Trzy projekty domów na czasie. Stworzone specjalnie dla naszych Czytelników!

2022-12-16 10:58

Za nami finał akcji „Dom na czasie”. Nasza pracownia architektoniczna W.M. MURATOR PROJEKT przygotowała trzy projekty domów, które są odpowiedzią na oczekiwania i marzenia naszych czytelników: Dom na start, Dom dla rodziny dwupokoleniowej i Dom na dojrzałe lata. Sprawdź, czy któryś z nich jest także dla Ciebie.

Dom na czasie
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A114 Dom na start, arch. Katarzyna Słupeczańska. Dom na planie kwadratu z wygodnym poddaszem doświetlonym także oknami w szczycie

Spis treści

  1. Dlaczego trzy różne projekty?
  2. Wasze marzenia – nasze wyznaczniki projektów
  3. Dom na start - Murator A114
  4. Dom dla rodziny dwupokoleniowej - Murator A115
  5. Dom na dojrzałe lata - Murator A116
  6. Można chcieć więcej

Dlaczego trzy różne projekty?

Ponieważ na różnych etapach życia zmieniają się potrzeby i priorytety mieszkańców. Tak na prawdę to nie tylko trzy projekty, lecz trzy rodziny projektów, bo każdy z nich występuje w paru wariantach:

  • Dom na start (rodzina projektów o symbolu A114) – powinien być nie za duży, by łatwiej było ten dobry start rozpocząć. Nie za duży, ale z możliwością rozbudowy;
  • Dom dla rodziny dwupokoleniowej (rodzina projektów o symbolu A115) – to lokum na wiele lat rodzinnego życia pełnego wielu zadań;
  • Dom na dojrzałe lata (rodzina projektów o symbolu A116) – ponieważ nigdy nie jest za późno, by zrealizować marzenie o własnym domu. Taki dom powinien być otwarty na gości – dzieci i wnuki.

ZOBACZ kolekcję DOMÓW NA CZASIE

Wasze marzenia – nasze wyznaczniki projektów

W numerze 9/22 „Muratora” podsumowaliśmy prace konkursowe na temat tego, jak wyobrażacie sobie wymarzony dom. W konkursie należało wskazać jeden z projektów gotowych Muratora, który się za taki uważa, i uzasadnić dlaczego.

Uderzyła nas racjonalność autorów nadesłanych 482 prac. Chcecie budować niewielkie domy, o powierzchni użytkowej około 100 m2, zaplanowane jak dom, a nigdy jak większe mieszkanie. Jest tam zatem podział na część dzienną i sypialnie, są spiżarnia, kotłownia, garderoba, koniecznie taras. Generalnie, ważna okazała się kwestia łatwego kontaktu domowników z ogrodem, z przyrodą, a więc przeszklone ściany salonu i drzwi tarasowe. Bardzo częsty wybór to projekt domu z garażem w bryle budynku.

Myślenie o budowie, o technologii? Wskazywano sprawdzone materiały – beton komórkowy, ceramikę, silikaty. Założenie podstawowe to energooszczędność, więc często wyborem był dom z dachem dwuspadowym, by bez problemów można było umieścić na połaciach instalacje solarne. Wspólny mianownik wyborów wymarzonych domów to logika, prosta bryła, praktyczne rozplanowanie wnętrza. Z taką świadomością spójrzmy na odpowiedź architektów z W.M. Murator Projekt na marzenia uczestników konkursu „Dom na czasie”. Kiedy spisywaliśmy zasady konkursu, napisaliśmy: „Sami jesteśmy ciekawi, czym się te domy będą różnić…”.

dom na czasie
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A114 Dom na start, arch. Katarzyna Słupeczańska. Elewacja boczna. Taras z tej strony można zacienić Link: Sprawdź projekt>>>

Dom na start - Murator A114

Autor projektu: arch. Katarzyna Słupeczańska

Ten dom o powierzchni użytkowej 100 m2 ma na parterze 53,6 m2, a na poddaszu 46,4 m2. Poddasze może pozostać nieużytkowe. To taki klasyczny atut domów z poddaszem – możliwość poprzestania na domu parterowym, wystarczającym na przykład dla dwojga osób. Przestronna część dzienna i dwuosobowa sypialnia, a w niewielkiej kuchni dużo blatów roboczych – dwie osoby z pewnością będą wygodnie mieszkać. Poddasze staje się wtedy bardzo pojemnym i potrzebnym pomieszczeniem gospodarczym, schowkiem.

Architekt założyła, że dom na start będzie wygodny nawet dla pięciu osób. Tak duża rodzina zapewne zechce zagospodarować poddasze.

Pierwszy rzut oka na wygląd domu? Jest przytulny, proporcjonalny, taki nasz... Mały, ale nie malutki, bo wymiary zewnętrze to prawie 9 na 9 m. Od razu można zauważyć, że architekt zrobiła wiele, by dom był wygodny. Patrząc od góry, widzimy wysoką ściankę kolankową na poddaszu. Dwa okna w szczytach dają wyobrażenie o sporej, a więc wygodnej także dla wysokich osób przestrzeni pod skosami. Z domu są dwa wyjścia na taras, który biegnie wzdłuż dwóch ścian budynku – od ogrodu i od szczytu. Taras można częściowo zacienić – to opcja, natomiast szklany daszek nad wejściem jest elementem stałym budynku.

Wejdźmy do środka. Na parterze mamy duży salon otwarty na kuchnię. Zmieści się wielki stół, który – jak wiadomo – jest często sercem domu. Jest część wypoczynkowa salonu, która łatwo może się zamienić w całkiem ustawny pokój, jeśli tylko się zdecydujemy na ścianę działową. Jest spora łazienka z kabiną prysznicową oraz kotłownia, która pełni dziś w domach rolę pomieszczenia gospodarczego, spiżarni, magazynku.

dom na czasie
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A114 Dom na start, arch. Katarzyna Słupeczańska. Elewacja boczna. Jadalnia i część komunikacyjna: wejście na poddasze, w głębi łazienka Link: Sprawdź projekt >>>

W wariancie z poddaszem użytkowym zmieści trzy prawie czternastometrowe pokoje z miejscem na szafy wnękowe oraz całkiem sporą rodzinną łazienkę, ukrytą za drzwiami przesuwnymi. Jest w niej wnęka na pralkę. Okna dachowe odnajdziemy w sypialni małżeńskiej oraz w łazience (tu podwójne). Dach tego domu to dwie połacie – model ponadczasowy, który nabrał teraz nowego znaczenia, bo jest podstawą dla instalacji fotowoltaicznych. Kąt nachylenia dachu to efektywne 40o.

W kwestii technologii? Po prostu dom na czasie, czyli klasyka: ściany z betonu komórkowego ocieplone warstwą 18 cm styropianu fasadowego, strop żelbetowy, połacie dachu izolowane warstwą wełny mineralnej grubości 30 cm. To propozycja, bo równie dobrym wyborem będą ściany z ceramiki poryzowanej czy silikatów, strop gęstożebrowy, a wszystkie izolacje z wełny mineralnej.

W kotłowni – powietrzna pompa ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło dla budynku i ciepłą wodę użytkową zapewni urządzenie grzewcze o mocy 7 kW. W domu jest też komin powietrzno-dymowy z myślą o kominku typu koza.

dom na czasie
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A114 Dom na start, arch. Katarzyna Słupeczańska. Dom w wersji dla dwojga: widok na salon z kuchnią po prawej stronie. Okna tarasowe na dwa tarasy Link: Sprawdź projekt >>>

Dom dla rodziny dwupokoleniowej - Murator A115

Autor projektu: arch. Ewa Dziewiątkowska

Dom na start wyostrzył nam apetyt. Jaki zatem jest dom dla rodziny dwupokoleniowej – takiej z dziećmi albo z seniorami? Architekt proponuje kilka wariantów. A115 to wersja podstawowa o powierzchni użytkowej 120,5 m2. To dom z poddaszem użytkowym. W kilku wersjach mamy różne aranżacje poddasza, nawet antresolę, dochodzi też garaż w bryle budynku (A115G1).

Spójrzmy, jak odnajdzie się tu rodzina dwupokoleniowa. W wersji podstawowej parter ma 73,7 m2 powierzchni użytkowej. Na parterze zaplanowano wiatrołap, kuchnię z wydzieloną spiżarnią, otwarty pokój dzienny i dodatkowy pokój, łazienkę i kotłownię. Na poddaszu o powierzchni 46,8 m2 nawet trzy sypialnie i dużą łazienkę oraz wydzieloną pralnię (2,21 m2).

Warto zwrócić uwagę, że mamy tu poszerzony wiatrołap z miejscem na szafę. To ważny drobiazg, bo ciasnota po wejściu do domu dyskwalifikuje najlepszy projekt.

Wielkim plusem jest otwarcie salonu, ale też pokoju na parterze na zadaszony taras. Dużo wyjść z domu do ogrodu to, jak wiemy, oczekiwane rozwiązanie.

Technologia budowy podobna jak w Domu na start: ściany z betonu komórkowego, strop żelbetowy. Izolacja ścian ze styropianu, a połaci dachu z wełny. Planowane ogrzewanie to albo powietrzna pompa ciepła, albo kondensacyjny kocioł gazowy. Zapotrzebowanie na ciepło pokryje urządzenie grzewcze o mocy 10 kW.

I w tym domu jest komin dymowy. Można by rzec, że to rozwiązanie awaryjne w czasach problemów z energią.

dom na czasie
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A115G1 Dom dla rodziny – z garażem w bryle budynku. Arch. Ewa Dziewiątkowska
dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl Od strony ogrodu. Wyjść na taras można i z salonu, i z pokoju

Jak będzie funkcjonowała rodzina dwupokoleniowa? Pokój dla seniorów albo rodziców jest na parterze, ma dostęp – po drugiej stronie korytarza – do łazienki z kabiną prysznicową. Pokoje dla młodszej części rodziny są na poddaszu. Największą atrakcją tego domu jest niewątpliwie duży zadaszony taras – tu może spędzać czas cała rodzina.

Spójrzmy jeszcze, jak sytuację zmienia garaż w bryle budynku (wersja A115G1). Dom ma teraz 166,3 m2 powierzchni użytkowej. Wejście do garażu wiedzie także przez kotłownię – to bardzo wygodne, bo z samochodu możemy wypakować zakupy do pomieszczenia gospodarczego.

W garażu jest miejsce na rowery albo stół warsztatowy. Duże zmiany widzimy na poddaszu. Dochodzi pomieszczenie gospodarcze, jakże potrzebny schowek lub klasyczna garderoba. Jest osobne pomieszczenie – pralnia. Jeden z pokoi zamienia się w apartament – z garderobą, osobną łazienką i dodatkowym miejscem do pracy. Tu w pełni realizuje się program – osobne lokum w rodzinie dwupokoleniowej.

dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl Salon, w którym można ustawić duży stół. Jest tu też część wypoczynkowa

Co jeszcze może się spodobać? Wejście do garażu z boku domu. To przydatne, by nie być wciąż zmuszanym do otwierania bramy garażowej. Garaż jest często składem narzędzi ogrodowych albo chcemy tam odstawić rower.

dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl Duży, zadaszony taras to dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa dla domu

Dom na dojrzałe lata - Murator A116

Autor projektu: arch. Ewa Dziewiątkowska

Czego oczekiwać pod koniec aktywności zawodowej, a może już na początku emerytury? Wreszcie spełnienia marzeń o własnym domu! Wygodny, przemyślany, może dać tak oczekiwaną satysfakcję w czasie, który określany jest – nie wiadomo dlaczego – złotą jesienią.

Zgoda, to może być wyjątkowy czas. Właściciele nie są już tak zabiegani, spędzają czas w domu, ciesząc się jego przytulnością. Im człowiek młodszy, tym więcej czasu zajmuje mu praca, zajęcia, obowiązki, a dom jest zwykle jeszcze jednym punktem na liście zadań: posprzątać, skosić trawnik, wykonać drobne naprawy. I tak w kółko…

Co zatem oferuje wymarzony dom na dojrzałe lata? Przede wszystkim warianty: dom parterowy z dachem kopertowym, dom z poddaszem użytkowym, dom z garażem.

dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl A116. Dom na dojrzałe lata – od frontu. Wariant bez garażu
dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom A116 od ogrodu. Rozległy taras wcina się także w bryłę budynku

Spójrzmy na dom parterowy z nieużytkowym poddaszem. Powierzchnia 113 m2. Mamy tu 32-metrowy pokój dzienny, 12-metrową kuchnię z wydzieloną spiżarnią, dodatkowo aż trzy pokoje na parterze. Jest kotłownia, łazienka i osobne WC.

Po co tyle pokoi, jeśli w jesieni życia domowników jest zwykle dwoje? Tu pokój córki z rodziną, kiedy przyjedzie, a tu dla rodziny syna. Dom seniorów to dom wygodny także dla częstych gości. Z tego też powodu przewidziano salon z kuchnią o powierzchni 40 m2 i możliwość rozstawienia stołu na 10 osób. W łatwy sposób można też zmienić układ wnętrza – zrobić na przykład tylko dwie sypialnie, bo między pokojami są ściany działowe.

dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl A116. Przestronna strefa dzienna. Duże okna zapraszają do wyjścia do ogrodu
dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl Salon z kominkiem. Z prawej kuchnia, z lewej przejście do części nocnej

Co nam się szczególnie podoba? Kameralny taras wcięty w róg salonu – takie miejsce jest dobrze chronione przed wiatrem i nadmiarem słońca. Może ta jesień życia rzeczywiście może być złota? Źródłem ciepła dla potrzeb instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej będzie pompa ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny. Minimalna moc urządzenia grzewczego to 6,9 kW. Na kopertowym dachu (kąt nachylenia 30o) jest miejsce na instalację fotowoltaiczną.

Wersje z garażem są dwie: albo w bryle budynku, wtedy w domu zostają dwa pokoje, albo garaż przystawiony do budynku – wtedy nadal mamy w domu trzy pokoje. W każdym z wariantów poddasze jest opcją: do adaptacji albo nie.

dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl <p>Garaż w bryle domu z mniejszą powierzchnią użytkową (A116G1)</p>
dom na czasie
Autor: www.muratorprojekty.pl <p>Garaż „dostawiony” do budynku (A116AG1)</p>
Mocne strony naszych projektów
arch. Katarzyna Słupeczańska, pracownia W.M. Murator Projekt – autorka projektów gotowych z kolekcji Muratora
arch. Katarzyna Słupeczańska, pracownia W.M. Murator Projekt – autorka projektów gotowych z kolekcji Muratora

Dom na start (rodzina A114) tak naprawdę jest nie tylko dla młodych osób. To propozycja dla wszystkich, którzy planują budowę domu wpisującego się w nurt budownictwa zrównoważonego. Jest oszczędny w formie i metrażu, ale w pełni komfortowy, nawet dla pięcioosobowej rodziny. Zwarta bryła budynku, której podstawę stanowi niemal kwadrat, sprzyja efektywnemu ogrzewaniu. Konstrukcja tego niewielkiego domu pozwala na elastyczne rozplanowanie wnętrza i dopasowania go do własnych potrzeb. Na poddaszu ścianka kolankowa o wysokości 85 cm pozwala na umieszczenie dwóch dużych okien w szczytach.

Dom dla rodziny dwupokoleniowej (rodzina A115) umożliwia seniorom mieszkanie na parterze. Mają tam dostęp do łazienki z prysznicem. Poddasze jest dla młodych. W jednej z aranżacji zaproponowano im prawdziwy apartament małżeński! Solidne zadaszenie tarasu pozwala na spotkania całej rodziny i wykorzystanie tego miejsca przy każdej pogodzie. Pomimo tak dużego zadaszenia w salonie jest nadal jasno, ponieważ światło dociera przez szerokie okno od strony szczytu.

Dom na dojrzałe lata (rodzina A116) będzie dobrze służyć seniorom, ale też zakładamy, że będzie się podobał inwestorom w różnym wieku. W łatwy sposób można przystosować wnętrze dla osób mniej sprawnych. Nie trzeba adaptować poddasza, by wygodnie mieszkać, a nawet gościć na dłużej rodzinę. Pod kopertowym dachem przewidziano poddasze do indywidualnej adaptacji.

W naszych propozycjach zawarliśmy zarówno nowoczesne, jak i klasyczne rozwiązania budowlane i instalacyjne. Przy zakupie projektu gotowego warto pamiętać, że na etapie adaptacji można wprowadzać zmiany w technologii budowania.

arch. Katarzyna Słupeczańska, pracownia W.M. Murator Projekt

Można chcieć więcej

W opisanych domach przewidziano punkt ładowania samochodu elektrycznego. Ściany działowe dają możliwość modelowania wnętrza. Dachy zaprojektowano także z myślą o instalacji fotowoltaicznej. Domy są świetnie zaizolowane, ogrzewanie (powietrzną pompą ciepła albo wydajnym kotłem kondensacyjnym) nie będzie drogie.

Te projekty to dobry początek domu na czasie. A inwestor powinien od siebie dodać: wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe w całym domu, być może jeszcze niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dom na czasie ma być odporny na wszelkie zawirowania przyszłości.