Jakie jest wymagany kąt nachylenia dachu, aby ułożyć na nim dachówkę ceramiczną?

2017-03-13 10:30

Jak wybrać projekt domu i kąt nachylenia dachu, aby pokryć go dachówką ceramiczną? Na jakim etapie można dokonać zmian w wyborze materiałów? Dowiedz się, czym jest minimalny i optymalny kąt nachylenia połaci dachowej.

Dachówki Creaton
Autor: Creaton

Trudny wybór technologii i materiałów

Wśród inwestorów są osoby, które szukają rozwiązań do swojego domu marzeń, a także tacy, którzy od początku wiedzą czego chcą. Wyboru musisz dokonać w wielu dziedzinach, zaczynając od fundamentów, po ściany, konstrukcję i pokrycie dachowe, kończąc na materiałach elewacyjnych i stolarce okiennej. Wyboru i zmian możesz dokonywać na różnych etapach budowy albo jeszcze przed nią. Pierwsze decyzje musisz podjąć już na etapie projektu gotowego lub indywidualnego.

Zmiany, które chcesz nanieść w projekcie mogą być spowodowane różnymi czynnikami jak chęć obniżenia kosztów budowy, walory estetyczne rozwiązań, trwałość materiałów czy inne indywidualne potrzeby.

Zakupiony projekt gotowy sugerować będzie pewne rozwiązania jak np. pustaki ceramiczne jako materiał ścienny, strop w technologii żelbetowej czy pokrycie dachu blachodachówką. Oznacza to, że dom ten dostosowany jest do wybudowania w tych technologiach.

Zmiana materiału ściennego na bloczki betonowe o innych wymiarach wymuszą konieczność dostosowania projektu, zmianę wysokości pomieszczeń lub zastosowania bloczków niepełnej wysokości.

Jeśli chcemy dokonać zmiany technologii wykonania stropu, powinniśmy wziąć pod uwagę różnicę grubości między stropem żelbetowym a systemowym oraz rozstawienie elementów konstrukcyjnych jak słupy, podciągi i ściany nośne.

Jedną ze zmian, którą możemy chcieć wprowadzić jest zmiana pokrycia dachowego. Jeśli w projekcie dach kryty jest blachodachówką, a my już od początku wiemy, że chcemy mieszkać pod dachem pokrytym dachówką ceramiczną powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zmian. Dachówka ceramiczna, aby zapewnić szczelność dachu powinna być ułożona na połaci o odpowiednim kącie nachylenia i zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych.

Dachówki Creaton
Autor: Creaton

Projekt dachu a kąt nachylenia dachu

Blachodachówka idealnie sprawdza się jako pokrycie prostych dachów o dużych połaciach. Dachówka ceramiczna natomiast doskonale nadaje się na dachy o prostym jak również skomplikowanym kształcie, a zawdzięcza to swoim niewielkim wymiarom.

Jak wybrać więc projekt domu, jeśli chcemy, aby dach pokryty był dachówkami ceramicznymi? Producenci dachówek na swoich stronach internetowych podają optymalne i minimalne kąty nachylenia dachu, aby można było ułożyć na nim dachówki.

Co oznaczają te kąty? Kąt optymalny np. 22 stopnie to nachylenie połaci dachu, na którym możemy ułożyć dachówkę ceramiczną bez dodatkowych zabezpieczeń, czyli na łatach i kontrłatach układanych bezpośrednio nad folią dachową mocowaną do krokwi. Jeśli kąt minimalny wynosi przykładowo 16 stopni, to na dachach o nachyleniu połaci od 16 do 22 stopni należy wykonać pełne deskowanie z hydroizolacją. Na dachach o nachyleniu mniejszym niż kąt optymalny układania dachówki ceramicznej, może zalegać śnieg i woda, dlatego powierzchnia wymaga dodatkowego zabezpieczenia przeciwwodnego, jakim jest papa.

Pokrycie dachowe Zalecany kąt nachylenia dachu
Blacha falista powyżej 12o
Blacha płaska cynkowa powyżej 20o
Blacha płaska miedziana powyżej 6o
Blacha płaska stalowa powyżej 12o
Blacha trapezowa powyżej 4o
Blachodachówka powyżej 9o
Dachówka ceramiczna 16o-45o
Gont bitumiczny 11o-45o
Gont drewniany dwuwarstwowo 39o-51o
Łupek 27o-45o
Papa układana dwuwarstwowo 3o-17o
Papa układana jednowarstwowo 9o-22o
Płyta bitumiczna 22o-39o
Strzecha 45o-64o

Jaki kąt nachylenia dachu pod dachówkę ceramiczną?

Jeśli wybieramy gotowy projekt i wiemy, że dach pokryjemy dachówką, szukamy projektów o kącie nachylenia dachu równych lub większych od kąta optymalnego. Jeśli projekt dachu zakłada nachylenie mniejsze od optymalnego, ale równe lub większe nachyleniu minimalnemu godzimy się z dodatkowymi kosztami pełnego odeskowania połaci dachowej. Kształt dachu jak już wcześniej wspomnieliśmy może być dowolny, od prostego dwuspadowego po wielospadowy z lukarnami, przez wzgląd na małe wymiary dachówek. Wystarczy wybrać kształt, typ i kolor dachówki, a następnie upewnić się, że zalecane przez producenta kąty nachylenia dachu odpowiadają nachyleniu dachu z naszego projektu.

Należy pamiętać, że spadek dachu, wysokość budynku, a nawet kolor pokrycia mogą być określone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w wydanych na naszą prośbę Warunkach Zabudowy (WZ).

Jak zmodyfikować kąt nachylenia dachu w projekcie gotowym?

Jeśli chcemy zmienić pokrycie dachu w projekcie gotowym i pozwalają na to ustalenia MPZP, powinniśmy wziąć pod uwagę spadek dachu oraz rozstaw elementów konstrukcyjnych. Dachówka ceramiczna oprócz odpowiedniego nachylenia połaci dachowej, wymaga również mniejszego rozstawu łat w przeciwieństwie do blachodachówki z powodu większego ciężaru tego pokrycia. Taka zmiana rodzaju pokrycia wymaga zazwyczaj ponownego przeliczenia konstrukcji dachu i przeprojektowania elementów.

Zmianę kąta nachylenia dachu możemy wprowadzić na etapie adaptacji projektu typowego, co jest najłatwiejszym rozwiązaniem lub już na etapie budowy domu. Za prawidłowe zaprojektowanie konstrukcji dachowej pod pokrycie z dachówki ceramicznej odpowiada projektant adaptujący. Wprowadzanie zmian na etapie budowy domu jest o tyle trudniejsze, że wymaga zmiany wydanego pozwolenia na budowę.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie