| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » IZOLACJA AKUSTYCZNA: jak wyciszyć ściany w domu bliźniaku?

IZOLACJA AKUSTYCZNA: jak wyciszyć ściany w domu bliźniaku?

Nawet we własnym domu jesteśmy bombardowani odgłosami z zewnątrz. Wymurowanie ścian o dobrej izolacyjności akustycznej to jeden z najprostszych sposobów odcięcia się od niepożądanych dźwięków. Podpowiadamy, w jaki sposób zapewnić sobie izolację akustyczną domu i ścian na miarę własnych potrzeb.

Na czym polega izolacja akustyczna

Komfort akustyczny oznacza odizolowanie się nie tylko od uporczywego hałasu, ale również od stosunkowo niegłośnych dźwięków dobiegających zza ściany wtedy, kiedy potrzebujemy wyciszenia. Równie nieprzyjemna jest świadomość, że po drugiej stronie ściany tak samo dobrze słychać nasze odgłosy. Dlatego we własnym interesie należy zadbać o zapewnienie obustronnej prywatności. Dotyczy to nie tylko zabudowy szeregowej, w której sąsiadują ze sobą obce rodziny.
Warto je znaleźć, bo w domu nie brakuje pomieszczeń głośnych lub wymagających zapewnienia prywatności:

  • garaż – podczas uruchamiania samochodu hałas osiąga około 80 dB;­
  • pokój telewizyjny albo przeznaczony na naukę gry na instrumencie muzycznym – uporczywa powtarzalność nieprzyjemnych odgłosów zwłaszcza dochodzących z tego ostatniego jest męcząca;
  • część domu przeznaczona na wynajem albo na wspólne mieszkanie rodziny trzypokoleniowej. Ciche mury nie mogą być luksusem zarezerwowanym dla mieszkańców domów szeregowych – mają do nich prawo także domownicy spod wspólnego dachu.

Dobry materiał do izolacji akustycznej

Dźwięki rozchodzą się w postaci fal, które wprawiają konstrukcję w drgania – tym większe, im dany materiał jest lżejszy (dotyczy to oczywiście twardych powierzchni, a nie materiałów dźwiękochłonnych). Masywne, ciężkie ściany trudno wprawić w drgania, dlatego są dobrymi izolatorami. Lekkie przegrody nie stanowią bariery dla dźwięków, pozwalając im przenikać z jednej strony na drugą. Ciężar ściany można zwiększać na dwa sposoby – pogrubiając ją albo stosując cięższe elementy murowe.
Grube przegrody wewnętrzne zabierają część przestrzeni użytkowej pomieszczeń, za to cienkie często nie są w stanie poradzić sobie z wymaganiami akustycznymi. Tradycyjne materiały ścienne mają najczęściej zbyt niskie wskaźniki izolacyjności akustycznej. Dlatego wielu producentów ma w ofercie elementy o podwyższonych parametrach. Przy stosunkowo niewielkiej grubości zapewniają one wyciszenie na poziomie ponad 50 dB, a więc lepszym, niż stanowią wymagania podwyższonego standardu akustycznego. Budowa takich pustaków lub bloczków zależy od materiału, z jakiego są wykonane – ceramiki, keramzytobetonu, betonu czy silikatów. Niektóre są cięższe od zwykłych, inne mają otwory rozpraszające dźwięki lub specjalne kieszenie do wypełniania zaprawą. Wszystkie łączy się na pełne spoiny poziome i pionowe, aby dźwięki nie przedostawały się szczelinami.

Wyciszenie w domach bliźniaczych...

Wszystkie ściany wewnętrzne powinny mieć dobre parametry akustyczne, bo ich zadaniem jest zapewnienie domownikom prywatności. Są jednak takie przegrody, którym stawia się wymagania wyższe nawet od podwyższonego standardu izolacyjności 40-45 dB.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Rozwiązanie idealne – rozdzielona konstrukcja budynku

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Rozwiązanie mniej korzystne – wspólna konstrukcja budynku

...i odizolowanych

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Pomieszczenia wydzielone do specjalnych celów

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Odizolowanie garażu

Dom bliźniak – najlepiej osobno

Choć dom bliźniak kojarzy się z jedną bryłą domu o dwóch osobnych wejściach, z punktu widzenia akustyki powinno się ją rozdzielić na dwie części oddylatowane od fundamentów aż po dach. Tylko wtedy dźwięki nie będą miały możliwości przemieszczania się wzdłuż stropów, dachu czy fundamentów między segmentami i w obu częściach uzyska się komfort samodzielnego mieszkania.

Dylatacja musi być na całej powierzchni ciągła. Nie wolno części konstrukcji rozdzielić, a części – na przykład dachu lub elewacji – pozostawić wspólnej. Wywołane nierównomiernym osiadaniem i odkształcaniem naprężenia mogłyby wtedy doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń. Począwszy od rozdzielonych ław fundamentowych, przez ściany, aż po połać dachową, trzeba dbać o to, aby w szczelinie nie znalazły się odłamki muru, zaprawa czy sztywne elementy, bo będą one stanowiły mostki akustyczne. Drgania łatwo przedostaną się przez nie na oddylatowaną ścianę, niwecząc efekt.

Prawidłowe wykonanie dylatacji jest trudne, nie zawsze też jest możliwe – czasami warunki terenowe nie pozwalają na oddzielne posadowienie części budynku. Także w domach jednorodzinnych nie rozdziela się konstrukcji po to, żeby wyciszyć określone pomieszczenia. To sprawia, że drgania swobodnie przemieszczają się w obrębie wszystkich stykających się elementów konstrukcyjnych – ścian, stropów, schodów.
Jedyne, co możemy zrobić, to postarać się maksymalnie wyciszyć przegrodę odpowiedzialną za bezpośrednie przenikanie dźwięków, czyli wymurować ścianę o maksymalnej izolacyjności akustycznej oraz zadbać o jej elastyczne i szczelne połączenie z konstrukcją budynku. Choć dźwięki nadal będą wędrowały bocznymi drogami i nie unikniemy mocnych odgłosów, to jednak sprawimy, że przynajmniej codziennyhałas będzie słyszalny tylko tam, gdzie mu na to pozwolimy.

Konstrukcja ściany a izolacja akustyczna

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z rozwiązań akustycznych, warto wiedzieć, że parametry ścian wymurowanych z tradycyjnych materiałów można poprawić dzięki prostym „sztuczkom” konstrukcyjnym. Zmiana kierunku ułożenia elementów albo odpowiednie ich rozdzielenie mogą ograniczyć przenoszenie dźwięków nawet o kilka decybeli. Wynika to z różnych długości i wysokości fal dźwiękowych w materiałach o odmiennej strukturze – inaczej drgania rozchodzą się w ścianie z betonu komórkowego, a inaczej w przegrodzie z silikatów.

Ocieplanie styropianem ścian i fundamentu. Poradnik inwestora

Dzięki dobrym właściwościom ciepłochronnym i niskiej cenie styropian jest najchętniej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Na rynku są dostępne różne rodzaje styropianu. Różnią się parametrami i wyglądem. Jaki...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Wełna mineralna skalna i szklana. Porównanie i...

Wełna mineralna skalna i szklana są z pozoru identyczne. Obie stanowią dobrą izolację termiczną, akustyczną i...