Odkurzacz centralny: budowa, działanie, wyposażenie
Odkurzacz centralny to dodatkowa instalacja, dzięki której można posprzątać dom szybciej i wygodniej niż tradycyjnym odkurzaczem i mieć we wnętrzach czystsze powietrze.
Instalacja odkurzacza centralnego jest znacznie droższa od tradycyjnego urządzenia przenośnego, ale niewiele - od zaawansowanego modelu odkurzacza automatycznego. Odkurzacz centralny ma znacznie większą siłę ssania niż tradycyjne odkurzacze, więc bez trudu wciąga również większe zanieczyszczenia. Wyposażony w odpowiednie separatory umożliwia zebranie rozlanej wody z podłogi lub wybranie popiołu z kominka.
Jak działa odkurzacz centralny
Podczas sprzątania odkurzaczem centralnym używa się tylko węża, który trzeba włożyć do gniazda lub z niego wyciągnąć. Na jego końcówkę nakłada się rękojeść, rurę teleskopową i odpowiednią szczotkę. W niektórych systemach centralnego odkurzania, żeby rozpocząć odkurzanie, wystarczy podłączyć wąż, w innych należy wcisnąć przycisk na rękojeści lub włącznik przy gnieździe. Najlepsze modele centralnych odkurzaczy mają regulację mocy ssania w rękojeści. Są też takie, które uruchamia sygnał przesyłany drogą radiową.
Powietrze zassane do instalacji centralnego odkurzania, po przefiltrowaniu jest usuwane na zewnątrz budynku, a oddzielone od niego zanieczyszczenia trafiają do zbiornika.
Odkurzacze centralne mają bardzo duże pojemniki na zanieczyszczenia - od kilkunastu do 30-40 l. Trzeba je opróżniać raz na kilka miesięcy. Podobnie postępuje się z filtrami, które wymagają czyszczenia lub wymiany na nowe, ale rzadziej niż w tradycyjnym odkurzaczu.
Istotną cechą odkurzaczy centralnych jest ich cichsza – niż tradycyjnych - praca. Jednostkę centralną z silnikiem jest instaluje się z dala od wnętrz mieszkalnych, zwłaszcza sypialni, najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, kotłowni lub piwnicy. Można też zastosować dodatkowy tłumik, żeby zmniejszyć hałas o kilka decybeli.
Galeria: zobacz jak czyścić zbiornik na kurz w centralnym odkurzaczu
Autor: Piotr Mastalerz
Podstawowa czynność konserwacyjna, którą należy regularnie wykonywać podczas eksploatacji centralnego odkurzania, to opróżnianie pojemnika na kurz. W celu usunięcia z niego nieczystości trzeba go zdemontować
Odkurzacz centralny instalacja: jednostka centralna
Jednostka centralna składa się z silnika, separatora śmieci z filtrami oraz zbiornika na zanieczyszczenia. Do wyboru są jednostki kompaktowe lub modułowe, tak zwane splity. W kompaktach wszystkie elementy są w jednej obudowie. Nowoczesne, kompaktowe jednostki centralne mają na obudowie wyświetlacz, który wskazuje temperaturę silnika oraz ewentualne nieprawidłowości pracy jednostki. Może też sygnalizować konieczność wykonania czynności eksploatacyjnych, na przykład oczyszczenia filtra lub jego wymiany, opróżnienia zbiornika na śmieci.
W jednostkach typu split moduł z silnikiem jest oddzielony od separatora i zbiornika na śmieci. Można go zainstalować nawet w osobnym pomieszczeniu.
Odkurzacz centralny: silnik
Jednostki centralne mają silniki o mocy około 2000 W. Stosuje się silniki dwojakiego rodzaju. W przepływowych (thru-flow) zasysane powietrze jest wykorzystywane do chłodzenia. Konieczne jest więc zastosowanie jak najlepszej filtracji, żeby drobiny pyłu nie uszkodziły silnika.
Silniki typu by-pass, w których do chłodzenia używa się czystego powietrza z osobnego obiegu uważa się za trwalsze i bardziej niezawodne.
Silnik wytwarza podciśnienie, które wskazuje, jak szybko, i z jaką intensywnością będzie następować odkurzanie. Wydajność odkurzacza centralnego informuje o tym, jaką objętość powietrza potrafi on przetłoczyć w jednostce czasu. Im wydajność jest większa, tym szybciej i sprawniej można zbierać kurz i śmieci.
Odkurzacz centralny: system filtracji
W odkurzaczach centralnych stosuje się kilka rodzajów separacji zanieczyszczeń, które mogą być ze sobą łączone. Bardzo wydajna jest separacja cykloniczna stosowana w droższych odkurzaczach centralnych oraz urządzeniach typu split. Cyklon wprawia powietrze w wir i mocą siły odśrodkowej wyrzuca śmieci ku zewnętrznym krawędziom zbiornika, po których zsuwają się one na dno. Najdrobniejsze zanieczyszczenia: pyły i mikroorganizmy, są wyłapywane przez filtry materiałowe o różnym stopniu dokładności. Wygodny w odkurzaczu centralnym jest również worek odwrócony, który podczas odkurzania zbiera śmieci, a w momencie wyłączenia odkurzacza opada na zbiornik, wywraca się na drugą stronę i samoczynnie opróżnia. Co jakiś czas worek należy porządnie wytrzepać.
W domach, w których są zwierzęta, dobrze jest stosować odkurzacze centralne z separatorem włosów. W jednostkach typu split jest on montowany standardowo, w kompaktach trzeba go dokupić.
W odkurzaczach centralnych można też stosować zwykłe worki papierowe lub tkaninowe (o większej pojemności niż w tradycyjnych), które należy wymieniać lub czyścić co jakiś czas.
Odkurzacze centralne z filtracją cykloniczną pracują stale z taką samą mocą. Siła ssania odkurzaczy workowych spada w miarę zapełniania się worka.
Odkurzacz centralny: węże
Węże do odkurzaczy centralnych mają zwykle długość 7, 9, 12 lub 15 m. Odkurzacz centralny z wężem 7-metrowym obejmuje zasięgiem powierzchnię 40-45 m2, a 15-metrowy 170-205 m2. Wygodniejsze w użyciu są węże krótsze.
W standardowych rozwiązaniach jest jeden wąż. Aby rozpocząć odkurzanie, trzeba umieścić jego końcówkę w gnieździe i zablokować, a na drugim koniec nałożyć rękojeść z rurą ssącą i szczotką. Po zakończeniu pracy odkurzacz centralny należy wyłączyć przyciskiem na rękojeści albo przez wyjęcie węża z gniazda.
Bardzo wygodne, lecz znacznie droższe jest rozwiązanie odkurzacza centralnego z wężami chowanymi w ścianie. Koszt materiałów do wykonania takiej instalacji jest zdecydowanie wyższy niż standardowej.
Akcesoria do centralnego odkurzacza: szufelka
Jednym z najczęściej kupowanych akcesoriów do centralnego odkurzacza jest automatyczna szufelka, którą montuje się w cokole zabudowy kuchennej albo u dołu ściany w przedpokoju. Można do niej podmieść śmieci szczotką, a po otwarciu jej dźwignią zostaną zassane. Przydatny jest krótki wąż w kasecie Vroom, którą montuje się na przykład w szafce kuchennej, szafie w przedpokoju lub w garderobie. Po wyciągnięciu węża można nim zebrać śmieci w zasięgu kilku metrów. Podobnie korzysta się z gniazda Wally Flex z rozciąganym wężem o długości do 4 m.
Do każdego odkurzacza centralnego można wybrać różne zestawy szczotek i ssawek, pokrowce na węże, zestaw garażowy, wieszak na wąż itp. Tutaj przeczytasz więcej o akcesoriach do odkurzaczy centralnych >>>.