| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Remont stropu. Izolacja stropu drewnianego keramzytem

Remont stropu. Izolacja stropu drewnianego keramzytem

Strop drewniany, jeśli tylko ma zdrowe belki, można łatwo zregenerować i dostosować do współczesnych wymagań akustycznych oraz przeciwpożarowych. Do jego izolacji akustycznej warto zastosować keramzyt.

Drewniany strop belkowy do remontu

Stare stropy drewniane to wbrew pozorom bardzo wytrzymałe konstrukcje. Jeżeli belki nośne są zdrowe, niezaatakowane przez szkodniki oraz grzyby, to można wymienić tylko wypełnienie między belkami, ułożyć nową posadzkę i wykończyć sufit. Dawniej podczas budowy domów stosowano inne technologie niż dziś. Do drewnianych belek przybijano listewki, na których układano deski tak zwanej ślepej podłogi. Podtrzymywała ona wypełnienie między belkami składające się zazwyczaj z gliny, sieczki i wapna. Ta ciężka mieszanina izolowała piętra akustycznie i termicznie. Wapno odstraszało gryzonie oraz inne szkodniki. Stropy drewniane wykańczano od spodu tynkiem wapiennym na trzcinie, podłogą zaś były deski przybite do belek lub legarów na belkach.

Poziomowanie belek i izolacja akustyczna

Z czasem pod wpływem obciążenia oraz działania zmiennej temperatury i wilgoci belki stropowe mogą się ugiąć, podłoga zniszczyć, a z sufitu zacząć odpadać tynk. Strop często okazuje się zbyt akustyczny. Ugięcie belek konstrukcyjnych to zjawisko charakterystyczne dla drewna i jeżeli mieści się w granicy dopuszczalnej (1/300 ich rozpiętości), nie jest niebezpieczne. Ugięte deski podłogi wyglądają jednak nieelegancko. Można przy okazji remontu, wymiany posadzki i odnawiania sufitu pokusić się o wypoziomowanie powierzchni podłogi, zmieniając stare wypełnienie między belkami na lżejszy materiał, na przykład keramzyt, mniej obciążający ściany, umożliwiający wyrównanie podłoża i jednocześnie dobrze tłumiący dźwięki. Poprawisz w ten sposób nie tylko wygląd stropu, ale także jego właściwości fizyczne.

Keramzyt jako wypełnienie stropu

Izolacja akustyczna z keramzytu powinna być tak dobrana, aby chroniła zarówno przed dźwiękami powietrznymi, jak i uderzeniowymi. Jako izolację zastosować mozna jednocześnie dwa rodzaje keramzytu. Ten o większej frakcji ziaren można umieścić między belkami. Jest on lżejszy niż stare wypełnienie, dzięki czemu strop mniej obciąży mury i fundamenty budynku. Ma porowatą strukturę rozpraszającą dźwięki. Powierzchnię pod posadzkę mozna zaś wyrównać keramzytem podsypkowym o drobnej frakcji, który jest dość ciężki, a jednocześnie sypki, dlatego tłumi dźwięki powietrzne i uderzeniowe, poziomuje również ugięty strop. Dodatkowo na belkach warto ułożyć miękkie przekładki z filcu, a od spodu izolację uzupełnić warstwą wełny mineralnej.

Remont stropu krok po kroku

  1. Usuń stare warstwy podłogowe i skuj wapienny tynk na suficie. Odsłonięte belki stropowe i deski ślepej podłogi ponownie zaimpregnuj. Jeżeli deski są zniszczone, wymień je.
  2. Na deskach ślepej podłogi trzeba ułożyć przekładkę z woskowanego papieru lub folii paroprzepuszczalnej, która zapobiega przesypywaniu się keramzytu.
  3. Wysypuj keramzyt do poziomu o 1 cm poniżej belek nośnych. Jeśli jego warstwa ma grubość do 9 cm, stosuj średnioziarnisty (frakcja 4-10 mm), jeśli jest grubsza – gruboziarnisty (frakcja 10-20 mm). Gdy keramzyt jest zawilgocony, po rozłożeniu kilkakrotnie go przegrab i czekaj z układaniem kolejnej warstwy do jego całkowitego wyschnięcia.
  4. Warstwę keramzytu pokrywamy 2-milimetrowym szprycem cementowym. Zamiast szprycu można użyć geowłókniny rozdzielającej różne granulacje keramzytu. 5. Na belkach drewnianych układamy przekładki izolacyjne z filcu.
  5. Wysyp 3-6-centymetrową warstwę keramzytu podsypkowego, który poziomuje się i zagęszcza ręcznym ubijakiem.
  6. Z płyt suchego jastrychu o grubości 2,5 cm układaj podkład i wykończ go dowolną posadzką (na przykład gresem lub deskami podłogowymi na kleju).
  7. Do spodu belek nośnych przykręć stalowy ruszt.
  8. Na elementach rusztu umieść dodatkową izolację z wełny mineralnej.
  9. Do rusztu przykręć płyty g-k. Będą one też zabezpieczeniem przeciwogniowym drewnianego stropu, spełniając podobną funkcję jak stosowany dawniej tynk na trzcinie.

Szczelny komin z klinkieru - jak wymurować

Z klinkieru można wybudować komin w całości, w części lub tylko obudować nim ponad dachem elementy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...