| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Remont stropu. Izolacja stropu drewnianego keramzytem

Remont stropu. Izolacja stropu drewnianego keramzytem

Strop drewniany, jeśli tylko ma zdrowe belki, można łatwo zregenerować i dostosować do współczesnych wymagań akustycznych oraz przeciwpożarowych. Do jego izolacji akustycznej warto zastosować keramzyt.

Drewniany strop belkowy do remontu

Stare stropy drewniane to wbrew pozorom bardzo wytrzymałe konstrukcje. Jeżeli belki nośne są zdrowe, niezaatakowane przez szkodniki oraz grzyby, to można wymienić tylko wypełnienie między belkami, ułożyć nową posadzkę i wykończyć sufit. Dawniej podczas budowy domów stosowano inne technologie niż dziś. Do drewnianych belek przybijano listewki, na których układano deski tak zwanej ślepej podłogi. Podtrzymywała ona wypełnienie między belkami składające się zazwyczaj z gliny, sieczki i wapna. Ta ciężka mieszanina izolowała piętra akustycznie i termicznie. Wapno odstraszało gryzonie oraz inne szkodniki. Stropy drewniane wykańczano od spodu tynkiem wapiennym na trzcinie, podłogą zaś były deski przybite do belek lub legarów na belkach.

Poziomowanie belek i izolacja akustyczna

Z czasem pod wpływem obciążenia oraz działania zmiennej temperatury i wilgoci belki stropowe mogą się ugiąć, podłoga zniszczyć, a z sufitu zacząć odpadać tynk. Strop często okazuje się zbyt akustyczny. Ugięcie belek konstrukcyjnych to zjawisko charakterystyczne dla drewna i jeżeli mieści się w granicy dopuszczalnej (1/300 ich rozpiętości), nie jest niebezpieczne. Ugięte deski podłogi wyglądają jednak nieelegancko. Można przy okazji remontu, wymiany posadzki i odnawiania sufitu pokusić się o wypoziomowanie powierzchni podłogi, zmieniając stare wypełnienie między belkami na lżejszy materiał, na przykład keramzyt, mniej obciążający ściany, umożliwiający wyrównanie podłoża i jednocześnie dobrze tłumiący dźwięki. Poprawisz w ten sposób nie tylko wygląd stropu, ale także jego właściwości fizyczne.

Keramzyt jako wypełnienie stropu

Izolacja akustyczna z keramzytu powinna być tak dobrana, aby chroniła zarówno przed dźwiękami powietrznymi, jak i uderzeniowymi. Jako izolację zastosować mozna jednocześnie dwa rodzaje keramzytu. Ten o większej frakcji ziaren można umieścić między belkami. Jest on lżejszy niż stare wypełnienie, dzięki czemu strop mniej obciąży mury i fundamenty budynku. Ma porowatą strukturę rozpraszającą dźwięki. Powierzchnię pod posadzkę mozna zaś wyrównać keramzytem podsypkowym o drobnej frakcji, który jest dość ciężki, a jednocześnie sypki, dlatego tłumi dźwięki powietrzne i uderzeniowe, poziomuje również ugięty strop. Dodatkowo na belkach warto ułożyć miękkie przekładki z filcu, a od spodu izolację uzupełnić warstwą wełny mineralnej.

Remont stropu krok po kroku

  1. Usuń stare warstwy podłogowe i skuj wapienny tynk na suficie. Odsłonięte belki stropowe i deski ślepej podłogi ponownie zaimpregnuj. Jeżeli deski są zniszczone, wymień je.
  2. Na deskach ślepej podłogi trzeba ułożyć przekładkę z woskowanego papieru lub folii paroprzepuszczalnej, która zapobiega przesypywaniu się keramzytu.
  3. Wysypuj keramzyt do poziomu o 1 cm poniżej belek nośnych. Jeśli jego warstwa ma grubość do 9 cm, stosuj średnioziarnisty (frakcja 4-10 mm), jeśli jest grubsza – gruboziarnisty (frakcja 10-20 mm). Gdy keramzyt jest zawilgocony, po rozłożeniu kilkakrotnie go przegrab i czekaj z układaniem kolejnej warstwy do jego całkowitego wyschnięcia.
  4. Warstwę keramzytu pokrywamy 2-milimetrowym szprycem cementowym. Zamiast szprycu można użyć geowłókniny rozdzielającej różne granulacje keramzytu. 5. Na belkach drewnianych układamy przekładki izolacyjne z filcu.
  5. Wysyp 3-6-centymetrową warstwę keramzytu podsypkowego, który poziomuje się i zagęszcza ręcznym ubijakiem.
  6. Z płyt suchego jastrychu o grubości 2,5 cm układaj podkład i wykończ go dowolną posadzką (na przykład gresem lub deskami podłogowymi na kleju).
  7. Do spodu belek nośnych przykręć stalowy ruszt.
  8. Na elementach rusztu umieść dodatkową izolację z wełny mineralnej.
  9. Do rusztu przykręć płyty g-k. Będą one też zabezpieczeniem przeciwogniowym drewnianego stropu, spełniając podobną funkcję jak stosowany dawniej tynk na trzcinie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.