Jak budować, aby jednocześnie dbać o środowisko? Zobacz realizację domu z ograniczoną emisją CO2

2014-10-16 2:00

Dom bliźniak w Wielkiej Brytanii to dowód na to, że poszukując sposobów na redukcję emisji CO2, można stworzyć architekturę lekką, nowoczesną, przesyconą światłem i przyjazną człowiekowi.

Dom aktywny-Murator 11.2014
Autor: VELUX Dom jest dopasowany do sąsiednich skalą, kolorem oraz kształtem bryły. Stoi na działce o wielkości podobnej do pozostałych w tym osiedlu

Realizacja domu o zerowej emisji CO2

Nie chodzi o to, że ten dom nie będzie w ogóle zużywał energii ani produkował CO2. Energia jest potrzebna choćby do oświetlenia domu i obsługi systemów (sterowania roletami, wentylacji mechanicznej wspomagającej naturalną, rekuperatora, silnika pompy ciepła). Zerowe zużycie energii oznacza zbilansowanie zapotrzebowania na energię niezbędną do funkcjonowania domu przez pozyskiwanie podobnej ilości energii ze źródeł odnawialnych. W tym budynku naturalnymi źródłami energii są promienie słoneczne oraz powietrze atmosferyczne. Są tu więc kolektory słoneczne oraz pompa ciepła. Kolektory są zamontowane wzdłuż kalenicy na obu połaciach dachu oraz na zachodniej ścianie domu. Ich wymiary i rozmieszczenie zostały tak zaprojektowane, aby zgrały się z kompozycją okien na dachu oraz elewacji. Kolektory podgrzewają wodę użytkową. Magazynuje się ją w zbiorniku zlokalizowanym w centralnej części domu.

Więcej o domu aktywnym i ekologicznym budowaniu przeczytasz w najnowszym numerze „Muratora” 11/2014.