Centralne odkurzanie krok po kroku. Instalacja i wskazówki montażowe

2019-09-20 11:20

Kiedy w domu układa się instalacje, warto obok innych przewodów rozprowadzić także te do centralnego odkurzania. Montaż centralnego odkurzania: instrukcja krok po kroku.

centralne odkurzanie
Autor: USTM Na początek wystarczy instalacja, jednostka centralna wąż i podstawowa szczotka. W miarę potrzeb można dokupić dodatkowe akcesoria

Na system centralnego odkurzania składają się: jednostka centralna, rury i kształtki, gniazda, wąż (węże) oraz akcesoria. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie instalacji (rozprowadzenie przewodów, osadzenie gniazd ssących) na wczesnym etapie budowy domu, koniecznie przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, nawet jeśli przez pewien czas miałaby być nieużywana. Zakup pozostałych elementów systemu (jednostki centralnej i akcesoriów) można odłożyć na przyszłość.

Instalacja centralnego odkurzania: lepiej z projektem

Centralne odkurzanie warto układać zgodnie ze sporządzonym wcześniej projektem. Jeśli zlecimy zamontowanie instalacji wyspecjalizowanej firmie, jej pracownik w cenie usługi sporządzi taki projekt, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oraz nasze oczekiwania, zwłaszcza odnośnie do rozmieszczenia gniazd.

Najlepiej jeśli są one ulokowane w centralnej części domu w korytarzach i na klatce schodowej, w taki sposób, by każde z nich po podłączeniu węża (te do odkurzaczy centralnych mierzą 5-15 m) umożliwiało odkurzenie 50-100 m2 podłogi. W domu o powierzchni do 200 m2 wystarczą 3 zwykłe gniazda - dwa na parterze, jedno na górnej kondygnacji i ewentualnie dodatkowe – w garażu. W kuchni przyda się gniazdo specjalne (tak zwana automatyczna szufelka) umożliwiające wygodne sprzątnięcie okruchów z podłogi bez używania węża.

Jednostkę centralną można ulokować w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, piwnicy, schowku pod schodami, szafie wnękowej – byle jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych, a zwłaszcza sypialni.

centralne odkurzanie
Autor: Piotr Mastalerz ednostki typu split mają silnik w osobnej obudowie i zazwyczaj bardzo skuteczny, cykloniczny separator zanieczyszczeń

Instalacja centralnego odkurzania: zasady układania

Instalację centralnego odkurzania trzeba doprowadzić do miejsc, z których możliwe będzie dotarcie wężem do każdego zakamarka w domu. Przebieg rur musi być jak najprostszy, z jak najmniejszą liczbą łagodnych (nie pod kątem prostym) załamań. Trasa powinna być możliwie najkrótsza. Rury najlepiej układać równolegle i prostopadle albo pod kątem 45o do ścian, a do koniecznej zmiany kierunku stosować łuki 90o oraz kolana 45o i 30o. Trójniki łączące poszczególne odgałęzienia muszą być ułożone zgodnie z kierunkiem zasysania. Bezpośrednio za każdym gniazdem ssącym dobrze jest zamontować kolano lub trójnik 90o, w którym zatrzymają się większe zanieczyszczenia, przez przypadek wciągnięte do instalacji podczas odkurzania.

W nowo budowanych domach poziome odcinki instalacji prowadzi się w podłodze pod wylewką, a gdy dom jest podpiwniczony - pod stropem piwnicy. Pionowe można ukryć w bruzdach w ścianach.

W istniejących domach do ukrycia instalacji centralnego odkurzania w miarę możliwości wykorzystuje się kanały wentylacyjne, szachty instalacyjne, przestrzenie pod schodami, szafy wnękowe. Wzdłuż rur trzeba ułożyć kabel elektryczny.

Wyrzutnia

Wyrzutnia jest często wyposażona w klapkę zamykającą chroniącą instalację na przykład przed gryzoniami. Powinna być umieszczona nie dalej niż 6 m od jednostki centralnej i na wysokości co najmniej 15-40 cm nad poziomem terenu, aby wydmuchiwane przez nią powietrze nie uderzało zbyt gwałtownie o ziemię. Jeśli nie da się zachować takiej długości, bezpieczniej jest zwiększyć średnicę rury łączącej wyrzutnię z jednostką centralną. Można też zamontować tłumik, który zmniejszy hałas.

Gniazda ssące

Po wykończeniu wnętrz gniazda ssące są jedynymi widocznymi elementami instalacji centralnego odkurzania. Ich liczba i usytuowanie muszą umożliwiać dotarcie wężem do każdego miejsca w domu. Najwygodniej jest ulokować gniazda ssące przy futrynach drzwi - pozostaną dostępne niezależnie od późniejszego ustawienia mebli. Warto przewidzieć gniazda umożliwiające odkurzenie tarasu, balkonu, schodów zewnętrznych oraz garażu.

Instalację centralnego odkurzania może ułożyć instalator, który zajmuje się innymi pracami instalacyjnymi (hydrauliką, centralnym ogrzewaniem etc.). Możemy także zlecić kompleksową usługę (projekt, dobór jednostki centralnej, montaż) wyspecjalizowanej firmie. Wtedy uzyskamy gwarancję nie tylko na jednostkę centralną, ale na cały system odkurzania.

Jednostka centralna

Odpowiada za wytwarzanie podciśnienia w instalacji oraz oczyszczanie, a następnie wydmuchiwanie na zewnątrz domu powietrza zasysanego podczas sprzątania. W jednostkach centralnych kompaktowych potrzebne do tego: silnik, separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz, mają wspólną obudowę. W jednostkach typu split silnik znajduje się osobno od pozostałych dwóch elementów. Obie części - ta z silnikiem oraz ta z separatorem i pojemnikiem na zanieczyszczenia - mogą być zamontowane z dala od siebie.

Silniki odkurzaczy centralnych mają moc do 3 kW i zazwyczaj lepsze parametry pracy niż silniki odkurzaczy tradycyjnych. Są też lepiej chłodzone, ponieważ większość ma by-pass oddzielający obieg powietrza zasysanego przy odkurzaniu od obiegu powietrza używanego do chłodzenia części elektrycznej silnika.

Jednostki typu split mają zwykle cykloniczne separatory zanieczyszczeń. Zbiorniki na kurz o pojemności 12-40 l wystarczy opróżniać 2-3 razy w roku. Stopień napełnienia nie wpływa na działanie odkurzacza, który pracuje przez cały czas z jednakową efektywnością. W niektórych modelach odkurzaczy z separatorami cyklonicznymi montuje się dodatkowo filtry (papierowe, piankowe lub elektrostatyczne) poprawiające skuteczność oczyszczania.

W jednostkach kompaktowych oprócz separatorów cyklonicznych są też stosowane inne metody filtracji, podobne do tych w odkurzaczach przenośnych, jednak ich sprawność spada w miarę napełniania się worków kurzem.

Innym sposobem filtracji jest tak zwany samooczyszczający się worek odwrócony. Po wyłączeniu silnika odkurzacza worek opada na znajdujący się pod nim zbiornik i zanieczyszczenia same się z niego wysypują. Co pewien czas worek należy dokładnie wytrzepać, aby pozostające w nim resztki kurzu nie zmniejszały efektywności odkurzania.

Jednostkę centralną wiesza się na ścianie na uchwytach znajdujących się w komplecie. Jeśli umieści się ją w najniższym punkcie instalacji, będą łatwo wpadały do niej także te większe i cięższe zanieczyszczenia. Jednostka ma kabel z wtyczką, którym podłącza się ją do zasilania, więc w pobliżu musi się znajdować gniazdo elektryczne na napięcie 230 V.

Węże i akcesoria do centralnego odkurzania

Są podobne do tych stosowanych w odkurzaczach tradycyjnych, ale dłuższe (od 7,5 do 15 m) i solidniejsze. Najtańsze nie mają przełącznika. Żeby uruchomić odkurzanie taki wąż trzeba włożyć do gniazda, a jeśli chce się je przerwać lub zakończyć, należy go wyjąć. To niezbyt wygodne. Jeżeli wąż ma przełącznik, a jeszcze lepiej przełącznik i regulator mocy ssania, sterowanie odkurzaniem odbywa się bez wyjmowania go z gniazda.

Przeczytaj też:

Na końcu węża umieszcza się sztywną rurę teleskopową i do niej wsuwa końcówkę szczotki odpowiedniej do rodzaju wykonywanej czynności.

Większość firm ma w ofercie standardowe zestawy do sprzątania, w skład których wchodzą podstawowe szczotki i ssawki (2-3), resztę akcesoriów (takich jak: różnej wielkości szczotki i ssawki do odkurzania dywanów, posadzek, książek podłogi, tapicerki, ubrań i grzejników, końcówki do mycia okien, trzepaczki, separator wody do zbierania płynu, prania dywanów i mycia okien albo separator popiołu do czyszczeniu kominka oraz przedłużacze do węża, uchwyty i pokrowce do przechowywania) można dokupić w miarę potrzeb i możliwości finansowych.

Wideo: montaż odkurzacza centralnego

System odkurzania centralnego. Montaż odkurzacza centralnego

Co wiesz o inteligentnych instalacjach

Pytanie 1 z 6
Inteligentny dom to system, który:
Nasi Partnerzy polecają