Ogrzewanie domu i energia elektryczna z fotowoltaiki. Utrzymanie domu energooszczędnego jest bardzo tanie

2022-09-01 11:11
Dom
Autor: Andrzej Papliński Dom parterowy z tarasem ma powierzchnię 152 m2. Jego ogrzewanie jest prawie bezkosztowe

Utrzymanie domu bez opłat za energię i ciepło? W tym domu nie ma praktycznie rachunków za ogrzewanie! Jak to możliwe? Energooszczędny, z własną instalacją fotowoltaiczną – produkuje więcej energii niż jej zużywa. Budowa takiego domu wymaga przede wszystkich fachowości i dokładności – przekonują Anna i Marek, inwestorzy, którzy doskonale wręcz zastosowali wszystkie rozwiązania, by dom był przygotowany na trudne czasy drożejącej energii. Jakie rozwiązania sprawiają, że koszt prądu i ogrzewania domu jest niewiarygodnie niski?

Ile kosztuje ogrzewanie domu? Ile energia elektryczna? Te pytania zadają sobie dziś wszyscy, którzy martwią się drożejącymi cenami paliw. Anna i Marek zbudowali pod Poznaniem dom pasywny, który produkuje więcej energii niż zużywa. To wręcz pokaz możliwość domu jednorodzinnego... Jak przekonują, za jego ogrzewanie płacą zaledwie 20 zł miesięcznie!

Jak zbudować dom bez rachunków? O to skuteczne rozwiązania

Dom parterowy Anny i Marka ma powierzchni 152 m2. Budowa trwała od września 2016 do grudnia 2017 r., a jej głównym motywem i kryterium była… solidność. Bardzo dokładne budowanie ścian, osadzanie okien, układanie instalacji, czyli to czego się wymaga od solidnej fachowej ekipy budowlanej. Wykonywano testy szczelności powietrznej budynku (Blower Door Test). Wszystko po to, by zapewnić standard domu energooszczędnego, a przez zastosowanie pogrubionych izolacji, także domu pasywnego.

Z doświadczeń Anny i Marka wynika, że energooszczędny dom pasywny to nie jest kwestia większego budżetu budowy. Owszem, koszt trochę wzrasta, ale głównie chodzi o to, by spełnić wszystkie wymogi techniczne, by uzyskać szczelny budynek, pełną izolację, właściwą sprawność instalacji. To się udało w pełni! 

20 zł miesięcznie za utrzymanie domu. Dom pasywny pod Poznaniem

Postaw na nowoczesne instalacje

Szczelna skorupa domu to punkt wyjścia. W domu pasywnym pod Poznaniem mamy wręcz pokaz tego, co się może dziać dalej - umiejętnie wybrano takie instalacje, które sprawiają, że w domu oddycha się świeżym powietrzem, a ogrzewanie budynku to koszt średnio 20 zł miesięcznie.

Bazą jest oczywiście instalacja fotowoltaiczna o mocy prawie 10 kWp. Produkuje dwa razy więcej energii elektrycznej niż zapotrzebowanie domu. Właściciele planują zakup samochodu elektrycznego. Bilans się wyrówna (w sieci mają zapas na objechanie kuli ziemskiej tym autem).

Przeczytaj też: Fotowoltaika - Net-billing nowym sposobem rozliczania! Rozliczysz wartość, a nie ilość energii

Następnie gruntowa pompa ciepła jako stabilne ogrzewanie domu. Odbiornikiem ciepła jest podłogówka - ciężki gruby monolit betonu, który zapewnia stabilność temperatury w domu.

Świeże powietrze zapewnia wentylacja mechaniczna, oczywiście z rekuperacją. Więcej na temat rekuperacji - czytaj TUTAJ >>>

Gruntowy wymiennik ciepła to źródła darmowej energii - chłodzi powietrze latem, podgrzewa zimą.

Dom jak każdy inny

I to wszystko. Nie ma w tym domu żadnych cudownych rozwiązań ani urządzeń. Solidnie zbudowany, wyposażony w nowoczesne instalacje, zapewnia komfort i spokój domowników. Jak mówią Anna i Marek, to jest dom na lata. I za 5, i za 25 lat ma spełniać oczekiwania mieszkańców.

Dom pasywny pod Poznaniem - budowa i wyposażenie

  • Dom parterowy o powierzchni 152 m2. Dodatkowo garaż o powierzchni 36,5 m2.
  • Płyta fundamentowa o grubości 20 cm na XPS-ie.
  • Ściany dwuwarstwowe z bloczków silikatowych + 30 cm styropianu grafitowego.
  • Strop lekki: 70 cm wełny mineralnej.

Ogrzewanie domu:

  • Gruntowa pompa ciepła (2 odwierty) z funkcją chłodzenia.
  • Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym, powietrze pobierane z GWC żwirowego (40 ton żwiru o dużej frakcji).
  • Ogrzewanie podłogowe
  • Temperatura czynnika grzewcze 26oC na powrocie do pompy ciepła (przy temperaturze -25oC na zewnątrz).
  • Temperatura wewnątrz zimą: 22oC; latem: nie więcej niż 26oC.

Instalacja fotowoltaiczna w domu:

  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,73 kWp (produkcja na poziomie 200% potrzeb domu z myślą o zasilaniu samochodu elektrycznego).