Szafa gospodarcza: jak wygodnie przechowywać sprzęty potrzebne do sprzątania
Szafa gospodarcza to idealne miejsce do przechowywania. Podczas prac porządkowych używamy urządzeń i sprzętów, które są w tym pomocne. Potem trzeba je gdzieś przechowywać, żeby zawsze były w tym samym miejscu i pod ręką. Przydaje się wtedy szafa gospodarcza.
W każdym domu jest coraz więcej urządzeń używanych podczas sprzątania: odkurzacz tradycyjny, odkurzacz samojezdny, parownice, szczotka do zamiatania, zmiotka, mopy, wiadra, ścierki itd. Do wielu urządzeń są przeznaczone odpowiednie akcesoria, np. wąż do odkurzacza, różne ssawki. Ponadto mamy mnóstwo środków czystości, które są przeznaczone do różnych materiałów i powierzchni. Nie wystarczy płyn do mycia i środek do czyszczenia; mamy środki do mycia okien, kabin prysznicowych, metalu, glazury, kuchenek, zlewów… Gdzieś trzeba to wszystko przechowywać! Jeśli zbierzemy te urządzenia, akcesoria i środki w jednym miejscu, pozwoli to zapanować nad nimi. Gdy któreś z nich będą nam potrzebne, będziemy mogli szybko po nie sięgnąć. Umieszczenie wszystkich tego typu utensyliów w szafie gospodarczej pozwoli też zachować porządek w domu, ponieważ przedmioty przeznaczone do prac porządkowych, które nie zawsze muszą wyglądać idealnie, zostaną schowane.
Spis treści
- Szafa gospodarcza: jaką wybrać?
- Gdzie umieścić szafę gospodarczą
- Szafa gospodarcza: wyposażenie
- Akcesoria do szafy gospodarczej
Szafa gospodarcza: jaką wybrać?
Jako szafa gospodarcza może posłużyć prosta szafa metalowa lub z płyty wiórowej, która można kupić w marketach budowlanych, sklepach z wyposażeniach wnętrz, biur, warsztatów, zakładów usługowych. Wśród różnych modeli szaf znajdziemy i taką, która ma podziały tak zaplanowane, że będzie można wygodnie przechowywać w niej podstawowe sprzęty do sprzątania. Na szafę gospodarczą można też przeznaczyć fragment zabudowy wykonanej na wymiar. Wielu producentów wyposażenia do zabudów kuchennych, garderób, łazienek, ma w swojej ofercie akcesoria, które są przeznaczone na sprzęty do sprzątania. Dlatego warto wcześniej zastanowić się nad własnymi potrzebami, a potem zorientować się, jakie są możliwości wyposażenia. Jeśli dobrze przygotujemy się do tego zadania, możemy stworzyć niezwykle wygodną szafę gospodarczą.
Autor: Rejs
Szafa na sprzęty do sprzątania może stanowić element zabudowy w pomieszczeniu gospodarczym
Gdzie umieścić szafę gospodarczą
Gdzie się szafa gospodarcza ze sprzętami do sprzątania powinna znajdować? Pod ręką. Będziemy z niej z pewnością korzystać codziennie, a wiele razy nawet kilka razy dziennie. Może być w przedpokoju albo w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli w bryle domu jest garaż wygodnie skomunikowany z częścią mieszkalną, szafę gospodarczą można umieścić w nim. Najwygodniej będzie, gdy szafę gospodarczą umieścimy blisko przejścia do mieszkania, żeby nie trzeba był daleko chodzić. Na cele gospodarcze można też wydzielić fragment szafek w spiżarni, a nawet w kuchni. Schowana za estetycznymi drzwiami niczym nie będzie się wyróżniać.
Szafa gospodarcza: wyposażenie
Dobrze zorganizowana przestrzeń wewnątrz szafy gospodarczej pozwoli maksymalnie ją wykorzystać. Kupując szafę wyprodukowaną z takim przeznaczeniem, powinniśmy być pewni, że zapewni nam wygodne przechowywanie. Lepiej wcześniej zmierzyć wielkość niektórych urządzeń, np. odkurzacza, żeby móc sprawdzić, czy się zmieści w szafie gospodarczej. W takiej szafie powinien być wydzielony wysoki fragment, w którym będzie można ustawić szczotki z długim drążkiem. Wiele osób używa pionowych odkurzaczy, więc trzeba mieć i dla nich miejsce obok wysokiej szczotki. Kolejny ważna część szafy gospodarczej to przedział na odkurzacz tradycyjny. Jest on zwykle umieszczony w jej dolnej partii, żeby było wygodnie.
Przeczytaj też: Porządki w szafach. Triki zdradza nam osobista stylistka
Szczotki z drążkiem można też powiesić na drzwiach szafy, ale wewnątrz musi być wolna przestrzeń, w którą się one wsuną podczas zamykania drzwi. Na drzwiach mogą być przytwierdzone również inne akcesoria, np. pojemniki z płynami czyszczącymi albo stelaż na rurę od odkurzacza.
Przeczytaj też: Szafa na wymiar: jak zaprojektować szafę
W szafie gospodarczej powinny być wydzielone również półki, najlepiej o zróżnicowanej wysokości. Na niższych będzie można położyć szczotki, ściereczki, szufelkę, zmiotki, gąbki, a także zapasy ręczników papierowych, papieru toaletowego. Wyższe przydadzą się na pojemniki z płynami do mycia i czyszczenia. Jak w każdej szafie u góry może znajdować się półka szeroka tak jak szafa, bo może przydać się na większe gabaryty.
Akcesoria do szafy gospodarczej
Warto we wnętrzu szafy gospodarczej wykorzystać specjalistyczne akcesoria zaprojektowane jako jej wyposażenie. W sklepach w wyposażeniem wnętrz znajdziemy gotowe zestawy stelaży, które trzeba tylko przymocować wewnątrz szafki o odpowiednim rozmiarze. Wygodne są zwłaszcza stelaże typu cargo, czyli wysuwane na szynach jezdnych z wnętrza. To daje łatwy dostęp do sprzętów, które chcemy wykorzystać. Są one tak zaprojektowane, żeby zmieściły się na nich standardowo używane sprzęty, czyli np. odkurzacz, szczotka do zamiatania, wysokie pojemniki z płynami oraz ściereczki i gąbki.
Przeczytaj też: Schowki w domu: praktyczne miejsca do przechowywania
Wśród sprzętów do sprzątania szczególnie nieporęczny jest wąż od odkurzacza. Jest długi, gruby, lubi kręcić się, tam gdzie chce, więc unieruchomienie go w stelażu pozwoli uniknąć takich problemów. Kupno więc półokrągłego drucianego stelażu na wąż to jeden z must have w tym wypadku.
Przeczytaj też nasze inne porady jak skutecznie sprzątać:
- Jak wyczyścić żelazko >>
- Jak czyścić baterie łazienkowe >>
- Jak wyczyścić pralkę
- Jak wyczyścić okap kuchenny >>
- Jak wyczyścić zlew w kuchni
- Jak wyczyścić plamy z kawy >>
- Jak usunąć wosk >>
- Jak czyścić schody w domu i na zewnątrz
- Jak czyścić podłogi drewniane, wykładziny, płytki?
- Czyszczenie i pranie dywanów
- Skórzane meble. Jak je czyścić? >>>
W szafie gospodarczej przydadzą się różnej wielkości półki lub kosze służące do przechowywania akcesoriów lub środków czystości, np. pojemników z detergentami. Wygodne są również uchwyty na rurki albo drążki, zwłaszcza te, w które po usunięciu uszczelek można też wstawić szersze rury.
Polecany artykuł: