System centralnego odkurzania. Zasady działania i montaż centralnego odkurzacza
Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego składa się system centralnego odkurzania i jak prawidłowo go zainstalować.
Dlaczego odkurzacz centralny jest lepszy od tradycyjnego?
Tradycyjne przenośne odkurzacze wydmuchują zasysane powietrze w pobliżu odkurzanego miejsca, co bardzo utrudnia skuteczne sprzątanie. Nawet te zassane przez odkurzacz zanieczyszczenia mogą się ponownie znaleźć w mieszkaniu – filtr nie zatrzyma wszystkich. Tradycyjne odkurzacze zwykle bardzo hałasują.
Odkurzacz centralny takich wad nie ma. Oczywiście nie znaczy to, że jest idealny: jest droższy i wymaga wykonania specjalnej instalacji, którą trzeba jakoś ukryć w ścianach, pod podłogą lub nad sufitem. Można go uznać za luksus, ale taki, na który wiele osób może sobie pozwolić.
Z czego składa się centralny system odkurzania?
Najważniejszą częścią systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna. Do jednostki dołączone są sztywne rury poprowadzone do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. Podczas odkurzania korzysta się z elastycznego węża, którego koniec wkłada się do najbliższego gniazda.
Elementy systemu
- Jednostka centralna - kompaktowa lub modułowa (typu split)
Jednostka centralna jest odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Umieszcza się ją poza mieszkalną częścią domu (w garażu, pomieszczeniu gospodarczym).
W wersji kompaktowej (jednoczęściowej) zawiera silnik z turbiną wytwarzającą podciśnienie, separator zanieczyszczeń i zbiornik, w którym się gromadzą. W wersji modułowej (typu split) silnik jest w oddzielnej obudowie. Dzięki temu separator i zbiornik mogą być większe – duży separator lepiej filtruje powietrze, a w zbiorniku mieści się więcej zanieczyszczeń. Jednostkę, w której się znajdują, można umieścić w łatwo dostępnym miejscu, nie obawiając się o hałas, bo jego sprawcą jest silnik znajdujący się w drugiej jednostce. Tę najlepiej umieścić w pobliżu wyrzutni powietrza z odkurzacza, by przewód wydechowy był jak najkrótszy i stawiał jak najmniejszy opór hydrauliczny. Konstrukcja typu split umożliwia zastosowanie w odkurzaczu dodatkowego filtra zatrzymującego włosy, z którymi nie radzą sobie separatory.
- Gniazda ssące
Gniazda ssące najlepiej rozmieszczać w centralnej części domu. W większości przypadków (w domach jednorodzinnych) do obsługi całej kondygnacji wystarczy jedno gniazdo.
- Wąż do odkurzacza
Podczas odkurzania korzysta się z elastycznego węża, którego koniec wkłada się do najbliższego gniazda. Wąż jest taki jak do odkurzacza przenośnego, tylko dużo dłuższy (5-15 m), dlatego wygodnym rozwiązaniem jest mechanizm zwijający umieszczony w specjalnej kasecie (Vroom).
Jest też wygodny system z wężem samoczynnie wsuwającym się do instalacji – dzięki sile ssącej odkurzacza (Hide-A-Hose). Praktycznym rozwiązaniem jest również wąż z umieszczonym na rękojeści włącznikiem.
- Akcesoria zwiększające komfort odkurzania
Do sprzątania większych i ciężkich zanieczyszczeń – popiołu z kominka, gruzu – służy specjalny separator podłączany do elastycznego węża ssącego. Jest wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i ma swój własny wąż zbrojony drutem stalowym.
Tam, gdzie podłoga wymaga częstego zamiatania (w kuchni, bo zwykle podczas przygotowywania posiłków trafiają na nią okruchy, w przedpokoju, bo wnosi się tam piach i błoto), wygodnym rozwiązaniem jest automatyczna szufelka. Jest to umieszczona na poziomie posadzki szczelinowa ssawka na stałe podłączona do instalacji. Odkurzacz uruchomiony nożnym przyciskiem znajdującym się przy szczelinie zasysa przez nią podmiecione zwykłą szczotką śmieci. Szufelki automatyczne są przeznaczone do zamontowania w ścianie albo w cokole szafki.
System centralnego odkurzania nie musi być drogi
Instalacja centralnego odkurzania często jest uważana za kosztowny zbytek i wielu inwestorów niechętnie myśli o takim wydatku podczas budowy domu, a potem żałuje. Jest na to sposób – inwestycję można podzielić na dwa etapy realizowane osobno w dogodnym momencie.
Podczas prac budowlanych trzeba koniecznie ułożyć rury – mają mniej więcej 5 cm średnicy, więc po wykończeniu podłóg i ścian należałoby na nie wykuć całkiem pokaźne bruzdy. Lepiej zrobić je podczas wznoszenia ścian. Podobnie jak otwór w stropie do przeprowadzenie przewodów (gdy dom ma więcej niż jedną kondygnację).
Rury może rozprowadzić hydraulik wykonujący inne instalacje w naszym domu albo możemy to zlecić wyspecjalizowanej firmie. Drugi wariant będzie oczywiście droższy (nawet dwukrotnie), ale bezpieczniejszy. Powinien się zamknąć w kwocie 1,5-2 tys. zł wraz z materiałem. Resztę zakupów – jednostkę centralną i akcesoria – można odłożyć na później, kiedy budowa i wykańczanie domu się zakończą i nasza kondycja finansowa się poprawi.
Na co zwrócić uwagę podczas montażu centralnego odkurzania?
Sam odkurzacz mocuje się w prosty sposób do ściany. Więcej uwagi wymaga rurociąg. Planując przebieg rur, należy brać pod uwagę to, że zanieczyszczenia nie powinny być nimi transportowane w górę na dłuższych odcinkach. Zmiany kierunku prowadzenia rur powinny być łagodne – nie wolno wykorzystywać do nich krótkich kolan przeznaczonych do podłączania gniazd ssących (tak zwanych podejściowych). Każda zmiana kierunku powoduje powstanie znacznych oporów przepływu, więc duża ich liczba zmniejsza siłę ssania.
Czego używać do wykonania instalacji centralnego odkurzania?
Do wykonania instalacji centralnego odkurzania powinno się używać wyłącznie elementów przeznaczonych do danego systemu. Trzeba je ze sobą dokładnie skleić, bo warunkiem efektywnego działania instalacji jest jej szczelność. Nieszczelności mogące się pojawić w połączeniach zrobionych niezgodnie z przyjętymi dla systemu zasadami powodują zmniejszenie siły ssania i są przyczyną głośnej pracy instalacji.
Do cięcia rur należy używać specjalnego noża do rur z PCW, który robi to dokładnie pod kątem prostym i sprawia, że nie powstają zadziory utrudniające prawidłowe sklejenie rur. Każde gniazdo ssące (i ewentualnie automatyczną szufelkę) trzeba połączyć z jednostką centralną przewodem sterującym. Prowadzi się go od gniazda do gniazda, każde z nich podłączając równolegle. Przewód najlepiej zamocować opaskami do rury ssącej. Napięcie w przewodzie to 12-24 V.