych belek dwuteowych można prowadzić instalacje przez wywiercone otwory w środnikach o średnicy aż do 200 mm. Należy tylko przestrzegać zasad opisanych w Aprobacie Technicznej. Nie wolno wycinać otworów prostokątnych ani nacinać pasów. Otwory powinny się znajdować jak najbliżej osi belki. Ich liczba oraz sposób rozmieszczenia zależą od wymiarów belki i są określone przez producenta.

Sonda
Płaska dachówka czy blacha - które pokrycie wybierasz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie