Ocieplanie podłogi na gruncie. Kruszywo keramzytowe jako izolacja termiczna
Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga dobrego izolatora. Jedną z możliwości jest zastosowanie kruszywa keramzytowego, które ma wiele zalet i może zastąpić aż trzy warstwy tradycyjnej podłogi. Opisujemy krok po kroku jak ułożyć podłogę z kruszywem keramzytowym.
Autor: Leca®
Kulki keramzytu
Czym jest keramzyt?
Zacznijmy od podstaw. Keramzyt jest lekkim kruszywem ceramicznym, które stanowi alternatywę dla innych materiałów izolacyjnych. Kruszywo keramzytowe to kulki gliny ilastej formowane poprzez wypalanie w piecu w temperaturze 400 - 1150 stopni Celsjusza, w wyniku czego na ich powierzchni tworzy się twarda, ceramiczna warstwa.
Kruszywo o uziarnieniu, które jest najczęściej stosowane do izolowania podłóg na gruncie dodatkowo może być powlekane impregnatem ograniczającym podciąganie wody z gruntu.
Jak wykonać podłogę ocieploną kruszywem keramzytowym krok po krok
Aby prawidłowo wykonać podłogę z wykorzystaniem keramzytu na początku należy usunąć istniejącą warstwę humusu i jeśli zajdzie taka konieczność uzupełnić ją piaskiem do wymaganej projektem wysokości. Należy pamiętać o właściwym zagęszczeniu podłoża, szczególnie w obszarze wcześniejszych wykopów. Najlepiej użyć do tego celu mechanicznej zagęszczarki płytowej.
Ze względu na przenikające ciepło przez ściany zewnętrzne zaleca się obniżenie poziomu podłoża o kilka centymetrów na odległość 1 metra wzdłuż ścian, aby zwiększyć w tym miejscu grubość izolacji z kruszywa. Następnie układamy keramzyt w jednej warstwie o grubości 30-40 centymetrów, w zależności od gęstości kruszywa, aby uzyskać współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie U=0,3 W/(m2•K).
W przypadku zastosowania kruszywa keramzytowego zamiast podłoża betonowego zaleca się wykonanie małych ław fundamentowych pod ściany działowe, aby uniezależnić osiadanie ścian i posadzki.
Po ułożeniu keramzytu na całej powierzchni pomieszczenia należy rozpocząć jego zagęszczanie. Warstwa kruszywa keramzytowego zagęszcza się nawet do 10 %, co należy uwzględnić przy jego zamawianiu. Po luźno ułożonym keramzycie najlepiej poruszać się na specjalnych podkładkach (mini nartach), które rozkładają obciążenie na większą powierzchnię styku.
Autor: Leca®
zobacz rozwiązanie podłogi na gruncie z Leca® KERAMZYTEM luzem
Zagęszczanie materiału w pomieszczeniach najlepiej wykonać za pomocą ręcznej ubijarki, którą można skonstruować samodzielnie z materiałów dostępnych na placu budowy. Jej podstawa z płyty musi mieć kształt kwadratu i wymiary co najmniej 50 x 50 centymetrów. Na większych powierzchniach można zastosować lekką zagęszczarkę płytową.
Wskazane jest nałożenie na zagęszczoną warstwę keramzytu 0,5 centymetrowej warstwy szprycu cementowego, czyli mieszaniny cementu, piasku i wody o dosyć gęstej, ale płynnej konsystencji. Możemy nakładać ja kielnią, czerpakiem murarskim lub wiaderkiem. Poruszanie się po wyschniętym szprycu w normalnym obuwiu nie sprawi już problemu.
Po 24-48 godzinach od nałożenia szprycu, można układać izolacje przeciwwilgociową, na przykład folię w dwóch warstwach. Należy uważać przy tym, aby zachować szczelne połączenia pasów izolacji oraz z izolacją poziomą ścian.
Ostatnią warstwą konstrukcyjną podłogi na gruncie jest warstwa wyrównująca, czyli szlichta cementowa lub wylewka samopoziomująca. Wylewka jastrychowa oraz samopoziomująca ze zbrojeniem rozproszonym nie wymagają dodatkowego zbrojenia. Pozostałe warto dozbroić siatkami zbrojeniowymi typowymi do betonowych podłoży posadzkowych, które zapobiegną popękaniu podłogi na skutek skurczu betonu oraz zwiększą jej wytrzymałość. Należy pamiętać, aby podkład oddylatować od ścian oraz przeciąć w otworach drzwiowych pod projektowanymi skrzydłami drzwiowymi. Po wyschnięciu i uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości ostatniej warstwy będzie można wykończyć ją dowolnym materiałem podłogowym.
Autor: Leca®
Worki keramzytu zamiast luźnego kruszywa
W przypadku realizacji, przy której mamy ograniczony dostęp do pomieszczeń bądź chcemy zaoszczędzić na czasie, kruszywo może być dostarczone w foliowych workach, które bezpośrednio wykładamy na zagęszczone podłoże. Worki układa się ciasno, szczeliny pomiędzy nimi zasypuje się luźnym keramzytem, a następnie nacina wszystkie worki, aby je odpowietrzyć. Powietrze znajdujące się w workach mogłoby osłabić konstrukcję podłogi.
Następnie układa się drugą warstwę, prostopadle do pierwszej wykonując takie same czynności jak za pierwszym razem. Keramzyt ułożony w dwóch warstwach ma grubość około 35 cm i nie wymaga żadnego zagęszczania. Na tak przygotowane podłoże należy ułożyć izolację przeciwwilgociową w dwóch warstwach, siatkę zbrojącą i warstwę wyrównującą.
>> zobacz film, jak zaizolować podłogę na gruncie keramzytem w workach
Autor: Leca®
Izolacja podłogi workami keramzytu
Zamawianie kruszywa keramzytowego
Przy zakupie keramzytu należy pamiętać, aby zamówić go więcej niż zakłada projekt, gdyż warstwa kruszywa keramzytowego zagęszcza się nawet do 10%. W takim przypadku, jeśli projekt przewiduje warstwę grubości 35 centymetrów zagęszczonego keramzytu, należy wysypać go wstępnie 38 centymetrów grubości.
Keramzyt o średnicy 10-20 mm dostarczany jest zazwyczaj w dużych workach o pojemności 2 m3. Przy większych realizacjach może być dostarczany luzem przez duże samochody samowyładowcze. Pamiętajmy także, że możemy zamówić kruszywo keramzytowe w workach foliowych do bezpośredniego ułożenia na podłożu.
Zalety kruszywa keramzytowego
Kruszywo keramzytowe cechuje porowatość, dzięki czemu jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Jako materiał ceramiczny jest niepalny i pozbawiony chemii, tym samym jest przyjazny dla ludzi. Szorstka powierzchnia kulek keramzytowych zabezpiecza również przed przedostawaniem się gryzoni i owadów pod posadzkę.
Jedna warstwa keramzytu może zastąpić aż trzy warstwy tradycyjnej podłogi: piasek, beton i izolację cieplną. Keramzyt jako sypkie kruszywo równomiernie rozkłada się nawet na nierówno przygotowanym podłożu. Zastępuje podłoże betonowe, ponieważ zagęszczony keramzyt może przenosić obciążenia, a jako materiał porowaty ma bardzo dobre właściwości izolacji termicznej, przez co może zastępować inne materiały. Warstwa zagęszczonego kruszywa keramzytowego ma kilkakrotnie większą wytrzymałość niż izolacje ze styropianu.
Podsumowując wszystkie informacje o keramzycie, szereg jego zalet jako materiału budowlanego nie kończy się jedynie na dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Kruszywo keramzytowe jest także doskonałym izolatorem akustycznym, wzmocnieniem podłoża, warstwą wyrównującą, a listę zalet kończy jego naturalne pochodzenie.