Pękanie spoin - jakie są przyczyny? Jak zapobiegać pękaniu fug?
Pękanie spoin może być spowodowane wieloma czynnikami. Należy szybko przeprowadzić prace naprawcze, aby zapobiec ich uszkodzeniu oraz odspojeniu płytek. Dowiedz się, co może być powodem pękania spoin i wybrzuszania się glazury na ścianie i jak w takiej sytuacji działać.
Pękanie spoin przyczyny
Pękanie zaprawy do spoinowania może być spowodowane pracą budynku. Często podczas eksploatacji budynku zdarza się, że osiada on nierównomiernie na gruncie, co powoduje osiadanie ścian, a w konsekwencji właśnie pękanie spoin. Praca budynku może być zatem powodem pękania nie tylko zaprawy do spoinowania, ale także samych płytek i ściany.
Jak uniknąć pękania spoin
Dlatego też, często na większych powierzchniach wykonuje się dylatacje, aby ściana czy posadzka nie popękała w sposób przypadkowy pod wpływem pracy budynku i skurczu, który występuje podczas wiązania zapraw cementowych.
Jeżeli użyjemy zaprawy do spoinowania gorszej jakości, a wybraliśmy płytki ceramiczne, które odznaczają się znaczną nasiąkliwością to również może dojść do popękania fugi zwłaszcza w miejscach docinania płytek. Także w miejscach gdzie pod płytkami przechodzą rury z ciepłą wodą lub centralnego ogrzewania oprócz specjalnego kleju, użyta zaprawa do spoinowania powinna być odporna na podgrzewanie, jeżeli nie spełnia takiego kryterium może zdarzyć się że po prostu spęka.
Przeczytaj też:
- Dlaczego płytki na tarasie odpadają >>>
- Dylatacje w posadzce z płytek: dlaczego są ważne >>>
- Jak zlikwidować pęknięcia na ścianie >>
- Pęknięcia murów: przyczyny i naprawa >>
- Pękające łączenia płyt gipsowo-kartonowych: jak ich uniknąć >>
Jak naprawić popękane fugi - usunięcie wybrzuszonych płytek
Wybrzuszające się płytki na ścianie trzeba ostrożnie zdjąć ze ściany. Jeżeli płytki się wybrzuszyły praktycznie nie mają one już przyczepności do podłoża i trzymają się tylko na zaprawie do spoinowania. Wybrzuszenie prawdopodobnie spowodowane jest również osiadaniem budynku i pracą ściany. Po zdjęciu luźnych płytek dobrze jest sprawdzić również płytki sąsiadujące, czy trzymają się dobrze podłoża, można to zrobić poprzez opukanie ich młotkiem.
Po usunięciu wszystkich luźnych płytek należy je oczyścić z zaprawy klejącej i zaprawy do spoinowania. Podłoże, na którym były przyklejone płytki również trzeba odpowiednio przygotować. Resztki związanego starego kleju należy usunąć. Podłoże trzeba oczyścić ze wszelkich luźnych elementów trwale z nim nie związanych. Następnie trzeba je zagruntować emulsją gruntującą.
Układanie nowych płytek na starych: instrukcja z galerią zdjęć
Autor: Mapei
Przygotowanie podłoża do układania nowych płytekPrzed ulożeniem nowych płytek sprawdzamy, czy stara okładzina jest stabilna, mocna i czysta. Jeśli płytki ceramiczne są bardzo gładkie i nienasiąkliwe, powinniśmy je mechanicznie zmatowić lub zastosować preparat gruntujący zwiększający przyczepność zapraw klejących. Opukujemy starą okładzinę i sprawdzamy w ten sposób, które płytki odspoiły się od podłoża. Szukamy też popękanych. Jedne i drugie musimy usunąć. Miejsca po skutych płytkach najlepiej jest wypełnić szybkoschnącą zaprawą naprawczo-szpachlową
Przyklejanie nowych płytek
Po wyschnięciu emulsji (około 4 godziny w zależności od panujących warunków) możemy przystąpić do przyklejania na nowo płytek. W tym przypadku spoiny między płytkami nie będą posiadały poprzedniego wymiaru. Aby płytki się zmieściły należy liczyć się z tym, że spoiny będą cieńsze a miejscami może nie być ich wcale, wszystko jest uzależnione od tego jak bardzo osiadła dana ściana.
Przeczytaj też:
Układanie nowych płytek na starych: instrukcja krok po kroku >>
Do przyklejenia płytek na nowo można użyć zaprawy klejącej. Podczas klejenia dobrze jest przyklejać płytki metodą dwustronną. Nakładamy zaprawę zarówno na podłoże, jak i cienką warstwą na spodnią stronę płytki. Taki sposób klejenia sprawi, że przyczepność okładzin będzie dużo lepsza.
Polecany artykuł:
Galeria zdjęć: pomysły na wykończenie ścian
Autor: Bernard Białorucki
Modne płytki ceramiczne w geometryczny czarno-biały wzór.
Autor: Mariusz Bykowski
Aby cegły na ścianie nabrały wyrazistego koloru, pomaluj je dwukrotnie emulsją gruntującą, np. UNI-gruntem Atlasa. Można też użyć profesjonalnych środków do impregnacji i zabezpieczania, tzw. olejów do klinkieru, choć – jak zapewniają praktycy – nie jest to konieczne. Projekt wnętrza: Sylwia Lenart
Autor: Mariusz Bykowski
Ścianę w kuchni wyłożona płytkami ceramicznymi przypominającymi marmur