| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu, aby ułożyć na nim dachówkę ceramiczną?

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu, aby ułożyć na nim dachówkę ceramiczną?

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie się na nim naturalna i trwała dachówka ceramiczna, powinieneś wiedzieć też kilka innych rzeczy. Jak wybrać projekt domu i dachu, aby twoje marzenie się ziściło? Jakie powinno być nachylenia dachu? Kiedy można dokonać zmian w wyborze materiałów? Dowiedz się, czym jest minimalny i optymalny kąt nachylenia połaci.

Autor: Röben

Trudny wybór technologii i materiałów

Wśród inwestorów są osoby, które szukają rozwiązań do swojego domu marzeń, a także tacy, którzy od początku wiedzą czego chcą. Wyboru musisz dokonać w wielu dziedzinach, zaczynając od fundamentów, po ściany, konstrukcję i pokrycie dachowe, kończąc na materiałach elewacyjnych i stolarce okiennej. Wyboru i zmian możesz dokonywać na różnych etapach budowy albo jeszcze przed nią. Pierwsze decyzje musisz podjąć już na etapie projektu gotowego lub indywidualnego.

Zmiany, które chcesz nanieść w projekcie mogą być spowodowane różnymi czynnikami jak chęć obniżenia kosztów budowy, walory estetyczne rozwiązań, trwałość materiałów czy inne indywidualne potrzeby.

Zakupiony projekt gotowy sugerować będzie pewne rozwiązania jak np. pustaki ceramiczne jako materiał ścienny, strop w technologii żelbetowej czy pokrycie dachu blachodachówką. Oznacza to, że dom ten dostosowany jest do wybudowania w tych technologiach. Budynek został tak zaprojektowany, aby łatwo budowało się go z zaproponowanych materiałów.

Zmiana materiału ściennego na bloczki betonowe o innych wymiarach wymuszą konieczność dostosowania projektu, zmianę wysokości pomieszczeń lub zastosowania bloczków niepełnej wysokości.

Jeśli chcemy dokonać zmiany technologii wykonania stropu, powinniśmy wziąć pod uwagę różnicę grubości między stropem żelbetowym a systemowym oraz rozstawienie elementów konstrukcyjnych jak słupy, podciągi i ściany nośne.

Jedną ze zmian, którą możemy chcieć wprowadzić jest zmiana pokrycia dachowego. Jeśli w projekcie dach kryty jest blachodachówką, a my już od początku wiemy, że chcemy mieszkać pod dachem pokrytym dachówką ceramiczną powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zmian. Dachówka ceramiczna, aby zapewnić szczelność dachu powinna być ułożona na połaci o odpowiednim kącie nachylenia i zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Röben

Projekt dachu a kąt nachylenia połaci

Blachodachówka idealnie nadaje się do pokrycia prostych dachów o dużych połaciach. Dachówka ceramiczna natomiast doskonale nadaje się na dachy o prostym jak również skomplikowanym kształcie, a zawdzięcza to swoim niewielkim wymiarom.

Jak wybrać więc projekt domu, jeśli chcemy, aby dach pokryty był dachówkami ceramicznymi? Producenci dachówek na swoich stronach internetowych podają optymalne i minimalne kąty nachylenia połaci dachu, aby można było ułożyć na nim dachówki.

Co oznaczają te kąty? Kąt optymalny np. 22 stopnie to nachylenie połaci dachu, na którym możemy ułożyć dachówkę ceramiczną bez dodatkowych zabezpieczeń, czyli na folii dachowej. Jeśli kąt minimalny wynosi przykładowo 16 stopni, to na dachach o nachyleniu połaci od 16 do 22 stopni należy wykonać pełne deskowanie z hydroizolacją. Na dachach o nachyleniu mniejszym niż kąt optymalny układania dachówki ceramicznej, może zalegać śnieg i woda, dlatego powierzchnia wymaga dodatkowego zabezpieczenia przeciwwodnego jakim jest papa.

Jak wybrać projekt domu pod dachówkę ceramiczną?

Jeśli wybieramy gotowy projekt i wiemy, że dach pokryjemy dachówką, szukamy projektów o kącie nachylenia równych lub większych od kąta optymalnego. Jeśli projekt dachu zakłada nachylenie mniejsze od optymalnego, ale równe lub większe nachyleniu minimalnemu godzimy się z koniecznością zastosowania i dodatkowymi kosztami pełnego odeskowania połaci dachowej. Kształt dachu jak już wcześniej wspomnieliśmy może być dowolny, od prostego dwuspadowego po wielospadowy z lukarnami, przez wzgląd na małe wymiary dachówek. Wystarczy wybrać kształt, typ i kolor dachówki, a następnie sprawdzić kąty optymalne i minimalne dla naszego wyboru.

Należy pamiętać, że spadek dachu, wysokość budynku, a nawet kolor pokrycia mogą być określone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w wydanych na naszą prośbę Warunkach Zabudowy (WZ).

Jak zmodyfikować projekt gotowy?

Jeśli chcemy zmienić pokrycie dachu w projekcie gotowym i pozwalają na to ustalenia MPZP, powinniśmy wziąć pod uwagę spadek dachu oraz rozstaw elementów konstrukcyjnych. Dachówka ceramiczna oprócz odpowiedniego nachylenia połaci dachowej, wymaga również mniejszego rozstawu łat w przeciwieństwie do blachodachówki z powodu większego ciężaru tego pokrycia. Taka zmiana rodzaju pokrycia wymaga zazwyczaj ponownego przeliczenia konstrukcji dachu i przeprojektowania elementów.

Zmianę kąta nachylenia dachu możemy wprowadzić na etapie adaptacji projektu typowego, co jest najłatwiejszym rozwiązaniem lub już na etapie budowy domu. Wprowadzanie zmian na etapie budowy domu jest o tyle trudniejsze, że wymaga zmiany wydanego pozwolenia na budowę.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina. Dlaczego wizyta kominiarza jest konieczna?

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT