Odkurzacz centralny akcesoria: węże, szczotki, rury , separatory
Na system centralnego odkurzania składają się jednostka centralna z silnikiem i zbiornikiem na kurz, przewody, konieczne do działania systemu oraz akcesoria do odkurzaczy, dzięki którym sprzątanie jest skuteczne i wygodne.
Przewody instalacji centralnego odkurzania najlepiej ułożyć podczas budowy domu i rozprowadzania w nim rozmaitych instalacji. Jednostkę centralną i akcesoria do odkurzacza można dokupić później. Dzięki temu nie trzeba od razu ponosić kosztów całej inwestycji.
Rur nie widać w gotowym domu, ponieważ są schowane w ścianach, kanałach instalacyjnych oraz w podłodze pod wylewką albo w stropach. Na zakończeniach rur osadza się w ścianach gniazda ssące, do których podczas sprzątania wsuwa się wąż podobny do tego w tradycyjnym odkurzaczu. Rozmieszczenie gniazd musi zapewnić wygodne użytkowanie odkurzacza centralnego. Jedno zwykłe gniazdo wystarczy na 50-100 m2 powierzchni. W domu dwukondygnacyjnym, niezależnie od jego wielkości, powinny być co najmniej dwa, po jednym na każdej kondygnacji.
Zobacz także:
Węże i uchwyty do centralnego odkurzania
Elastyczne węże do centralnego odkurzania są podobne do węży odkurzaczy tradycyjnych, ale dłuższe. Im dłuższy wąż, tym cięższy, więc mniej wygodny. Dlatego warto tak zaplanować rozmieszczenie gniazd, żeby wystarczył taki o średniej długości – 7-9 m.
Wszystkie odkurzacze centralne są sterowane zdalnie, za pośrednictwem niskonapięciowej instalacji sterującej, którą układa się wzdłuż przewodów ssących. Jeśli wybierzemy droższy model węża, z przełącznikiem na jego uchwycie, będziemy uruchamiać odkurzacz albo przerywać jego pracę (a czasem także regulować moc ssania) za pomocą tego przełącznika. Gdy zdecydujemy się na tańszy wąż – bez przełącznika – za każdym razem, chcąc uruchomić odkurzacz, będziemy musieli wetknąć wąż do gniazda, a potem wyjąć go, aby przerwać pracę jednostki centralnej.
Węże są elastyczne i mimo znacznej długości dają się łatwo zwinąć w krąg i ułożyć na półce lub w szufladzie w szafie. Wygodniej jednak przechowywać je na specjalnym wieszaku przymocowanym do ściany w pomieszczeniu gospodarczym albo w kasecie z mechanizmem zwijającym.
Od niedawna możemy też wybrać system odkurzania centralnego (HAH, czyli Hide-A-HOSE), w którym przechowywanie węża zostało rozwiązane w sposób jeszcze bardziej komfortowy i dyskretny – chowa się go w ścianie, a dokładnie we wnętrzu rozprowadzonej w ścianach i podłodze instalacji ssącej. Nie wszystkie jednostki centralne są jednak przystosowane do współpracy z systemem HAH.
Szczotki, ssawki i rury do odkurzaczy centralnych
Trzeba mieć co najmniej jedną szczotkę, na przykład podstawową dwufunkcyjną do odkurzania dywanów i podłóg. Potrzebna jest też teleskopowa rura przedłużająca wąż (mocowana na jego końcu), dzięki której podczas odkurzania nie trzeba się zanadto schylać i można sięgnąć szczotką do oddalonych miejsc. Inne elementy z bogatego asortymentu akcesoriów podnoszących wygodę odkurzania odkurzaczem centralnym można wybierać według uznania. Dostępne są szczotki do mebli, szczelin, grzejników i tapicerki (także z funkcją trzepania), a nawet specjalne do dbania o zwierzęta (psa, kota). Przyda się szczelinowa ssawka umieszczona na poziomie posadzki i na stałe podłączona do instalacji. Kiedy ma się taką „automatyczną szufelkę”, wystarczy nacisnąć jej dźwignię, aby odkurzacz wciągnął drobne śmieci zamiecione w pobliże tradycyjną szczotką.
Zobacz także:
Akcesoria do centralnych odkurzaczy: separatory
Jeśli chcemy używać odkurzacza również do innych celów, na przykład mycia okien lub prania dywanów, będziemy potrzebować separatora do zbierania płynu.
Gdy zaopatrzymy się w separator do popiołu podłączany do elastycznego węża ssącego, będziemy mogli bezpiecznie (bez obawy zapchania instalacji) wyczyścić palenisko kominka oraz usunąć większe i cięższe zanieczyszczenia, nawet gruz. Jest wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a w zestawie ma własny wąż zbrojony drutem stalowym.
Zobacz także:
Większość firm oferuje standardowe zestawy do sprzątania, w skład których wchodzą podstawowe szczotki i ssawki do podłogi, tapicerki, ubrań oraz grzejników.
Odkurzacz centralny z filtrem wodnym: sprzątanie na mokro
Odkurzacz centralny z filtrem wodnym to rzadkość, ale także już dostępna. Takie rozwiązanie jest w pełni automatyczne. W systemach z tradycyjnym sposobem filtrowania (na sucho) użytkownik musi od czasu do czasu sam opróżnić zbiornik z kurzem, w nowym systemie centralnego odkurzania na mokro ta czynność odbywa się bez jego udziału. Odkurzacze mają automatyczny odpływ do kanalizacji oraz przyłącze wody i po skończonej pracy same pozbywają się zanieczyszczeń oraz czyszczą zbiornik strumieniem wody. Instalację robi się podobnie jak w systemach do pracy na sucho, lecz poziome odcinki muszą być prowadzone z niewielkim spadkiem, a pionowe rozgałęzienia i podejścia pod gniazda muszą mieć zasyfonowania.