| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dach wielopołaciowy

Dach wielopołaciowy

Według wielu inwestorów dach wielopołaciowy podnosi prestiż domu. Kojarzy się raczej z rezydencją niż typowym domem jednorodzinnym. Rozbudowany dach jest jednak zobowiązujący, trudniejszy do wykonania i wymaga więcej nakładów.

Dach wielospadowy powstaje przez połączenie dwu lub więcej dachów o różnym kształcie (dwuspadowych, czterospadowych, pulpitowych), które krzyżują się ze sobą w kalenicach i koszach. Połacie mają kształt trapezów i trójkątów, rzadko prostokątów. Zazwyczaj kryją dachy domów o rozbudowanej bryle.
Popularną formą dachu wielospadowego są te powstałe z połączenia dachów dwupołaciowych stykających się ze sobą pod kątem prostym. Ich kalenice mogą być na tej samej wysokości – gdy oba ramiona bryły to części mieszkalne z poddaszem użytkowym, lub na różnych – gdy jedną część zajmuje na przykład garaż bez poddasza użytkowego. Takie zadaszenia mają również domy zbudowane na planie litery L – to kształt bryły bardzo wygodny do podziału domu na strefy funkcjonalne, a na zewnątrz dający możliwośćwydzielenia ramionami budynku kameralnej przestrzeni na taras i wypoczynkową część ogrodu.
Dzięki koszom mamy aż trzy ściany szczytowe, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni na poddaszu, a także na dobre oświetlenie go oknami zamontowanymi pionowo w ścianach.
Gdy punktem wyjścia do przykrycia takiej samej bryły jest dach czterospadowy, powstaje forma wzajemnie przecinających się koszy i naroży, pozbawiona bardzo atrakcyjnych z punktu widzenia zagospodarowania poddasza ścian szczytowych.

Uwaga na błędy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej T. Papliński

Połacie z przypadku. Nieregularny kształt domu jest dużym wyzwaniem dla zaprojektowania odpowiedniej formy dachu wielopołaciowego – może powstać połać o przypadkowym kształcie

Autor: Andrzej Szandomirski

Połączenie dachów o różnym kształcie. Jest ryzykowne, bo często prowadzi do chaosu i wrażenia przypadkowości. Przykryty takim dachem dom przestaje być spójną całością

Jakie pokrycie

Wybierając materiał na pokrycie dachu wielospadowego, należy wziąć pod uwagę jego rozrzeźbioną formę. Ze względu na konieczność doświetlenia poddasza są często wzbogacone o liczne lukarny i wole oczka. Są one bardzo efektowne, ale trzeba pamiętać, że układa się je na sztywnym poszyciu, wymagają też starannie dobranego pokrycia – źle dobrane może zniekształcić kształt lukarny, a zwłaszcza wolego oczka. Najlepiej sprawdzają się materiały małoformatowe: dachówki, łupek, łupek bitumiczny, gonty, wióry oraz strzecha, które łatwo układać na krzywiznach. Z dachówek najczęściej stosuje się karpiówkę i dachówki zakładkowe. Można je układać w łuskę lub koronkę. Na stykach wolego oczka i połaci dachowych układa się węższe dachówki klinowe.
Uwaga! Pokrycie blachodachówką wolego oczka może być technicznie kłopotliwe. Te z wysoką falą będą źle wyglądały, a poza tym fala idzie w jedną stronę, co utrudnia zachowanie symetrii pokrycia.

WAŻNE

Uwaga na kosze

Kosze od wewnątrz tworzą przestrzeń nie tylko trudną do zagospodarowania ze względu na obniżoną wysokość, ale też nieprzyjemną w odbiorze. Wklęsły od zewnątrz kosz tworzy od wewnątrz kąt wypukły, który najchętniej omijalibyśmy wielkim łukiem. Wybierając projekt, warto zwrócić uwagę czy przestrzeń została wykorzystana w sposób optymalny, jakie miejsca znajdą się w narożach, a jakie w koszach.

Spójna całość

Dach wielopołaciowy to trudna forma architektoniczna, dlatego jego kształt powinien być przemyślany w każdym szczególe. Harmonii i spójności kompozycji służy zachowanie przynajmniej jednego elementu porządkującego całość. Może nim być ten sam kąt nachylenia wszystkich połaci, ta sama wysokość kalenic, zachowanie linii okapu.
Często jednak, ze względu na różnorodność funkcji poszczególnych części domu, wysokość odpowiadających im części dachu jest różna – w takiej sytuacji trudno zachować jedną linię kalenic. Ważne jest wtedy, aby wprowadzić inny element porządkujący, na przykład ustawienie ich pod kątem prostym. Kalenice na różnej wysokości nie szpecą, ale nie bez znaczenia dla ostatecznego efektu jest wybór miejsca, gdzie niższy dach „wchodzi” w wyższy. Zachowanie zasady symetrii pomaga uporządkować całość formy budynku.
Podobne zasady porządkujące obowiązują, gdy płaszczyzna połaci dodatkowo jest przerywana lukarną, ryzalitem klatki schodowej lub facjaty. W tradycyjnych domach formy te zwykle usytuowane są na połaci centralnie lub – jeśli jest ich więcej – symetrycznie.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Ile miejsca pod dachem wielopołaciowym

Poddasze pełne zakamarków

Zagospodarowanie poddasza pod dachem wielopołaciowym to zwykle duże wyzwanie. Łatwiej uzyskać pełnowartościową wysokość pomieszczeń w dachu powstałym z połączenia dachów dwuspadowych, gdyż mają one ściany szczytowe. To, ile jej będzie, zależy od planu domu. Gdy bryła zbudowana jest na planie litery L i przekryta stykającymi się pod kątem prostym dachami dwuspadowymi – ma trzy ściany szczytowe, dom na planie krzyża – cztery. Mimo to przestrzeń nie jest tak idealna, jakby się wydawało. Ograniczają ją bowiem kosze – wklęsłe kąty powstałe w miejscu przecinania się połaci dachu. Na poddaszu pod dachem wielopołaciowym bez ścian szczytowych wszystkie ściany zewnętrzne poddasza są skośne, dlatego przestrzeni pod skosami jest więcej. Kształt pomieszczeń na poddaszu zależy od tego, w jakim stopniu bryła domu jest rozbudowana. Im bardziej skomplikowana, tym więcej połączeń i załamań połaci dachowych, które wymagają wnikliwego zaprojektowania zagospodarowania wnętrz.
Wybierając dom z dachem wielopołaciowym, zwróćmy uwagę na wysokość ścianki kolankowej. Wysoka, powyżej 90 cm, daje duże możliwości aranżacji wnętrza. Tnące przestrzeń kosze nie są wówczas ograniczeniem, a mogą się stać pretekstem do skomponowania oryginalnego wnętrza.
Gdy dach schodzi bardzo nisko, wewnątrz dobudowuje się ściankę kolankową, która wprawdzie ogranicza powierzchnię poddasza, ale znacznie poprawia proporcje pomieszczeń. Dobudowana ścianka o wysokości 1,4 m zwiększa możliwości aranżacji wnętrz. Przy ścianie można ustawić sprzęty, które trudno się użytkuje pod nisko schodzącymi skosami.

Przeczytaj dodatkowo:
Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT