Rynny bez tajemnic. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące wyboru, montażu i konserwacji rynien

2024-09-25 14:51

Jak często trzeba czyścić rynny? Czy ich montaż na ociepleniu nie sprawi, że nasz dom będzie się szybciej wychładzać? Poznajmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rynien!

Nowoczesne orynnowania Galeco
Autor: GALECO

Spis treści

  1. Jakie rynny wybrać - półokrągłe czy kwadratowe? Czy przekrój ma znaczenie dla odprowadzania wody z dachu? 
  2. Na co zwrócić uwagę przy montażu systemu orynnowania?
  3. Czy montaż rury spustowej w warstwie izolacji termicznej ścian zewnętrznych nie spowoduje w tym miejscu mostka termicznego? 
  4. Jak bezpiecznie czyścić i konserwować rynny?
Szkoła budowania QiA 28.02.2024

Jakie rynny wybrać - półokrągłe czy kwadratowe? Czy przekrój ma znaczenie dla odprowadzania wody z dachu? 

Kwestia wyboru rynny stanowi nie lada wyzwanie, ale możemy je nieco uprościć sugerując zasadniczy podział na systemy klasyczne – półokrągłe oraz nowoczesne – kwadratowe. Podział ten tym łatwiej przyswoić gdy zwrócimy uwagę na rodzaj/kształt budynku do którego dany system chcemy zaadaptować. Styl skandynawski, minimalizm, forma prosta budynku - wśród zwolenników tych rozwiązań na pewno znajdą uznanie systemy kwadratowe. Styl romański, neoklasyczny, dworkowy - tutaj w dobrym guście będzie zastosowanie klasycznych systemów rynnowych półokrągłych.

Pamiętajmy jednak że sam przekrój (wygląd) rynny to tylko jedna z wielu składowych, stanowiących podstawę zagospodarowania i skutecznego odprowadzenia wody deszczowej z połaci dachowej. Przekrój ma znaczenie, ale jego waga co do skuteczności całości systemu jest równoważna z ilością pionów spustowych oraz ich rozmieszczeniem. Warto tutaj zwrócić uwagę na pewną zależność, która najlepiej oddaje naturę wspomnianej zasady: „jeżeli ten sam pion spustowy ustawimy względem połaci (rynny) na środku uzyskamy prawie dwukrotnie wyższą przepustowość układu”, czyli ta sama rynna ta sama rura pozwoli odebrać wodę deszczową z prawie z dwa razy większej połaci dachu niż w układzie z rurą umieszczoną na skraju połaci.

Nowoczesne orynnowania Galeco
Autor: GALECO

Na co zwrócić uwagę przy montażu systemu orynnowania?

Budowa to wyzwanie dla szeregu specjalistów z każdej branży. Należy zaufać im pod kątem doświadczenia, ale nie za każdym razem mamy pewność, czy zadania podejmuje się firma, która już wykonywała taki system, jaki chcemy widzieć na naszym obiekcie. W takim przypadku zawsze warto zasugerować zapoznanie się z instrukcją montażu danego producenta, bo tylko wykonanie systemu zgodnie z tymi wytycznymi daje nam gwarancję producenta. Niektórzy producenci oprócz instrukcji dostarczają także filmy instruktażowe na ogólnodostępnych platformach, a także aplikacje na telefon, żeby z dowolnego miejsca na można było rozwiać wątpliwości dotyczące np.: montażu.

Systemy rynnowe to ważny aspekt całości projektu, ponieważ odbiera on wodę deszczową z połaci dachowej i skutecznie odprowadza ją do zbiorników/kanalizacji deszczowej. Kiedy zawodzi systemy rynnowy to możemy spodziewać się niemiłych konsekwencji, takich jak zacieki na elewacji, grzyb na ścianie wewnętrznej itp.

Czy montaż rury spustowej w warstwie izolacji termicznej ścian zewnętrznych nie spowoduje w tym miejscu mostka termicznego? 

Tak, spowoduje – odpowiedź trochę przekorna, jak mit który w tym miejscu chcemy obalić.

Mit powstał w skutek montażu systemów rur spustowych zabudowanych w strefie elewacji, bez wcześniejszego zapoznania się z instrukcją lub wytycznymi projektowymi, które powinien dostarczyć architekt. Warto tutaj zaufać firmom, które mają już w takich kwestiach długoletnie doświadczenie.

Jak więc uniknąć strat ciepła, które mogą wynikać z „zabrania” przestrzeni termoizolacji na rzecz rury o profilu prostokątnym? Przekrój rury to kompromis pomiędzy przepustowością a minimalizacją przekroju poprzecznego rury. Dlaczego to takie ważne? Bo każdy centymetr jest istotny (pole przekroju, w którym woda może być transportowana, to 56 cm2). W przypadku rury ukrytej w elewacji, wymiar ten ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zaczynamy patrzeć na rurę i jej montaż pod kątem przestrzeni, którą zabieramy z termoizolacji (styropianu, wełny).

Dla przykładu: gdybyśmy chcieli poprowadzić rurę kanalizacyjną w grubości ocieplenia, musieli byśmy zabrać o wiele więcej miejsca.  Wymiar rury 11 cm + 1 cm po obwodzie rury (x2) – dla zapewnienia przestrzeni wentylacyjnej - oraz minimum 2 cm maskowania daje nam: 11 cm + 2cm + 2cm = 15 cm ! To ogrom przestrzeni zabieranej na rzecz pustki powietrznej. W elewacjach o grubości docieplenia 20 cm jest to prawie nie do zniwelowania. Powstaje wtedy mostek termiczny liniowy na całej długości pionu spustowego. Niwelacja mostka polega w prostej mierze na dobraniu materiału termoizolacyjnego, zastosowanego za rurą spustową, w taki sposób, aby opór cieplny całej przegrody nie uległ znaczącej zmianie w porównaniu do całości ściany.

Nowoczesne orynnowania Galeco
Autor: GALECO

Jak bezpiecznie czyścić i konserwować rynny?

Okresowe przeglądy są równie ważne we wszystkich aspektach życia. Dokonujemy przeglądu samochodu, chodzimy na badania okresowe do lekarzy, przeprowadzamy kontrolę wszystkich instalacji w domu, nie możemy więc zapominać o systemie, który zabezpiecza nasz dom przed wodą opadową z dachu. Dodatkowo taki obowiązek nakłada na nas producent w ramach warunków gwarancyjnych.

Konserwacji rynien najlepiej dokonać dwa razy do roku, przed sezonem zimowym oraz zaraz pod jego koniec, na wiosnę. Przegląd taki powinien obejmować całość systemu rynny, rury, podłączenie do kanalizacji zbiorczej, należy też sprawdzić drożność całego systemu oraz jego szczelność. W większości przypadków wiąże się to po prostu z usunięciem zalegających liści, igliwia i innych drobnych nieczystości. Czynność ta pozwoli nam cieszyć się niezawodnym systemem rynnowym przed długie lata.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie