Dach kopertowy. Popularny w domach jednorodzinnych bez poddasza użytkowego: zalety i wady. Zobacz projekty gotowe Muratora!
Dach kopertowy to tradycyjne rozwiązanie stosowane w domach parterowych. W wersji dość płaskiej bywa używany też w domach piętrowych. Zobacz konstrukcję dachu kopertowego. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zamieszkać na poddaszu pod takim dachem.
Dach kopertowy ma cztery skośne połacie, z których dwie mają kształt trójkąta, a dwie trapezu (w domach na planie kwadratu połacie mają kształt trójkąta, taki dach bywa nazywany namiotowym). Wszystkie połacie dachu mają zwykle taki sam kąt nachylenia. Spotykają się w narożnikach i kalenicy (w domu na planie kwadratu nie ma kalenicy, połacie spotykają się w wierzchołku). Dach kopertowy najczęściej buduje się w domach parterowych z poddaszem nieużytkowym.
Brak możliwości wykorzystania poddasza wynika z dwóch powodów:
- po pierwsze, dach jest zwykle oparty na stropie (nie ma ścianki kolankowej), więc wysokość poddasza jest niezbyt wielka;
- po drugie, więźba dachu zwykle wymaga podparcia słupami, które uniemożliwiają zagospodarowanie poddasza na cele mieszkalne.
Budynki z dachem kopertowym są trwale wpisane w nasz krajobraz. To tradycyjne niewielkie bryły domów parterowych o dobrych proporcjach. Podwyższenie ścianki kolankowej może zaburzyć te proporcje. Bryły z dachem kopertowym mogą być też rozbudowane przez dostawienie z boku garażu albo przestrzeni mieszkalnej.
Zalety i wady dachu kopertowego
Zalety:
- mocna więźba dachowa,
- wielka sztywność dachu,
- odporność na huraganowe wiatry,
- ładne rozwiązanie dachu do klasycznych domów.
Wady:
- skomplikowana i droga więźba dachu,
- wysoki koszt dachu,
- brak poddasza użytkowego nad parterem,
- kłopotliwa adaptacja poddasza na cele mieszkalne.
Nieużytkowe poddasze pod dachem kopertowym
Taka przestrzeń może zostać wykorzystana jako zaplecze techniczne domu. Można tam zainstalować np. wentylatory i rekuperator. Poza tym przestrzeń może służyć jako strych i skład na rzadko używane przedmioty.
M216 - Skryta tęsknota
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
Skryta tęsknota to elegancki parterowy dom utrzymany w przyjemnej jasnoszarej kolorystyce. Charakteru dodają mu klinkierowe wstawki na elewacji oraz poziome bonie. Dom został zaprojektowany z myślą o 4-osobowej rodzinie. Co ważne, jest tani w budowie i można go wznieść nawet na wąskiej działce.
Zobacz więcej szczegółów projektu >>> M216- Skryta tęsknota
Wnętrze mieszkalne pod dachem kopertowym
Żeby pod dachem kopertowym stworzyć wnętrze mieszkalne, architekt może nieco podnieść ściankę kolankową. Jednak w takim wypadku będzie musiał znaleźć rozwiązania poprawiające proporcje elewacji budynku. Na poddaszu nie ma ścian szczytowych, są tylko 4 połacie dachu, więc wszystkie ściany zewnętrzne są pochylone. To wpływa na możliwość aranżacji przestrzeni. Żeby na poddaszu powstało odpowiednio dużo powierzchni użytkowej, dach powinien wysoki kąt nachylenia.
Doświetlenie poddasza muszą stanowić okna montowane w połaciach. Żeby zastosować okna pionowe, można w dachu kopertowym wykonać lukarny. W takim wypadku zwiększy się także powierzchnia użytkowa poddasza. Dlatego lukarny to powszechne rozwiązanie stosowane wtedy, gdy pod dachem kopertowym chcemy mieć poddasze użytkowe. Jednak trzeba pamiętać, że podrażają one poddasze.
Konstrukcja dachu kopertowego
Dach kopertowy ma najczęściej więźbę o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Krokwie stykające się w kalenicy i oparte na belce kalenicowej są dodatkowo wspierane na płatwiach, belkach równoległych do kalenicy. Płatwie wymagają podparcia na słupach, które przenoszą obciążenia na strop.
Polecany artykuł:
Taka konstrukcja jest bardzo bezpieczna, bo przenosi obciążenia z dachu nie tylko na ściany zewnętrzne, ale także na strop. Jednak słupy podpierające płatwie stanowią przeszkodę w zabudowie poddasza.
Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie więźby dachowej prefabrykowanej, w której nie będzie słupów. Wykorzystanie dźwigarów kratownicowych z pasem dolnym tworzącym strop belkowy nad parterem pozwoli zrezygnować ze stropu betonowego.
C444e - Czterolistna koniczyna - Wariant V
Autor arch. Przemysław Biryło
Czterolistna koniczyna wróży szczęście, więc nie przypadkiem tak właśnie został nazwany ten niewielki, aczkolwiek uroczy dom. Zwarta i regularna bryła oraz niewielka powierzchnia sprawiają, iż koszt budowy tego domu jest naprawdę imponująco niski. Oglądając prezentację tego domu, należy pamiętać o możliwości adaptacjo powierzchni poddasza. Jeśli parter okazałby się niewystarczający, to na etapie adaptacji projektu lub nawet po wybudowaniu domu, poddasze można przystosować do pełnienia funkcji użytkowej. Projektując Czterolistną kończynę wariant V, nie zapomniano także o estetyce elewacji. Elementy z jasnego drewna oraz biały tynk sprawiają, że budynek łączy w sobie elegancję i swojskość. Bryłę przykryto dachem w ciemnym kolorze, co nadaje jej bardziej wyrazisty charakter i świetnie kontrastuje z ciepłą kolorystyką ścian. Projekt tego domu doczekał się wielu wariantów, które warto obejrzeć.
Zobacz więcej szczegółów>>>rodziny projektów C444 - Czterolistna koniczyna
Solidność dachów kopertowych
Dachy czterospadowe, a takie są kopertowe, są bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Ze względu na solidną konstrukcję więźby i cztery powiązane ze sobą połacie mają dużą sztywność, więc są odporne na bardzo silne, huraganowe wiatry.
Pokrycie dachu kopertowego
Do wykonania pokrycia dachu kopertowego można wykorzystać dowolne materiały, pod warunkiem że są odpowiednie pod względem wielkości jego kąta nachylenia. Na przykład dachówki faliste można stosować na dachach o kącie nie mniejszym niż 16o, płaskie - 20-25o, a karpiówki - 30o. Materiał na pokrycie dachowe powinien też pasować do wielkości połaci i stylu domu.
Przeczytaj też:
Trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na solidną więźbę i cztery połacie do wykończenia dach kopertowy jest droższy od dachu dwuspadowego. Dużo narożników wymaga zastosowania wielu specjalnych materiałów, np. dachówek funkcyjnych, które podrażają dach.
M242a - Od serca - wariant I
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
Projekt domu „Od serca” – wariant I, to idealny dom dla czteroosobowej rodziny. Budynek utrzymano w pastelowej tonacji, przełamanej wyrazistym, szaro-niebieskim dachem i stolarką w soczystej, orzechowej barwie. Wszystkie kolory świetnie się przenikają, tworząc ciepły, a jednocześnie pełen życia, obraz. Na uwagę zasługują także boniowania tynku, które są ciekawym, ozdobnym elementem, jak również frontowa, podłużna donica oddzielająca część garażową od strefy wejścia. Wszystkie detale zaplanowano z dbałością o najmniejszy szczegół, po prostu – od serca. Pomimo prostej bryły dom zachwyca swym wyglądem i zaprasza do środka.
Zobacz więcej szczegółów>>>rodziny projektów M242 - Od serca
Przeczytaj też: