Remont stropu drewnianego. Izolacja starego stropu keramzytem

2017-06-20 15:50
Strop drewniany
Autor: Leca

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej przy remoncie stropu drewnianego. Strop drewniany, którego belki są zdrowe, można łatwo odnowić i dostosować do współczesnych wymagań akustycznych oraz przeciwpożarowych. Opisujemy remont stropu drewnianego krok po kroku.

Remont drewnianego stropu belkowego

Jeżeli mieszkanie, które dopiero zakupiliśmy bądź już remontujemy, w przeszłości nie było wielokrotnie zalewane wodą, weźmy pod uwagę remont stropu drewnianego zamiast jego wymiany. Strop drewniany nie narażony na długotrwałe działanie wody lub ognia powinien zachować się w świetnym stanie i wytrzymać kolejne kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat. Stare stropy drewniane to wbrew pozorom bardzo wytrzymałe konstrukcje, a zawdzięczają to dużej zawartości żywicy, która wcześniej była rzadko pozyskiwana z drzew. Obecnie większość obrabianego w tartakach drewna, pozbawiana jest żywicy, która de facto stanowi naturalną ochronę drewna przed pasożytami.
Jeżeli belki nośne stropu są zdrowe, niezaatakowane przez szkodniki i grzyby, to można wymienić tylko wypełnienie między belkami, ułożyć nową posadzkę i wykończyć sufit. Dawniej podczas budowy domów stosowano inne technologie niż dziś, do drewnianych belek przybijano listewki, na których układano deski. Podtrzymywały one wypełnienie między belkami składające się zazwyczaj z polepy z gliny, wapna i trocin, a później zasypki z gruzu lub żużla. Ta ciężka mieszanina izolowała piętra akustycznie i termicznie, a wapno odstraszało gryzonie oraz inne szkodniki. Stropy drewniane wykańczano od spodu tynkiem wapiennym na trzcinie.

Ugięcie stropu drewnianego

Z czasem pod wpływem ciężaru polepy, której metr kwadratowy może ważyć nawet 150 kg, belki stropowe mogą się ugiąć, podłoga zniszczyć, a z sufitu zacznie spadać tynk. Ugięcie stropu w pomieszczeniu o szerokości 5,5 może sięgać 6 centymetrów, podczas gdy dopuszczalne ugięcie belki wynosi 1/300 jej długości, a w starych obiektach przyjmuje się, że może być nawet o 50% większe. Tak duże ugięcie podłogi wygląda nieestetycznie, a co więcej może budzić niepokój mieszkańców. Aby zatrzymać dalsze ugięcie stropu, a także zmniejszyć dotychczas powstałe, zaleca się wymianę ciężkiej polepy na inny lżejszy materiał, pełniący również rolę izolatora. Wypełnienie starego, drewnianego stropu płytami ze styropianu lub wełny może sprawić problem i nie być wystarczające szczelne, dlatego optymalnym materiałem na wymianę może okazać się kruszywo keramzytowe. Keramzyt jest na tyle lekki, aby zmniejszyć obciążenie stropu i ścian, ale na tyle ciężki, aby świetnie spełniać funkcję izolacji akustycznej.

Nie przegap: Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo keramzytowe jako izolacja termiczna

Remont stropu drewnianego krok po kroku

  1. Usuwamy warstwy starego stropu aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem.
  2. Na deskach ślepego pułapu układamy papier woskowany lub folię o wysokiej paroprzepuszczalności.
  3. Układamy keramzyt izolacyjny. Jeśli jego warstwa ma grubość do 9 cm, stosujemy średnioziarnisty (frakcja 4-10 mm), jeśli jest grubsza – gruboziarnisty (frakcja 10-20 mm).
  4. Wykonujemy warstwę rozdzielającą ze szprycu cementowego grubości 2 mm.
  5. Wykonujemy podkład o grubości 2-10 cm z keramzytu podsypkowego, który poziomuje się i zagęszcza ręcznym ubijakiem.
  6. Układamy podłogę pływającą z płyt suchego jastrychu.
  7. Wykonujemy posadzkę z terakoty, paneli, wykładziny, itp.
  8. Od spodu stropu mocujemy izolację z wełny mineralnej.
  9. Następnie montujemy ruszt metalowy.
  10. Wykonujemy sufit z płyt gipsowo - kartonowych (np. ognioodpornych).

Keramzyt jako wypełnienie stropu nie tylko drewnianego

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo ceramiczne, które może być zastosowane przy remoncie każdego stropu i nie tylko. Doskonale sprawdza się jako wypełnienie i izolacja stropodachu, podłogi na gruncie, w zasypkach i drenażach, izolacjach instalacji zewnętrznych oraz w wielu innych rozwiązaniach. Jako materiał niepalny stanowi barierę przeciwogniową, a jako materiał o wewnętrznej porowatej strukturze pomaga zapewnić odpowiednią ochronę przed przenikaniem hałasu. W zależności od granulacji keramzyt jest od dwóch do czterech razy lżejszy niż stare polepy, zasypki z gruzu lub żużla. Jako izolację zastosować można jednocześnie dwa rodzaje keramzytu. Ten o większej frakcji ziaren można umieścić między belkami. Jest on lżejszy niż stare wypełnienie, dzięki czemu strop mniej obciąży mury budynku. Powierzchnię pod posadzkę można zaś wyrównać keramzytem podsypkowym o drobnej frakcji, który jest dość ciężki, ale jednocześnie sypki, dlatego bardzo dobrze tłumi dźwięki. Dodatkowo na belkach warto ułożyć miękkie przekładki z filcu, a od spodu izolację uzupełnić warstwą izolacji z wełny mineralnej. Na podsypce z odpowiedniego keramzytu można układać płyty podłogowe suchego jastrychu, a na nich każdy rodzaj posadzki, np.: płytki, panele czy wykładzinę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie